vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N2 => Konuyu başlatan: ufukpolo - 18 Ağustos 2012, 11:40:44

Başlık: MOTOR SESİ
Gönderen: ufukpolo - 18 Ağustos 2012, 11:40:44
2000 MODEL POLO COMFORTLİNE BENİM ARABANIN MOTOR SESİ İÇERİYE ÇOK VERİYOR AYNI DİZEL GİBİ ÇALIŞIYOR SİZİNDE ÖYLEMİ ACABA EKSOZCUYA GÖTÜRDÜM BİŞEY YOK DEDİ AMA HER GÖREN ARAÇ DİZEL Mİ DİYOR TÜM BAKIMLARINI DA YAPTIRDIM HALA ANLAMIŞ DEĞİLİM KAFAMA TAKILIYO..
Başlık: Ynt: MOTOR SESİ
Gönderen: Ragno - 18 Ağustos 2012, 15:39:51
Sanırım yağ süzgeciniz tıkanmış. Karterin içinde parmak kalınlığında bir boru var, karteri sökünce görürsünüz hemen. İşte o süzgecin içinde çok ince delikler var. Zamanla o delikler tıkanıyor ve yağlamada sıkıntı oluyor. O zaman da özellikle ilk çalıştırmada sübap fincanlarından dizel benzeri ses geliyor. Yağ süzgecini söküp pürmüzle ısıtıp gaz yağıyla temizliyorlar.  Bir de 10W-40 yerine 5W-30 motor yağı kullanırsanız ses sorunu çözülür kanımca.
Gönderen: hadesksk - 23 Ağustos 2012, 11:41:10
Bende de aynı sorun var. Dizel gibi çalışıyor araba ama ısınca ses geçiyor. Lifterlerde de sorun olabilir. Yağ süzgecinde de.
Gönderen: heyhat - 24 Ağustos 2012, 10:08:52
evet arkadaşlar bunların motoru baya sesli çalışıyo dizel gibi ama bunların motor yapılarından kaynaklanıyo sanırım bu
çift eksantirik olması ve yatay motor olmalarından dolayı böyle olduğunu düşünüyorum
çünkü ilk çalıştırmada yağ kanalları yağla dolana kadar dizel gibi çalışıyo sonra ısınınca ses düşüyo
ben aldığımda böyleydi evet :D

ama şimdi benimkide gürültülü çalışıyo içeri ses veriyo artık o yağ süzgecini temizlettirecem mobil1 5w 30 tam sentetik yağ koyduracam kullanan sizlerin tavsiye ve tecrübelerinize dayarak bakalı işallah ses kesilir :'(
Birde eksoz mnifoltunda çıkınca bi parça var spiral aldığımda o parça heralde kopmuştu kopuk yerlerine kopça atmışlar eksozcu iyice patlayana kadar bin bişey olmaz dedi ses yaparmı dedim çok az dedi ama heralde o da baya ses yapıyo kanımca onuda değiştirecem >:(
Gönderen: salihsefa - 29 Ağustos 2012, 17:02:12
egsoz spirali iyi ses yapar  :tamamdir
Gönderen: heyhat - 31 Ağustos 2012, 11:39:58
evet ondan sanırım  arttı iyice ???
Gönderen: heyhat - 31 Ağustos 2012, 12:11:48
spiral yakıtı da etkilermi bilmiyom bilgisi olan varmı?
Gönderen: salihsefa - 03 Eylül 2012, 14:57:13
ateşleme & yakıt & egsoz tertibatındaki bir aksaklık yakıtı etkiler.
Gönderen: atees - 03 Eylül 2012, 20:54:49
5-30 yaglar yaz aylarında motorun daha sesli calismasin neden oluyor havanın aıcak olmasından kaynaklanıyor sanırım bendede aynı sorun var ( mobil 5 -30 esp kullanıyorum)
Gönderen: skrc - 05 Ekim 2012, 10:45:34
Biraz önce aracımı özel servise bıraktım. Anlattım aynen motor sesi durumunu.
Kayışları, yağları ve beynini bir kontrol edelim. Çözümle ilgili size bilgi verelim dediler.
Sonucu alır almaz sizlerle paylaşmaktan zevk duyarım...
Gönderen: skrc - 07 Ekim 2012, 13:27:26
Sorunun çözümü kelebeğin temizlenmesi olarak bana bildirildi.
Temizlendi. Ve artık araba resmen sessiz çalışıyor. Hatta içindeyken bazen çalışıyormu diye kontrol edecek kadar sessiz. :tamamdir
Gönderen: heyhat - 09 Ekim 2012, 09:31:29
bizde temizlettik bireder de sesde senin dediğin gibi bi düşme olmadı :-X
nasıl iş anlamadım :melek:
Gönderen: skrc - 09 Ekim 2012, 09:57:42
Hararet müşürü ve yağ değişti. Filtreler temizlendi.
Kelebek sökülüp, temizlendi. Adaptasyon yapıldı. Ses kesildi.
Eskiden normalde bile sesli çalışırken şimdi sadece klima motoru devreye girerken 1-2 sn bir hırıltı yapıyor,
sonra eski sessizliğine geri dönüyor.
Resmen ustam motoru sıfırlamış gibi. :melek:
Gönderen: heyhat - 10 Ekim 2012, 17:36:27
onların hepsini bende yaptırdım senin dediğin gibi bişi olmadı ama sanırım eksoz bağlantısında ki bi tarqaftan kaçak var ondan kaynaklanıyo sanırım :D
Gönderen: skrc - 11 Ekim 2012, 09:40:50
Olabilir. İçerden ses duyulmuyor. Ancak bu modellerin egsoz manifoldları zaman içerisinde ses yapıyormuş.
Ustama sorarım bir ara gidecem. Malum meşhur sürücü tarafı düğme tablası problemi yaşıyorum.
Sipariş ettiler sağolsunlar. Onları almaya gidince detaylı bilgi alırım.
Ustam da aynı benim gibi cins biraz araba ve sorun çözmek konusunda  >:D
Gönderen: heyhat - 11 Ekim 2012, 09:52:32
saol kardeş sende bizim gibi ses dinleyenlerdensin sanırım bazı insanlar hiç takmıyo ses falan işte onlar daha keyif alıyo araç kullanırken bizden çok  :D
sanırım bizde bazen teyibin sesinin yükseltmeliyiz  :-X
Gönderen: 06onur - 13 Ekim 2012, 23:55:33
Küçücük araç 6n2 bende de var. İzolasyon sadece motorda değil gelnelde zayıf. Fitiller iyi ise rüzgar sesi yok harici bol maşallah. Motor canlı tatlı ama kışın gürültülü 1. 2.viteste daha çok.
Gönderen: skrc - 14 Ekim 2012, 15:41:18
Motor ilk çalıştırmada ve soğuk havalarda ısınana kadar çok az ses yapıyor ama ısındıktan sonra özellikle benzinde kullanılıyorsa,
neredeyse içerden motor sesi duyulmuyor.
O kadarına da razıyım. 10 yaş üstü araba olacak o kadar  ;)
Gönderen: MetinTekin - 30 Ekim 2012, 15:25:34
benim motorda biraz sesli çalışıyo arkadaşlar. sizin kaputta yalıtım için keçe varmı? kaput altını keçe kaplatsam zararı olurmu?
Gönderen: skrc - 30 Ekim 2012, 17:26:41
Zararı olacağını düşünmüyorum.
Benimkinde var. Şimdiye kadar bana sıkıntı çıkarmadı.
Her konuda olduğu gibi bunuda kaliteli malzeme kullanarak, iyi bir ustaya yaptırırsan; çok daha iyi olur...
Gönderen: heyhat - 01 Kasım 2012, 10:16:52
kelebeği nasıl temizlediler söküp komplemi yoksa spreyle mi
Gönderen: skrc - 01 Kasım 2012, 10:47:51
Komple söküp temizlettim. Yoksa başında durmazsan uyanık ustalar(!),
adaptasyonla uğraşmamak için, sprey sıkıp geçiyor.
Kelebeğin sadece önyüzü değil arka yüzüde fena kirleniyor.
Arabanın benden önceki sahibinin hiç haberi yokmuş ya da doğru ustaya gitmemiş hiç,
Kelebek resmen kurum bağlamıştı. 30 Dk tertemiz oldu valla...
Gönderen: heyhat - 01 Kasım 2012, 10:49:26
söküp bnzinlemi yıkadılar neyle temizlediler
Gönderen: skrc - 01 Kasım 2012, 15:54:40
Würt marka temizleme spreyi kullandılar.
Direk boca etti üstüne usta. Böyle hiç el sürmeden ne kadar pislik varsa aktı gitti  ???