vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N2 => Konuyu başlatan: silentleges - 23 Şubat 2012, 00:10:31

Başlık: Şanzuman yağı donar mı?
Gönderen: silentleges - 23 Şubat 2012, 00:10:31
Arkadşlar sabahları iki elimle vitesi geçiremiyorum.Şanzuman donuyor gibi acaba değişimi bu yağ?Aracım 99000 de.
Başlık: Ynt: Şanzuman yağı donar mı?
Gönderen: Ragno - 23 Şubat 2012, 10:15:56
Normalde şanzıman yağı değişmez, eksilme damlama varsa değişir. Maalesef çok soğuk havalarda bu yağ donuyor. İsterseniz bi kontrol ettirin, eksildiyse daha kolay donuyordur.
Gönderen: ceceduman - 23 Şubat 2012, 22:19:12
evet şanzuman yağı tamen donarmı bilmiyorum ama bu soğuk havalarda 10 km re yol yapmadan vites geçişleri tatlı olmuyo malesef  :(
Gönderen: Nerozxr - 24 Şubat 2012, 20:22:47
dostum benim başımada geldi bu sene çözüm olarak aracı lifte kaldır şanzıman bölümünde vites geçişlerini sağlayan mafsallar var o mafsalları wd 40 siprey +gres sipreylerden sıkman lazım sorunun ortadan kalkacağını göreceksin kazasız sürüşler
Gönderen: ak8624 - 24 Şubat 2012, 20:55:40
Arkadşlar sabahları iki elimle vitesi geçiremiyorum.Şanzuman donuyor gibi acaba değişimi bu yağ?Aracım 99000 de.
Sanzuman mekanik bi parca ve sabahları cok soguk oluyorsa eger vites gecislerinde sorun olabilir.
Aracı calıstırıp belli bir sıcaklıga gelmesını beklerseniz iyi olur. Ayrıca Vites kol mekanizmasını temizlenip sprey yaglayıcıyla yaglanması ıyı olur.
Normalde şanzıman yağı değişmez, eksilme damlama varsa değişir. Maalesef çok soğuk havalarda bu yağ donuyor. İsterseniz bi kontrol ettirin, eksildiyse daha kolay donuyordur.
Lutfen ezberden cevap yazıp kafa karıstırmayalım.
Sanzuman yagı belli periyodlarda degismesi gereklidir arkadasım. Km Her marka aracta farklılık gosterir. Sonucta sanzuman yagı motor gibi isleyen ve donen metal dislilerin omrunu uzatan bi arac. Motor kadar cok sıcaklıga ulasmadıgından degısım kmleri uzundur. Ayrıca sanzuman yagını degistirdiginizde eger herhangi bi problem varsa sanzumanda, yağın renginden ve icindekilerden anlasılır.

Saygılar
Gönderen: erdem325 - 24 Şubat 2012, 21:31:45
Evet sanzuman yagi degisir ve tavsiye ederim vaktinde degistirin..
Sabahlari sanzuman yagu soguktan dolayi kalinlasir ama donmaz merak etmeyin..
Bence sorununuzu vites degistirme mekanizmalarinizda arayin..
Gönderen: salihsefa - 25 Şubat 2012, 12:28:55
büyük ihtimal arkadaşların bahsettiği mekanizma donuyordur. benim aracı akşam dan viteste bıraktım işyerinde mecbur dışarıda kalıyor, sabah 5dk debriyaja basılı tutmak zorunda kaldım, bildiğin vitesden çıkmadı. mekanizmada sürekli bir sorun olsa sıcakkende devam ederdi die düşünüyorum. mafsallar açıktaysa madem nerozxr nin dediği gibi temizleyip yağlamak mantıklı olur. teşekkürler  :tamamdir