vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: ferhattasdemir - 18 Şubat 2012, 00:06:13

Başlık: buzzer denen uyarı hoparlörü
Gönderen: ferhattasdemir - 18 Şubat 2012, 00:06:13
arkadaşlar 2001 comfortline Golf aracım var. kapı switch im sağlam çünkü iç aydınlatmalarım ve kapı içi lambası yanıyor. buzzer denen o gösterge içindeki hoparlör sağlam çünkü sesi çıkıyor ama sonradan kısılıyor. ama şöyle bir sorun var farlar açık iken anahtarı çekip kapı açma kolunu ilk çektiğim ışıkların yandığı anda kapıyı ayırmadan ötmeye başlıyor ama 1 sn sonra ses kısılıyor en yakınına yaklaşıp kulak verdiğinizde ancak duyuyorsunuz. kapı menteşelerinin ordan kaporta içine giden körük içindeki kablolar da bi sorun olabilir mi. ama sadece ondan olsa bağaj açınca benzin ışığı yanınca buzlanma uyarısı verdiğinde öyle yapmaması lazım değil mi? sizce sorun nedir? şöyle de birşey var geçen kış arabayı aldığımda normal çalışıyodu yaz geçti soğuklar başlayınca sesi kesildi bi ara sesi hiç çıkmıyordu şimdi dediğim gibi ötüp kısılıyor. acaba buzzer da mı bi temassızlık var.
Başlık: Ynt: buzzer denen uyarı hoparlörü
Gönderen: bennecyim - 18 Şubat 2012, 10:26:05
buzzer hoparlörün bozuk sanırım. ben söküp değiştirdim. hatta telefon avizesindeki hoparlörü söküp taktım tam yerine oturdu sorunsuz kullanıyorum.
Gönderen: ferhattasdemir - 18 Şubat 2012, 12:36:27
ama kardeşim ilk uyarı vermeye başladığında normal sesini çıkarıyor sonradan kısılıyor. bide ben daha direksiyonun üzerindeki küçük kapağı bile sökemedim ki...
Gönderen: deli_kan57 - 18 Şubat 2012, 13:01:24
buzzer hoparlörün bozuk sanırım. ben söküp değiştirdim. hatta telefon avizesindeki hoparlörü söküp taktım tam yerine oturdu sorunsuz kullanıyorum.
o dediğiniz ses dalgası bende hiç çalışmıyor. acaba nereleri kontrol etmem gerekiyor. o sesi çıkaran cihaz tam olarak nerede ve kendimiz çıkarıp kontrol edebilirmiyiz. yardımcı olursanız sevinirim.
Gönderen: ferhattasdemir - 18 Şubat 2012, 13:11:13
kardeşim o zımbırtı gösterge panelinin içinde. kendimiz sökebiliyormuşuz ama ben daha ilk aşama olan küçük plastik kapağı bile yerinden çekip çıkaramadım... ama ilk önce sana şunları sormam lazım. hiç mi çalışmıyor yoksa sadece far açık uyarısı olarak mı çalışmıyor. yani bagaj açınca benzin uyarısı verdiğinde sıcaklık 4 dereceye gelip don uyarısı verdiğinde yada herhangi bir uyarı ışığı yandığında mı çalışmıyor. eğer hepsinde çalışmıyorsa hoparlörün bozuktur muhtemelen. sadece far açık uyarısı olarak çalışmıyor ise kapı switch in sağlam mı yani şoför kapısını açtığında iç aydınlatmaların ve kapı içi lamban yanıyor mu?
Gönderen: bennecyim - 18 Şubat 2012, 13:32:43
http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?71119-Spor-G%F6sterge-Paneli-Modifiyesi-VW-Golf4-Bora-Passat-B5&p=1036706&viewfull=1

burda nasıl söküleceği var. panel çıktıktan sonra arkada 4 adet vida var onları çıkarınca hoparlörü görürsün ancak elektronik bilgisi olmayanlar için sakıncalı olabilir. hoparlörü değiştirmek için lehim yapılması lazım.
Gönderen: ferhattasdemir - 18 Şubat 2012, 14:30:18
tamam kardeşim ben bu anlatımı daha önce görmüştüm ama o kapağı ben asıldığım halde gelmiyor bi türlü...
Gönderen: deli_kan57 - 18 Şubat 2012, 14:57:32
http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?71119-Spor-G%F6sterge-Paneli-Modifiyesi-VW-Golf4-Bora-Passat-B5&p=1036706&viewfull=1

burda nasıl söküleceği var. panel çıktıktan sonra arkada 4 adet vida var onları çıkarınca hoparlörü görürsün ancak elektronik bilgisi olmayanlar için sakıncalı olabilir. hoparlörü değiştirmek için lehim yapılması lazım.
yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim arkadaşım.  resimleri görünce biraz  :o (tırstım) ama  sorunu halledebilirim gibi geliyor.  elektronik konusunuda eniştem elektronikçi halleder inşaallah. 
Gönderen: bennecyim - 18 Şubat 2012, 16:56:58
ben
tamam kardeşim ben bu anlatımı daha önce görmüştüm ama o kapağı ben asıldığım halde gelmiyor bi türlü...

sökerken zorlayınca tırnağın birini kırdım. sonra tekrar yapıştırdım. şimdi çok zorlamadan çekiyorum çıkıyor.
Gönderen: ferhattasdemir - 20 Şubat 2012, 02:05:16
ben sökerken zorlayınca tırnağın birini kırdım. sonra tekrar yapıştırdım. şimdi çok zorlamadan çekiyorum çıkıyor.

baya bi kuvvet uygulamak gerekiyomuş ben pek nazik asılıyormuşum. son denememde baya sağlam asıldım geldi ve kırılmadı çok şükür. ama ordaki vidalar tork vidaymış bende ona uygun tornavida olmadığı için sökemedim. şimdilik duruyor. ama sorunun kaynağına yönelik denemeler yaptım. el freni 1 tık çekiliyken yürüttüm aracı belirli hıza gelince dıt dıt diye kesik kesik ötüyor ama oda cızırtılı ve boğuk. sanırım sorun hoparlör bağlantısında. bi temassızlık oluşuyor sanki...
Gönderen: bennecyim - 20 Şubat 2012, 10:15:20
baya bi kuvvet uygulamak gerekiyomuş ben pek nazik asılıyormuşum. son denememde baya sağlam asıldım geldi ve kırılmadı çok şükür. ama ordaki vidalar tork vidaymış bende ona uygun tornavida olmadığı için sökemedim. şimdilik duruyor. ama sorunun kaynağına yönelik denemeler yaptım. el freni 1 tık çekiliyken yürüttüm aracı belirli hıza gelince dıt dıt diye kesik kesik ötüyor ama oda cızırtılı ve boğuk. sanırım sorun hoparlör bağlantısında. bi temassızlık oluşuyor sanki...
aynen hoparlör bozuk bende de aynı sesi veriyordu. ordaki vidalar tork ama tornavida ile sökülebiliyor.
Gönderen: ferhattasdemir - 20 Şubat 2012, 10:34:06
aynen hoparlör bozuk bende de aynı sesi veriyordu. ordaki vidalar tork ama tornavida ile sökülebiliyor.

hoparlör bozuk değildir tahminimce çünkü ilk başta normal sesini veriyor sonra kısılmaya cızırdamaya başlıyor. bence bağlantıda temassızlık yada oksitlenme gibi bir sorun var diye düşünüyorum. sen hoparlörü nerden temin ettin. kaç cm çapında. yada herhangi bir hoparlör uydurabiliyormuyuz...
Gönderen: bennecyim - 20 Şubat 2012, 10:52:48
masaüstü bilgisayarlarda ilk açılışta dt sesi çıkartan hoparlör bile olur. ben telefonun avizesindeki hoparlörü taktım. fotoğrafları vardı bulamadım. orjinali 4 bacaklı. ben bacaklarını sökmedim. hoparlörün ortasını çıkardım avizeden söktüğümü yerine oturttum. kablonun birini bir bacağa diğerini diğer bacağa lehimledim çalıştı.
Gönderen: bennecyim - 20 Şubat 2012, 10:56:36
(http://www.upload.gen.tr/uploads10/fwd0ejg9/thumb_foto6pv.jpg) (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/fwd0ejg9/foto6pv.jpg.html)
mavi işaretli olan yer hoparlör.
Gönderen: bennecyim - 20 Şubat 2012, 11:01:21
(http://www.upload.gen.tr/uploads10/rqj905zs/thumb_ser08.jpg) (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/rqj905zs/ser08.jpg.html)
(http://www.upload.gen.tr/uploads10/hizapdgz/thumb_ser09.jpg) (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/hizapdgz/ser09.jpg.html)
burdaki höparlör
genelde üzerindeki naylon kısım bozulduğu için cızırtı yapıyor.
Gönderen: bennecyim - 20 Şubat 2012, 11:07:55
eğer göstergeyi sökersen. gösterge takılı değilken sakn kontağı açma. airbag hatası veya imbobilizer hatası alabilirsin.
Gönderen: ferhattasdemir - 20 Şubat 2012, 12:37:05
(http://www.upload.gen.tr/uploads10/fwd0ejg9/thumb_foto6pv.jpg) (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/fwd0ejg9/foto6pv.jpg.html)
mavi işaretli olan yer hoparlör.

resimler ve linkler görünmüyor :S
Gönderen: ferhattasdemir - 20 Şubat 2012, 12:43:27
pardon sonradan açıldı
Gönderen: ferhattasdemir - 20 Şubat 2012, 12:46:49
eğer göstergeyi sökersen. gösterge takılı değilken sakn kontağı açma. airbag hatası veya imbobilizer hatası alabilirsin.

uyarın için teşekkür ederim. ancak benim sorunum o naylon patlaklığından dolayı olan cızırtı değil. öyle olsa ses sürekli olur ama cızırtılı olur. ama bendeki normal öterken sonradan bi kısılma kesilme boğulma oluyor. ilginç bir durum sökmeden anlaşılmaz herhalde. hoparlörü değiştirmek için o arka siyah kapağı sökmek gerekiyor değil mi? sökmeden hoparlöre ulaşamayız
Gönderen: bennecyim - 20 Şubat 2012, 13:11:43
(http://www.upload.gen.tr/uploads10/rqj905zs/thumb_ser08.jpg) (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/rqj905zs/ser08.jpg.html)
(http://www.upload.gen.tr/uploads10/hizapdgz/thumb_ser09.jpg) (http://www.upload.gen.tr/resim.php/www/hizapdgz/ser09.jpg.html)
burdaki höparlör
genelde üzerindeki naylon kısım bozulduğu için cızırtı yapıyor.

burda hoparlör görünüyor. kapağı sökmen lazım.
Gönderen: ferhattasdemir - 20 Şubat 2012, 13:42:48
:tamamdir. teşekkür ederim ilgilendiğin için
Gönderen: bennecyim - 20 Şubat 2012, 13:45:30
:tamamdir. teşekkür ederim ilgilendiğin için
rica ederim kolay gelsin.
Gönderen: ferhattasdemir - 20 Şubat 2012, 15:21:44
tork anahtarı olmadığı için normal ve yıldız tornavidalar ile denedim ama başarılı olamadım. düz tornavidamın ağzı geniş geldi vidanın içine girmedi yıldızlar ise küçük geliyor. bi tork anahtar takımı almam lazım sanırım. aracın başka yerlerine de lazım oluyor. torpidomun altından bir vida düştü o da tork yerine sıkmak için ona da lazım.

ama buzzer ile ilgili aklıma şu geldi. benim bu buzzer sorunu aracımın teybini değiştirdikten sonra oldu bi alakası olabilir mi? aracı aldığımda üzerinde sony bi cd çalar vardı cd çaları bozuk olduğu için ben roadstar ın şu sadece usb ve sd kart çalanlarından aldım 50 tl ye onu bağlattım. soketi uyuyordu fakat her kontağı açıp kapatmada teyp ayarlarını sıfırladığı için sokette bi kesme işlemi veya ses bağlantılarında mı ne bi ters bağlama işlemi filan yapıldı. hem önceki sony cd çalar bağlıyken hemde bu teybi bu işlemler yapılmadan direk soketini bağladığımızda anahtarı kontaktan çektiğimde (sanırım ses sisteminden arabanın orjinal bi özelliği bu tam bilmiyorum sizin araçlarda var mı?) dırıdıt dırıdıt diye bi uyarı sesi geliyordu o işlemler yapılınca kayboldu. bu buzzer sorunu da burdan tetiklenen birşey olabilir mi acaba?
Gönderen: hikmetcin - 08 Mart 2012, 19:12:25
arkadaşlar rica etsem göstergenin nasıl söküldüğünü anlatan bi video yada resim yada ayrıntılı anlatım yaparmısınız? benim arabamın gösterge panelinin sol tarafının ışıkları yanmıyor.bazen yanıyor ve tüm fonksiyonları çalışıyor ama çoğu zaman sol taraf ( hız göstergesi yatafı yanmıyor).arabam 99 confortline
Gönderen: ferhattasdemir - 08 Mart 2012, 23:45:11
arkadaşlar rica etsem göstergenin nasıl söküldüğünü anlatan bi video yada resim yada ayrıntılı anlatım yaparmısınız? benim arabamın gösterge panelinin sol tarafının ışıkları yanmıyor.bazen yanıyor ve tüm fonksiyonları çalışıyor ama çoğu zaman sol taraf ( hız göstergesi yatafı yanmıyor).arabam 99 confortline

konuyu baştan beri okuduğuna eminmisin. bak bu mesajda bi link var orda nasıl söküldüğü anlatılıyor. ama onu okudun da hala anlamadığın bir nokta varsa direk o noktayı sor.
Gönderen: ferhattasdemir - 09 Mart 2012, 00:00:12
rica ederim kolay gelsin.

bennecyim kardeşim sonunda söktüm ben geçen hafta gösterge panelini. arkasını da açtım. çıkarmışken önce içinin temizliğini yaptım camını ve tozlanan iç siyah kısmını temizledim. daha sonra hoparlöre baktım. elimle yokladım hoparlörün üzerindeki naylon kısımda en ufak bir deforme yırtılma yada delik gibi birşey yok. daha önce senin bahsettiğin 4 bacaktan da yan yana olan ikisinde kıl kadar ince 2 adet bağlantısı var onlarda sağlam görünüyor diğer 2 bacak boş zaten sadece dayanak herhalde. kıl gibi olan bağlantıların sanırım kopmasın diye de üzerine bal mumu gibi bir damla yapılmış. neyse bu kablolarda sağlam görünüyor. aslında elektrik verip kontrol edebilirdim ama akşam olmak üzere olduğundan çok vakit kaybetmemem gerekiyordu o yüzden deneyemedim. neyse topladım geri yerine taktım. hani daha önce ötüyor ama sesi kısılıyor diyordum ya. şimdi hiç ses yok :) sence ne oldu?
Gönderen: hikmetcin - 09 Mart 2012, 11:33:02
eyvallah kardeşim sağolasın.sormak istediğim bi çok soru var ama konu başlıklarını okuyup orada konulup konuşulmadığına bakmak istiyorum.tekrar tekrar sorup sizide meşgul etmek istemem.
Gönderen: ferhattasdemir - 09 Mart 2012, 11:39:46
tamam kardeşim bak bulamazsan yine sor yardımcı olmaya çalışırız
Gönderen: bennecyim - 09 Mart 2012, 12:41:52
bennecyim kardeşim sonunda söktüm ben geçen hafta gösterge panelini. arkasını da açtım. çıkarmışken önce içinin temizliğini yaptım camını ve tozlanan iç siyah kısmını temizledim. daha sonra hoparlöre baktım. elimle yokladım hoparlörün üzerindeki naylon kısımda en ufak bir deforme yırtılma yada delik gibi birşey yok. daha önce senin bahsettiğin 4 bacaktan da yan yana olan ikisinde kıl kadar ince 2 adet bağlantısı var onlarda sağlam görünüyor diğer 2 bacak boş zaten sadece dayanak herhalde. kıl gibi olan bağlantıların sanırım kopmasın diye de üzerine bal mumu gibi bir damla yapılmış. neyse bu kablolarda sağlam görünüyor. aslında elektrik verip kontrol edebilirdim ama akşam olmak üzere olduğundan çok vakit kaybetmemem gerekiyordu o yüzden deneyemedim. neyse topladım geri yerine taktım. hani daha önce ötüyor ama sesi kısılıyor diyordum ya. şimdi hiç ses yok :) sence ne oldu?
ses söküp taktıktan sonra mı tamamen gitti? elektrik falan verme göstergeyi yakmayasın sonra.
bence küçük bir hoparlör bul . orjinali sökmeden o iki bacağa bağla böyle test et bakalım ses varmı. eğer ses tamamsa orjinali sök yerine bi hoparlör uydurursun. (masaüstü bilgisayarlarda ilk açılışta bip sesi çıkaran küçük hoparlör var onu deneyebilirsin. ben takmıştım ses biraz azdı orjinale göre .sonradan farklı bir hoparlör ile değiştirdim)
Gönderen: ferhattasdemir - 09 Mart 2012, 12:51:45
evet gösterge panelini açıp içini temizledim hoparlörü gözle muayene ettim sorun yoktu geri topladım ses tamamen gitti. önceden dediğim gibi ilk uyarı geldiğinde normal sesini verip 1 sn sonra kısılıyordu ama kısık da olsa ses vermeye devam ediyordu şimdi tamamen gitti bu söküp takma işleminden sonra. zaten 12V elektrik gelmiyor mu buna yanarmı ki denemek için o iki bacağa 12V versek. senin telefon avizesindeki hoparlörü bağladığını biliyorum söylemiştin. olmazsa dediğin yöntemi bi deneyim ama elimde ne o anakart hoparlöründen var ne avize. birde o orjinal hoparlör pek yerinden sökülecek gibi durmuyordu o 4 bacak plastiğin içine giriyordu gibi sanki...
Gönderen: bennecyim - 09 Mart 2012, 13:10:23
evet gösterge panelini açıp içini temizledim hoparlörü gözle muayene ettim sorun yoktu geri topladım ses tamamen gitti. önceden dediğim gibi ilk uyarı geldiğinde normal sesini verip 1 sn sonra kısılıyordu ama kısık da olsa ses vermeye devam ediyordu şimdi tamamen gitti bu söküp takma işleminden sonra. zaten 12V elektrik gelmiyor mu buna yanarmı ki denemek için o iki bacağa 12V versek. senin telefon avizesindeki hoparlörü bağladığını biliyorum söylemiştin. olmazsa dediğin yöntemi bi deneyim ama elimde ne o anakart hoparlöründen var ne avize. birde o orjinal hoparlör pek yerinden sökülecek gibi durmuyordu o 4 bacak plastiğin içine giriyordu gibi sanki...
sakın elekttrik verme !!!!!(göstergenin diğer kısımlarını yakabilir + ve - belli bile değil bacaklarda) bacakları bende sökmedim. içini çıkarttım. hoparlör olan yeri. çıkarırsan bacaklara zarar vermeden çıkart. (naylon kısmı ve iç mıknatısnı) aslında göstergeyi söktükten sonra bi elektronikçiye gösterebilirsen hoparlörü o test eder ve elinde mutlaka oraya takabileceği bi hoparlör vardır. (tekrar hatırlatayım gösterge takılı değilken kontağı açma)
Gönderen: ferhattasdemir - 09 Mart 2012, 14:06:51
sakın elekttrik verme !!!!!(göstergenin diğer kısımlarını yakabilir + ve - belli bile değil bacaklarda) bacakları bende sökmedim. içini çıkarttım. hoparlör olan yeri. çıkarırsan bacaklara zarar vermeden çıkart. (naylon kısmı ve iç mıknatısnı) aslında göstergeyi söktükten sonra bi elektronikçiye gösterebilirsen hoparlörü o test eder ve elinde mutlaka oraya takabileceği bi hoparlör vardır. (tekrar hatırlatayım gösterge takılı değilken kontağı açma)

tamam kardeşim teşekkür ederim uyarıların ve ilgilendiğin için. yalnız anlamadığım şu sonuçta göstergeye de 12v elektrik geliyor ve bi o devreye elektrik verince her devreye ulaşacağını sanmıyorum hepsinin devresi ayrıdır soketten gelen hatlar. yada şunu sorayım elektronikçi nasıl test eder hoparlörü o da elektrik vermeyecek mi?
Gönderen: bennecyim - 09 Mart 2012, 14:20:26
yok elektrik vermez onlarda dijital bi gösterge var onunla test ederler.
hoparlöre elektrik veremezsin. hoparlörde ses çıkışı vardır 12 v elektirk değil. sen elektriği verdiğin anda hoparlör yanar ve göstergenin ses çıkışınada elektrik vermiş olursun. ses çıkışında yanar buzzeri değişsen dahi ses alamazsın hiçbir zaman . göstergeyi değişmek zorunda kalırsın. Allah korusun başka yerlerede elektrik gider ve zarar verebilir. kısa bi yol anlatayım sana. aux koblosu vardır. kablonun iki ucuda kulaklık giişlidir. bir tarafını kes kablo uclarını çıkart. diğer kulaklık kısmını telefon veya küçük bi radyoya tak. diğer kestiğin kısımda açtığın kablo uçarını buzzer hoparlöre değdir. bakalım ses gelecekmi. istersen bu işlemi önce boş bir hoparlörde dene, hangi ucçlardan ses alabildiğine bak. sonra buzzerde dene..
Gönderen: ferhattasdemir - 09 Mart 2012, 14:57:10
hmm mantıklı. bunu deneyelim. ama bu testler sadece hoparlörün sağlam olup olmadığını anlamak için. diyelim ki hoparlör sağlam çıktı. vay ben nerelere gidem o zaman :) sorunu nerde arayıp bulacaz :)
Gönderen: bennecyim - 09 Mart 2012, 15:11:41
hmm mantıklı. bunu deneyelim. ama bu testler sadece hoparlörün sağlam olup olmadığını anlamak için. diyelim ki hoparlör sağlam çıktı. vay ben nerelere gidem o zaman :) sorunu nerde arayıp bulacaz :)
sağlam çıkmaz merak etme. % 99 arızalı :) %1 sağlam o zaman yandın  :-[
Gönderen: ferhattasdemir - 09 Mart 2012, 15:17:11
sağlam çıkmaz merak etme. % 99 arızalı :) %1 sağlam o zaman yandın  :-[

inşallah öyledir :)
Gönderen: ferhattasdemir - 12 Mart 2012, 12:55:24
haklı çıktın bennecyim kardeşim. %99 luk kısım ağır bastı :) dün ne bulsam da denesem diye yana döne evin içinde hoparlör ararken elime fi tarihinden kalma bi nokia kulaklığı geçti. azda olsa ses verir diye kestim bi tarafını gittim arabaya. çıkardım gösterge panelini açtım arkasını. iki bacağa kulaklığın uçlarını doladım. far anahtarını çevirip kapıyı açmamla birlikte ortalığı bir çığlık kapladı. küçücük bit kadar kulaklık ordaki hoparlörden çok ses veriyordu. yanisi hoparlör bozukmuş test edip onaylamış olduk. şimdi oraya göre bi hoparlör bulmam lazım. bulamazsam o kulaklığı montaj edecem oraya :)
Gönderen: nizam - 12 Mart 2012, 14:20:14
sunları yaparken birde fotograf makinesi veya telefonla resim alsanız daha iyi olur, ilk sayfada ki linkte pek birşey belli olmuyor
Gönderen: ferhattasdemir - 12 Mart 2012, 15:10:59
kardeşim aklıma geldi ama öğleden sonra bütün gün arabanın iç temizliğiyle uğraştım tam hava kararmak üzere olduğundan alelacele işe giriştim fırsatım olmadı. ama hoparlör bulursam yerine takacağım da mutlaka çekerim foto yada video.
Gönderen: bennecyim - 12 Mart 2012, 16:04:54
haklı çıktın bennecyim kardeşim. %99 luk kısım ağır bastı :) dün ne bulsam da denesem diye yana döne evin içinde hoparlör ararken elime fi tarihinden kalma bi nokia kulaklığı geçti. azda olsa ses verir diye kestim bi tarafını gittim arabaya. çıkardım gösterge panelini açtım arkasını. iki bacağa kulaklığın uçlarını doladım. far anahtarını çevirip kapıyı açmamla birlikte ortalığı bir çığlık kapladı. küçücük bit kadar kulaklık ordaki hoparlörden çok ses veriyordu. yanisi hoparlör bozukmuş test edip onaylamış olduk. şimdi oraya göre bi hoparlör bulmam lazım. bulamazsam o kulaklığı montaj edecem oraya :)
olayı çözmene sevindim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana....
Gönderen: bennecyim - 12 Mart 2012, 16:07:00
benimde sol kapı sivici bozulmuş . müsayit zamanda bi el atacam. far açık uyarısı alamıyom....
Gönderen: ferhattasdemir - 12 Mart 2012, 16:26:44
olayı çözmene sevindim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana....

çok yardımın oldu valla sağol. bi hoparlör bulunca benim işlem tamam da aklıma şu geldi: şöyle güzel melodiler çalması için birşeyler yapabilirmiyiz acaba. o bacaklara ses sinyali geliyor ama o sinyali alınca kendi melodisini çalacak birşey nasıl yapabiliriz acaba? mesela şu çocuk oyuncaklarından filan birşey uydurabilirmiyiz ki? senin switch işi kötü olmuş. baya sıkıntılı bir iş o? daha önce bakmışmıydın hiç
Gönderen: bennecyim - 12 Mart 2012, 16:48:37
çok yardımın oldu valla sağol. bi hoparlör bulunca benim işlem tamam da aklıma şu geldi: şöyle güzel melodiler çalması için birşeyler yapabilirmiyiz acaba. o bacaklara ses sinyali geliyor ama o sinyali alınca kendi melodisini çalacak birşey nasıl yapabiliriz acaba? mesela şu çocuk oyuncaklarından filan birşey uydurabilirmiyiz ki? senin switch işi kötü olmuş. baya sıkıntılı bir iş o? daha önce bakmışmıydın hiç
tahminim orjinaline dokunamayız. kapılar için harici yapılır. ama buzlanma gibi uyarılar için sıkıntılı görünüyor.
Gönderen: ferhattasdemir - 12 Mart 2012, 17:44:21
sonuçta bütün uyarıları alıp sese çevirip gönderen bir zımbırtı var. onun ne olduğunu bilsek onun öncesinden bağlantı alabiliriz. ama doğru diyosun. far açık uyarısı sürekli ses, buzlanma yakıt ve diğer arıza uyarıları 1 2 sn lik. el freni kesik kesik 3 kez ötüyor hatırladığım kadarıyla. bu biraz karmaşık bi iş. ben en iyisi bi normal hoparlör uydurayım o yetsin :)
Gönderen: yesilkrt - 12 Mart 2012, 18:04:41
arkadaşlar şu gösterge sökme işini fotoğraflı olarak paylaşabilir misiniz? ben de söküp temizlemek istiyorum. hem de krom bilezik takacağım.
Gönderen: ferhattasdemir - 13 Mart 2012, 10:34:52
yukarda nizam kardeşimde söyledi onu ben bi hoparlör bulayım yerine takacağımda halledeceğim kardeşim o işi video olarak. ama camı sökülmüyor bilgin olsun temizlik işini arka taraftan göstergelerin oturduğu açıklıklardan hallediyorsun ve dip köşelere de erişemiyorsun. arkadan bilezikleri sokmak içinde bilezikleri biraz esnetmen gerekir. benim camın alt kısmı silikon gibi tırnakları attığından zaten açılmış kendiliğinden ben istersem ordan devam ettirip açabilirim ama çatlama riski var. çatlatırsan da sadece cam bulamazsın komple gösterge değiştirmen gerekir ondan da haberin olsun.
Gönderen: ferhattasdemir - 25 Nisan 2012, 14:11:05
bennecyim kardeşim tekrar merhaba. ben hoparlör buldum bir tane bacağa lehimledim ancak farın açık olmasına gerek kalmadan kapı açıldığında direk ötüyor sence bu neden olmuş olabilir? birde gösterge içine krom çerçeveler almıştım. yukarıda da yazmıştım benim gösterge camının alt kısmı bir miktar açıktı. ordan ilerleteyim derken çok da dikkat ettiğim halde aynen yukarda bahsettiğim gibi camı 2 3 yerinden ikisi alt köşelerde küçük, biri devir saatinin olduğu yerden 5 6 cm devir saatinin göbeğine doğru olacak şekilde çatlattım. çatlatmışken de açtım çerçeveleri taktım bide camı meguiars plastx ile temizledim sıfır gibi oldu. camı geri japonla yapıştırdım. buna bi önerin olabilir mi. sadece camı bulamam biliyorum yukarıda da söylemiştim kendim ama acaba plastik çerçevesiyle birlikte bulabilirmiyim acaba. plastik çerçevesiyle bulursam kendi göstergemin içini ona takarım krom çerçevelerden vazgeçip. gerçi bu şekilde de çok güzel oldu.
Gönderen: bennecyim - 25 Nisan 2012, 15:16:28
merhaba, göstarge hakkında bir fikrim yok bulması zordur.
far kapalıyken kapı açıldığında çıkan ses kesik kesik ise anahtar üzerinde kaldığı için çıkan sestir. far açık uyarısı sürekli öter. sendeki nasıl. anahtar üzerindemi, ses kesik kesik mi?
Gönderen: ferhattasdemir - 27 Nisan 2012, 17:16:34
merhaba, göstarge hakkında bir fikrim yok bulması zordur.
far kapalıyken kapı açıldığında çıkan ses kesik kesik ise anahtar üzerinde kaldığı için çıkan sestir. far açık uyarısı sürekli öter. sendeki nasıl. anahtar üzerindemi, ses kesik kesik mi?

yok ses sürekli idi ve anahtar da cebimde idi. yani far açık uyarısı idi ama farlar kapalıydı. sana bu mesajı yazdıktan sonra aklıma sinyal kolunun bi tarafa açık olabileceği geldi ve işten izin alıp eve gittim alel acele eğer öyleyse akü boşalmasın diye. eve vardığımda da haklı çıktım. sinyal kolu sol tarafa basılıymış farketmemişim. yani hoparlörüm olmuş. ses de orjinaliyle neredeyse aynı. sanki o hoparlör vw için üretilmiş. halbuki yeğenimin bozuk oyuncağından söktüm :)
Gönderen: ferhattasdemir - 27 Nisan 2012, 17:19:31
krom çerçevelerim çok güzel oldu ayrı bir hava kattı hoparlörüm düzeldi artık uyarıları alabiliyorum ancak yeni bir sorun oluştu gösterge camı çatladı. o da nazarlık olsun artık. fotoları ekleyecem
Gönderen: OffLineR - 27 Nisan 2012, 17:23:44
Eline sağlık diyelim.
O da nazarlık olsun  :sevgi:
Gönderen: ferhattasdemir - 30 Nisan 2012, 19:14:02
Eline sağlık diyelim.
O da nazarlık olsun  :sevgi:

eyv. koray kardeşim. ufak tefek dokunuşlar yapıyorum işte.
Gönderen: nizam - 01 Mayıs 2012, 23:11:04
resim    :t
Gönderen: ozkan_misirli - 07 Mayıs 2012, 23:48:10
Buzzer ile ilglili resimli anlatımdan dolayı çok teşekkür ederim. Adamlar şöyle uyduruk bi  hoparlöre dünyanın parasını alıyorlar. En yakın zamanda kendim tamir edeceğim. Allah razı olsun. 
Gönderen: ferhattasdemir - 08 Mayıs 2012, 18:25:44
Arkadaşlar gösterge sökme işini video olarak alamadım çünkü tek başımaydım. foto olarak halletmeye çalıştım.

Göstergeyi sökmeye başlayabilmek için direksiyonu en aşağı ve geriye çekiyoruz. bunu herkes biliyordur diye foto olarak almadım. ondan sonra gösterge sökme işlemine başlayabiliriz.

1- İlk olarak aşağıda resimde görülen küçük kapağı okla gösterilen yerlerin altına parmağımızı sokarak ok yönünde çekiyoruz. 2 tane okların karşısında 1 tane de tam ortada tırnaklar var. korkmayın asılın kolayca gelmiyor.

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/Hv7d.jpg)

2- Kapağı çıkarınca aşağıdaki resimde görülen 2 adet T20 tork anahtarla çözülen vida çıkacak. bu vidaları sökünce gösterge boşa çıkacaktır. çekin kendinize doğru. Uyarı!!! vidaları çözmeden önce altına resimde görülen şekilde gazete vs. bir şey koyun ki vidayı aşağılara düşürmeyin. ben gazete koyduğum halde bir tanesini kaçırdım ama şanslıydım ki paspasa kadar indi bir yere takılmadı.

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/mnvoB.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/yoM7f.jpg)

3- Göstergeyi kendimize doğru çektiğimizde sol tarafı daha fazla gelmektedir. soketleri sökmeye bu taraftan başlıyoruz. Mavi soketteki pembe mandalı ok yönünde kurtarıyoruz ve resimlerde görülen şekilde yukarı doğru kaldırıyoruz sonuna geldiğinde soket kendini bırakıyor. artık göstergenin sol tarafı daha fazla bize doğru geliyor ve sağdaki yeşil sokete daha rahat ulaşıyoruz.

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/E3nko.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/KgeUc.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/0AeND.jpg)

4- Yeşil soketi de mavi soketle aynı şekilde mandalı kurtarıp yukarı doğru kaldırarak soketin kurtulmasını sağlıyoruz. artık göstergemiz serbest

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/4KP6f.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/LKOiQ.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/NLpda.jpg)

5- Göstergeyi elimize aldık :) yeri bomboş

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/bHBp.jpg)

UYARI!!! gösterge sökülü iken kontağı açmamak gerekiyormuş immo sorunu meydana geliyormuş ve servisten başka halledilmiyormuş duyduğum bu yönde
Gönderen: ferhattasdemir - 08 Mayıs 2012, 19:05:07
ve işte gösterge paneli gerçekten elimizde :) kırmızı işaretli yerde kapağın arkasında buzzer denen zımbırtının hoparlörü mevcut.

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/DNPO.jpg)

göstergenin markası. benimki motometer. bazıları ise VDO oluyormuş.

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/6yq7M.jpg)

resimde oklarla gösterilen yerlerdeki vidalar T10 tork tornavida yardımıyla sökülüyor ve tırnaklarını kurtardığımızda arka kapağı açıyoruz.

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/TKxSz.jpg)

kapağı açınca aşağıdaki görüntü karşılıyor bizi. okla gösterilen parça hoparlör. arızalanan parça ta kendisi oluyor. benimkinde telleri filan sağlam görünüyordu ama çalışmıyordu. bazılarında ise üzerindeki naylonun delinmesi veya patlaması sonucu klasik hoparlör sorunu olan cızırtılı ses ortaya çıkıyormuş...

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/1T3N4.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/L8AIp.jpg)

bu resimde hoparlörü daha yakından görüyoruz. ikisi okla işaretlenen ikisi de yukarı köşelerde olan 4 adet metal bacağı var hoparlörün. hoparlörün bağlantısı okla işaretlenen iki bacakta bulunuyor. hoparlörün naylon kısmını, tellerini koparıp çıkarıyoruz. kopardığımız tellerin birbirine temas etmemesini sağlamalıyız yoksa kısa devre sonucu bağlayacağımız hoparörde çalışmayabilir. söktüğümüz hoparlörün yerine bu çaplarda herhangi bir hoparlör buluyoruz. sizde benim gibi yeğeninizin acayip sesler çıkaran oyuncak tabancasından sökebilirsiniz. benim yeni hoparlör biraz daha küçük çaptaydı ve ben o metal kısmın üzerine japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım. hoparlörün kablolarını da okla işaretli iki bacağa lehimledim. işlem bu kadar. yalnız heyecandan yeni hoparlörün fotosunu çekmeyi akıl etmemişim :) ama sanki vw yapımı gibi. orjinal sesi aynen alabiliyorum.

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/pxCKL.jpg)

sonra iş en baştan beri yaptığımız işleri tersi yönde yapıp göstergeyi toplayıp yerine takmak. ikinci soketi taktığınızda ibrelerden dırrrrrrrrtttttttttt diye bir ses gelecek korkmayın. sanırım beyindeki konumlarını sıfırlıyorlar...

son uyarı gösterge sökülü iken kontağı açmamak gerekiyormuş immo sorunu meydana geliyormuş ve servisten başka halledilmiyormuş duyduğum bu yönde
Gönderen: ferhattasdemir - 08 Mayıs 2012, 22:11:43
bu işlemlerden farklı olarak daha öncede belirttiğim gibi benim gösterge camının alt kısmı kendiliğinden açılmış olduğu için ordan devam ettirip (malesef resimlerde de görülen çatlaklara sahip oldum :( ) gösterge camını açtım ve meguiars plastx ile çizik çizik olan camı sıfır gibi yaptım. ayrıca gittigidiyordan temin ettiğim krom gösterge çerçevelerini de taktım. işlemler sonrası fotolar...

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/PZLYb.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/0fCEs.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/I7nfD.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/rlVZ.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/rsl5O.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/Xo7O.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/HLx6d.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/r2fvJ.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/gd1ea.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/DBdOQ.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/CpinO.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/OWHEi.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/PVqm6.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/NQEU4.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/4Ntg.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/WqHUI.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/BO8M3.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/6UML.jpg)

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/Kv8gR.jpg)
Gönderen: ferhattasdemir - 08 Mayıs 2012, 22:17:21
gündüz görüntüsü de çok güzel. fotolarda flaş olduğu için bi acayip görüntü oluştu ortam karanlık olduğu içinde flaşsız pek güzel foto olmadı. çıplak gözle gündüz ve gece görünüşleri çok güzel oldu...
Gönderen: bennecyim - 09 Mayıs 2012, 10:35:39
eline sağlık güzel olmuş. kıskandım...
Gönderen: ferhattasdemir - 09 Mayıs 2012, 10:45:21
teşekkür ederim kardeşim. sende yaparsın bi ara. seninde elinden geliyo işler. ama camı çatlatma nolur çok üzülürüm. ben çok dikkat etmeme rağmen biraz aceleci davrandım daha kısa kısa mesafelerde kastırmam gerekirken uzun bi mesafeden kanırttım o yüzden çatladı. küçük çatlaklar çok önemli değil de büyük olan çok canımı sıktı.
Gönderen: ogretmen_ankara - 09 Mayıs 2012, 11:30:01
teşekkür ederim kardeşim. sende yaparsın bi ara. seninde elinden geliyo işler. ama camı çatlatma nolur çok üzülürüm. ben çok dikkat etmeme rağmen biraz aceleci davrandım daha kısa kısa mesafelerde kastırmam gerekirken uzun bi mesafeden kanırttım o yüzden çatladı. küçük çatlaklar çok önemli değil de büyük olan çok canımı sıktı.

Camı değiştirme imkanı yok mu, bulunmaz mı, onu da değiştirsen
Gönderen: bennecyim - 09 Mayıs 2012, 12:14:54
aslında bende güzel şeyler yaptım. iç tavan lambaları beyaz. plaka lambaları parklar beyaz. zanon far. iç ayak aydınlatması beyaz led yaptım. aynalara sinyal yaptım. aynalar çok uğraştırdı 1 gün uğraştım sırtım tutuldu. aynayı sökmek için kapıları komple söktüm. ama emeğime değdi. ledleri çocuklar çalıyor diye aynaların içine montaj ettim. ayna plastiğini delip ledlerin ucunu dışarı verdim. sökülmesi imkansız.  sis farı yerinde led sis (beyaz) yanındada led sinyal var (kırmızı). dışardan çok güzel bi görüntü oldu. caddede herkesin dikkatini çekiyor. bi ara videosunu koyarım.
Gönderen: ferhattasdemir - 09 Mayıs 2012, 13:11:13
Camı değiştirme imkanı yok mu, bulunmaz mı, onu da değiştirsen

imkansız hocam ya. çerçeveyle birlikte bulunabilir belki. onu da sökmeye kalksan onu da çatlatma riskin var. çerçeveyle birlikte kullanayım kendi göstergemin içini ona takayım dersen de krom çerçevelerden vazgeçeceksin. gerçi koray arkadaşımızın ki gibi hız ve devir göstergelerindekiler olabilir. diğerleri camı sökmeden çok zor bi işlem. ona uğraşırdım aslında ama benim alt tarafı zaten kendiliğinden açıktı oradan ufak ufak devam ettirince baktım iyi gidiyo devam ettim ama çok daha küçük küçük yapmam gerekiyormuş demekki. köşeye geldiğimde iki köşede de çatlak oluştu. onlar sorun değil ama soldaki köşeden devam ederken o çatlağı geçemeyince biraz daha fazla kastım büyük çatlak meydana geldi. küçük kromlar yapıştırma değil de geçmeli olsa işlem daha kolay olur camı sökmeye gerek kalmaz ama işte çift taraflı bantla yapışıyo o yüzden çk zor. önce çerçeveye yapıştırıp sonra oraya denk getireyim dersin ama dokunduğu yere yapışıp kalıyor. ben birde meguiars plastx almıştım cam da çizik çizik di önceki temizleme için açışımda da temizleyecem derken içini de çizmişim asıl sökmeyi isteme nedenim buydu. camı temizlemek
Gönderen: ferhattasdemir - 09 Mayıs 2012, 13:15:24
aslında bende güzel şeyler yaptım. iç tavan lambaları beyaz. plaka lambaları parklar beyaz. zanon far. iç ayak aydınlatması beyaz led yaptım. aynalara sinyal yaptım. aynalar çok uğraştırdı 1 gün uğraştım sırtım tutuldu. aynayı sökmek için kapıları komple söktüm. ama emeğime değdi. ledleri çocuklar çalıyor diye aynaların içine montaj ettim. ayna plastiğini delip ledlerin ucunu dışarı verdim. sökülmesi imkansız.  sis farı yerinde led sis (beyaz) yanındada led sinyal var (kırmızı). dışardan çok güzel bi görüntü oldu. caddede herkesin dikkatini çekiyor. bi ara videosunu koyarım.

tavan lambalarını iç lambaları plaka lambalarını beyaz yapmakta birşey yok da ayna sinyali ve sis deki sinyal olayı ilginç olmuş. bi foto paylaşabilirsen güzel olur. aynanın altındaki iki vidayı sökünce arka kapağı çıkmıyormuydu. neden aynayı komple söktün...
Gönderen: bennecyim - 09 Mayıs 2012, 17:09:40
tavan lambalarını iç lambaları plaka lambalarını beyaz yapmakta birşey yok da ayna sinyali ve sis deki sinyal olayı ilginç olmuş. bi foto paylaşabilirsen güzel olur. aynanın altındaki iki vidayı sökünce arka kapağı çıkmıyormuydu. neden aynayı komple söktün...

videosunu ekledim. aynanın altındaki vida kırıldı sökemedim. bi de elektiriği rahat alayım diye komple söktüm.
http://www.youtube.com/watch?v=UhHpwxvdy54
Gönderen: ferhattasdemir - 09 Mayıs 2012, 19:23:16
valla çok güzel olmuş. eline sağlık. aynadakiler 5 mm mantar led mi? sis kısmındaki sinyallerde turuncu yada sarı işte herneyse ondan olsa daha güzel dururdu gibi sanki. ordaki sis ve sinyal ledleri de mi kendi işiniz yoksa onlar hazır sistem mi?
Gönderen: bennecyim - 09 Mayıs 2012, 20:25:23
Ölçüsünü bilmiyorum elektronikcide gördüm aldım sislerdeki bildigimiz sıralı Led ler kesip yapıştırılan cinsten. 10 cm kadar 6 adet Led e denk geliyo kesip bağladım. Aynadakilerde Led ama yapışmalı olanlardan değil
Gönderen: ferhattasdemir - 10 Mayıs 2012, 02:15:13
Ölçüsünü bilmiyorum elektronikcide gördüm aldım sislerdeki bildigimiz sıralı Led ler kesip yapıştırılan cinsten. 10 cm kadar 6 adet Led e denk geliyo kesip bağladım. Aynadakilerde Led ama yapışmalı olanlardan değil

ikisininde kablolarını ön farlardaki sinyal bağlantılarından mı aldın.
Gönderen: bennecyim - 10 Mayıs 2012, 09:04:04
Evet ordan
Gönderen: yavuzozer28 - 03 Ocak 2018, 18:22:11
aynı sorun bendede var kendim yapayım dedim ama anlatımdaki resimleri göremiyorum neden acaba  :-[