vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: alebartz - 03 Eylül 2007, 13:41:12

Başlık: Dikiz aynasının arkasındaki kulakçık nedir?
Gönderen: alebartz - 03 Eylül 2007, 13:41:12
Slm,

Bende 1.8 Highline var. İç dikiz aynasının hemen arkasında cama paralel bir kulakçık (sanki güneşliğe benzer ama tabiki çok daha küçüğü) var. Bunun ne işe yaradığını bilen var mı?
Başlık: Ynt: Dikiz aynasının arkasındaki kulakçık nedir?
Gönderen: Ouzoo - 03 Eylül 2007, 13:48:08
O  iç dikiz aynan ile ilgili bi dümendi sanırım ama tam emin diilim.
Gönderen: car wolf - 03 Eylül 2007, 13:48:49
güneşlik  :tamamdir
Gönderen: alebartz - 03 Eylül 2007, 14:41:36
Güneşlik olma olasılığı oldukça az çünkü güneşi engelleyecek bir pozisyonda ve büyüklükte değil...

dümen ile ne demek istedin tam anlamadım...
Gönderen: G60 - 03 Eylül 2007, 14:47:50
Güneşlik olması lazım onun. Tam o aradan güneş gelirse aynaya bakamazsınız çünkü.
Gönderen: mcsahan - 03 Eylül 2007, 14:48:57
güneşlik
 8)
Gönderen: car wolf - 03 Eylül 2007, 15:00:03
süs olcak hali yok...GÜNEŞLİK
Gönderen: alebartz - 03 Eylül 2007, 15:06:57
Anlaşılan güneşlik ama söylemeden edemicem... hayatımda gördüğüm en anlamsız ve de fonksiyonsuz güneşlik... bir kere dikiz aynası kendi gövdesi sayesinde o açıdan gelen güneşi engeller... hadi diyelim güneş daha alt bir açıdan geliyor... o zaman da "güneşlik" olan şey boyut olarak ufak olduğu için hiçbir işe yaramaz... herneyse...

cevaplar için teşekkür....
Gönderen: G60 - 03 Eylül 2007, 15:09:16
Hocam dikiz aynası ile tavan arasındaki ince boşluktan güneş gelirse dediğimi anlarsın. Alttan günel gelme olayı değil. Başka araçlardada sürücü ve yolcu güneşliğinin dikiş aynası kısmını uzatarak orayı kapatıyorlar.
Gönderen: mcsahan - 03 Eylül 2007, 15:09:59
valla uzun yolda öyle bi işe yarıyorki şaşarsın
Gönderen: car wolf - 03 Eylül 2007, 15:11:27
yani ama eğer birgün güneş gelirde güzünü alırsa bi dene bakalım etkisi oluyormu olmuyormu ozaman hak vericeksin bizi  :tamamdir
Gönderen: Dr_EmrE - 03 Eylül 2007, 15:23:55
Arkadaşım o güneşlik fakat gündüz deil gece işe yarıyor.  Gece eğer ortadaki harita okuma lambasını açarsan hiç bişe göremiyorsun aynadan. Fakat eğer onu indirirsen hiç bir lamba açık deil gibi arkanı görebiliyosun.
Gönderen: G60 - 03 Eylül 2007, 15:40:04
Emre bahsettiğini hiç hayal bile edemedim. Bahsettiğimiz parçanın iç lambalarla alakası bile yok onların ışığı ile alakalı.???
Gönderen: Dr_EmrE - 04 Eylül 2007, 00:27:26
Şimdi şöyle anlatayım :

Gece içerisi karanlıkken , ortadaki lambayı yakarsanız o ışık deli gibi aynaya vuruyor arkanızı göremiyorsunuz. Ama eğer o parçayı indirirsen aynaya hiç bir ışık çarpmiyor ve gayet net görünüyor arkası. Deneyebilirsiniz :)
Gönderen: as5338 - 04 Eylül 2007, 08:20:13
evet o güneşlik fakat emrenin dediğini deneyeceğim ilk fırsatta ve cebaı yazacağım
ama güneş
Gönderen: alebartz - 04 Eylül 2007, 17:02:52
Emre kardeşin dediği bence çok daha mantıklı... hatta gidip bizzat deneme yaptım gerçekten güneşlikten ziyade bu tarz bir fonksiyona hizmet etemek için yapılmış olması çok daha akla yatkın geldi... denemem hakkında net bir sonuç bildiremiyorum çünkü gündüz vaktiydi... ancak göz ve hiza bakımından işe yarayabileceği kanısına vardım... en kısa zamanda gece de deneyeceğim...

belki de hem güneşlik hem de lamba kullanımı için yapılmıştır kim bilir... sonuçta alman mühendislik işi... gayet normal  :)
Gönderen: mcsahan - 04 Eylül 2007, 17:07:11
kararan iç dikiz aynası varsa (ki bildiğim kadarıyla emrede var) öyle bir parçaya gerek yok zaten. o parça tamamen güneşliktir.
Gönderen: fay78 - 04 Eylül 2007, 17:32:07
aslında kötü amaçla kullanılıp; varsa yeğen,evlat vb kişilerin resimlerini asabilirsin.:D
Gönderen: alebartz - 04 Eylül 2007, 17:56:09
Kararan dikiz aynası arkadan gelen arabaların farlarının yarattığı etkiyi engellemek içindir diye biliyorum.. yani dikiz aynasının üzerinde yanan iç lambasının etkisini ne derece ortadan kaldırır bence soru işareti??? Sonuçta aynanın üzerinde yanan bir ışık, aynaya en yakın ışık kaynağı olacağından görüntüyü en fazla etkileyen faktördür...
Gönderen: Dr_EmrE - 04 Eylül 2007, 23:40:45
kararan iç dikiz aynası varsa (ki bildiğim kadarıyla emrede var) öyle bir parçaya gerek yok zaten. o parça tamamen güneşliktir.

Mete abi aynam kendinden kararan bi ayna değil manuel ayarı var. Orjinal olarak böyle yani..
Gönderen: mcsahan - 05 Eylül 2007, 09:24:30
alebartz doğru biliyorsun. arkadan gelen arabaların farlarının etkisini azaltmak için, opel zafirada kararan ayna devreye girdiğinde, tavan lambalarını yaksan dahi etkilemiyor. son derece başarılı buldum. vw'dede böyledir diye düşünüyorum. neyse adamlar bunu güneşlik olarak yapmışlar. ben  uzun yolda çok faydasını gördüm
Gönderen: AKBEY77 - 05 Eylül 2007, 23:54:53
hayret doğrusu bende yeni duyuyorum . resmi yokmu arkadaş bunun
Gönderen: fenerlim1905 - 13 Eylül 2007, 12:34:02
arkadaşlar o GÜNEŞLİK
Gönderen: fenerlim1905 - 17 Eylül 2007, 10:36:03
arkadaslar dikiz aynasının arkasında bir delik var ve içinde rezistans var bir tane de onde sonser değiniz sey de resistans sensor değil ne işe yarar bilen varmı dikiz aynasının kararmasıyla alakaıda nasıl calısma sistemini nasıl bilen var mı
Gönderen: cudemircioglu - 17 Eylül 2007, 14:58:02
arkadaşlar o kulakcık aynanın ustundeki lambayı yakdığınız zaman karşıdan gelen arabanın gozunu almamsı için yapılmış
Gönderen: mcsahan - 17 Eylül 2007, 15:16:27
arkadaşlar o kulakcık aynanın ustundeki lambayı yakdığınız zaman karşıdan gelen arabanın gozunu almamsı için yapılmış

nasıl yani? h4 mü takmışlar tavan lambasına? mübala oldu biraz
Gönderen: Dr_EmrE - 17 Eylül 2007, 22:57:05
Mete abi o parça gerçekten o iş için yapılmış biliyorum inanmak istemiyorsun ama :)
Gönderen: mcsahan - 18 Eylül 2007, 09:06:16
emreciğim zaten inanmıyorumda, sen arkadan gelen araçlar için demişsin, arkadaş önden gelen arabaların etkilenmemesi için demiş. tavan lambasından nasıl karşıdan gelen araba nasıl etkilenir  :D, nasıl bir lambaymış, nasıl bir ampülmüş
Gönderen: Dr_EmrE - 18 Eylül 2007, 23:22:16
Ben karşıdan gelen araba demedim kki  :-[

Abi şimdi tavan lambasını yakınca dikiz aynasından hiç bişe görünmüyor ama kulakçık inerse o zaman gayet net görünüyor dikiz aynam.. Ya allasen gelde deneyelim beraber yada ben geliym :D
Gönderen: yesilius - 25 Eylül 2007, 00:08:31
aslında tawan lambasını yakıp kaputu açınca kaputun içini rahat görebilmek için ışığı yansıtıo,bazen güneşlik bazende karşıdan gelen aracı etkilemek için ama mantıklı olan ise arkadaki aracın farlarından etkilenmemek için hareket ettirilerek birazdaha gölgeli bi açıdan bakmaya yarıo bence
Gönderen: roninblack - 19 Ekim 2007, 15:35:16
evet ya bende bayağı bi düşünmüştüm. bide onun ortasında sensore benzeyen ama sensor değil öle bişeyler var ilginç ..neyse bunuda öğrenmiş olduk. bi şekilde ışık önleyici diyebiliriz 8)
Gönderen: yesil_golf - 24 Ekim 2007, 16:14:55
valla ben güneş gözlüklerimi oraya sıkıştırıyorum yani gözlük tutacagı olarak kullanıyorum :)
Gönderen: dreamway - 04 Kasım 2010, 01:48:55
bir kac kisi dogru cevabi vermis aslinda ama hala tereddutte olanlar var. tavan aydinlatmasinin aynaya yansimasini onluyo. gece denerseniz goreceksiniz...