vwtr.net

Otomobil Forumu => Genel => Konuyu başlatan: onur513 - 02 Aralık 2011, 18:55:53

Başlık: Çözülemeyen sorun
Gönderen: onur513 - 02 Aralık 2011, 18:55:53
Merhaba arkadaşlar,
2006 Jetta primline sahibiyim. Araçta zor çalışma sorunu var şöyle ki: Aracı ilk çalıştırmada sorun yok. Aracı çalıştırdıktan sonra durdurup hemen çalıştırmada sorun yok. Fakat durdurup 5-10 dakika bekledikten sonra çalıştırmaya çalışınca ya 5-6 saniye marşı basılı tutmak gerekiyor ya da 3. sefer basışta çalışıyor. Ben araçta denenenleri ve değişenleri yazayım ona göre karar verin.
90 bin bakımı içerisinde: benzin filtresi, hava filtresi, bujiler, kayışlar değişti. Bu sorunu çözmeye yönelik de: gaz kelebeği temizlendi, benzin pompası kontrol edildi, hararet müşürü kontrol edildi ama değişen hiçbir şey olmadı.

Araçta ayrıca BRC marka lpg takılı.Sorduğum iki LPG ustası da LPG'nin böyle bir sorun yaratmayacağını söyledi.

Bu konuda bilgisi ya da tecrübesi olan varsa yardımlarını bekliyorum.
Başlık: Ynt: Çözülemeyen sorun
Gönderen: Onamdar - 02 Aralık 2011, 20:57:45
ateşleme ünitesiyle alakalı olabilirmi acaba
Gönderen: onur513 - 02 Aralık 2011, 21:32:21
Vallahi kardeşim bilmiyorum ki. Aracı makineye bağlıyorlar onda da arıza görünmüyor.
Gönderen: gcilingir - 02 Aralık 2011, 21:59:55
anahtar orj mi dostum
Gönderen: mussel - 03 Aralık 2011, 00:25:38
Aracın akü ve marş motorunu kontrol ettirin bence.
Gönderen: onur513 - 03 Aralık 2011, 10:31:51
Akü yeni değişti. Bosch marka akü taktırdım. Anahtar orijinal. Yedek anahtarı mevcut bir de onunla deneyeyim bakalım. Marş motoru konusunu da ustaya söyleyeceğim.
Gönderen: servet_volt - 05 Aralık 2011, 20:07:15
mars motorunun komurlerı bıtmıs olabılır dostum. 2005 vollt varken bızdede ole bı durum vardı.
Gönderen: erdem325 - 05 Aralık 2011, 22:18:18
aracin ne mars motoru ne de anahtari sorunlu olamaz bence..
ilk calistirmada ve durdurup hemen calistirmada sorun yok, sadece 5-10 dakka bekleyip calistirmada sorun varsa bunlarda sorun olamaz..
anahtar yada mars dinamosu neden arac calisip bekledikten sonra sorun cikarsinki??

sorun baska yerlerde..
ben ilk olarak lpg den suphe ederim sahsen..
lpg ciler tabii ki sorun yok derler, onlarin cogu dedigine inanmayin zaten.. (hepsi demiyorum polemik cikmasin)
Gönderen: onur513 - 06 Aralık 2011, 18:50:52
aracin ne mars motoru ne de anahtari sorunlu olamaz bence..
ilk calistirmada ve durdurup hemen calistirmada sorun yok, sadece 5-10 dakka bekleyip calistirmada sorun varsa bunlarda sorun olamaz..
anahtar yada mars dinamosu neden arac calisip bekledikten sonra sorun cikarsinki??

sorun baska yerlerde..
ben ilk olarak lpg den suphe ederim sahsen..
lpg ciler tabii ki sorun yok derler, onlarin cogu dedigine inanmayin zaten.. (hepsi demiyorum polemik cikmasin)

Bugün konudan bahsettiğim bir arkadaşım da LPG'den şüphelenip tanıdığı bir ustaya telefon etti. Usta sorunu dinledi ve İnşallah değildir ama kuvvetle muhtemel enjektör sorunudur dedi.Sanırım enjektörler pahalı icatlar. Perşembe baktıracağım o ustaya. Haber ederim gelişmeleri.
Erdem kardeşim dediğine katılıyorum. İyileri vardır mutlaka ama LPG ustalarını benim de kafam sarmıyor. Baştan savıyorlar adamı.
Gönderen: barismersin - 06 Aralık 2011, 18:55:27
Dostum yardımcı olur mu bilmiyorum gerçi ihtiyaçta var mı 2006 modelde bilemiyorum ama boğaz kelebeği temizlendikten sonra adaptasyon yapıldı mı şayet bende de aynı sorunlar temizlenip adaptasyondan sonra düzelmişti.Boğaz kelebeği meselesi VW lerde sorun çünkü ;)
Gönderen: mussel - 06 Aralık 2011, 19:09:31
enjektörler işeme yapıyor da olabilir.benim borada aynı sıkıntı vardı.
Gönderen: onur513 - 06 Aralık 2011, 20:57:12
Valla adaptasyon felan duymadım hiç kardeşim ama onu da bir sorarım. Şimdilik bir LPG ustasının yanına gideceğim bakalım. Evet haklısın boğaz kelebeği vw bir sorun.
Gönderen: TEYOLOGY - 06 Aralık 2011, 21:05:09
acaba diyorum benzin geriye mi kaçıyor. çekvalf problemi olabilir mi?
Gönderen: onur513 - 08 Aralık 2011, 14:01:36
Evet arkadaşlar sonunda bulundu sorun. LPG enjektörleri işeme yapıyormuş. Usta LPG iptal edince düzeldi. Enjektörler temizlenecekmiş olursa olur, olmazsa ben senin yerine olsam yenilerim dedi usta. Temizleme işi için de 150 lira istedi. Temizlenince olur mu dedim %80 dedi. Bilmiyorum ne yapacağım?
Gönderen: erdem325 - 08 Aralık 2011, 14:51:40
Evet arkadaşlar sonunda bulundu sorun. LPG enjektörleri işeme yapıyormuş. Usta LPG iptal edince düzeldi. Enjektörler temizlenecekmiş olursa olur, olmazsa ben senin yerine olsam yenilerim dedi usta. Temizleme işi için de 150 lira istedi. Temizlenince olur mu dedim %80 dedi. Bilmiyorum ne yapacağım?

ben dedim :D
lpg cilere kalsa zaten hep motordan ariza, o kitler nasi biseyse hic ariza vermiyor anasini satim :D

enjektorleri temizletince duzelme ihtimali var ama basiniz agrimasin istiyorsaniz degistirin kurtulun derim ben..
lpg enjektorleri oem benzin enjektorleri gibi cok kaliteli olmuyorlar cunki genelde..
Gönderen: onur513 - 08 Aralık 2011, 15:57:40
ben dedim :D
lpg cilere kalsa zaten hep motordan ariza, o kitler nasi biseyse hic ariza vermiyor anasini satim :D

enjektorleri temizletince duzelme ihtimali var ama basiniz agrimasin istiyorsaniz degistirin kurtulun derim ben..
lpg enjektorleri oem benzin enjektorleri gibi cok kaliteli olmuyorlar cunki genelde..

Kardeş değiştirmek çok mantıklı gelmedi bana. BRC markasını hiç sevmedim öncelikle. Benim önceki arabada -Mitsubishi Carisma- Atiker takılı idi ben çok memnundum. Şimdi usta enjektörün tanesine 180 lira dedi ve dört tanesi takmasıyla beraber 800'ü bulur diyor. 800 ona verene kadar 900 atikere verir taktırırım daha iyi. Temizletip bir şansımı denemek istiyorum

Gönderen: erdem325 - 08 Aralık 2011, 16:01:30

olabilir secim sizin..
ben sifir sifirdir nihayetinde diye soyledim..
ama fiyat konusunda temizletmek mantikli gibi gozukuyor :)
temizletin artik gittigi yere kadar gitsin enjektorler..
e madem oyle enjektorleriniz bitince kit degistirirsiniz daha iyi olur sizin icin..
Gönderen: onur513 - 08 Aralık 2011, 16:10:46
Burdan şunu anlamış bulunmaktayım: Demek ki LPG işinde para tutan enjektörlermiş. :) Acaba bunlara Atiker enjektörü takılamıyor mu?

Bir de acaba Atiker'in ucuz olmasının tek sebebi yerli malı yurdum malı olması mı?

Bu arada bu şekilde arıza başına gelmiş arkadaşlara bir uyarı: LPG düğmesini kapatıp benzin düğmesine geçmekle iş hallolmuyor. Ben bunu zamanında denemiş aynı sorun devam edince, -Haa, demek LPG'den değil. demiştim kendi kendime, LPG sorun çıkarmaz diyen ustalara inanmıştım. Bugün usta filterinin içinde ve borularda olan gazı boşaltıp öyle taktı. Sonra iş düzeldi.
Gönderen: erdem325 - 08 Aralık 2011, 16:16:51
Burdan şunu anlamış bulunmaktayım: Demek ki LPG işinde para tutan enjektörlermiş. :) Acaba bunlara Atiker enjektörü takılamıyor mu?

Bir de acaba Atiker'in ucuz olmasının tek sebebi yerli malı yurdum malı olması mı?

Bu arada bu şekilde arıza başına gelmiş arkadaşlara bir uyarı: LPG düğmesini kapatıp benzin düğmesine geçmekle iş hallolmuyor. Ben bunu zamanında denemiş aynı sorun devam edince, -Haa, demek LPG'den değil. demiştim kendi kendime, LPG sorun çıkarmaz diyen ustalara inanmıştım. Bugün usta filterinin içinde ve borularda olan gazı boşaltıp öyle taktı. Sonra iş düzeldi.

demekki siz araci benzine aldiginizda dahi enjektor oncesi borularda kalan gaz iseyen enjektorden motora ulasip sorun cikariyor..
himmmm bunu ogrendigim iyi oldu ;)
aklima gelmezdi yoksa :)
Gönderen: onur513 - 08 Aralık 2011, 16:26:14
Valla kardeş ben hiç anlamam.
Ben: ben düğmeyi kapattım denedim, olmamıştı ama.
Usta: Filtre ve borulardaki gazı boşaltmadığın için devam eder. :))

Bu arada bu işeme işi ne oluyor?
Gönderen: erdem325 - 08 Aralık 2011, 16:28:25
Valla kardeş ben hiç anlamam.
Ben: ben düğmeyi kapattım denedim, olmamıştı ama.
Usta: Filtre ve borulardaki gazı boşaltmadığın için devam eder. :))

Bu arada bu işeme işi ne oluyor?

basitce soyle anlatayim size,
enjektor elektrikle tahrik alan bir vanadir..
yani elektrik verdiginizde acilir, kestiginizde kapanir..
acildiginda motora benzin yada gaz puskurtur, kapandiginda da puskurtmeyi keser..

enjektorun isemesi ise genellikle kapali kalmasi gerektigi zamanlardada bir miktar kacirmasidir..
Gönderen: onur513 - 08 Aralık 2011, 16:32:18
Tamam anladım. Çok teşekkür ederim. Umarım bu zamana kadar iyice işemiştir de temizlenince keser. Bana bir sürü masraf açmaz.
Gönderen: erdem325 - 08 Aralık 2011, 16:37:15
Tamam anladım. Çok teşekkür ederim. Umarım bu zamana kadar iyice işemiştir de temizlenince keser. Bana bir sürü masraf açmaz.

kirlenmesi bazen tam kapanmamasina sebep olabiliyor..
yani duzelme ihtimali yuksek, o kadar dert edilcek birsey degildir merak etmeyin..
muhtemelen temizlenince duzelecektir..
Gönderen: münşi - 23 Mayıs 2017, 22:45:11
konuyu hortlatıyorum ama merak ettim enjektör temizlenince sorun halloldu mu acaba??
Gönderen: genccdrnn - 18 Eylül 2018, 11:13:41
Temizlenince nasıl olmuyor onu anlamadım. Paramı koparmaya çalışıyorlar  ::)