vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N2 => Konuyu başlatan: ozk.26 - 15 Kasım 2011, 15:44:18

Başlık: antifiriz
Gönderen: ozk.26 - 15 Kasım 2011, 15:44:18
Arkadaşlar malum kış geldi antifirizler tezgahlardan inmeye başladı .dün antifiriz aldım motor suyu için :) mevcut suyu nasıl boşaltabilirim?tşk
Başlık: Ynt: antifiriz
Gönderen: aykuttuncer - 15 Kasım 2011, 15:48:51
sadece antıfırız koyma arabaya suyla karısık olsun duymustum catlatıomuymus ne  bı zararı var ama emınım
Gönderen: dj_burak - 15 Kasım 2011, 15:50:31
Arkadaşlar malum kış geldi antifirizler tezgahlardan inmeye başladı .dün antifiriz aldım motor suyu için :) mevcut suyu nasıl boşaltabilirim?tşk

seninki çok sakat olmuş ya onun altındaki hortumun geçtiği yerlerde açıklık bul çıkar hortumu oradan boşaltabilirsin o şekilde arabayı çalıştırmamanı öneririm
Gönderen: aykuttuncer - 15 Kasım 2011, 16:04:13
la ona ne gerek var :) radyatore araba geceden kalmayken sal hortumu cek bı nefes :D gelır hıc benzın cekmedıgın bellı lan burak:D ama sadece antıfırz araca zarar verıyor suyla karısık olması lazım donyormuydu ne ole bısey oluyordu saf antırıfız olunca
Gönderen: ozk.26 - 15 Kasım 2011, 16:08:48
sadece antifiriz koymıyımmı
Gönderen: aykuttuncer - 15 Kasım 2011, 16:11:41
sadece antifirz donuyodu heralde bıldıgım kadarıyla suyla karısık koy dıye bılıorm bekle daha ıyı bılen cıkar yorum yapar
Gönderen: dj_burak - 15 Kasım 2011, 16:12:59
la ona ne gerek var :) radyatore araba geceden kalmayken sal hortumu cek bı nefes :D gelır hıc benzın cekmedıgın bellı lan burak:D ama sadece antıfırz araca zarar verıyor suyla karısık olması lazım donyormuydu ne ole bısey oluyordu saf antırıfız olunca

hee çektim çektim ben ünlü benzin çekicilerdenim zaten :D bi kere çekmeye çalıştımda ciğerler çok kötü oldu ya çekemedimde kaldı öyle :)

sadece antifiriz koymıyımmı

3te2si antifiriz olsun 3te 1 i su olsun :)
Gönderen: ozk.26 - 15 Kasım 2011, 16:13:48
tmdır tşk
Gönderen: Ragno - 15 Kasım 2011, 20:00:22
Sadece antifiriz konmaz, en fazla 2/3.

Antifiriz kabının üzerinde hangi oranda antifiriz kaç dereceye kadar korur yazıyor, oradan da faydalanabilirsiniz.
Gönderen: 06onur - 15 Kasım 2011, 23:38:57
antifriz turuncu olacak!
Gönderen: ozk.26 - 16 Kasım 2011, 10:56:06
dün servise gittim turuncu koydular suya gerek yok dedi usta full 2lt ye yakın saf antifiriz salladı içine - 50 60 lara kadar gider bu dedi . . .
Gönderen: barut - 16 Kasım 2011, 11:04:30
sistemdeki suyun boşaltılıp saf su + antifiriz yapılması lazımdı. Eğer daha önceden antifiriz kullanmadıysan arabanı kolla su eksilmesi varmı kontrol et bir süre
Gönderen: ozk.26 - 16 Kasım 2011, 11:06:26
suyu usta boşalttı altındaki kelepçeyi açıp ilk defa koydum antifiriz bu sene
Gönderen: TEYOLOGY - 16 Kasım 2011, 11:10:16
antifriz çatlatmaz patlatmaz da. çatlak üstünü kapatan kireç varsa onu çözer. sağında solunda deliklerden su gelmeye başlar. bu antifrizin açtığı delikler değildir. ortaya çıkarttığı deliklerdir.

ilk konduğunda dikkat etmeli sağını solunu incelemeli. su kaçırıyor mu diye iyice bakmalı.
Gönderen: ozk.26 - 16 Kasım 2011, 11:14:41
tm arkadaşlar bakayım kontrol edeyim tşk bilgileriniz için....
Gönderen: TEYOLOGY - 16 Kasım 2011, 12:29:04
bir şey daha. bulunduğunuz ilin kışın yaşanılan en düşük hava sıcaklığı göz önünde bulundurarak, antifriz üzerinde yazan antifriz su oranına dikkat edin. antifriz faydalıdır. donma eşiğini düşürüz, kaynama noktasını yükseltir. ama diğer yandan da  ısı iletkenliği su kadar iyi değildir. %100 antifriz konursa ısı iletimini düşürür. motoru soğutmaz. gereksiz hararet yükselir.
Gönderen: humanetrea - 17 Kasım 2011, 00:48:48
araca litrelerce antifiriz koymaya gerek yok.servisinizde eger antifiriz ölcer alet varsa size net söler.aleti motor suyuna koyuyorsun içindeki suyu  eksi kaç dereceye kadar koruyacagını söylüyor.
Gönderen: barut - 17 Kasım 2011, 08:35:16
Alıntı
1.Antifriz sadece kış aylarında kullanılır.

Yanlış! Antifriz (soğutma sıvısı) aracınız için son derece önemli bir koruyucudur. Görevi yalnızca donmayı önlemek değildir. İçeriğindeki katıklarla aynı zamanda metal ve alaşımlarını paslanma ve aşınmaya karşı korur. Kışın donmayı önlediği gibi, yazın da harareti önler. Bu nedenle 4 mevsim kullanılmalıdır.

2. Ne kadar çok Antifriz kullanırsam o kadar çok koruma sağlarım.

Yanlış! Saf antifrizin donma noktası -12 derecedir. Su ile karıştırıldığında ise donma noktası -65 dereceye kadar düşer. Ancak Antifriz + Su karışımında Antifriz oranı arttıkça donma noktası bir dereceye kadar düşmekte, daha sonra tekrar yükselmektedir. Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemlidir. Su oranı %70’i aşarsa donma, %30’un altına düşerse hararet tehlikesi başgösterir. Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için %33 ila %50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir.

3. Suyun nerden geldiği önemsiz, yeter ki doğru oranda kullanılsın...

Yanlış! Sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır.

4. Antifriz eklenmesi veya değiştirilmesine bomometre ile ölçüm yapıldıktan sonra karar verilmelidir.

Yanlış! Bomometre cihazı, sadece karışımdaki etilen glikol miktarını ölçer. Formülündeki koruyucuların durumu hakkında bilgi vermez. Dolayısıyla, antifrizin soğutma sistemini koruma gücünü ölçemez. Antifriz değişiminin normalde yılda bir defa yapılması uygundur. Ancak bu konuda en doğrusu, araç üreticisinin tavsiyesini dinlemektir.

5. Bütün antifrizler birbirinin aynı...

Yanlış! Piyasadaki antifriz ürünleri arasında büyük oranda kalite farkı vardır. OAT (organik asit teknolojisi) ile üretilen antifrizler içeriğindeki katıkların kimyasal özellikleri sayesinde hem daha uzun ömürlüdürler hem de aşınmaya karşı daha iyi koruma sağlarlar.Genel maksatlı antifrizler normalde yılda bir defa, ekleme yapılmadan değiştirilir. Gelişmiş antifrizler ise daha uzun ömürlü olduklarından üç yıla kadar kullanılabilmektedir. Bununla birlikte, 4. maddede belirtildiği gibi, araç üreticisinin tavsiyesi, araç kullanıcısı için antifriz seçimi ve kullanımında en doğru bilgiyi sağlayacaktır.

Sanırım bu bilgiler işimize yarar  :saygılar
Gönderen: TEYOLOGY - 17 Kasım 2011, 13:32:30
Sanırım bu bilgiler işimize yarar  :saygılar

çok güzel derleme. paylaştığın için teşekkürler.
Gönderen: ceceduman - 28 Temmuz 2012, 15:55:38
tekrar konu acmak ıstemedım va rolan konuya yazıyım dedım bende dun antıfırızı degıstım onur arkadasın dedıgı gıbı turuncu ıstedım fakat pembe koydular bı sakıncası olurmu ??