vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 9N2 - 9N3 => Konuyu başlatan: umadran - 07 Eylül 2011, 12:11:16

Başlık: Elektrik kesilmesi
Gönderen: umadran - 07 Eylül 2011, 12:11:16
Merhaba arkadaşlar;

Benim Polo (2009 TDI) son bir aydır elektrik kesintisi sorunu göstermeye başladı. Önce anlamadım, motor arızası sandım. Gösterge panelinde uyarı ışığı ve arıza ışığı yanmıştı. Ertesi gün, ABS uyarı ışığı yandı. Nadir de olsa arada AirBag ışığı yandı. Ama genellikle, Direksiyon Elektroniği/Hidroliği uyarısı veriyor. Direksiyon hafif sertleşiyor. Hatta 2 defa direksiyon tamamen sertleşti, kitlendi gibi oldu. Yeniden çalıştırınca, hiçbir arıza görünmüyor, uyarı ışığı yanmıyor.

Servise götürdüm, arıza tespiti yaptılar ama elektrik kesintisinin sebebini bulamadılar. (Bilgisayarda sadece direksiyon ve elektrik arızası kayıtlıydı, diğer uyarılarla ilgili bir veri çıkmadı taramada.) Aküyü değiştirdiler denemek için. 10gün filan hiç sorun olmadı ama dün tekrar başladı aynı sorunlar.

Dün farkettiğim bir durum ise, otoparktan çıkarken farların kırpışıyor olmasıydı. Yani kesinlikle elektrikle ilgili bir sorun var. Servis, direksiyon pomapsından şüpheleniyor, fazla elektrik çektiği için elektrik arızasına sebep olabilirmiş. Değiştirelim bir de öyle dene diyorlar ama deneme/yanılma ile iş yapmak istemiyorum. Araç daha 60bin'de, böyle sorunlar olmaması lazım...

Ne tavsiye edersiniz? Başka bir sorun olabilir mi? Sorun direksiyon pompası ise kaça mal olur?
Başlık: Ynt: Elektrik kesilmesi
Gönderen: mustafa_59 - 28 Şubat 2012, 21:29:05
slm kardeş...bendede 2008 polo TDI var 60.000 km de bende de haftada bır farlar kısılıyor dıreksıyonda hafıf sertleşme oluyor ve abs lambası yanıyor.yetkılı servıste pc de hata cıkmıyor...galıba bızım sorunlarımız yakın bırbırıne...kımısı beyinden diyor 2-3 mılyar tutar dıyor kımısi kojektörden diyor kımıde akü den çözemedim gitti...selamlar
Gönderen: hrntncy - 29 Şubat 2012, 06:24:28
benimde buna benzer bi problemim oldu , gecen aksam birden sis lambalarım söndü teyp kapandı farlarım kırpmaya basladı derken tam durmak üzereyken direskyon arza lambası yandı, stop ettim tekrar calıstırdım sorun yoktu ertesi günde hiç bir elektiriksel bir şeyi acmadım (far,teyp,sis lambaları v.s sadece amfim ile capastiör ler acıktı , daha da aynı sekilde yapmadı,herhalde akü ile ilgili bir problem sarjsızlıktan yapiyor sanırım
Gönderen: mustafa_59 - 01 Mart 2012, 00:55:14
kardeş senın arabanda pekı abs ve el frenı lambası da yanıyormu aynı anda?
Gönderen: 23CAN23 - 04 Mart 2012, 18:49:25
UMADRAN .. ABS VE EL FRENI ADLI BAŞLIKTA BU PROBLEMIN AYNISINI YAZDIM.. okumanı tavsıye ederım kardes aman ha dıkkat cok tehlıkelı bı problem allah korusun sürüş esnasında basına gelırse özellıkle viraj turu yollarda KAZA KACINILMAZ OLUR.. SONUN NE OLUR ALLAH BILIR....
Gönderen: 23CAN23 - 04 Mart 2012, 18:56:09
ARKADAŞLAR ŞİMDİ problem aynen sızın anlattıgınız uzere ceyran ettıgı ıcın HERKES bunun aku den verımlı elektırık gelmemesıne baglıyor... evet bu olma şansı var.. ama akunuzun yenı olduguna emınsenız ve şarj dınamonuzda bı problemıne baktırırsınız kı ben bunların hepsını yaptım YAHU KEŞKEDE HICBIRINI YAPMADAN YETKILI SERVISE GOTURSE IDI.. aku deısımı + şarj dınamosunda bobın deısımı  110+60 dan 170 e mal oldu   goturdum servısıne verdım 250 lıra cıllop gıbı yaptılar butun elektırık aksamındakı problemlı yerlerı sıfırıyla deıstırdıler o sırada bılardomu oynadım 2 saat ıcınde aracımı aldım evıme geldım GARANTI dahı verdıler... ıcım rahat 1 senedır bı problem yok tık yok maşallahh...KISCASI DIORUMKI BENIM YAPTIGIM HATAYI YAPMAYINNN DIREKT YETKILI SERVISINE GOTURUN EN AZINDAN PROBLEMINI OGRENIN...
Gönderen: TEYOLOGY - 04 Mart 2012, 18:57:51
UMADRAN .. ABS VE EL FRENI ADLI BAŞLIKTA BU PROBLEMIN AYNISINI YAZDIM.. okumanı tavsıye ederım kardes aman ha dıkkat cok tehlıkelı bı problem allah korusun sürüş esnasında basına gelırse özellıkle viraj turu yollarda KAZA KACINILMAZ OLUR.. SONUN NE OLUR ALLAH BILIR....

dediğin gibi şakaya gelmeyecek bir şey.

alternatör arızası olabilir mi diyorum. yine aküyü bir oto elektrikçide ölçtürsen. üzerinde yazan gücü sağlayabiliyor mu diye.
Gönderen: umadran - 07 Mart 2012, 21:26:41
slm kardeş...bendede 2008 polo TDI var 60.000 km de bende de haftada bır farlar kısılıyor dıreksıyonda hafıf sertleşme oluyor ve abs lambası yanıyor.yetkılı servıste pc de hata cıkmıyor...galıba bızım sorunlarımız yakın bırbırıne...kımısı beyinden diyor 2-3 mılyar tutar dıyor kımısi kojektörden diyor kımıde akü den çözemedim gitti...selamlar

Kusura bakmayın, yoğunluk sebebiyle daha önce yazamadım. Benim de test sonuçlarında hiçbir şey çıkmadı, akü de test edildi vesaire hiçbirşey bulamadılar. Tedbir amaçlı aküyü değiştirdik ama 1 ay sonra yine aynı sorun çıktı.

En son, sorunun aracın şasi almamasından kaynakladığına kanaat getirdik ve 15TL'ye bir şasi kablosu ile sorunu çözdük. En az 3 ay geçti, sorun bir daha tekrarlanmadı.

Pahallı çözümler öncesinde bir denemenizi tavsiye ederim. Ben elektronik arızasından korkmuştum, açı sensörü veya direksiyon pompasından ama hiçbirine gerek kalmadı. Umarım sizin ki de kolay çözülür.

Arkadaşların yazdığı gibi bu gibi durumlarda aracı çok ihtiyatlı kullanmak lazım, Allah muhafaza.