vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf V => Konuyu başlatan: teo - 22 Ağustos 2007, 13:45:03

Başlık: Lastik
Gönderen: teo - 22 Ağustos 2007, 13:45:03

Ben de bugunden itibaren bir VW Golf Mk5 1.6 FSI Comfortline sahibi olup araniza katildim. Aracin lastikleri Bridgestone B390 195/65R15 91H. 3 yillik (tam 36 aylik) ve 37 bin km kullanilmis. Jantlar orijinal alasim jantlar. Dis derinligi 5 mm ancak yanaklarda ve sirtta dikkatli bakilinca kilcal asinmalar ciplak gozle gorulebiliyor. Bu durumda lastikleri degistirmemi onerir misiniz? Onerirseniz, standart gunluk sehir ici kullanim icin hangi marka ve model onerirsiniz?

Tesekkurler

Başlık: Ynt: Lastik
Gönderen: G60 - 22 Ağustos 2007, 13:47:01
Onarım Modu (http://www.vwtr.net/forum/index.php?action=search)
"Lastik" ;)
Gönderen: teo - 25 Ağustos 2007, 02:31:37
Arkadaslar degistireceksem B390 yerine Michelin alip kafami rahat tutmam onerildi. Lastikten anlayan bir arkadasim tarafindan. ne dersiniz?
Gönderen: venom83 - 01 Eylül 2007, 20:37:16
bende üzerinde michelin geldi.Zaten şimdiye dek aldığım arabalarda gelirken özellikle michelin istedim servisle konuşup.ben baya memnunum michelenden genelde pati yapıotum ama eskime olmadı fazla virazlar ve derin s geçişlerinde beni yarı yıolda hiç bırakmadı.michelin öneririm :tamamdir
Gönderen: schumi - 22 Eylül 2007, 02:52:12
ben brigestone turanza er 300 aldım.çok memnunum lastiklerimden çok pahalıya da mal olmuyo tavsiye ederim.
Gönderen: mcsahan - 23 Eylül 2007, 10:10:48
michelin primacy kullanmanı tavsiye ederim. gerek yol tutuş gerekse su tahliyesi konusunda son derece başarılı.
Gönderen: ramcho® - 23 Eylül 2007, 12:23:42
benim jetta V te michelin primacy lastikleri var yol tutuş bakımından her hangi bir sorun yaşamadım....10 000 km de bir rot ayarına gitmeni tavsiye ederim gökhan abi..
Gönderen: fay78 - 23 Eylül 2007, 19:06:01
Gökhan kasisleri hissetmemek ,güvenli bir sürüş elde etmek ayrıca pamuk gibi lastik istiyorsan Michelin derim.Fiyat olarak biraz pahalıdır ama mükemmel bir lastik olduğunun altına imzamı atarım.37000 km yapmışsın artık lastik değiştirme vaktin geldi.Hazır önümüz kışken 4 mevsim lastiklerini bi araştır derim.
Gönderen: teo - 24 Eylül 2007, 00:41:36

Bu mesaji yazdigim zamanla su an arasinda, kis oncesi 4 lastigi degistirme karari verdim. Simdi soru hangisini sececegim. Bende de michelin iyidir onyargisi var tabii ama VW de tutup bridgestone taktigina gore fabrikadan, sizlere bir sorayim dedim...

Gökhan kasisleri hissetmemek ,güvenli bir sürüş elde etmek ayrıca pamuk gibi lastik istiyorsan Michelin derim.Fiyat olarak biraz pahalıdır ama mükemmel bir lastik olduğunun altına imzamı atarım.37000 km yapmışsın artık lastik değiştirme vaktin geldi.Hazır önümüz kışken 4 mevsim lastiklerini bi araştır derim.

Gönderen: fay78 - 24 Eylül 2007, 01:07:06
aslında Continental kullanır vw...bunuda göz ardı etme....
Bu mesaji yazdigim zamanla su an arasinda, kis oncesi 4 lastigi degistirme karari verdim. Simdi soru hangisini sececegim. Bende de michelin iyidir onyargisi var tabii ama VW de tutup bridgestone taktigina gore fabrikadan, sizlere bir sorayim dedim...

Gönderen: volksport - 24 Eylül 2007, 01:13:56
aslında Continental kullanır vw...bunuda göz ardı etme....

Bende Orjinaller Dunlop tu fabrika çıkışı.Yalnız çok fazla asfalt sesi yapıyodu orj lastikleri.
Gönderen: fay78 - 24 Eylül 2007, 01:15:12
yenilerde continental eralpim...
Bende Orjinaller Dunlop tu fabrika çıkışı.
Gönderen: volksport - 24 Eylül 2007, 01:21:06
yenilerde continental eralpim...

Kızma abi, Saygılar...  :D :D :D  Sen Continental diyosan öyle olsun kim dunlop dedi ya.
Gönderen: ramcho® - 24 Eylül 2007, 10:04:02
benim jettanın kiler michelindi fabrikadan çiktiği gibi bundan önce ki bora da contiental ondan önceki bora da dunlop vardı :)
Gönderen: mcsahan - 24 Eylül 2007, 11:08:28
demekki adamlar dönem dönem ihale açıyor ve uygun teklifi verenden alıyorlar lastikleri :)
Gönderen: ramcho® - 24 Eylül 2007, 12:32:20
benim s2000 de de michelin vardı bence michelin en iisi...
Gönderen: teo - 24 Eylül 2007, 13:17:41

Bu kesinlikle oyledir zaten de mutlaka en ucuzunu almiyordur. Sonucta VW musterisine satmis oluyor. lastikte sorun olsa banane ben baskasindan aldim diyecek hali yok ya. o yuzden en azindan minimum kriterlerini karsilayacak lastiklerin en ucuzunu aliyorlardir.

demekki adamlar dönem dönem ihale açıyor ve uygun teklifi verenden alıyorlar lastikleri :)
Gönderen: nizam - 24 Eylül 2007, 13:22:11
gökhan abi senin bahsettigin bi site vardı yemekte anlatıyordun arabayı koyup jantlar filan oynuyormussun
mete abide dedi koy siteye sabaha kadar oynar millet dedi... hatırlarsın

link bekliyoruz...
Gönderen: teo - 24 Eylül 2007, 23:24:05
yok yok onu bilerek koymadim. cunku dun baska bir sey farkettim. onu baska bir arkadasa koyduracagim.
Gönderen: Halil Kara - 29 Eylül 2007, 02:30:20
Arkadaslar degistireceksem B390 yerine Michelin alip kafami rahat tutmam onerildi. Lastikten anlayan bir arkadasim tarafindan. ne dersiniz?

Abi sana tavsiyem kesinlikle continental premium contact2 olur.
Ben 2001 passatta daha once bunun premium contact ini kullaniyordum.yaklasik 3000 km once yine lastik alacak oldum hepsini inceledim yine en guzel secimin conti olduguna inaniyorum ve onu aldik.
Tabi bu premium contact2.
Bence 4/4 luk bir lastik.

Turanza er300 yeni kasa passat tdi lerde kullaniliyor.Dayimin aracinda bu lastikler var.Continental e gore daha sert bir yapiya sahip.Her ne kadar yol tutusta daha iyi ozellikler versede malum yeni kasa passatlar ve golflerin suspansiyonlari sert oldugu icin konfor dusuyor.ustune birde bu lastikler kullanilinca daha kotu bir hal almis...
Dayimda aracin lastikleri eskiyince hemen contonental premium contact2 alacak.
Kesinlikle tavsiyemdir...

Hosca kalin.
Gönderen: Halil Kara - 29 Eylül 2007, 02:33:13
haa fiyattan bahsetmeyi unutmusum:
205/55/15 ebatlarinda tanesini 180 ytl ye aldik.
Internette de bu fiyatlarda istersen arastirma yapabilirsiniz.
Bence fiyatini gore guzel bir lastik.

Haa bir de dunlop yeni bir lastik cikarmis.Adini unuttum ama kullananlar cok memnun.Ozellikle performansli kullanim icin cok uygun.Fiyati da 230 civarinda.Biraz tuzlu yani.

Michelin alacaksaniz kesinlikle yetkili bayisinden alinmali.Bu lastik birden fazla ulkede uretiliyor ve hepsinin kalitesi bir degil.Bazilari hemen eskiyor ve capaklanma yapiyor.Yani onune gelen yerden alinmamali.Michelin de kesinlikle yetkili bayi sart ona gore degerlendirme yapmanizi tavsiye ediyorum...
Gönderen: teo - 29 Eylül 2007, 03:30:30

Michelin Energy E3A'ya karar verecegim sanirim. Ancak bu yetkili servis olayi enteresan...Bu bilgi icin tesekkur ederim. Ornegin lastix.com'da 137 YTL iken bayisi 155 YTL dedi bana kendi ebadimdaki lastik icin. gercek satis fiyati olarak.

Bir de kisa girerken, aldiklarim Alpin mi olsun acaba? diye de dusundum...

Haa bir de dunlop yeni bir lastik cikarmis.Adini unuttum ama kullananlar cok memnun.Ozellikle performansli kullanim icin cok uygun.Fiyati da 230 civarinda.Biraz tuzlu yani.

Michelin alacaksaniz kesinlikle yetkili bayisinden alinmali.Bu lastik birden fazla ulkede uretiliyor ve hepsinin kalitesi bir degil.Bazilari hemen eskiyor ve capaklanma yapiyor.Yani onune gelen yerden alinmamali.Michelin de kesinlikle yetkili bayi sart ona gore degerlendirme yapmanizi tavsiye ediyorum...
Gönderen: Halil Kara - 29 Eylül 2007, 03:37:21
yok yok onu bilerek koymadim. cunku dun baska bir sey farkettim. onu baska bir arkadasa koyduracagim.

Aslinda farketmezdi abi yav sen eklesen ne cikar ki :)
Neyse gonuller bir olsun ben ekleyeyim o zaman:

Bahsedilen site linki:
Alu kola - ELEKTRONY - litá kola, pneumatiky, pneu, gumy, alu disky (http://www.elektrony.cz/)

Bu siteye girerek en ust sol tarafta "moje auto je" seceneginden ve onun altindaki secenekten aracinizin marka ve modelini belirleyiniz.(cok genis bir arsiv var sitede.eski-yeni neredeyse her arac var).daha sonra hemen altindaki secenekten jant boyutunu seciniz.(15"-16"-17"...)
en sonunda ise aracinizin fotograflari cikiyor.ordan fotonun uzerine tiklayaniz.
sonra araciniz ve jant modelleri cikiyor.jantin ustune tiklayarak aracinizda nasil durdugunu gorebilirsiniz.

Saygilar...
Gönderen: Halil Kara - 29 Eylül 2007, 03:47:20
Onarım Modu (http://www.vwtr.net/forum/genel/jant-secimi-yapmadan-once-aracinizda-nasil-durduguna-bakalim-mi-t2977.0.html)

buraya da konu actim cunku bu topigi herkes takip etmeyebilir ya da arayanlar ulasamayabilir...

Gorusmek uzere...
Gönderen: teo - 03 Ekim 2007, 22:31:46

Baktigim Michelin bayisinden sordum. Su anda Turkiye'de satilan Energy E3A'lar Italya ve Ispanya'da uretiliyormus. Bu arada bana verilen fiyat 155 YTL taksitli, pesin olarak da 150 YTL. Lastix.com'da ise taksitli 162 YTL'ye geliyor. O zaman gider bayisinden taktirarak alirim. neden internetten alayim ki?

Gönderen: Halil Kara - 05 Ekim 2007, 03:00:13
Baktigim Michelin bayisinden sordum. Su anda Turkiye'de satilan Energy E3A'lar Italya ve Ispanya'da uretiliyormus. Bu arada bana verilen fiyat 155 YTL taksitli, pesin olarak da 150 YTL. Lastix.com'da ise taksitli 162 YTL'ye geliyor. O zaman gider bayisinden taktirarak alirim. neden internetten alayim ki?

Evet abi dedigim gibi birden fazla fabrikada uretiliyor.
Eger baktiginiz yer yetkili saticiysa sorun yok alabilirsiniz.Fakat yetkili olmasina dikket edin lutfen.
Internetteki fiyatlar daima yuksek oluyor.sadece lastik konusunda degil elektornik ve diger seylerde de yuksek oluyor.Gorebildigim kadariyla sadece kitap konusunda daha ucuz oluyor ve benim gibi kucuk sehirde oturanlar icin her kitabi bulmak mumkun olmayan yerler icin internetteki kitap siteleri bulunmaz bir nimet :)
Hayirlisi olur insallah.Sonucta cok farketmez ama ben halen continental premium contact2 yonunde israrliyim.Almasaniz bile incelemenizi tavsiye ederim.

Hosca kalin.
Gönderen: teo - 07 Ekim 2007, 02:17:02

katkilarin icin tesekkurler; kesinlikle bakacagim...  gun bazinda aciliyeti yok sonucta...

Evet abi dedigim gibi birden fazla fabrikada uretiliyor.
Eger baktiginiz yer yetkili saticiysa sorun yok alabilirsiniz.Fakat yetkili olmasina dikket edin lutfen.
Internetteki fiyatlar daima yuksek oluyor.sadece lastik konusunda degil elektornik ve diger seylerde de yuksek oluyor.Gorebildigim kadariyla sadece kitap konusunda daha ucuz oluyor ve benim gibi kucuk sehirde oturanlar icin her kitabi bulmak mumkun olmayan yerler icin internetteki kitap siteleri bulunmaz bir nimet :)
Hayirlisi olur insallah.Sonucta cok farketmez ama ben halen continental premium contact2 yonunde israrliyim.Almasaniz bile incelemenizi tavsiye ederim.

Hosca kalin.
Gönderen: lunaworks - 13 Ekim 2007, 19:11:39
Continental kullanıyorum ama sanırım hiç sevmedim.
Sevmememin geçerli mazeretleri yok aslında.
Tamamen psikolojik.

Param olduğunda jantlarımı ve lastiklerimi değiştireceğim.
lastik olarak ise michelin Pilot almayı dşünüyorum ama bu lastik arası aldığım yerdeki bir arkadaşım tarafından önerildi.
Gönderen: teo - 15 Ekim 2007, 02:31:55
continental marka. hangi modeli oldugunu ve boyutlarini soylememissiniz?
Gönderen: Halil Kara - 25 Ekim 2007, 16:20:38
Continental kullanıyorum ama sanırım hiç sevmedim.
Sevmememin geçerli mazeretleri yok aslında.
Tamamen psikolojik.

Param olduğunda jantlarımı ve lastiklerimi değiştireceğim.
lastik olarak ise michelin Pilot almayı dşünüyorum ama bu lastik arası aldığım yerdeki bir arkadaşım tarafından önerildi.

::)
Gönderen: teo - 04 Kasım 2007, 11:29:33
Arkadaslar lastikleri yeniledim sonunda. Michelin Alpin A3 aldim. ispanya'da eylul'un 3. haftasi uretilmis. yepyeni yani. TEM'den bir abant yapip geldim. gidiste feci yagmur vardi. frenlerle deneme firsati buldum. donuste de hizla denedim. hiz endeksi T yani 190 idi, 190'a kadar ciktim. cruise control'u da actim. ooh keyif. biraz ses oluyor o hizda, ama konforda sorun yok. karda araba cikarmiyorum (bulundugum yer nedeniyle cikaramiyorum desem daha dogru) ancak ilk kez kar lastigi kullanacagim. araba cikarabilirsem onu da denerim.
Gönderen: Halil Kara - 18 Kasım 2007, 02:12:34
Arkadaslar lastikleri yeniledim sonunda. Michelin Alpin A3 aldim. ispanya'da eylul'un 3. haftasi uretilmis. yepyeni yani. TEM'den bir abant yapip geldim. gidiste feci yagmur vardi. frenlerle deneme firsati buldum. donuste de hizla denedim. hiz endeksi T yani 190 idi, 190'a kadar ciktim. cruise control'u da actim. ooh keyif. biraz ses oluyor o hizda, ama konforda sorun yok. karda araba cikarmiyorum (bulundugum yer nedeniyle cikaramiyorum desem daha dogru) ancak ilk kez kar lastigi kullanacagim. araba cikarabilirsem onu da denerim.

Hayirli olsun abicim yeni lastiklerin.Guzel bir secim yapmissin.
Ama ben halen continentalde israrliyim :D
Saka bir yana insallah karda test imkanin olurda deneyimlerini bizimle paylasirsin.
Hosca kal.
Gönderen: yoldaş - 18 Mart 2008, 11:37:56
eger yoltutuşu artsın diyosan benm gibi viraşlara gözün kapalı girmek istiyosdan   brigestone 225 / 40/18 R yap arkana bakma biraz maliyetli söliiyim...  :melek:
Gönderen: kileps - 15 Temmuz 2008, 11:05:35
arkadaşlar ben de yeni lastik alacam 205/60/15 ama  marka konusun da kararsız kaldım 2001 golf comfortlıne var
Gönderen: 1sea - 04 Haziran 2009, 22:59:12
 :D bende aynı dert var michelin  enerji almiştim  ama continental kdv indrimi var 140 ytl tanesi cazip geldi
4lastikde 240 tl ediyor
Gönderen: salihbal55 - 22 Temmuz 2009, 12:29:56
arkadaşım benim 2009 golf 5 yeni aldım
üzerinde continantel geldi
şidide 4 adet kış lastiği goodyer aldım 450 tl ye