vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6R => Konuyu başlatan: bars - 01 Eylül 2011, 16:16:01

Başlık: 7 ileri dsg den çok çok çok uzak durun
Gönderen: bars - 01 Eylül 2011, 16:16:01
7 ileri dsg aracımın ön solundan gelen lıkır lıkır ses nedeni ile iki defa servise götürdüm ve bunun bu şanzımanlardaki bir sorun olduğunu ve giderilemediğini söylediler ses yapıyor ve tamiri yok ve garantim sene sonunda bitiyor. Şanzıman değişse bile yazılım atılsa bile ses sorunu giderilemiyor  :'(  Ayrıca vw bayindeki elemanın 2000 km deki polosunda ve bir passat tada aynı sorun var ve bu sorun bu araçların çok büyük bir kısmında var ve km arttıkça ses yapan araç sayısıda artıyor aracı bir defa daha istanbul a götüreceğim ve yine yapılamazsa mahkemeye başvurmayı bile düşünmeye başladım resmen kazıklandım  :t  internette ve servisinden araştırdığım kadarıyla da böyle sorunu olmayan 7 dsg neredeyse yok çok dikkatli olun yoksa canınız gerçekten çok sıkılır.
Başlık: Ynt: 7 ileri dsg den çok çok çok uzak durun
Gönderen: muraat01 - 01 Eylül 2011, 16:36:05
benim polo manuel olmasına karşın bendede ses problemi var servis yapamadı doğuşa mail attım dönmedi
satacam artık arabamı dsg almayı düşünüyordum bu gidişle ondan da vazgeçecem
Gönderen: bars - 01 Eylül 2011, 16:56:06
iyi araştır göreceksin vw bayileri bile ses sorunu olduğunu gizlemiyor aman uzak dur birkaç kişi benim aracımda ses yok diyebilir ama benim gördüklerimden ses yapmayan yok. Ayrıca golf, passat, polo vs. hiç farketmiyor lıkır lıkır ses yapıyor, bazıları için bu sorun olmayabilir ne bileyim müzik falan açarak sesi bastırıyor olabilirler ama kesinlikle ciddi bir ses var. Test etmek istiyorsan nette video çekimleri var ayrıca kendinde sessiz bir ortamda eski parke taşlı bir yarde dene göreceksin, ayrıca km arttıkça başta ses yapmayanlarda ses yapmaya başlıyormuş
Gönderen: aykuttuncer - 01 Eylül 2011, 16:56:59
mahkeme en guzel yol sayenızde dıger sessız vw sahıplerıde rahat eder araclar toplanır zamanında oldu bu ısler pıyasadakı araclar toplandı hakkınızı arayın
Gönderen: mustklc - 01 Eylül 2011, 17:21:19
evet yeni dsg lerde böyle bir sorun var.  çok kişiden duydum. adam sıfır araba almış ses geliyor. sıkma canını. sür arabanı keyfini çıkar. dsg demek ki daha tam anlamıyla yerine oturmuş bir teknoloji değil en az 5-6 senesi daha var.
Gönderen: 5ani5 mk2 - 01 Eylül 2011, 19:45:31
bu sebepden garantiden komple şanzıman ve beyin degişimi yapan golf6 kullanıcaısı bi abim var suan ses yok:)
Gönderen: bars - 01 Eylül 2011, 20:00:15
istanbulda bir tanıdığımın arkadaşının servisi var bakalım biraz yüklenicem sonuç ne olur ama internette bile bir günde böyle sorunu olan belki 100 kişi gördüm her sorunlu şanzımanı kolay kolay değişeceklerini sanmıyorum işi yokuşa vuracaklardır
Gönderen: VWci - 01 Eylül 2011, 20:52:15
Araban garanti de ise değiştirsinler sanzımanı. Değiştirmiyorlar mı?
Gönderen: bars - 01 Eylül 2011, 21:38:15
bayramdan sonra tekrar İstanbul da bir servise götüreceğim Çanakkale de oturduğum için biraz sorun oluyor bayramdan bir gün önce Keşan Mercan a götürdüm sanki çok normalmiş gibi davrandılar ben bu sesle bu arabayı hayatta kullanamam İstanbul da da düzelmezse bu araba gidici gibi görünüyor bence garanti kapsamından sonra kullanmak ciddi risk gibi görünüyor şimdilik bayramın geçmesini bekliyorum 
Gönderen: bars - 01 Eylül 2011, 21:43:48
arıza yaptığında çıkardıkları rakamlar çok üst seviyelerde ama ses dışında pek arıza yapanıda duyamadım bir iki kişi mekatronik arızası yaşamış 4000 tl bir iki kişi komple şanzımanı değiştirmiş (garanti kapsamında) garanti dışı ise 15000 tl üstü diyorlar, yalnız bir forum sitesinde bir şirketin 40 araçlık filosunda 10 aracın arıza çıkardığını da okudum
Gönderen: brkYRC - 01 Eylül 2011, 22:28:14
Kuzenin seat leon daki dsg beyni degisti sorun giderildi . Yan komsumuzun 2011 polo 1.4 dsg komple yeni sanziman degisti . Birkac kisiden daha sorunlar duymustum . Daha evelde dsg sanzimanlar hakkinda olumsuz yazilar okumustum . Ve ayrica benim pederde dalgasini geciyordu... Hos bi mekanizma ama sirf vw skoda seat audi de sorun yasaniyo bu teknoloji porsche bugatti vs. Dede kullaniliyo soeun yok . Demekki disli mekanizmada sorun yok yandas parca ekipmanlarda . Umarim sorunu giderirler ki giderecekler yoksa garantili araclar agrizalanip geldikce sirket zarara girer . Unutmayin fabrijasyon butun agrizalari uretici firma bedavaya gidermek zorunda yada yenisi ile degistirmek...
Gönderen: ukordell - 02 Eylül 2011, 09:24:19
slm,
bende de dsg şanzuman var ve sol ön kısımdan dün itibariyle ses daha fazla artmaya başladı.
O kadar para verdim nedir vw diye arçta bu sıkıntılar yuzunden soğuyorum bende
Gönderen: bars - 02 Eylül 2011, 18:11:23
birde ben golf highline dsg almayı düşünüyordum eğer bu dsg sorunu çözülmez ise birdaha hayatta vw i kimseye tavsiye bile etmem bu benim kaçıncı arabam ben böyle hiç uğraşmadım keşke 308 falan alsaydım diye düşünmediğim olmuyor değil
Gönderen: bars - 02 Eylül 2011, 18:14:19
esas sorunlar garanti bittikten sonra başlıyor bunu gözönünde bulundurmak lazım 20000 tl ye yakın paralardan bahsediliyor
Gönderen: ThE_Unforgiven - 02 Eylül 2011, 18:26:55
Şanzıman alana araba hediye demekki.
Gönderen: bars - 02 Eylül 2011, 18:28:16
neredeyse  ;D ama hiç gülemiyorum  :'(
Gönderen: ThE_Unforgiven - 02 Eylül 2011, 18:30:25
Kim ne derse desin 6 ileri ıslak kuru vs. vs. dsg çıktı çıkalı sorunlu bir sistem arkadaşlar bunu kabul etmek lazım. Amerikada 10 sene garanti verdikleri sistemler Türkiye de 2 sene garanti eh tabi koca Alaman ABD yi sömürecek değil ya 3ncü dünya ülkesi olan bizi sömürecek. Zaten öyle süper bir distirbutoru varki DOğuş oy anam oy..
Gönderen: bars - 02 Eylül 2011, 18:48:27
benim yandığım hadi bu arabayı sattım vw i gerçekten beğeniyordum şimdi başka marka araştırmasımı yapmaya başlamak lazım benim 160 hp lik golf hayali suya düşüyor gibi
Gönderen: bars - 02 Eylül 2011, 18:50:40
benim bir fikrim var dsg şanzımanında sorunu olanlar Taksim e çıkıp gösteri yapalım hemde kaçak gösteri ortalık biraz canlansın  ;D
Gönderen: ALPER. - 02 Eylül 2011, 23:25:15
sorun var çözemiyoruz tam bir saçmalık, o işi kovalayın derim, kağıt mağıt imzalatın ne bileyim.Onların yaptıkları gibi, serviste aracı yaptırmayınca, araç sahibi aracını yaptırmadan teslim almak istedi diyorlar ya, bir benzerini de siz yapın.Garantim bitiyor, şimdi çözemedikleri işe ilerde 20000 tl fiyatla yapabileceklerini söylerseniz aracın yapılmasına bedel ödemem gibi..

ne yani araçtaki bu sorun büyüyünce yolda gitmez olunca çözümleri olacak da şimdi mi yok? ironik..
Gönderen: bars - 03 Eylül 2011, 12:14:46
acaba şanzıman değişikliğine gidilirse aynı araca farklı şanzıman uyarmı
Gönderen: bars - 03 Eylül 2011, 12:27:41
acaba şanzıman değişikliğine gidilirse aynı araca farklı şanzıman uyarmı manuel veya 6 ileri olanlardan falan
Gönderen: defigam - 03 Eylül 2011, 12:56:13
acaba şanzıman değişikliğine gidilirse aynı araca farklı şanzıman uyarmı

merhaba,acaba bu dsg sorununu bir tek vw mi yaşıyor?çnkü vw grubun ürettiği diğer araçlarda da kullanılıyor,seat ve skoda gibi...
kuzenimin seat ibizasını kullandım 1.2tsi dsg ve onda herhangi bir sese rastlamadım...aracı 4000kmde...
Gönderen: ALPER. - 03 Eylül 2011, 13:06:47
uyar tabi niye uymasın
Gönderen: bars - 03 Eylül 2011, 23:51:54
sadece vw de değil diğer araçlarda da aynı sorun var ben nette audi nin kameraya alınmış ses yapan görüntüsünü seyrettim ama zaten ses belli km den sonra gelmeye başlıyor ve bildiğim kadarı ile sadece 7 ileri olanlarda sorun var
Gönderen: AG0463 - 04 Eylül 2011, 12:09:08
bende gitmiştm bi ara. bunun bi sorun olmadığını soylediler. türkiyenin cukurlu hendekli yollarından kaynaklandığını soylediler. ve dedikleri de dogru gibi cunku bahcesehir de taşlı yolda kullanırken ses geliyor ancak asfaltlı kısımda kullanınca o ses yok. bu sesin giderilme imkanı da yok dediler alısmamız lazm dediler. bosuna gidip te şanzımanınızı elletmeyn. siz binin gitsn garanti bitince sorun cıkarsa o zaman ugrasırsınz mahkemelerde. ki oyle bişe olacagını sanmıorm.
Gönderen: bars - 04 Eylül 2011, 12:24:19
evet haklısınız galiba yapacak fazla birşey yok zaten, fazla kafaya takmadan koptuğu yere kadar diyip bineceğiz artık dediğiniz gibi belki hiçbirzaman sorun çıkmayacak, acaba bu şanzıman ile 100000 km yi sorunsuz geçmiş olanlar varmıdır bunu öğrenebilsek iyi olurdu sanırım
Gönderen: AG0463 - 04 Eylül 2011, 13:15:14
30-40 binlerde var ama 100bin duymadm daha :D
Gönderen: mustklc - 04 Eylül 2011, 13:35:08
Türkiyenin bozuk yolları yüzünden diye kestrip atılamaz.  sonuçta bu sesin kaynaı söz konusu çift kavramalı debriyajdaki boşluk

yurtdşında bile tartışıyorlar

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=231266 (http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=231266)

audide bile var:

Audi VW Seat DSG Problem (http://www.youtube.com/watch?v=r5F0H8JWu38#)

sanırım sorun şöyle bir boşluk:

trashed dual mass flywheel (http://www.youtube.com/watch?v=J5oluT916ho#)
Powerstroke Dual mass flywheel BROKEN (http://www.youtube.com/watch?v=dinJCFB7mMM#)
Gönderen: bars - 04 Eylül 2011, 21:46:23
arkadaşlar ben bir hafta sonra arabamı İstanbul a bir servise getiricem, bu işin peşini pek bırakmayada niyetim yok olayları buraya yazarım umarım işinize yarayacak birşeyler çıkar, en azından garanti süresini uzatmalılar diyorum ama Doğuş bunu bence kesinlikle yapmaz
Gönderen: defigam - 05 Eylül 2011, 01:11:17
arkadaşlar ben bir hafta sonra arabamı İstanbul a bir servise getiricem, bu işin peşini pek bırakmayada niyetim yok olayları buraya yazarım umarım işinize yarayacak birşeyler çıkar, en azından garanti süresini uzatmalılar diyorum ama Doğuş bunu bence kesinlikle yapmaz

bars bey,
yarı manuel modda kullanmayı denediniz mi? o modda da aynı ses yapıyor mu?tiptronic modda vites yükseltmeyi düşürmeyi manuel olarak siz yapın ve bozuk yolda düşük süratle deneyin aynı sesi tekrarlayacak mı merak ettim.
zamanınız olduğunda deneyip ya da daha önce denediyseniz bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Gönderen: betazom - 05 Eylül 2011, 12:12:44
sizin yazıyı okuduktan sonra bir sohbet esnasında dile getirdim şikayeti. arkadaşım antalya servisinde değişimin olduğunu söyledi. nasıl olurda değiştirmezler diye şaşırdı bile. istersen antalya servisini bi ara.
Gönderen: joshuamckee - 05 Eylül 2011, 12:12:51
Bayramda epey bir yol yaptık. Sanırım bizim DSG'de problemler başlamak üzere... Ani hızlanmalarda 7'den 5'e düşerken çatırtı diyebileceğim sesler geliyor, sanki traversler kopuyor gibi... Haftasonu servis yolları göründü.

Bilgi olması açısından yazıyorum, kullandığım Audi'deki DSG'den en ufak bir lıkırtı veya çatırtı sesi gelmiyor. Bu DSG beni endişelendirmeye başladı.

Selamlar...
Gönderen: kivanc2003 - 06 Eylül 2011, 10:26:12
Valla benden 2 ay önce arkadasım 3.16 Bmw aldı (dsg) inanın onun içine de sanzuman sesi geliyor...bence bu kadar kafaya takmayın dsg yi vw kadar iyi yapan aynı sınıfta marka yok
Gönderen: ukordell - 06 Eylül 2011, 11:38:39
Valla benden 2 ay önce arkadasım 3.16 Bmw aldı (dsg) inanın onun içine de sanzuman sesi geliyor...bence bu kadar kafaya takmayın dsg yi vw kadar iyi yapan aynı sınıfta marka yok
aynen bende buna tanık oldum.
yeni kasa jetta da bu ses var
yetkili servise sordugumda aracların 7 ileri olmasından normal dedi
normal arabaların 1.viteste gittiği yerde bizimkiler 2.viteste gidiyo bunun farkında herkes.
dsg yi manuel olarak kullanıldığında bu ses faazla duyulmuyo
Gönderen: kivanc2003 - 06 Eylül 2011, 11:45:46
Şanzuman sesi her daim gelecektir :) ama ayrı sorun varsa o apayrı tabi
Gönderen: bars - 06 Eylül 2011, 18:36:42
dsg yi manuel olarak ilk aldığımda denemiştim ve birdaha denemedim hiç aklımada gelmedi şu andada ben İstanbul dayım araba Çanakkale de keşke bir deneseyim ama ne değişirki yinede sorun var, Egemen arkadaşım acaba şanzıman değişiminden sonra ses kesilmişmi, gerekirse tabi Antalya yada gidilir ama bazı arkadaşlar araçlarında şanzıman değiştiği halde  bile sorunun devam ettiğinden bahsediyor, benim araba bu hafta sonu İstanbul a gelecek bakalım neler olacak ama bence bizim ihtiyacımız olan ve bence alamayacağımız şey uzun garanti süresi.
Gönderen: 06onur - 06 Eylül 2011, 23:06:54
Bazı şeyler birbirine karışıyor.
1-6ileri özellikle dizel modellerdeki DSG çok az arıza çıkarıyor. Çünkü taşıyabildiği tork ve güç fazla.
2-7 ileri DSG nin problemli olduğu gerçek.
3- Şanzımanın problemli olması başka, vites geçişlerinde sadece cam açıkken duyulan ses başka. Dişliler ayrılıp başka bir dişliye oturuyor bu manuel de de var.
4- 7ileri kuruda bozuk yolda bir tıkırtı geliyor, bunun şanzımanın karakteri gereği olduğu da söylenir ne kadar doğrudur bilemem.
5-7ileri de en çok yaşanan, boşa alma, stop etme sarsılarak geçme veya hiç geçmeme. Mekatronik şahit olduğum arızalı modellerde değişti.

"""Sonuçta 3Forum takip eden biri olarak 2011 yılı üretimlilerde DSG arızası duymasam da, kimseye 7ileri DSG tavsiye etmem. Yağlı tip 6ileri DSG ile(2.0 tdi 170hp 320nm passat) mükemmel keyif yaşarsınız tavsiye ederim. """

Yukarıda arkadaşta demiş DSG sadece VW de değil, audi vs. de de kullanılıyor. Bir yerden duymuştum pistlerde 650hp w12 golf lerde 10yıl denenmiş.  Audi lerde 8ileri var fakat çok arıza yaşamıyorlar diye biliyorum
Gönderen: bars - 08 Eylül 2011, 19:04:48
7 ileri yağlı tip dsg çıkacakmış sözü söylentimi gerçekmi acaba çünkü 6 ileri olanlar neredeyse sorunsuzdu
Gönderen: defigam - 08 Eylül 2011, 19:29:58
7 ileri yağlı tip dsg çıkacakmış sözü söylentimi gerçekmi acaba çünkü 6 ileri olanlar neredeyse sorunsuzdu

hocam selamlar,
dsgyi manuel olarak denemenizi isteme sebebim,araçlar çok kısa sürede 2.vitese atıyor hız düşünce 1-2arasında gitgel yapıo ses e sebeb olan bu sanırım.
çünkü bende manuel olmasına rağmen 1.viteste çok aşırı yavaş giderken gazdan çekip tekrar gaza hafif dokununca benzer ses duyuluyor.
arkadaşlarımın 2-3 adet 2011 araçlarında(farklı markalar) denedik onda da aynı durum oluo mauellerde.
dsgde belirgin olmasının sebebini özellikle bozuk yollarda çok yavaş giderken ortaya çıkmasının sebebi bence bence aracın 1-2 veya 2-3 arasında sürekli gidip gelmesi olabilir.
o yüzden size birde manuel modda deneyin belki duyulmaz diye bi öneride bulunmuştum.
tabi benmki sadece teori :)
Gönderen: bars - 08 Eylül 2011, 20:32:39
manuel modda denemedim ama şöyle bir şey yaptım; çok ama çok ıssız bir yerde bir gece yaklaşık iki saat boyunca sesin vites değişimi esnasında mı olduğunu anlamak için eşimle birlikte aracı test ettik. Ben başım dışarıda sesi dinlerken o vites geçişlerini takip etti ve anladığım kadarı ile ses her zaman geliyor. daha sonra aracı kaldırdım ve sol lastiği söktüm ve direksiyonu hafif kırarak şanzımandan tekerleğe gelen milin şanzımana giren yerinden gaza her yüklenmede vites değişmese bile kalın iki metalin birbirine vurmasına benzer (lıkırtı falan derler ya) ses geldiğini duydum ve bu şekilde gelen ses aracı kullanırken çıkan sesten kesinlikle çok net ve biraz tedirgin edici gibi. 
Gönderen: AG0463 - 08 Eylül 2011, 23:49:35
debriyaj kavramayı bıraktığnda geliyo sanırm bu ses cunku düşük devirlerde ve gazı bıraktığımda geliyo bu ses gaza basarken ses gelmiyor hic.
Gönderen: defigam - 09 Eylül 2011, 00:09:32
debriyaj kavramayı bıraktığnda geliyo sanırm bu ses cunku düşük devirlerde ve gazı bıraktığımda geliyo bu ses gaza basarken ses gelmiyor hic.

aynen hocam söylemek istedğim buydu.
debriyaj kavramayı braktığında ses manuellerde de duyuluyor.
dsg viteslerle ilgili özellikleri okurken dsgnin vites geçişinin hızlı olması için bir üst ve bir alt vitesi hazırda bulundurduğunu okumuştum.
yani 2.viteste giderken dsg 3üncü ve 1.vites dişlisini hazırlıyor sesi yapan budur diye düşünmüştüm. çnkü manuelde şanzumanda da vitesi geçirirken cam açıksa lıkırt diye bir sesi bariz duyuyorum.
bu yüzden dsg manuel kullanılırsa belki sadece geçişlerde ses yapar diye düşündüm.
Gönderen: AG0463 - 09 Eylül 2011, 00:13:49
manuel de de oluyor farketmiyo düşük devirlerde oluyo genelde ama. 2inci viteste felan 1000 devire yakınken bariz duyuluyo ama bi sorun oldugunu dusunmuorm.
Gönderen: bars - 09 Eylül 2011, 00:21:09
manuel olanlardan ses neden gelirki hadi bunda kısmi kuru çalışma falan var diyorlar ama manuel olanların derdi ne acaba, dsg yi manuel olarak kullanacak hiç kimsenin dsg araç alacağını sanmam, sorun varsa ve halledilemiyorsa büyük ihtimalle yakında ikinci elde satışlar patlar.
Gönderen: bars - 09 Eylül 2011, 00:27:49
bakın arkadaşlar çoğunuz kadar otomobil motorlarından ve sistemlerinden anlamam ama bende motorcuyum, yalnız daha büyük dizel makinelerde. Eğer mekanik bir sistemde bu şekilde bir ses var ise bu sistemin arıza çıkarmaması için sistemin oluşumunda kullanılan parçaların bir kısmının değil tamamının üst seviyede dayanıklı malzemelerden sıfır hata ile üretilmiş olması gerekir, ama ben bu şekilde olsa bile zaman içinde sorun yaratabileceğine inanıyorum. 
Gönderen: AG0463 - 09 Eylül 2011, 04:59:20
manuel olanlardan ses neden gelirki hadi bunda kısmi kuru çalışma falan var diyorlar ama manuel olanların derdi ne acaba, dsg yi manuel olarak kullanacak hiç kimsenin dsg araç alacağını sanmam, sorun varsa ve halledilemiyorsa büyük ihtimalle yakında ikinci elde satışlar patlar.

manuelden kastımız triptronik elle vites atma vs vs. her neyse işte. ayrca ben genelde triptronikte kullanorm trafikte gayet faydalı oluyo.
Gönderen: 06onur - 09 Eylül 2011, 10:27:41
*manuel de de Vites geçişinde özellikle 1den ikiye geçerken metalin metale oturma sesi dışarıdan duyuluyor. Bu arıza değil normal çünkü grup dişlisi ile motordan gelen dişli birleşiyor.
*Triptorniğin hem manuelinde+/-  hem de otomatiğinde gelmesi bu sesse doğal.
*DSG 7ileride busesler daha belirgin olacaktır. Yağlı iki parça birbirine çarpınca çıkan sesle, kuru iki parçanın sesi br olur mu? DSG7 kuru daha çok ses duyulur. Düz Şanzımanda y,tek dişli ile tek dişli birleşiyor, Dsg de 1.basıyor onun sesi geliyor, 2. ayrılıyor bide onun sesi geliyor.
Gönderen: 06onur - 09 Eylül 2011, 10:41:33
DSG NASIL ÇALIŞIR. ŞANZIMANDA SON NOKTA OLARAK KABUL EDİLİYOR

*7İLERİ İLE 6İLERİ NEDEN FARKLI
*7İLERİNİN +SI NE
*6İLERİ NEDEN DAHA SORUNSUZ

Mükemmel video
http://www.teknoseyir.com/24525/arabalarda-cvt-ve-dsg-sanziman-nedir-nasil-calisir/

Önemli not: Yokuş kalkışlarında Tam otomatik olmayan DSG kullnıyorsanız, El freni ile destekleyin. Video da 8,50dk.da dikkat çekiyor ve başka forumdan öğrendim. Kuru tiplerin hepsi geri kaçırırmış şanzıman ömrünü uzatmak için Hild holder veya elfreni ile desteklenmeli. HH varsa el frenine gerek yok tabi.
Gönderen: CeM öZeR - 09 Eylül 2011, 14:05:57
Dsg kuru tip(yağsız) şanzumanın genel karakteristik özelliği. Bi alışamadınız halen arabaları eleştirip duruyorsunuz. Neden uzak duralım ? Dünyanın en başarılı şanzumanı. Bozuk yollarda ve vites geçişleri esnasında bu ses duyuluyor mecburen. Çünkü çift kavrama. Dişlinin biri devredeyken ikincisi hazır konumda. Sorun yok. İyi forumlar.
Gönderen: AG0463 - 09 Eylül 2011, 19:11:01
DSG NASIL ÇALIŞIR. ŞANZIMANDA SON NOKTA OLARAK KABUL EDİLİYOR

*7İLERİ İLE 6İLERİ NEDEN FARKLI
*7İLERİNİN +SI NE
*6İLERİ NEDEN DAHA SORUNSUZ

Mükemmel video
http://www.teknoseyir.com/24525/arabalarda-cvt-ve-dsg-sanziman-nedir-nasil-calisir/

Önemli not: Yokuş kalkışlarında Tam otomatik olmayan DSG kullnıyorsanız, El freni ile destekleyin. Video da 8,50dk.da dikkat çekiyor ve başka forumdan öğrendim. Kuru tiplerin hepsi geri kaçırırmış şanzıman ömrünü uzatmak için Hild holder veya elfreni ile desteklenmeli. HH varsa el frenine gerek yok tabi.

=) yıkamacının bayırnda bi kere arkadakine vurma tehlikesi atlattım o zamandan beri el freni ile kalkıorm yokuslarda =)
Gönderen: bars - 09 Eylül 2011, 19:37:36
cem arkadaşım bizde vw nin kalitesine birşey söylemiyoruz ama dünyanın en kaliteli şanzımanı olduğuna kim hangi kriterleri göz önünde bulundurarak kara vermiş anlamıyorum, mekanik aksamdan gelen sesler herzaman endişe yaratır ve biliyorsunuzdur tamiride ciddi bir maliyet, ikinci konu ise bu şanzıman ile bildiğim kadarı ile 100000 15000 yapmış araç şu anda pek yok, üçüncü konu ise bazı ülkelerde bu şanzımana verile on yıllık garanti süresi yada Doğuş otonun bu şanzıman ile ilgili hiçbir güvence vermemesi. ayrıca şanzımanlar yağsız çalışamaz çalışan kısmi bir parçası sanırım, hiç otomatik şanzıman sökmedim ama çok komplike sistemler ve mekanik kısımlarda oluşan arızaların giderilmeside çok ama çok zor olduğundan genelde komple değişim yoluna gidilir.
Gönderen: bars - 09 Eylül 2011, 19:42:27
çok dik yokuşlarda geri kaydırıyor ve el freni kullanmadan kalkmaya çalışıncada şanzıman aşırı zorlanıyor ve bildiğim kadarı ile bu şanzıman zaten yüksek tork gücüne dayanıklı değil.
Gönderen: 06onur - 09 Eylül 2011, 20:43:40
Bars haklısın da Cem de doğru söylüyor.Bu 7ileri kuru tip in ve tüm başka markalardaki kuru şanzıman tipinin problemi aynı. Zaten tam otomatik diye geçmiyorlar. VW de HH var o destekliyor en azından. Dünyanın en iyi şanzımanı ödülü var, ama bu arıza istatistiğine bakılıp verilmiyor. En performanslı ve en ekonomik olmasından.

7İleri kuru yerine viskoz sistemli dsg yi tercih ederdim. Her koşula daha dayanıklı videoda da anlatılıyor.
Gönderen: bars - 09 Eylül 2011, 21:38:20
viskoz sistemli 7 ileri dediğini ben hiç duymadım bu yeni çıkacak olan 7 ileri yağlı sistemmi yada şu anda kullanılanılıyormu
Gönderen: bars - 09 Eylül 2011, 21:42:48
pardon ben yanlış anladım galiba siz 6 ileri dsg yi tercih ederim diyorsunuz galiba kusura bakmayın benim kafa 7 ileriye takıldı
Gönderen: 06onur - 09 Eylül 2011, 23:04:58
Kuru sistem tamam çok iyi olabilir de yazın camlar açık o şakırtı insanı uyuz eder ki, kullanan herkezi rahatsız ediyor.

7-8 farketmez viskoz sistem iyi. Pololardaki Kuru, bide cvt var audi tanıtılmış yukarıdaki videoda onu ilk defa gördüm. Arkadaşımda 2005 A4 193hp var oysa mükkemmel sarsıntısız geçişleri var sıfır sesle çalışıyor, ekonomisini bilemem.
Gönderen: bars - 11 Eylül 2011, 22:04:05
arkadaşlar arabamı bugün İstanbul a getirdim anlatmıştım şanzımandan gelen ses için iki defa Keşan da servise götürmüştüm son defa burada gödereceğim bakalım sonuç ne olacak, ayrıca bazen kontak anahtarı dönmüyor tutukluk yapıyor ve ön sol tekerlekten sanki taş sıkışmış gibi yada balata bitmiş gibi bazen cayırtı geliyor bunlara baktıracağım yanlız size birşey sormak istiyorum bir gün uğraşmama rağmen 182 yi geçemedim bu normal mi ben en azından 220 bekliyordum  :) 
Gönderen: vwjr - 11 Eylül 2011, 23:16:56
165-170 den sonra araç zorlanıyor pek hızlanmıyor 220 çok uçuk bi rakam :)
Gönderen: bars - 11 Eylül 2011, 23:34:16
bizim buralar İstanbul gibi değil tabi yollar baya boş ve düzgün arkadaş punto evo ile 220 yi gördüm diye söyleyince biraz merak ettim çok uğraştım ama 182 de takılıp kaldı belki diyorum yol biraz yokuşmuydu acaba fark etmedim ama  :)
Gönderen: AG0463 - 12 Eylül 2011, 04:25:07
aracı ilk aldığım zamanlar yokuş aşşağı tapagaz 190 görmüştüm geçmemişti. 190da sınır var sanyodum cunku daha devir bitmemişti. ancak geçen gün bastım yine 200ü gördüm onume araba atladı frenlemek zorunda kaldm. motoru acılmamış olabilr araclarnzn daha. 200 kesin gorursunz ama 220 cok zor. o hıza cıkmaz polo.
Gönderen: bars - 12 Eylül 2011, 21:51:10
evet haklısın 200 de az sayılmaz herhalde ben biraz abarttım sanırım, 180 ile baya uzun bir süre gittim kullanması zevkli bir araba hatta 170 den hızla yavaşlamam falan gerekti en ufak bir sorun yaşatmadı bence bu segmentteki en güzel araç.   
Gönderen: ukordell - 13 Eylül 2011, 09:21:32
aracı ilk aldığım zamanlar yokuş aşşağı tapagaz 190 görmüştüm geçmemişti. 190da sınır var sanyodum cunku daha devir bitmemişti. ancak geçen gün bastım yine 200ü gördüm onume araba atladı frenlemek zorunda kaldm. motoru acılmamış olabilr araclarnzn daha. 200 kesin gorursunz ama 220 cok zor. o hıza cıkmaz polo.
düz yolda 190 gördüm yol vardı gidiyodu hatta ama traktör aradan bi atladı mecburen yavaşladım.çok rahat 200görür
ben artık çok seviyorum polomu az yakıp çok kaçanından ;D
Gönderen: 06onur - 13 Eylül 2011, 10:20:02
6n2 75hp de sınırlayıcı vardı 182km/h i hiçbir koşulda geçmezdi.
9n 75Hp ile arkadaş 190ı geçen gün yapmış.(fabia 101hp hiç zorlanmadan 200ü geçiyor.)
9n2 75Hp ile ablamların aracı ile 180 i her denememde geçtim ama fazla zorlamadım. Önceki sahibi 195km/h yapmış.
Gönderen: bars - 23 Eylül 2011, 19:19:35
arkadaşlar bugün arabamı bir arkadaşımla Maslak taki Doğuş a gönderdim, yaklaşık bir hafta önce randevu almıştık ve aracı sabah 08:30 da servise bıraktık ve akşam 5 de aldık. dsg ile ilgili olarak program güncellendi, dsg den gelen sesin normal olduğu şanzımanda en ufak sorunun olmadığı söylenmiş, zorlanan kontak içerisindeki parça değiştirildi ve gerçekten yağ gibi olmuş (bu arada parça garanti dışı yaptırılırsa 280 tl ve daha önce gittiğim İstanbul da ki özel servis 15 gün beklemem gerektiğini söylemişti), ayrıca ön sol tekerlekten gelen cayırtı benzerindeki sesin biryerlere toz dolması nedeni ile olduğunu ve bunun temizlendiğini söylemişler ayrıca bu arabalarda bu durumun bazen meydana geldiğini söylemişler, arkadaşın anlattğına göre toz balata veya fren sisteminde bir yere değil başka bir yere girmiş fakat telefonda adını hatırlayamadığı için net bilmiyorum, ayrıca servisde hizmetinde fena olmadığından bahsetti umarım anlattıklarımdan işinize yarar birşeyler çıkar sorunuz olursa benim mobil modem de çekerse cevap yazarım.
Gönderen: mussel - 24 Eylül 2011, 00:56:55
Yani ilk kez böle bişiy duyuyorum ve demekki yeni kasaları ya üretim sonunda yada ortasında alıcan abi.İlk çıktığında hepsinde belirli fabrikasyon hatalar olabiliyo ve zamanla gelen şikayetlerle düzeltiyorlar. ;)
Gönderen: ozgun88 - 10 Ekim 2011, 17:49:30
Arkadaşlar bende DSG7 kullanıyorum. O bahsedilen ses geldiğinde araba daha 2000km bile değildi, bende çok panikledim önceleri gide gele servisin yolunu aşındırdım. İzmir alsancak servisinde iyi muhabbeti olan bir usta var, uzun süre konuştum bu konu hakkında adamın dediği şey; şanzımanın kuru tip olmasından müzdarip bir dişli sesi kayıtlarda bir problem olarak dahi geçmiyor zaten sadece arnavut taşlı yollarda özellikle düşük viteslerden yükselirken geliyor. İlk başlarda onlarda sesin nerden gelidğini bir türlü anlayamamışlar en sonunda Almanyayla açıp konuşmuşlar adamlar "siz önce yollarınızı düzeltin demişler" yani demek istediğim  arkadaşlar sonuç olarak VW dünyanın enbüyük ve en güvenilir otomobil üretici grubu, VW e basit bir çin firması muamelesi yapmaya gerek yok. Zaman geçtikçe bende alıştım ara sıra bozuk yolda hala taka tuka ses gelio ama opelinde hondanında otomatik şanzımalarını denemiş biri olarak söylüyorum piyasada DSGden daha iyisini bulmassınız vites geçişleri çok yumuşak, sarsıntısız anlamıyorsunuz bile bir bakmışınız 7 ye vurmuş çoktan büyük konfor ve rahatlık, o ses de gelsin dursun arada nabayım yani hayatta kusursuz ne varki bununda hiç bir kusuruolmasın
Gönderen: kivanc2003 - 10 Ekim 2011, 18:12:48
ben bizzat duydum sesi tıkır tukur..bence caresi kesin vardır
Gönderen: kivanc2003 - 10 Ekim 2011, 18:13:09
yollada alakası çok yok...adam kaymak gibi yolda denedi yinede ses vardı
Gönderen: asermayer - 17 Ekim 2011, 05:58:31
http://www.youtube.com/watch?v=-Mn1NTvXivA bu videoyu izlediğimde bu şanzımanın bozulmaması için hiç bi neden göremiyorum çok hassas birşey yahu :)
Gönderen: AG0463 - 17 Ekim 2011, 13:52:53
videoları izleyip yorum yapmak kolay. ancak bunu kaç yüz mühendis birlikte geliştirmiştir kimbilir. hepsi mi akılsız ki bunların bozulucak bi şanzımanı cıkarsınlar. ki şöyle bi durum var bozulmayan şanzıman mı var.? bu da bozulur elbet.  :D
Gönderen: TwinCept - 17 Ekim 2011, 14:13:55
Biizim milletimiz manueli bozuyor bi dsg bozulmuş çokmu  :D
Gönderen: o.bilge - 18 Ekim 2011, 13:06:17
vallahi ya :D otomatik vites arabayı stop ettiren bir milletiz
Gönderen: 06onur - 23 Ekim 2011, 14:10:18
7ileri kurudur , plakalıdır. Ve doğal olarak ses yapıyor.
Gönderen: embir - 04 Aralık 2012, 07:30:23
https://www.facebook.com/dsgotomatik      arkadaşlar konuyu daha da yaygınlaştırmamız için desteklerinize ihtiyacımız var..
Gönderen: Cango - 04 Aralık 2012, 20:23:20
Aynı sorun benim 7 ileri dsg li triptonik aracımdada var usta kavrama sesi dedi çıktı..
Gönderen: PassatMk2m - 06 Aralık 2012, 03:00:21
bizim insalarımızda hata hala daha gidip rağbet gösteriyorlar...adamların fabrika zaten yetiştiremiyor bu problemi gidermek için uğraşırlarmı ? bütün arabalar ellerinde kalsın bak bakalım nasıl düzeltiyorlar hemen..
Gönderen: 06onur - 07 Aralık 2012, 03:23:18
Şanzımandan bozuk yolda gelen şıkırtı problem değil, korkmayın. Ama 7ileri Kuru tip şanzıman Problem çıkaran bi şanzıman, zamanla boşa atmaya ve gitmemeye başlıyor. Bende tavsiye etmem...

alan garanti uzatsın yetkili servisten başka yerde bakım yaptırmasın iyi niyet garantisine ihtiyacı olacaktır
Gönderen: leonerdi - 07 Aralık 2012, 09:31:12
7 ileri dsg lerde bide titreme sorunu duydum nedir arkadaşlar bilen varmı? bizim cc de 120 km sabit hızda giderken çok hafif titriyor araba ama henüz servise gitmedik. başka yaşayan arkadaş oldumu acaba? (cc 1.4 tsi 160 dsg-7)
Gönderen: ALPER. - 07 Aralık 2012, 10:19:52
7 ileri dsg lerde bide titreme sorunu duydum nedir arkadaşlar bilen varmı? bizim cc de 120 km sabit hızda giderken çok hafif titriyor araba ama henüz servise gitmedik. başka yaşayan arkadaş oldumu acaba? (cc 1.4 tsi 160 dsg-7)

volandan yapıyor
Gönderen: infernaltr - 27 Aralık 2012, 23:35:23
Almanyada ki bir tanıdığım alman markaların Türkiye gibi ülkelere araçların kötüsünü gönderiyor demişti inanmadım , inanmıyorum da doğruluğu tartışılabilir  :-X
Gönderen: caglarrr - 29 Aralık 2012, 15:03:14
arkadaşlar polo 1.4 ile maksimum 211 km yaptım balıkesir izmir arasında zaman olsa 220 olcaktı ama frene basmak zorunda kaldım :)