vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: devrim07 - 12 Ağustos 2007, 13:59:18

Başlık: POLO - kendiliğinden stop sorunu
Gönderen: devrim07 - 12 Ağustos 2007, 13:59:18
meraba arkadaşlar.. 98 model 1.6 polo kullanıyorum. iki gündür şöyle bir sorun yaşıyorum. araç 5-10 dakika çalışıtıktan sonra kendiliğinden stop ediyor, marşa basıyorsun ama araç çalışmıyor, 3-5 dakka bekledikten sonra tekrar deneyince çalışıyor ama yine 5-10 dakka sonra tekrar stop ediyor. hep aynı periyotlarda devam ediyor bu olay. aracın ateşleme sisiteminde sorun gözükmüyor disbüratöre giden ateşleme kablosunu şaseye temas ettirince ateşleme yapıyor.. ayrıca gösterge panelinde uzun zamandır (5-6 ay) "service" yazısı yanıyordu acaba ondan kaynaklanabilirmi..
bilgisi olan varsa yardımızı bekliyorum..
aracı servise bile götüremiyorum bu yüzden
Başlık: Ynt: POLO - kendiliğinden stop sorunu
Gönderen: VWR - 12 Ağustos 2007, 16:15:18
bence gaz kelebegi sorunu...
Gönderen: aras_ay - 12 Ağustos 2007, 17:05:11
bogaz kelebegını temızlet.servıs yazısı araba stop halındeyken 1 - 2 dakıka basılı tut sonra kontagı cevır basmaya devam et sılınecektır
Gönderen: devrim07 - 12 Ağustos 2007, 21:21:48
bogaz kelebegını temızlet.servıs yazısı araba stop halındeyken 1 - 2 dakıka basılı tut sonra kontagı cevır basmaya devam et sılınecektır

stop halindeyken neye basılı tutacam. anlamadım
Gönderen: SZR - 13 Ağustos 2007, 09:35:26
Kontak kapalıyken 10-15 saniye km sıfırlama düğmesine basılı tut sonrada elini düğmeden çekmeden kontağı aç ve 10-15 sn daha basılı tıt düğmeye. Bu işlemle service yazısı siliniyor bu arabalarda. :tamamdir
Gönderen: aras_ay - 13 Ağustos 2007, 23:05:32
stop halindeyken neye basılı tutacam. anlamadım
[/quote]
pardon basılı tutcan km sıfırlama dugmesını yazmayı unutmusum SZR benden daaha ıyı acıklamıs
Gönderen: 34Sportline - 18 Eylül 2007, 18:04:08
Benzer sorunlar ve çözümlerini 96 polo ve çalışma problemi başlıklı konuda bulabilirsiniz ama yine de tekrar edeyim:

Arkadaşlar çalışmama ve stop etme sorunu çok sık yaşanıyor. Olası nedenleri toparlayalım:
1- Ateşleme bobini arızalı olabilir. Çalıştırırken bobin üzerine tornavida arkasıyla tık tık vurmayı deneyin. Böyle vurunca çalışıyor ve sorun düzensiz ise büyük olasılık bobinden kaynaklanıyordur. Genelde Çin malı bobin takılıyor ve sorun yaratıyor. Alman malı bobin yaklaşık 80 YTL.
2- Akü sorunlu olabilir. Far ve ışıkları kontrol edin. Akü kutup başları oksitlenmiş olabilir, kontrol edin. Unutmayın, akü bitmişse marşa bastığınızda araç hiç marş motorunu çeviremez, sadece küçük bir tık sesi gelir.
3- Araç kontak çevirildiğinde önce rahatça çalışıp hemen kararlı bir şekilde stop ediyorsa kontak bölgesindeki chip okuyucu (immobilizer) anahtarınızdaki chip'i okuyamıyor ve bu yüzden önlem olarak çalışan motoru durduruyor demektir. Anahtarınızı açıp içindeki chip'i ön bölüme yakın bir yere sabitleyin. Orjinel anahtarda chip için bir yuva bulunur ama anahtarınız değiştiyse chip'i sağlamca ve anahtar yere düştüğünde yerinden oynamayacak şekilde yapıştırmanız gerekir.
4- Marş dinamosu sorunlu olabilir.
5- Ateşleme bobinine bağlı kablolarda gevşeme de çok sık karşılaşılan bir sorun. Kabloları kontrol edin, bujilere giden kabloları da çıkarıp tekar takın, gevşeme olup olmadığını kontrol edin.

Sevgiler
Gönderen: r76 - 14 Kasım 2007, 22:21:33
Merhaba arkadaşlar,
Şimdi en baştan başlıyım isterseniz,benim araba sabahları yani motor soğukken çok zor çalışıyordu, aynı doğan şahini nasıl çalıştırırsınız gaza basa basa o şekilde uzun ugraslar sonucu arabayı boğa boğa çalıştırıyordum. Sonra servise götürdüm usta bi parca değiştirdi boğaz kelebeğini felanda temizlemiş işte neyse sorun düzeldi. Hatta dün izmite geldim bi 400 km yol yapmışım, hiçbir sorun yoktu, Taaa ki , bugun sabah kardeşim arabayı alana kadar. Sabah ilk çalıştırdığında yine bir sorun yok, yenikapıya gidip geliyor hatta bu arada arabada cok az benzin vardı bi 20 ytl lik benzin alıyor sonra gelince , parkediyor aracı, 1 saat sonra tekrar gelip okuluna gidicek , çalıştırıyor calısıyor yola cıkıyor ama 1-2 km sonra hop araç stop ediyor.Neyse orada bırakmış aracı çünkü dahada çalıştıramamış. Şimdi işten geldim ben böle böle anlattı hem ona sinir oldum hem arabaya sinir oldum, gittim aldım arabayı bıraktıgı yerden motor soguktu tak diye çalıştı araba , e-5 felan cıktım. Motor tam olarak ısındı ve sorun yok deyip evin orada otopark ararkene , yol ortasında stop etti arac, marşa basıom çalışmıyor içerisi çok pis benzin koktu felan, sonra ittim aracı kıyıya yaktım dörtleri  yine  biraz gaz vererek ve marşa basarak çalıştırdım aracı ama içim yandı ya , çok kötü sesler cıkıyodu motordan , pfffff.  sonra az ilerde boş bi alana çektim bıraktım aracı, sonra inerkende gördüm sol ön kapının az ilersinde koruma çıtalarının ordan vurmuslar arabaya yaa,  ne kadar sinirliyim şuanda bilemezsiniz, arabayı aileden tam 3 kişi kullanıyor şimdi tek ben kullansan bilicem ne oldugunu ama onlarda bilinçli bilincsiz kullanınca arabayı çileden çıkıyorum, varya  istanbulda özellikle bahcelievlerde oturmaktan nefret ediyorum, bu 5. kez carpışları araca yaa, öyle yol ortasınıada bırakmıyorum sakına sakına koyuyorum aracı 50 kere dönüp bakıyorum, neyse arkadaslar  şu stop etme olayı nedir yaa, nasıl çözeriz, yine kemal ustaya götürmek lazım aracı onuda teee  1 hafta sonra yapabilirim  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Gönderen: volksport - 14 Kasım 2007, 22:26:28
Geçmiş olsun Sokakta bırakmaya gerçekten gelmiyor, Moralini Bozma...
Gönderen: Firestarter - 14 Kasım 2007, 22:33:37
Geçmiş olsun. Diyecek birşey bulamıyorum  :-\
Gönderen: r76 - 14 Kasım 2007, 22:34:45
Şu lanet olasıca boğaz kelebeği ni temizlemek gerek galiba yine  :t
Gönderen: JudasDSC - 14 Kasım 2007, 23:08:47
Benzin pompası, filtre tıkanması bi kontrol ettir o  aksamları.
Gönderen: r76 - 14 Kasım 2007, 23:24:10
acaba benzin çok bitikti, ve o halde yenikapıya gitmişler , ve sonrada yeni benzin alınca bu sorunlar ortaya cıkmıs
o ihtimali bende düşündüm, depo daki pis benzini çekmiş olmasın sakın motor :t
böyle bir ihtimal olabilirmiki acep
Gönderen: Ouzoo - 14 Kasım 2007, 23:25:33
Deniz geçmiş olsun kardeşim ya :(
bencede belki pis benzin çekmiştir araba ondan boğulma yapmıştır ..
Gönderen: golf-line2 - 14 Kasım 2007, 23:32:19
nedir bu stop sorunları soğuklar başladı benzinliler dökülmeye başladı en iyisi dizel ısıttıktan sonra tek marş yetiyo ;D :D

şaka bi yanada gercekten soğukların etkisi var gibime gelio boğaz kelebeği sorunu tüm enjksynllarda var galiba allah yardımcı olsun
Gönderen: samsam - 15 Kasım 2007, 03:34:59
Geçmiş olsun hocam, park halinde çarpıp kaçanlara diyecek pek birşey yok bu kadar aşağılık bir insan nasıl yaşar orasıda malum.

Gönderen: Firestarter - 15 Kasım 2007, 08:40:28
nedir bu stop sorunları soğuklar başladı benzinliler dökülmeye başladı en iyisi dizel ısıttıktan sonra tek marş yetiyo ;D :D

Sen birde karbüratörlüleri gör hele, eyvah eyvah! ;D
Gönderen: r76 - 15 Kasım 2007, 08:53:06
Teşekkür ederim arkadaşlar,
Oguz yine bi ara Maslak'a getirmek lazım şu mereti  :(
Gönderen: freedom - 15 Kasım 2007, 12:39:56
Geçmiş olsun arkadaşım. Arabanın stop etmesi veya geç çalışmasının bir sürü sebebi ola bilir. Depodaki pislik ateşleme sistemin v.s. Bujilerini değiştirdin mi hiç. ? Ben yakın zamanda değiştirdim. 3 kafalı bir bujisi var bunlar nispeten ilk çalışmayı kolaylaştırıyormuş. Seninkilerde aynımı acaba ? Moralini bozma herşey düzelir. Arabadanda soğuma oluyor böyle şeyler.
Gönderen: ozmo - 15 Kasım 2007, 12:53:12
distüribütöre baktır oda çalışmama sorunu ortaya çıkartabiliyor.Ayrıcada bilgisayarda hatayı göremiyorlar.
Gönderen: r76 - 15 Kasım 2007, 13:21:09
Şimdi araba sorunsuz çalışıyor ama bir müddet yol gittikten sonra motor ısındıgında, ayagımı gazdan cekince devir düşüyor düşüyor hop stop ediyor ve hemende çalışmıyor, çok zorlamak gerek yada biraz beklemek gerekiyor  :t
Gönderen: ozmo - 15 Kasım 2007, 13:53:28
kesin distirübütör bir baktır haklı olduğumu göreceksin özellikle hararet 70 e ggelince yapıyor 2-3 dakika bekledikten sonra çalışıyor sonra hararet tekrar düştümü stop sakın aracı zorlama biraz bekle marşı ve benzin pompasını mahvedersin. :)
Gönderen: r76 - 15 Kasım 2007, 14:16:34
kesin distirübütör bir baktır haklı olduğumu göreceksin özellikle hararet 70 e ggelince yapıyor 2-3 dakika bekledikten sonra çalışıyor sonra hararet tekrar düştümü stop sakın aracı zorlama biraz bekle marşı ve benzin pompasını mahvedersin. :)
Eğer sorun distirübütör ise o parcanın değişmesimi gerekiyor.
vallahi dün gece sinirden azcık zorladım ama inş. bişey olmamıştır, üff garip garip seslerde gelmişti motordan  :'(
Gönderen: ozmo - 15 Kasım 2007, 14:46:56
değişirse problem kalmaz ama benden sana söylemesi eğer arıza distiribütörden çıkarsa 4-5 sonra ateşleme bobinide arıza yapıyor o daha kötü direk yolda kalıyorsun
Gönderen: r76 - 15 Kasım 2007, 15:10:33
pfffff
artık ustaya götürürüz bir bakarız
ya ne sorunlu arabaymış şu polo yahu  :D
Gönderen: Ouzoo - 15 Kasım 2007, 15:43:37
Malum 11 yaşında oldu araçlar artık denizcim.Ama sana birşey söyliim arabanın değerini bil çok temiz bi sportline a sahipsin  :tamamdir
Gönderen: r76 - 15 Kasım 2007, 15:48:25
Malum 11 yaşında oldu araçlar artık denizcim.Ama sana birşey söyliim arabanın değerini bil çok temiz bi sportline a sahipsin  :tamamdir
sahimi diyosun oğuz  :D
Gönderen: Ouzoo - 15 Kasım 2007, 16:15:47
Tabi öyle deniz.Aracın çok diri görünüyor gerçekten.Zaten kemal abide aynısını demişti cidden gzl aracın soğuma sakın..bazen masraf açıcak illaki patronumun 2005 megane dizelinin motorunda bile sorun çıktı daha 35000 kmde ki neler oluyor bunun gibi.ki bide şöyle düşün bizim araçların parasına doğan şahin satılıyor bu paraya alınabilecek en güzel araçlardan bizimkiler..:)
Gönderen: METiN - 15 Kasım 2007, 17:09:40
Deniz kardes, stop etmenin sebeplerinden biride bogaz kelebegi, arac ne olursa olsun gazdan ayagını cektiginde stop ediyorsa bence ilk yapman gereken sey isin ehli bir ustaya kelebegi söktürerek temizletmen, ayrıca bilmen gerekliki polo araban dogan sahin motoru gibi karbüratörlü olmadıgı icin calıstırırken hicbir sekilde gaza basmamalısın, ayrıca arkadasların dedigi gibi bujiler ve filtrelerinide degistirdiginde eminim aracın eskisi kadar keyifli olacaktır, Allah daha büyük dertler vermesin...
Gönderen: r76 - 15 Kasım 2007, 20:31:35
Arkadaşlar bugun işten gelince arabayı çalıştırdım çok az hareket ettirdim, oldugu yerde çalıştırdım felan motoru ısıttım epey bi çalıştırdım, hatta arabanın durdugu yer guzel değildi, başka bi yere park ettim, hatta motor tam anlamıyla ısınmıstı,bekledim devir düşsün stop etsin diye etmedi  :t
anlamıyorum ben bu arabayı yani illa yola cıkıncamı stop etmesi gerekiyor,  :bekleriz:

Metin kardes evet çalıştırma konusunda haklısın, ben marsa basıom motor cok az bi çalışıyo  marsı bırakıom gaza basıyorum yani araba çook düşük devirlerde gaza sonuna kadar basa basa tekleye tekleye calısıyor yani onu demek istedim,

İnş. arkadaşlar zamanla hersey düzelicek
buna inanıyorum  :p
Gönderen: METiN - 16 Kasım 2007, 10:22:45
kardesim senin sorunun bogaz kelebegi, dedigim gibi yap, iyi bir ustaya bogaz kelebegini tamamen söktürt ve dısarıda temizlet, taktıktan sornada adaptasyonunu yaptırt, göreceksin araban yeni gibi olacak, bende bu bogaz kelebeginden cok cektim zamanında, motor ısındıgında her frene basıp gazdan ayagımı cektıgımde arabam stop ediyordu, ist.da yolların kapalı oldugu birgün böyle bir sıkıntıyla karsılastım, trafik felc ve ben birde arabamla ugrasıyorum, gazdan ceker cekmez stop ediyor, arabayı yakasım gelmisti ama temizletince hicbirsey kalmadı, umarım sende bir temizlik isiyle sorununu cözersin...
Gönderen: r76 - 16 Kasım 2007, 14:41:00
inş. arkadaşlar yarın ustaya götürüyorum aracı, inş. hersey düzelir  :(
yoksa yakacam arabayı metin abi  :D
Gönderen: r76 - 17 Kasım 2007, 16:39:04
Tamamdır arkadaşlar sorun çözülmüştür. :tamamdir

:sevgi: :sevgi:
Gönderen: METiN - 17 Kasım 2007, 19:07:33
bogaz kelebegi mi ?? :)
Gönderen: r76 - 17 Kasım 2007, 19:20:28
Yok arkadaşlar boğaz kelebeği değilmiş,
Bu kaputun içinde orda sileceklerin az altınta kibrit kutusunun 2 katı buyuklugunde bi kutu var, o değişti. Soun morun kalmadı, motor ısınınca stop etmesinin sebebi oymuş,içindeki bobin ısınıyormuş zaten parca dağılmış, wallahi maslağa kadar  hiç boşa almadan gittim ama sanayide tam 1.kısımdan girdim köşeyi dönünce hop kaldı araba orda  >:D, sonra ite kaka  cektik kıyıya  :bekleriz:

ne kötü bişeymiş şu yolda kalmak ya, dün de evin önünde eve 3 sokak kala iett otobüsünün önünde kaldım, kornalar felan , :-[ :t
aman wallahi birdaha olmaz inş.
Gönderen: mcsahan - 19 Kasım 2007, 10:15:14
endüksiyon bobinimi o dediğin parça?
Gönderen: Firestarter - 19 Kasım 2007, 10:21:03
ne kötü bişeymiş şu yolda kalmak ya, dün de evin önünde eve 3 sokak kala iett otobüsünün önünde kaldım, kornalar felan , :-[ :t

Ben çok yolda kalmıştım zamanında. Hoş birşey değil, bilirim. Bende bir kere İ.E.T.T. otobüsünün önünde kalmıştım, otobüsteki yolcuları indirip, aracı ittirmiştik  ;D
Gönderen: r76 - 19 Kasım 2007, 10:52:00
endüksiyon bobinimi o dediğin parça?
bilmem olabilir herhalde tam olarak bilemicem  ???
Gönderen: mcsahan - 19 Kasım 2007, 11:00:34
sormadınızmı arıza neden yapmış, hangi parçadan kaynaklanmış? her yolda kalma ve arıza tecrübe olur size. mekanik anlamda bir sürü şey öğrenirsiniz
Gönderen: r76 - 19 Kasım 2007, 11:16:39
evet sordum ama nasıl tarif etsem bilemiyorum, yerını size söyledim o parca bozulmuş , sebebide kısaca şöyle parca dağıldıgı için motor ısındıgında parcanın içindeki parcalar eriyomuş dolayısıyla stop ediyor arac,birdahada calısmıyor ??? ??? ???
Gönderen: dangerfield - 12 Ocak 2009, 14:21:41
Yok arkadaşlar boğaz kelebeği değilmiş,
Bu kaputun içinde orda sileceklerin az altınta kibrit kutusunun 2 katı buyuklugunde bi kutu var, o değişti. Soun morun kalmadı, motor ısınınca stop etmesinin sebebi oymuş,içindeki bobin ısınıyormuş zaten parca dağılmış.

Arkadaşlar bu parçanın ne oldugunu bilen varsa lütfen adını yazabilirmi? "espirtlotus" nickli arkadaşımızada ayıp etmek istemiyorum fakat keşke biraz daha düşünceli davranıp bizede yardımcı olabilmek adına parçanın ismini ve fiyatını öğrenebilseydi...Hepimiz bir zamanlar, bir çoğumuz ise halen stop etme sorunu maduru...!!!
Gönderen: jepak - 16 Ocak 2009, 23:03:23
evet espirtlotus arkadaşımızın yaşadığını ben de yaşadım ve ustadan ödünç distribütör alıp denedim düzeldi. yenisini aldım. indiksiyon bobini de yapabilir demişlerdi. arkadaş ondan bahsediyor sanırım.
Gönderen: polo35 - 20 Ocak 2009, 20:59:35
atesleme bobini o parca bende bir ara bırakacagım arabayı aksamdan ki sabah teshisi koysunlar
Gönderen: polo35 - 20 Ocak 2009, 21:00:19
krank mili sensörü de yapar dedi bu arada usta onda bakacak ama vaktim yok
Gönderen: maverick - 20 Ocak 2009, 21:29:03
geçmiş olsun pis yakıtan olabilir bencede bu arada vurup kaçıyolar sokakta kaldımı katlanmak lazım
Gönderen: foton1999 - 25 Nisan 2009, 23:04:01
Merhaba Arkadaşlar,

2000 model polo(otomatik,benzinli) aracım bugün normal seyir halindeyken stop etti. Çalıştırdım devam etti. Ancak bu sorun 5-6 kez tekrarlayınca ustamı aradım ve aracımı dükkana aldık. Pazartesi ilgilenecekler.Aracım 96000 de ve bakıma az kalmıştı.Sizce sorun ne olabilir? Tahminlerinize, önerilerinize ve yardımlarınıza ihtiyacım var.

Sevgi ve Saygılarımla.

Gönderen: cemdermen - 25 Nisan 2009, 23:53:00
98 otomatik vites var arkadaşımda, düz yolda stop etmeye başladı araba, yokuşta düzlükte 20 metrede bir stop ede ede geldik....ilk defa böyle birşey yapmış

benzin diyeceğim ama alakasıda yok yarım depo benzin vardı

otomatikler neden stop etme sorunu yaşar ki?
Gönderen: typhoon123 - 26 Nisan 2009, 00:06:55
benzer sorun bende de var. cozebilirseniz nedenini paylasirsaniz cok sevinirim
Gönderen: foton1999 - 27 Nisan 2009, 11:33:10
Merhaba arkadaşlar,

Bahsettiğim sorun bugün çözüme ulaştı sanırım.Henüz aracımı kullanmadım ancak telefonda ustamın bildirdiğine göre  sorun boğaz kelebeği temizliği, 4 lü ısı müşürü değişimi ve adaptasyon ile hallolmuş.Fiyat konusunda net birşey söyleyemeyeceğim. Aracıma bu sorunun yanında 100000 bakımıda istemiştim. Ön diskler,balatalar, filtreler, bujiler, yağ vesaire değişecek. Herşeyin toplam maliyeti 400 tl.

Sevgi ve saygılarımla.
Gönderen: amadeus - 27 Nisan 2009, 13:07:47
benzer bir sorunu geçen yıl 2001 polo'da bende yaşadım. Düşük  devirde gazdan ayağımı çektiğimde stop ediyordu. Servise götürdüm boğaz kelebeğini temizlediler ve birdaha aynı sorunu yaşamadım.
Gönderen: dangerfield - 02 Mayıs 2009, 21:09:43
Merhaba arkadaşlar. 2 Hafta önce canıma tak etti ve aracımı ustama bırakmaya karar verdim. Nezamandır sen bırak biz hallederiz ama yaklaşık 1 hafta bizde kalması gerekiyor diyordu. 1 hafta araçsız yapabileceğimi hiç düşünmemiştim ama en sonunda patlama noktasına geldim ve aracımı bıraktım. Neyse 1 gün geçti, 2 gün geçti, 3 gün geçti bir arayayım dedim ne alemde diye. Adam demezmi tamam halloldu yarın gelip alabilirsin diye. Haberi aldığımda bedenim yere 0 olsada ruhumun 1 metre zıpladığına emin olabilirsiniz :D Neyse ertesi gün gittim aldım. Sorunun nerde olduğunu sordum söylemediler fakat bir motora bir miktar para sıkışmış onu öğrenmiş oldum. Aracımı aldım eskiden 4. vitesde çıkamadığım yokuşları 5 de çıkabildiğimi görünce arabama bir kez daha aşık oldum. Stop sorunumda tamamen kesildi! Bide düşündüm 75 beygirlik arabayı artık eskiden kaç beygirlik güç ile kullanıyorsam şimdi normale dönünce bana gallardo gibi geldi :) Acaba 150 ve ustu beygir gucundeki arabalar nasıl gidiyordur kim bilir :D Reklam yapmak gibi bir niyetim asla yok ama ben çektim sizde çekmeyin diye söylüyorum. Beyler artık usta değiştirmenin vakti geldiğini düşünüyorsanız. Ve bendeki bu sorunları yaşıyorsanız. Her sorunu en kısa sürede çözebileceğini garanti eden bir ustam var. Özelden haberleşebiliriz dilerseniz. Bu forumdaki onlarca kişinin sorunu artık bir çözümü hakediyor. Bilgilerinize...
Gönderen: nefret35 - 02 Mayıs 2009, 21:26:13
hadi gecmis olsun  :tamamdir
Gönderen: white quattro - 02 Mayıs 2009, 21:36:11
geçmiş olsun...
Gönderen: serkov - 02 Mayıs 2009, 21:59:05
çok etkileyecili bir yazı olmuş gerçekten.. aracının düzelmesinede inan senin kadar bende sevindim (bu hafta içinde aracının büyük sorunu hallolan biri olarak:) ) ustanı merak ettim.. özelden öğrenmek isterim :)
Gönderen: yakkir - 02 Mayıs 2009, 22:12:47
Epey rahatlamışsınız anlaşılan,keyifli sürüşler.
Gönderen: dangerfield - 02 Mayıs 2009, 22:56:18
Eger arabamı alırken deselerdiki bu son tamire verdiğin paranın 5 katını alırken ver bu sorunlar hiç olmasın. Inanın 10 katını verirdim. Hepinize çok teşekkürler. Arabamı yıkatmak bile içimden gelmiyordu. Ama şimdi xenon bile taktırıcam :)
Gönderen: ozmo - 03 Mayıs 2009, 01:12:05
sorunun ne olduğunu söylememesi biraz garip değil mi motora ne kadar para sıkışmış?
Gönderen: memsib - 03 Mayıs 2009, 01:22:16
Dostum benim de seninki gibi sıkıntılarım halen devam ediyor.Özelden görüşüp ya da bi mesajını alıp ustanın adres ve tlfnunu alabilirsem çok iyi olacak.Şu an çok uzaklardayım.Yazın İstanbula gelince bi toplatayım arabamı.Slm.
Gönderen: dangerfield - 03 Mayıs 2009, 01:45:05
200 liracık sıkışmış. söylememesi garip tabiki. bir çok kez sordum. belki biraz bencilce gelecek fakat sorunlarımın çözülmesi bana yetti. dile kolay neredeyse 1 senedir bu şekilde kullanıyordum arabayı.
Gönderen: typhoon123 - 03 Mayıs 2009, 08:54:20
ya ayni sorun var bende de isi bilmien herkes beyin deyip gecio. ankarada bu sorunu cozebilecek ustasi olan var mi acaba?
Gönderen: TankJR - 03 Mayıs 2009, 11:55:42
Çekişte Bende Sorun Yaşıyordum Buji Kablolarimin 2 si gidikmiş İnanin 1 Yokusu Cikamayip Arabayi Geri Geri İndirmiştim Orj 4 Buji Kablosu 200 Lira Alip 2 si bozuk olmasina Ragmen Hepsini Değiştim Arabanin 105 Hp Oldugunu Hatırladım inanin Buji Kablolarini 1 Kontrol Edin Derim Yani Çekiş Sorunu Yasıyanlar
Gönderen: dangerfield - 03 Mayıs 2009, 14:50:21
buji kabloların ne marka? performans falan sanırım. yuksek gerilim destekli falanmı? cunku normalde 50-55 lira civarı.
Gönderen: alpaslanxvx - 03 Mayıs 2009, 19:34:11
mrb arkadaşlar , aranıza yeni katıldım sayılır , 98 model bi poloya  sahibim , aracım da stop etme sorunu başladı , bu konuyla ilgili aslında baya yorum yapılmış forumda , ama bnmki biraz farklı bi durum . Aracım daha önceden de stop ediyordu , boğaz kelebeğinden olduğunu söylediler . Boğaz kelebeğini yeni değiştirdim ve orjinal parça kullandım . 1 hafta çok güzel bindim , ama aracım ışıkta durduğumda stop ediyo ya da boşa attığımda . Yorumlarınızı bekliyorum . Bu arada aracımı lpg ile kullanıyorum . Yardımlarınız için şimdiden tşkler  ::)
Gönderen: düzce67 - 03 Mayıs 2009, 23:52:44
Benzinde aynı sorun var mı? Eğer yoksa Lpg sistemini kontrol ettir derim.
Gönderen: alpaslanxvx - 04 Mayıs 2009, 16:45:39
yaa benzinde stop etmesede , devirde bi düzensizlik var ,gerçi bu aralar çok younum ama uzun zadıya benzinde deneme şansım olmadı , asıl sormak istediim bunu nelerden yapıyo olabilir ?? hangi parçalar buna etken ??
Gönderen: 06onur - 04 Mayıs 2009, 22:36:58
İkinci el araba alınca bi sanayi ye gidip 500-1000yatırmak gerekiyor. Bujileri hava filtresini, yağını,benzin filtresini, trigerini değiştirmek, varsa arızalarını gidermek beyni bağlatıp konrol ettirmek gerekiyor. sonra yavaş yavaş teker filan. Ancak öyle tad alabiliyorsunuz. Eski arabamda yaptırmadım 1sene boyunca sürekli sanayiye git gel yaptım. Bu arabamı aldığım gün çektim sanayiye 460tlcik yatırdım 2yıldır rahatım. Sonradan değişen stopum ve yan kapımdan sorunlar yaşadım ama onarda çözüldü. yeri geliyor haftada 5000km yi deviriyorum tık demiyor hararretim bile 92yi görmüyor maşallah.
Gönderen: theokan - 05 Mayıs 2009, 06:22:02
Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım,benimde 98 polo da aynı stop etme sorunu var, şunu söylemek istiyorumki bu sorunu çözen varsa lütfen yazsın,sorun boğaz kelebeği falan değil.bilgisayarda boğaz kelebeği sorunu diye gösteriyor ama sorun o değil,boğaz kelebeğini temizletmek sadece aracın rolantisini yükseltiyor,rölanti yükselincede bi süre bu sorunu yapmıyor zaten boğaz kelebeğinin biraz kirli olması gerekiyor.Volkswagen firmasının bi açıklama yapması gerek çünkü polo larda bu kronik bir durum, polo ların hepsinde var,eğer hatalı bir üretimse bunu düzeltmesi gerekir firmanın. Bu sorunu hep birlikte Volkswagen firmasına sormamız onları sorunu gidermeye yöneltir diye düşünüyorum.Boşuna gaz kelebeğiyle falan uğraşmayın düzelmez bi süre sonra tekrar sorun yinelenir, sorun bujilerde de değil, buji kablolarında da değil, distribütörde de değil,yakıttada değil sorun.
Gönderen: theokan - 05 Mayıs 2009, 06:22:19
Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım,benimde 98 polo da aynı stop etme sorunu var, şunu söylemek istiyorumki bu sorunu çözen varsa lütfen yazsın,sorun boğaz kelebeği falan değil.bilgisayarda boğaz kelebeği sorunu diye gösteriyor ama sorun o değil,boğaz kelebeğini temizletmek sadece aracın rolantisini yükseltiyor,rölanti yükselincede bi süre bu sorunu yapmıyor zaten boğaz kelebeğinin biraz kirli olması gerekiyor.Volkswagen firmasının bi açıklama yapması gerek çünkü polo larda bu kronik bir durum, polo ların hepsinde var,eğer hatalı bir üretimse bunu düzeltmesi gerekir firmanın. Bu sorunu hep birlikte Volkswagen firmasına sormamız onları sorunu gidermeye yöneltir diye düşünüyorum.Boşuna gaz kelebeğiyle falan uğraşmayın düzelmez bi süre sonra tekrar sorun yinelenir, sorun bujilerde de değil, buji kablolarında da değil, distribütörde de değil,yakıttada değil sorun.
Gönderen: theokan - 05 Mayıs 2009, 06:22:58
Arkadaşlar sorunu çözdüm sanırım, sorun gaz potansiyometresinde.
Gönderen: theokan - 05 Mayıs 2009, 06:23:06
Gönderen: gberk - 05 Mayıs 2009, 09:52:57
Aynı sorun bende de vardı. Sorun boğaz kelebeğinden kaynaklanıyormuş. 2 hafta önce değiştirdim. Sorun kalmadı.
Fiyat: 360 TL (orjinal Alman malı)
Gönderen: gberk - 05 Mayıs 2009, 09:55:57
Arkadaşım aynı sorun bende de vardı. Boğaz kelebeğini değiştirdim. Sorun kalmadı.
Fiyat: 360 TL (orijinal Alman malı)
Gönderen: asimomoto - 05 Mayıs 2009, 11:58:53
benim aracımda lpg li bende aynı sorunu yaşıyordum :) sorunun %99 çözümü hava filtresinden çıkan hortumu takip et horrtum kablolar giriyor hava akışmetreye  o hava akış metreyi küçük bir tornavida yardımı ile sök 2 tane çubuk olacak aynı elektrikli alet lerin fişi ne benzer ama yataydır.o çubukler elektronik olarak havanın akışını ölçer ama filtreden gelen hava zamanla onu kirletiyor burayı güzel temizlersen sorun kalmayacaktı gene olmadıysa o parçayı değiştir arıza vardır..aylar sonra ben böyle çözdüm sorunu...
Gönderen: dangerfield - 05 Mayıs 2009, 14:37:12
bizim pololarda sanıyorumki akışmetre yok... (98,99)
Gönderen: dangerfield - 05 Mayıs 2009, 14:46:32
2 mesajınız arasında yalnızca 1 dk var. oldukça hızlısınız :D
Gönderen: düzce67 - 05 Mayıs 2009, 21:10:38
06 Onur a katılıyorum.Bende 98 1.6 75 Hp polo aldım 2008 Kasım ayında.Hemen sanayide iyi bir usta ya yağ,yağfiltresi,hava filtresi,bujiler,balatalar ve fren disklerini değiştirdim.Allah a şükür şu ana kadar hiç problem yaşamadım.Bu yapılanlar olumlu yakıt katkısı olarakta zaten geri dönüyor emin olabilirsiniz.Bende 5000 i devirdim bu arada.
Gönderen: the-one - 05 Mayıs 2009, 21:46:27

gaz potansiyometresi nedir? nasıl düzeltilir bu hata?
Gönderen: foton1999 - 05 Mayıs 2009, 22:41:00
Merhaba arkadaşım,

Bende de seninkine benzer sorun vardı. Konu açıp sorunu ve çözümü paylaşmıştım ancak yineleyebilirim.Ustamın dediğine göre 4lü ısı müjürü ( nedir bilmiyorum) değişti, boğaz kelebeği temizlenip adaptasyonu yapıldı. Şu anda aracımda bir sorun yok. Deneyebilirsin.

Sevgi ve Saygılarımla.
Gönderen: coriolanus - 05 Mayıs 2009, 23:22:26
garanti yol söyliyim ben sana. benzin pompası. benzin kokusu geliyo diyosan bundan kaynaklanıyo.sağ arka koltuğu kaldır.yuvarlak bi kapak görüceksin. tornavida yardımıyla açıp içinden benzinin geçtiği şeffaf kabloya bak.içinden arabayı çalıştırmaya çalışıyoken bi haraketlilik olmadığını gözlemlersen kesin sorun ondandır.pahalı değil pek.80 lira falan.işçilik fazla alabilirler belki.
Gönderen: alpaslanxvx - 06 Mayıs 2009, 18:51:48
bu akışmetre olayına bi girmek lazım , bu arada boğaz kelebeği değişti , buna bi bakıcam ,,, tşkler arkadaşlar durumu sizden haberdar edicem  :tamamdir
Gönderen: TheSaint - 07 Mayıs 2009, 04:15:17
Merhaba,
Bence ustanın verdiği fiyat çok uygun...
Gönderen: ankmaster - 07 Mayıs 2009, 23:31:07
arkadaşlar. poloların en klasik sorunu boğaz kelebeği. gittigim ustalar stop etme sorununu bulamadıkları için türlütürlü işlemler yaptılar ve cebimden epey para cıktı. En sonunda bu forumdan gelen bilgiler doğrultusunda boğaz kelebeği değiştirtdim ve herşey düzeldi.

Gönderen: ÖZGÜRÖZKAN - 08 Mayıs 2009, 11:40:57
benim araçta geçenlerde aynı şekilde giderken stop ediyordu kalkıyordum 5 metre sonra stop ediyordu o gün arabaya su koyuyordum bir yandan da kar yağıyordu herhalde biyeri ıslattım dedim  o günden sonra bir daha yapmadı bi servise gittim bujileri değiştirdim buji kobloları da oksit içindeydi onlarda değişti boğaz kelebeği  temizlendi şimdi araba tekrar eskisi gibi süper