vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: BAYİKS - 02 Ağustos 2007, 16:14:58

Başlık: Yeni Polocu Soruları
Gönderen: BAYİKS - 02 Ağustos 2007, 16:14:58
arkadaşlar 99 model bir polo aldım ve bazı küçük sorularım olacaktı, yardımcı olursanız sevinirim.(sorular size göre acemice gelebilir;ama ilk arabam,yardımcı olursanız sevinirim.)
1-arabanın içinde far düğmesinin altındaki yuvarlak ayar ne ayarıdır?
2-Klima ayarlarının altındaki AC ve onun yanındaki tuş ne işe yarar?
3-arabanın suyuna bakacaktım;fakat radyatör kapağını bulamadım.Acaba suyu silecek suyundan otomatik mi alıyor?
4-arabada düzenli olarak nelere bakmalı ve kontrol etmeliyim?
5-hararet göstergesi normalde hangi değerlerde olmalı,olağanın dışına çıkarsa ne yapılmalıdır?
6-sizce poloya tüp taktırmalı mıyım,yakıt durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?(99 polo-1.6-100BG)
Başlık: Ynt: Yeni Polocu Soruları
Gönderen: G60 - 02 Ağustos 2007, 16:18:19
Kullanım kitapçığınız duruyorsa komple okumanız faydalı olur gibi gözüküyor.
Gönderen: BAYİKS - 02 Ağustos 2007, 16:20:18
maalesef kitapçık yok, 2. el aldım.
Gönderen: Ouzoo - 02 Ağustos 2007, 16:33:49
1-eğer tek bir yuvarlak dönerli düğme varsa iç göstergelerinizin ışık ayarı düğmesidir.İki taneyse diğeri far yükseklik ayar düğmesidir.
2 - ac tuşuna basarsanız klima aktif hale gelir zaten aktif olduğunda tuşun üzerinde turuncu bir ışık yanar.kapalı iken standart kalorifer  kalışır.yanındaki düğme aktif durumda iken içerideki havayı sirküle eder, kapalı durumdayken dışardan hava alarak içerinin havasını günceller.
3 - tam emin olamadım ama radyatör kapağı illaki vardır biraz dikkatli bakının.
4 - periyodik bakımını ihmal etme.Zaten bakımlarda havası yağı suyu herşeyi ontrol edilir ama mademki yeni aldınız komple bi check up yapın frenler debriyaj motor lastikler balans vs..
5 -Standart 90 derecede olmalı yaz kış, ne düşmeli ne geçmeli tam ortada olmalı gösterge.
6- 1.6 100 bg polo tartışması baya olmuştu bi ara sanırım 75 lik olmasın aracınız eminsinizmi 100 bg olduğuna.tüp taktırırsan bagaj zaten küçük direk iptal olur ama yakıt değerleri ortalama 150 ykr ye kdr düşer.
Gönderen: merthpolo - 02 Ağustos 2007, 16:39:17
1 aarabanın içinde far düğmesinin altındaki yuvarlak ayar benım polomda gosterge ve araba ıcındekı ısıklandırmanın sideettini gosterıo kısıp açabılıyorsunuz
2-Klima ayarlarının altındaki AC tusu klıma yı acıp kapatmanıza yarar yanındakı tusda dısardan gelen hava dolasımını acıp kapatmak ıcın
3 Mavi kapaklı olması gerekıyor akunun caprazında
4 Bu soruya daaha kapsamlı cevap verebılecek bılgılı buyuklerımız var ama klasık yagına suyuna lastıklerın hava durumuna bakmalısınız.
5 hararet göstergesi normalde 90da çakılı olagunustu bı durum olunca sahsen benım gecınce 90 bıdaha gerı donusu olmuyor devır daim felan hersey degıstı dıkkatlı olmak lazım..
6 Poloya tup taktırmak sana kalmıs butcenı sarsıyorsa takarsın sahsen ben tup takmaya soquk bakıyorum..ayrıca araban 1,6 100bg olamaz kanımca hb ise.
Gönderen: BAYİKS - 02 Ağustos 2007, 21:08:16
cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Arabayı aldığım kişi 100BG olduğunu söyledi. 2. el sitelerinde de 100BG HB gördüm bunun dışında.(araba.com) Peki bunu daha iyi anlamamın bir yolu var mıdır?
Gönderen: BAYİKS - 02 Ağustos 2007, 21:22:22
radyatör suyunu cam silecek deposunun yanındaki diğer dopoya mı koyuyoruz yani.Gördüğüm kadarıyla o depoda 1/3 oranında su vardı,bu suyun max seviyesi var mı yoksa onu doldurayım mı?
Gönderen: METiN - 02 Ağustos 2007, 21:25:04
senin araban cok yuksek bir ihtimalle 1.6 motor 8 valf olanlardandir, su bidonu kapagi actiginda mavi kapakli yuvarlak olan plastik bidondur, bidonun uzerinde orta kisminin tam altinda cizgi vardir, bu seviye cizgisidir ve suyu o seviyeden yukarida tutmamani oneririm, ilk araban hayirli olsun kardesim, gule gule bin, aracini biraz kurcaladiginda herseyi zamanla kavrayacaksindir, polo sorunusz arabadir, oyle surekli suyunu kontrol etmen gerekmez, aracin gosterge panelinde hararet gostergesi var, zaman zaman yolda giderken ona bak, eger hararetin yukseliyorsa o zaman suyunu kontrol et, tam ortada kalmasi suyun normal oldugunun gostergesidir...
Gönderen: emrahisilti - 02 Ağustos 2007, 21:27:49
motorun hemen yanında oval bi kutudur.kutunun üstünde max seviyesi bellidir zaten.
Gönderen: BAYİKS - 02 Ağustos 2007, 21:30:41
Çok teşekkürler arkadaşlar.Biz de böyle böyle öğreneceğiz işte.Allah motorunuza zeval vermesin :)
Gönderen: emrahisilti - 02 Ağustos 2007, 21:32:31
yarın ön balataları değiştireyim diyorum bi özel vw servisi 80 demişti normalmidir fiyatlar?
Gönderen: fay78 - 02 Ağustos 2007, 23:26:19
Baba şaka gibisin ..cidden bu soruları sorduğuna inanmıyorum..sen şimdi ortadaki pedalıda sorarsın ....
Gönderen: yakkir - 03 Ağustos 2007, 08:48:03
yarın ön balataları değiştireyim diyorum bi özel vw servisi 80 demişti normalmidir fiyatlar?

Öncelikle hoş geldiniz,bazı arkadaşların şakalarına bakmayın bence bu sitede çoğu istediğin şeyi sorup öğrenme şansın var.
Ben özel servisten  (5 Temmuz 2007) çift  ön balataları parça olarak 40 Ytl'ye aldım ve sanayiden arkadaşa taktırdım.Sanırım senin uğradığın servis 40 Ytl de  işçilik  parası istiyor bu biraz pahalı gibi geldi bana.Parçayı alıp tanıdığın bir tamircide bence 15-20 ytl ye taktırabilirsin işçiliği çok zor değil çünkü.
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 14:42:53
:)  :(
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 14:45:08
Baba şaka gibisin ..cidden bu soruları sorduğuna inanmıyorum..sen şimdi ortadaki pedalıda sorarsın ....
çok komiksin fay78,sanırım yukarıyı okumadın,ilk arabam dedik.Böyle yaparsanız ne yapacağız,başka forumlara mı takılalım yani bir şey öğrenmek için.Sizin sorduğunuz şeyler de bir oto tamircisine göre çok komik gelebilir değil mi? Biraz anlayış lütfen!
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 14:48:25
Arkadaşlar dün arabayı çalıştırdım,gezdim,geldim;ama bugün nedense marş basmıyor,yani dönmüyor ve araba elektriği almıyor.Bu sorun neden kaynaklanır sizce?
Gönderen: Ouzoo - 03 Ağustos 2007, 14:51:14
kontağı açtığında veyahutta açmadığında araca hiç elektrik gelmiyorsa akündendir problem.kutup başları oksit yapmışta olabilir.ama bu en basit ihtimal
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 14:53:09
Marş normalde çalıştığı kadar da dönmüyor(1. kademeden öteye geçmiyor.).Sanki güvenlikten kendisini kilitlemiş gibi,anlayamadım.Peki kutup başlarına ne yapmam lazım,dediğiniz gibiyse.
Gönderen: Ouzoo - 03 Ağustos 2007, 14:53:09
Herkesin ilgi alanları farklı olabilir tabiki.Yardımcı olmak lazım arkadaşımıza.Soruları bilgim çerçevesinde biraz olsun cevaplamaya çalıştım umarım işine yaramıştır.
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 14:54:20
ha ayrıca aracın üstündeki aydınlatma lambası kapıyı açınca yanıyor,içeriye elektrik geliyor sanırım.
Gönderen: G60 - 03 Ağustos 2007, 14:56:20
Direksyon kitlenmiş olmasın. Direksyonu sağ sola hareket ettirerek kontağı çevirmeye çalış.
Gönderen: Ouzoo - 03 Ağustos 2007, 14:57:40
elektrik geliyorsada yine bi ihtimal.aküden marşa giden kablo ayrı zannedersem.bi kabloları kontrol edin, kutup başlarını civatalarından söküp içlerini ve akünün ovap iletkenlerini zımparaların ve temizleyin.Ancak bu düşük bi ihtimal marş motorunu yakmış olabilirmisiniz diye düşünüyorum ??? :-\
Gönderen: mcsahan - 03 Ağustos 2007, 15:02:14
yok yok kesin kitlenmiş direksiyon
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 15:02:55
Bir de onu deneyeyim.Yine de başka öneriniz varsa ona bakayım.
Gönderen: Ouzoo - 03 Ağustos 2007, 15:05:52
en olur öneriler bunlar.olmassa zaten servis yolu gözüktü :(
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 15:08:55
sağolun arkadaşlar.
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 15:12:56
Teşekkürler arkadaşım,sağol.
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 15:15:23
Arkadaşlar denedim,direksiyon kilitlenmiş sanırım,bayağa sert sadece dar bir alanda hareket ediyor ve bunun dışına çıkmıyor.Ne yapmak lazım bu durumda?Arkadaşın dediği gibi direksiyonu çevirerek çalıştırmaya çalıştım da dönmüyor.Ayrıce neden kilitlenir ki direksiyon,ne yapmak lazım bunu engellemek için.
Gönderen: G60 - 03 Ağustos 2007, 15:16:47
Direksiyonu hareket ettirerek kontağı çevirdiğinde açılması lazım direksiyon kilidininde.
Konuyu birleştireyim dağınıklık olmasın.
Gönderen: mcsahan - 03 Ağustos 2007, 15:16:56
direksiyonu sağa sola çevirirken kontak anahtarınıda çevir, açılır. heyecanlanmadan sakin sakin yap
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 15:31:18
Evet arkadaşlar, bu sorunu da dediğiniz gibi aştım.Çok teşekkür ederim.
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 15:34:53
Umarım sorularımla sizi sıkmıyorumdur,beni bir sorum daha olacaktı: Benim hararet göstergesi demin arabayı çalıştırdım,aşağı yukarı 5 dakika çalıştı;fakat hararet göstergesi 70 cıvarlarında kaldı,hatta 60 sayılır.Normalde 90 olmalı sanırım.Suyuna baktım,suyu da max seviyede,nedendir bu acaba, na yapmak gerekir?
Gönderen: mcsahan - 03 Ağustos 2007, 15:41:45
araç yürüdüğü zamanda aynı kalıomu. hala soğuksa, termostat açık kalmıştır yada termostatı sökmüşleridr senden önce kullanan
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 15:47:12
Aslında olduğu yerde çalıştırırken dikkat ettim,gitmedim de boşta gaz verdim tabi biraz,o zaman da mı değişmez.Demin dikkatimi çekti,bir de giderken dikkat edeyim.Peki bu tam 90 mı olur,hangi değerler problem göstergesidir.
Gönderen: mcsahan - 03 Ağustos 2007, 15:52:46
polocu değilim ama ibrenin tam ortası 90 olur genelde. 90ı geçen her an tehlike ,dir bana göre. vw makinaları sıcağı sever aslında 100de falan ööle hemen gebermez
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 15:58:37
Teşekkürler Şahan kardeş.
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 16:02:22
Peki resmi boyutta bir araba için neler yapılır düzenli olarak ve düzeni nedir?(sigorta,egzoz muayenesi bandrol...)Ayrıca kasko yaptırmamı önerir misiniz,hangi kasko iyidir.99 model 1.6 polonun kaskosu aşağı yukarı ne cıvarlardadır?
Gönderen: mcsahan - 03 Ağustos 2007, 16:07:42
trafik sigortası zaten senelik (ruhsattan ayrı kağıtta yazar), muayene 2 senede bir (ruhsatın arkasında yazar), egsoz her sen yapılır ama kimse bakmaz, bandrol sende iki defa ocak-temmuz, kaskoyu bilemem. kasko iyidir. yaptırmakta fayda var

Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 16:12:22
2 senede bir dediğin egzoz muayenesi mi,yoksa 2 farklı muayene mi var?
Gönderen: fay78 - 03 Ağustos 2007, 16:20:49
çok komiksin fay78,sanırım yukarıyı okumadın,ilk arabam dedik.Böyle yaparsanız ne yapacağız,başka forumlara mı takılalım yani bir şey öğrenmek için.Sizin sorduğunuz şeyler de bir oto tamircisine göre çok komik gelebilir değil mi? Biraz anlayış lütfen!
bizleri tanıdıkça daha çok seveceksin bundan emin ol..şaka kaldıracaz demi
Gönderen: mcsahan - 03 Ağustos 2007, 16:23:01
araç muayene 2 senede bir ve şartoğlu şart
eksoz senede bir
Gönderen: fay78 - 03 Ağustos 2007, 16:23:52
bu arada direksiyonu sağa çevirisen sağa,sola çevirirsen sola döner polo aracımız.direksiyon ise ülkemiz standartlarına göre soldadır..sen evvela şu aracın fotolarını koyarsan çok sevinicez.hem bizde seni merak ediyoruz.
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 17:03:52
bizleri tanıdıkça daha çok seveceksin bundan emin ol..şaka kaldıracaz demi
aslında ben de onu soracaktım,sormadan cevaplamışsın,sağol.Ben de aracın soluna oturdum direksiyon yok, neden acaba diye.:)
Sanırım ben bu işlerdeki acemiliğimi atana kadar bayağa kaynaşacağız.Selamlar:)
Gönderen: emrahisilti - 03 Ağustos 2007, 17:09:42
abi bişey diyecem sen bu arabayı nası aldın :) bide başlığı değiştirelim bunlar polocu sorusu değel arabayı tanıyalım olsun  :D
Gönderen: BAYİKS - 03 Ağustos 2007, 17:13:07
internetten buldum,bizim mahalledeymiş,servise götürdün,baktırdım,kaportacıya da.Bir sorun yok,hatasız dedi ve aldım.Bunun dışında babam da sanyici, o da azçok anlar arabadan da ben daha bu olaylara yeni girdim.Bunları da bilmiyorsan,neye göre mi aldın demek istiyorsun yani?
Gönderen: Ouzoo - 03 Ağustos 2007, 19:29:29
İsminiz nedir acaba öyle hitap etsek kaynaşma açısından :D :D
birde aracın resimlerini görmek istiyoruz ne zmn ekliceksiniz resim?
Gönderen: yakkir - 03 Ağustos 2007, 22:29:43
Umarım sorularımla sizi sıkmıyorumdur,beni bir sorum daha olacaktı: Benim hararet göstergesi demin arabayı çalıştırdım,aşağı yukarı 5 dakika çalıştı;fakat hararet göstergesi 70 cıvarlarında kaldı,hatta 60 sayılır.Normalde 90 olmalı sanırım.Suyuna baktım,suyu da max seviyede,nedendir bu acaba, na yapmak gerekir?

Benim arabanın 5 Temmuz 2007 de  harareti yükselmişti ve termostatın açmadığı anlaşıldı.Şimdilik termostatı takmadık  mevsim yaz ve burası Antalya olduğu için  pek fazla etkilemiyor zaten ısınıyor.Normalde kısa sürede 70 i falan geçip 90 a gelip o aralarda olması gerekir normal motor sıcaklığının.Aynı durum benim göstergedede var motor biraz geç ısınıyor hatta devirli kullandığımda ve çok tehlikeli olmayan inişlerde boşa aldığımda 70 ve daha düşük ısılara geliyor gösterge.Ama serin yerlerde motor ısınma geçikeceğinden sıkıntılı olabilir.Özellikle kışın motorun çabuk ısınıp perfonmasının ve yakıtının uygun yanması için termostat takılı olması gerekir.Ben Eylül ayı başlarında termostatı taktıracağım.
Büyük ihtimalle senin arabada da termostat takılı değil ondan sürekli soğutma suyunu devir daim yaptığından geç ısınıyor hatta kısa mesafelerde pek de ısınmıyordur.Motor yeterince ısınmadan fazla hıza yüklenme.
Gönderen: BAYİKS - 04 Ağustos 2007, 00:25:48
Teşekkür ederim yardımlarınız için.Resim çekmedim henüz de en yakın zamanda eklerim.Parlak kırmızı 99 HB.
Bu arada isim Orhan benim.
Gönderen: Ouzoo - 04 Ağustos 2007, 01:32:38
ooo bi kırmızı polo daha.6n renk klansmanında iktidarı sağülamış gibisiniz :D

Mert görsün mest olujak.yorumu şu "Kırmızı olsun 5 kuruş fazla olsun" :D ehehe
Gönderen: BAYİKS - 04 Ağustos 2007, 01:54:21
Kaç kişinin kırmızı renk var ki?Aslında benim de gördüğüm çoğu polo kırmızı,fabrika kırmızıyı fazla mı üretti ne ;D
Gönderen: BAYİKS - 04 Ağustos 2007, 01:57:39
Bu motor yağı kaç km'de değişmeli,ya da yağ çubuğundan kalitesi anlaşılır mı yağın?(Alırken sahibine sormayı unuttum ne zaman değiştiğini) Bir de belli bir marka öneriniz var mı yağ konusunda? Özellikle Castrol çok reklamı olan bir marka,nasıldır? Bir de motorun yağı değişirken kaç litre yağ konur motora? Bu yağın içine mevsimine göre başka bir sey katılıyor mu yağ değişirken?
Gönderen: JudasDSC - 04 Ağustos 2007, 02:26:37
Bayiks arkadaş arabayı yeni aldıysan bu foruma uzun süre ayır. Eminim bayağı şey öğrenisin. Direksiyon kilitlenirse direksiyonu sağa veya sola hareket ettiği kadar kır ve anahtarı çevir bir tık sesi ile direksiyon açılır. Direksiyon kilitlemesi aracın güvenliği içindir ve her arabada vardır. 
 Bu arada benim hareret göstergesi araba çalıştığında direk 90 gelip sabitleniyor. sonrada fanda sorun yoksa artmıyor. sanırım normalide bu.
Gönderen: 34Sportline - 04 Ağustos 2007, 02:48:13
arkadaşlar 99 model bir polo aldım ve bazı küçük sorularım olacaktı, yardımcı olursanız sevinirim.(sorular size göre acemice gelebilir;ama ilk arabam,yardımcı olursanız sevinirim.)
3-arabanın suyuna bakacaktım;fakat radyatör kapağını bulamadım.Acaba suyu silecek suyundan otomatik mi alıyor?
5-hararet göstergesi normalde hangi değerlerde olmalı,olağanın dışına çıkarsa ne yapılmalıdır?
6-sizce poloya tüp taktırmalı mıyım,yakıt durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?(99 polo-1.6-100BG)

Orhan arkadaşım hayırlı olsun araban. Sorularına cevap almışsındır umarım. Forumun çeşitli yerlerini inceleyip okursan aslında bulabilirdin çoğu yanıtı. En kısa sürede kasko yaptırmanı ve kullanım kılavuzu edinmeni tavsiye ediyorum. Kullanım kılavuzunu biryerlerde görmüştüm. Arama yaparsan çıkar sanırım...
Arabanın ışıkları yanıyor ve marş basmıyorsa bu bir Polo için çok büyük olasılıkla marş bobininden kaynaklanır. Bütün VW'lerin ortak problemidir. Ateşleme bobinini 80 YTL tutarındaki Alman yapımı yenisiyle değiştirmeni tavsiye ederim. Aracın hem km hem de yıllık bakımları var. Bunların periyodlarını en iyi yetkili servisten edinirsin. Araç 3.5 litre yağ, 5.5 litre su kapasitesine sahiptir. Hararet 90 dereceyi geçerse hararet uyarı ışığı yanar ve bu durumda aracın soğutma suyu haznesine (silecek suyundan ayrıdır bu naaptın Orhan ya ne sileceği ne radyatörü...) anti-freeze eklemelisin. Bu işlemi bence sen yapma, aracı bir servise sok mutlaka, bir bakımı yapılsın, yağına, suyuna, triger kayışı değişmediyse değişsin mutlaka! Araban çocuğun gibidir, sürekli ilgi alaka ister. Sen ne kadar ona bakarsan o da o kadar seni taşır.
Gönderen: VWR - 04 Ağustos 2007, 08:32:17
Antifiriz eklerken VW kendi G12 serisini oneriyor...bende tavsiye onu kullanman...yani otomobilin hayirli olsun....

bakim araligi VW Pololar 6n icin 15000 ya da 1 yildir. 1999 model olmasindan dolayi Trigier kayisini da kontrol ettirmenin oneririm...kmsi bilmiyorum fakat Trigier kayisini degistiriken su pompasini da degistirmen tavsiyem olur. Eger aracin 1.6 8v ise yedek parca sikintisi cekmezsin. eger 1.4 16V - AFH ise ufak tefek sikintilari var.

Polo nun aklima gelen klasik motor arizlari sunlar: Atesleme bobini ve Termostat bunlar belirli araliklar ile bozuluyor bazen de hic bozulumuyor.
Gönderen: merthpolo - 04 Ağustos 2007, 09:20:35
ooo bi kırmızı polo daha.6n renk klansmanında iktidarı sağülamış gibisiniz :D

Mert görsün mest olujak.yorumu şu "Kırmızı olsun 5 kuruş fazla olsun" :D ehehe
tabııkıı oquzz benım delıklımın kırmızı kırmızı kardeslerıı geliyorrr mest olmammıkııı:) :tamamdir
Gönderen: BAYİKS - 04 Ağustos 2007, 11:42:55
Yardımlarınız için teşekkür ederim.Öğreneceğiz yavaş yavaş,sağolun arkadaşlar.
Gönderen: BAYİKS - 04 Ağustos 2007, 12:13:59
Polo'nun kullanım kılavuzu olan bir arkadaş var mı? İnternette aradım; fakat bulamadım. Elinde olan bir arkadaş varsa  [email protected]  'a mail olarak atabilir mi?
Gönderen: VWR - 04 Ağustos 2007, 14:42:27
bizim forumda linki var...ararsan bulursun...;)
Gönderen: vw6n - 04 Ağustos 2007, 19:15:22
Yağ değişimi hakıkındaki konu;
Onarım Modu (http://www.vwtr.net/forum/polo-ve-lupo/polo-yag-degisimi-ve-bakim-t1200.0.html)
Gönderen: trafocu - 04 Ağustos 2007, 22:02:54
2007 polo rampada çekmıyor diyerek yazı yazmış ve  bilği aramıştım.Bu mesajım silinmiş durumda.Moderatör arkadaşlar sorun nedir öğrenmem  mümkün  olabilirmi Teşekkürler
Gönderen: aslanca2 - 05 Ağustos 2007, 00:59:01
Aynı araç bende de var.
aracın muhtemelen 75 bg. 100bg. olması zor
- aaraçta iki su haznesi var birisi silecek suyu haznesi ( dikdörtgen olan, kapağı çevrilerek açılmayan)
- diğerri motor suyu haznesi (yuvarlak olan kapağı, çevrilerek açılan) ikiside kışın antifiriz ister.
- motor yağına gelince genelde yağ değişim zamanlarını belirten bir kart koyarlar. ve de genelde yağı 10000 de bir değiştimen önerilir. Trafiği yoğun bir yerde ise 10000 de mutlaka değiştir.
- kullanma klavuzu sormuşsun bende kitapçık olarak var ama bu sitede klavuzdakinden daha iyi şeyler öğrenebilirsin.
- bu arada lastik havalarını kontrol ettir. gerekirse lastiklerini kontrol ettir. Çünkü lastik aracın en önemli parçalarından biridir.
- gaz taktırma işini sormuşsun; ben en kısa sürede taktırmayı düşünüyorum. çünkü bu araçlar uzun yolda çok iyi yakıyor ama şehir içinde pek öyle cimri değiller. :-\
- ben de aracı alalı fazla olmadı aldığım kişiden aracın bakım kağıtlarını aldım. kaç km de neler yapıdığı açık açık yazıyor ayrıca (özel servise yaptırılmış) gidip teyit ettirdim araçtaki değişiklikler doğruymuş. Yanı "triger kayışı değişmiş, baskı balata, bilya değişmiş, sen de bunları benim gibi öğrenebilirsin.
- hararet trafikte hep 90 dadır. ama uzun yolda yetmiş altına bile düştüğünü gördüm. bu araçlar scak ortamda daha rahat çalışırlar.
         aracın hayırlı olsun bu arada. araba denince beklentilerin neler bilme ama ben arabama hastayım alalı altı ay oldu daha önce pek çok arabaya bindim ama poloyu tek geçerim.
         Bu arada yeni öğrendiğim bir şeyi arkadaşalarla paylaşmak istiyorum( belki bilelenler vardır) Vw in en performanslı motoru polo motoruymuş ve polo motoru ile VW nam salmış ??? 
Gönderen: echelik - 05 Ağustos 2007, 23:12:45
abi bütün bu yazıları okuduktan sonra hala düşünme aşamasında olduğum polo yu alıyorum abi ...:) çok saolsun  Polo 1.4 Highline nası araç abiler bi de siz bakın   ...

sahibinden.com - Türkiye'nin ilan ve e-ticaret platformu - Oto, Emlak, Bilgisayar, Cep Telefonu, Elektronik, Antika, Giyim, Mobilya, Eleman / İş Arayanlar ve daha fazlası (http://www.sahibinden.com/displayitem.php?a=4519001&keyword=)

yalnız 2001 model ve 9000 de ilginç geldi bana
Gönderen: aslanca2 - 05 Ağustos 2007, 23:35:05
abi bütün bu yazıları okuduktan sonra hala düşünme aşamasında olduğum polo yu alıyorum abi ...:) çok saolsun  Polo 1.4 Highline nası araç abiler bi de siz bakın   ...

sahibinden.com - Türkiye'nin ilan ve e-ticaret platformu - Oto, Emlak, Bilgisayar, Cep Telefonu, Elektronik, Antika, Giyim, Mobilya, Eleman / İş Arayanlar ve daha fazlası (http://www.sahibinden.com/displayitem.php?a=4519001&keyword=)

araç güzele benziyor ancak 9000 olayı biraz zor geldi bana. Belki km ile oynamışlardır. Kontrol ettirmeni tavsiye ederim.
- birde aracı gidip görmeni tavsiye ederim fotodaki ile araç bazen farklı olabiliyor. poloyu seç herkesi tek geç derim...
Gönderen: echelik - 06 Ağustos 2007, 01:31:00
evet abi gidip görücem..
bi de bişe sorucam abi polo nun hangi versiyonunu önerirsiniz ..  mesela highline iyi mi .. yada başka önereceğiniz modeli var mı?  ;)
Gönderen: aslanca2 - 06 Ağustos 2007, 01:36:09
evet abi gidip görücem..
bi de bişe sorucam abi polo nun hangi versiyonunu önerirsiniz ..  mesela highline iyi mi .. yada başka önereceğiniz modeli var mı?  ;)
o senin arabada istediğin özelliğe beklentiye göre değişir. Highline araçlar birazdaha konfor ve güvenlik sağlarlar ama bana sorarsan sporlineler tam süper.
Gönderen: polocu - 06 Ağustos 2007, 11:18:43
konuyu dağıtmış gibi olacam ama orhan arkadaşımız polosuna 100 bygr demişti . 99 1.6  8v hp polo larda 100 bygr yok diye biliyorum . Ruhsata yazılabilyo ama  ;D yok diyo biliyorum .
Gönderen: Ouzoo - 06 Ağustos 2007, 12:04:25
abi bütün bu yazıları okuduktan sonra hala düşünme aşamasında olduğum polo yu alıyorum abi ...:) çok saolsun  Polo 1.4 Highline nası araç abiler bi de siz bakın   ...

Çok güzel görünüyor ama 9000 km ihtimal bile vermiyorum, abartmış yani :)
Gönderen: mcsahan - 06 Ağustos 2007, 13:13:43
araba gerçekten güzel, km araştırmak lazım. 9000 inandırıcı gelmiyor ister istemez. annem bile senede 10bin yapıyor :D
Gönderen: BAYİKS - 06 Ağustos 2007, 13:59:40
konuyu dağıtmış gibi olacam ama orhan arkadaşımız polosuna 100 bygr demişti . 99 1.6  8v hp polo larda 100 bygr yok diye biliyorum . Ruhsata yazılabilyo ama  ;D yok diyo biliyorum .
Arkadaşlar dedim ya aldığım adam bana böyle dedi.Bunun dışında Araba.Com - Türkiye'nin en hızlı otomobil sattıran sitesine hoşgeldiniz ! (http://www.araba.com) sitesine girerseniz de orada polo HB 100 BG vardır.Ha benimki 100 BG midir bundan emin değilim,sahibinin dediği kadarıyla biliyorum da orada da başka arabaları bulabilirsiniz.Servise gittiğim zaman daha net bilgi alıp, sizinle paylaşırım.Zaten illede 100 olsun ya da 100 diye bir iddiam yok,çok problem etmiyorum.Sadece bildiğim bu.Yakında net bilgi veririm.(8v demedim zaten ben,kaç v olduğunu da bilmiyorum,bir arkadaş sadece böyle olmalı diye yazmıştı.(sayfa 1'de)Bildiğim şu VW-Polo-HB-Kırmızı-100BG)
Gönderen: birol - 06 Ağustos 2007, 17:29:00
öncelikle bütün arkadaşlara selam.
bu siteyi tesadüfen yeni keşfettim ve hemen üye oldum. bundan 1,5 ay önce VW-polo comfortline 2001 model araba aldım (ilk arabam). Kullanmayı da bu sürede öğrendim. arabayı bakım-servis konusunda nerelere gösterebilirim, ilk önce neler yaptırmam gerek. yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler. Ankara'da ikamet etmekteyim.  (Uzun uzun yazarsanız sevinirim)       
Gönderen: polomer - 10 Ağustos 2007, 13:09:58
Arkadaşlar dedim ya aldığım adam bana böyle dedi.Bunun dışında Araba.Com - Türkiye'nin en hızlı otomobil sattıran sitesine hoşgeldiniz ! (http://www.araba.com) sitesine girerseniz de orada polo HB 100 BG vardır.Ha benimki 100 BG midir bundan emin değilim,sahibinin dediği kadarıyla biliyorum da orada da başka arabaları bulabilirsiniz.Servise gittiğim zaman daha net bilgi alıp, sizinle paylaşırım.Zaten illede 100 olsun ya da 100 diye bir iddiam yok,çok problem etmiyorum.Sadece bildiğim bu.Yakında net bilgi veririm.(8v demedim zaten ben,kaç v olduğunu da bilmiyorum,bir arkadaş sadece böyle olmalı diye yazmıştı.(sayfa 1'de)Bildiğim şu VW-Polo-HB-Kırmızı-100BG)

motor kodun ne?  ruhsatta motor no( aee- afh) hangisiyle başlıyor.aee ise 75 bg.dir.
Gönderen: istanbulos34 - 10 Ağustos 2007, 13:35:40
arabası 75 beygir..araba.com da 50 beygirlik şahine bile 100 beygir yazıyorlar..polo 1.6 8v lerde 100hp yok polo clasiclerde 100 beygirlik var..sen arabanı sürmeye devam et arkadaşım 100 beygirmiş gibi hayal et..
Gönderen: BAYİKS - 11 Ağustos 2007, 01:04:16
 :(
Gönderen: BAYİKS - 11 Ağustos 2007, 01:09:58
arabası 75 beygir..araba.com da 50 beygirlik şahine bile 100 beygir yazıyorlar..polo 1.6 8v lerde 100hp yok polo clasiclerde 100 beygirlik var..sen arabanı sürmeye devam et arkadaşım 100 beygirmiş gibi hayal et..
Benim arabanın kaç beygir olduğu çok önemli değil de (En azından benim için) yazdığım yazıyı bile iyi okumamışsınız ve yorum eklemişsiniz.Arabaya 8v diyen ben değilim yazmıştım(Sayfa 1'i okursanız iyi olur eğer doğru bir yorum yazmak istiyorsanız). Daha dikkatli okursanız sevinirim.Siz de yanılmamış olursunuz.Benim söylemediğim bir şeyi ben söylemişim gibi benim aleyhimde kanıt olarak sunmanız şaşırtıcı... ??? Hayal kurmayı da sevmem hayatı olduğunca yaşarım.Kişiliğe yönelik yorum yazmayın, bilgiye yönelik yazın lütfen.Amaç bir şeyler öğrenmek, ben de bir şeyler öğrenmek için buradayım. Polemikle vakit kaybetmek istemem. Tanımadığımız kişilere karşı da biraz daha seviyeli yazmak lazım.
Gönderen: BAYİKS - 11 Ağustos 2007, 01:25:56
motor kodun ne?  ruhsatta motor no( aee- afh) hangisiyle başlıyor.aee ise 75 bg.dir.

Selamlar.Arabanın satışını pazartesi alıyorum.Motor no aee ile başlıyor.(Bunun belirleyici olduğunu siz söyleyince öğrendim.) Sigortacı kendisi ruhsatta da 100 BG yazmış, bu çok belirleyici midir, dediğiniz gibiyse düzelttireyim bari de vergisi az olsun ya da benim dememle ruhsattaki bilgi değiştirilebilir mi?
Gönderen: G60 - 11 Ağustos 2007, 04:01:18
Oraya istediği beygiri yazabiliyorlar, yani belirleyici bir şey değil. Aracın 75 hp. ;)
Gönderen: VWR - 11 Ağustos 2007, 08:35:14
Bayiks yanlisliklar olabiliyor...AEE motor 55kw yani 75 bg dir...;)
Gönderen: polomer - 11 Ağustos 2007, 13:01:34
Selamlar.Arabanın satışını pazartesi alıyorum.Motor no aee ile başlıyor.(Bunun belirleyici olduğunu siz söyleyince öğrendim.) Sigortacı kendisi ruhsatta da 100 BG yazmış, bu çok belirleyici midir, dediğiniz gibiyse düzelttireyim bari de vergisi az olsun ya da benim dememle ruhsattaki bilgi değiştirilebilir mi?

evet aracın aee motor kodlu 1.6  8v  75 bg    güle güle kullan... ruhsatta yazan(beygir gücü)çokta önemli değil vergiylede alakası yok.