vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N2 => Konuyu başlatan: carpediem13 - 15 Nisan 2011, 23:49:03

Başlık: boğaz kelebeği
Gönderen: carpediem13 - 15 Nisan 2011, 23:49:03
selam arkadaşlar..benimde bir problemim var yardımcı olursanız çok sevinirim..geçen hafta aracımda bir sorunla karşılaştım.araç çalışırken devir saati gaza basmamama rağmen kendi kendine hareket ediyor yani 800 devirde sabit durmuyordu.bende araştırdım ve boğaz kelebeğinden olabileceğini ve temizletmem gerektiğini anladım.daha sonra arıza tespit cihazı olan özel bir servise gittim.aracı cihaza bağladılar ve boğaz kelebeğini temizlediler ancak usta kelebeğin arızalı olduğunu soyledi daha doğrusu cihaz arızalı göstermiş.sonra bana arabayı çalıştır dedi çalıştırdım bir sorun yok gayet güzel çalıştı ama sistem arızalı gösteriyor neyse sen bunu boyle kullan ama kelebek arızalı haberin olsun dedi.ertesi gün sabah arabayı çalıştırdım çalıştı ama gaz ibresi kendi kendine hareket etti yine ama arabayı stop ettirip tekrar çalıştırınca yada 5 dakika dolaşıp durdurup tekrar çalıştırınca hiçbir bir problem olmuyor yani sadece ilk çalışmada yapıyor bu sorunu hatta diğer gun tam çalışırken stop etti bende çalıştırıken hafif gaza bastım o zaman çalıştı tekrar stop edip çalıştırdım sorunsuz çalışıyo yani uzun lafın kısası araba ilk çalışmada ya çalışmıyo yada devir saati sabit durmuyo ama sonraki çalışmalarda sorun çıkarmıyo bunun sebebi ne olabilir???boğaz kelebeğinden başka bir şey olabilir mi acaba???yardımcı olursanız çok sevinirim.
Başlık: Ynt: boğaz kelebeği
Gönderen: Joker_37 - 19 Nisan 2011, 23:30:09
1) Öncelikle iyi bir ustaya götür.
2) Boğaz kelebeği hatası çoğunda hikaye ama sen yinede temizlettir tekrar.
3) Muhtemelen buji ve buji kablolarında sorun vardır onları değiştir.
4)Adaptasyon...  :tamamdir
Gönderen: carpediem13 - 20 Nisan 2011, 11:35:29
en kısa zamanda yaptırıcam çok teşekkür ederim..
Gönderen: Ragno - 21 Nisan 2011, 18:32:30

Merhaba, aynı sorun benim de başıma geçen hafta geldi. İlk çalıştırmada 2 defa stop etti, üçüncüde gaza basıp çalıştırdım ve o gün sorun yapmadı bir daha. Klasik boğaz kelebeği sorunu. O güne kadar hiç yapmamıştı. Her ihtimale karşı tamircime gittim, bilgisayara bağlayalım dedi, tabi yetkili servis olmadığı için (hatta özel VW servisi de değil, tavsiye edilen normal bir tamirci) 2 farklı bilgisayar ile 3 farklı program denedi, kimisinde gaz kelebek ayarı gözükmedi, kiminde motor kodu çıkmadı farklı motor kodu ile yapmaya çalıştı olmadı vs.. (kelebek arıza gösteriyor bu arada bilgisayarda) temizleyelim, hala devam ederse gaz kelebeği değişecek dedi (yaklaşık 440 tl). Neyse başka bir yerdeki VW özel servisine gittim, kelbeği temizledi, orjinal program ile hataları kontrol etti ve adaptasyon yaptı sorunsuz olarak. ayrıca bujiler oksitlenmiş onları da değiştirdi, yataklarını temizledi.

Sözün özü, alelade bir tamirciye gitme. Mümkünse yetkiliye, yoksa özel VW servisine git orjinal program ile adaptasyon yaptır. Hatta gaz kelebeğini sökerek temizletirsen daha iyi olur. İyi sürüşler.
Gönderen: carpediem13 - 22 Nisan 2011, 18:04:27
söylediğini yaptım ve servise gittim ama serviste aynı şeyi söyledi yani değişmesi gerekiyormuş :(( 800 tl civarında da masraf çıkardılar.ne yapacam bilmiyorum ama araç şu anda ciddi bir sorun çıkarmadığı için bir süre böyle kullanmayı düşünüyorum.sorun büyürse o zaman değiştirecem.ama acaba serviste mi değiştirsem yoksa tamircide mi arada 150-200 tl gibi bir fark var..
Gönderen: carpediem13 - 22 Nisan 2011, 18:05:00
bir şey daha sormak istiyorum boğaz kelebeğinin tamiri olmuyor mu?
Gönderen: Ragno - 23 Nisan 2011, 20:58:27
bildiğim kadarıyla boğaz kelebeği tamir edilmiyor, değiştirmeyi tercih ediyorlar. ayrıca 800 tl gaz kelebeği için yüksek bir rakam. parça fiyatı kargo dahil 440 tl dedi tamirci, hatta toptancıdan bulamadığı için başka parçacıdan getirtmiş, normalde daha da ucuza bulabilirim dedi. sadece gaz kelebeği değişimi ve işçiliği için 800 tl biraz fazla, başka şeyler de değişecekse bilemem tabi. bu arada benimki de tam anlamıyla düzelmedi. temizlendikten sonra 1-2 gün gayet normaldi ama yine azcık da olsa yapıyor ara ara. normalde büyük sıkıntı değil ama bazen ışıklara falan yaklaşırken boşa atınca rolanti tutmadığı için stop ediverirse o zaman kötü. boşa atmayı tavsiye etmiyorum stop etme riski var, o da beni düşündürüyor.

ayrıca 150- 200 lira fark varsa yetkili servis tercih etmekte fayda var. bazı bakım ve parça fiyatlarında 3 katı kadar maliyet çıkarıyor yetkili servisler, 10-11 yaşında araba için o kadarına gerek yok ama 150- 200 liraya değer. ne de olsa garantili yapıyorlar.
Gönderen: 06onur - 23 Nisan 2011, 21:08:11
Tamiri oluyor du bi ara yazmışlardı ilgili linki incele. Önce buji yenile, hararet müşirini değiştirt orj ile 35tl civarı. Akü kutup başını sök 10dk sonra tak kendi ayar yapacak. 6 ay seninki gibi gezdim bir usta dediklerimi yaptı sonra düzeldi. Tabi o akü sökmedi, makineden açısını sıfırladı.
Arkadaşımın golfüne aldığı kötü yakıt nedeniyle oldu, aynı şekilde düzeldi.
Gönderen: salihsefa - 20 Aralık 2011, 11:52:23
konuyu hortlatayım yeni başlık açmaktansa ;
arkadaşlar boğaz kelebeğinizin temizlik ve adaptasyonu için ne kadar ücret ödediniz? hangi tarihte? nerede? teşekkürler..
Gönderen: west_55 - 21 Aralık 2011, 21:53:22
konuyu hortlatayım yeni başlık açmaktansa ;
arkadaşlar boğaz kelebeğinizin temizlik ve adaptasyonu için ne kadar ücret ödediniz? hangi tarihte? nerede? teşekkürler..

En fazla 20-30 TL tutar
Gönderen: salihsefa - 21 Aralık 2011, 23:47:42
60 - 70 TL fiyat aldımda ... hiçmi temizleten yok arkadaşlar herkes yenisinimi aldı :)
Gönderen: west_55 - 23 Aralık 2011, 05:46:14
60-70 biraz pahalı değil mi usta? Hemde Ankara gibi bir yerde. VW servisi olmayan bir yerde belki bu fiyatlar verilebilir. Başka bir yerede sorun isterseniz.
Gönderen: hrntncy - 23 Aralık 2011, 06:45:26
Giresunda 25 tl fiyat cekip 20 TL e yaptırmıstım 1 ay önce ...
Gönderen: salihsefa - 23 Aralık 2011, 09:34:43
60-70 biraz pahalı değil mi usta? Hemde Ankara gibi bir yerde. VW servisi olmayan bir yerde belki bu fiyatlar verilebilir. Başka bir yerede sorun isterseniz.
Giresunda 25 tl fiyat cekip 20 TL e yaptırmıstım 1 ay önce ...

:bekleriz: banada biraz pahalı gelmişti fiyat, teşekkürler arkadaşlar. ;)
Gönderen: atego - 23 Aralık 2011, 13:11:22
Gittiğiniz ustayı değiştirin 60-70 e ne yapacakmış merak ettim gerçekten. Tanıdık usta bedavaya yapar, çok basit işlem. Normal olanı da en fazla 30 TL.
Gönderen: salihsefa - 23 Aralık 2011, 13:31:59
Gittiğiniz ustayı değiştirin 60-70 e ne yapacakmış merak ettim gerçekten. Tanıdık usta bedavaya yapar, çok basit işlem. Normal olanı da en fazla 30 TL.

3000km sonra bakımım var o zaman temizleticem bakalım telefonda tii mi geçti nedir, benim ustanın böyle yamuk yapmaması lazım. harbiden 30 üstü isterse alternatiflere bakıcam artık... :t
Gönderen: ozk.26 - 26 Aralık 2011, 13:19:27
1 ay evel temizletmeye 50 tl verdım maşallah tık yok alıyor her bastığımda . . . yer eskişehir . . .
Gönderen: cuneytkl - 30 Aralık 2011, 07:51:42
ben de 450 ye temizlettim. kaziklandim mi acaba  ???  :p
kendiniz de yapabilirsiniz para vermeye gerek yok. sadece anahtar takiminiz olsun yeter sokmek 10dk temizlemek belki brkac dak belki 1 saat. nekadar kirli olduguna ve elinizde ne olduguna bagli..

ben en azindan 3 defa sok tak yaptim. duzelmeyince yenisini aldim..
Gönderen: gcilingir - 30 Aralık 2011, 09:09:01
:S temizletmeye 450 tl mi verdin yanlış mı yazdın ????
Gönderen: cuneytkl - 30 Aralık 2011, 23:24:51
hem bogaz hem cebim temizlndi rahatladim :P
Gönderen: KAAN60 - 01 Ocak 2012, 13:39:52
arkadaşlar 30tl-450tl fiyatlar çok fazla ustaları zengin etmeyin eli anahtar tutan her arkadaşım yapabilir temizliğini sadece adaptasyona götürün onada para bile almazlar en fazla 10 tl verin (zaten yaptıkları bişey yok bilg.tak değerleri kopyala yapıştır) ozmo arkadaş yapasınız diye ne güzel anlatmış inceleyin;
http://www.vwtr.net/forum/polo-6n/polo-bogaz-kelebegi-temizligi-adim-adim-resimli-anlatim-t5117.0.html
Gönderen: ozk.26 - 09 Ocak 2012, 08:43:11
dun kapalı otoparkta kaldım devir 2000 i geçmedi çekerek cıkardık yavru kuş polomu:) bakalım ne kadar fiyat verecekler boğaz kelebeğine:(
Gönderen: ceceduman - 09 Ocak 2012, 21:50:53
merakla beklıyoruz  :D
Gönderen: ozk.26 - 10 Ocak 2012, 13:18:01
490 verdık :((
Gönderen: chemisamet - 10 Ocak 2012, 16:29:54
üfffff :'( :'( :'(
Gönderen: ceceduman - 10 Ocak 2012, 17:15:37

nereyeee ? ozel servısemı yetkılı servısemı ?  ???
Gönderen: ozk.26 - 11 Ocak 2012, 16:49:13
ÖZEL SERVİSE GİTTİM.  DÜNDE ARABAYI BEYİNCİYE GÖTÜRDÜK  MAKINAYA BAGLADIK BEYINDE SIKINTI YOK AMA İŞDE GERÇEK BURADA ORTAYA ÇIKTI KATALİZÖRDE SIKINTI VAR DİYE UYARI VERMİŞ.USTA Bİ AÇMIŞ KATALİZÖR TIKALI GÖZENEKLER KURUM BAĞLAMIŞ DEVİR ONDAN DÜŞMÜŞ ARABA GİTMİYOR.İÇİNDE SİMSİYAH KÖMÜR GİBİ KURUM BAĞLAMIŞ GÖZENEKLERİ TIKAMIŞ.ORTA SUSTURUCUDAKİ KATALİTÖR DEĞİŞTİ ŞU AN HİÇ BİR SIKINTI YOK 2000 DEVİRİ GEÇMEYEN POLO 4000-5000 DEVİRE VURUYOR ESKİ PERFORMANSINA GERİ DÖNDÜ;:)    KELEBEĞE GELİNCE DEDİM USTA BOŞU7NAMI DEĞİŞTİRDİK 490 TL VERDİK DEDİM ? YOK DEDİ ZATEN TEMIZLEYELI 1-1.5 AY OLDU FAZLA GİTMEZDİ İLLAKİ DEĞİŞMESİ GEREKIRDI POLOLARIN KRONİK SORUNU BU 10 YILDA BİR KERE İLLAKİ DEĞİŞTİRİRSİN,ÖNCE DEĞİŞTİRMİŞ OLDUN DEDİ. S. ONUÇ BUDUR ARKADAŞLAR 490 KELEBEĞE VERDIK DİĞER İŞLEMLERDE 280 TL TUTTU.İŞÇİLİK HEPSİ DAHİL 770 TL YE MAL OLDU . .
Gönderen: ceceduman - 11 Ocak 2012, 19:59:57
bak şimdi benimde içime bi kurt düşürdün :) benim araba deli gibi gidiyo sorun yok ama ya katalitor tarafları seninki gibi dolmuşsa yada temizlemeye gerek varsa acaba temizlesem miki  :halazn: çokmu titizim anlamıyorum yaa 1 ay öncede karteri temizledim  >:D neyse sana geçmiş olsun bende bu ay sonu boğaz kelebeğini değişcem bakalım  :-[
Gönderen: etihus - 18 Ocak 2012, 21:53:12
anahtarı olan her usta söker ya da sökmeden spreyle diş fırçası ya da bezle temizler takar bazısı hiç para istemez bazısı 10 tl at yeter der.lpg ciler de yapar. benim bogaz kelebeği geçen sene ocakta değişti bu sıralar kirlendiğini hissediyorum ışıklarda beklerken devirde dalgalanmalar ve araç rolantide hafif sallama başladı. götürüp temizletecem. eğer temizlediğin zaman da devir düşükse o zaman değiştireceksin dışarda 450-500 e takarlar.. serviste 1000 tl yi çok çok geçer.ben yan sanayi taktırdım çok memnunum
Gönderen: sertan17 - 12 Şubat 2012, 19:20:04
Selam. Bursa' da boğaz kelebeği temizletme kaç para? Bilgi lütfen.
Gönderen: sertan17 - 18 Şubat 2012, 16:13:01
arkadaşlar, bu boğaz kelebeğini kaç kilo metrede bir temizletmek gerekir?
Gönderen: KAAN60 - 18 Şubat 2012, 18:56:43
arkadaşlar, bu boğaz kelebeğini kaç kilo metrede bir temizletmek gerekir?
boğaz kelebğinin öyle bi km takıntısı yok senede 1 defa temizle yada keyfine kalmış 6 ayda bi temizle nezmn istersen temizletmeyede para vermene gerek yok fişi sökmediğin müddetce adaptasyonada gerek yok ozmo arkadaş anlatmış nasıl olacağını;
http://www.vwtr.net/forum/polo-6n/polo-bogaz-kelebegi-temizligi-adim-adim-resimli-anlatim-t5117.0.html
yok illada para ile temizletirm diyorsan adptasyon dahil taş çatlasa 20-25tl dir.