vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf I => Konuyu başlatan: braveheart53 - 17 Şubat 2011, 00:34:21

Başlık: ateşleme sistemini değiştirp resimdeki elektronik ateşlemeyi taksam ne kazanırım
Gönderen: braveheart53 - 17 Şubat 2011, 00:34:21
arkadaşlar satılık ilanlarına bakarken gözüme elektronik ateşleme sistemi erişti. ben bunu benim araca takabilir miyim? beyin ve tesisatı üzerinde yazıyor. bildiğim kadarı ile elektonik ateşleme akım kayıplarını en aza indiriyor bu da daha sağlıklı ve güçlü bir ateşlemeye sebep oluyor. şimdi sorum benim araca alırsam takabilir miyim? bana artısı ne olur performansa etkisi ne olur?

bu ateşleme sisteminin resmi

(http://img546.imageshack.us/img546/3338/img0875rr.jpg) (http://img546.imageshack.us/i/img0875rr.jpg/)

bu da benim motor

(http://www.yukleresim.com/images/91513808613085093819.jpg) (http://www.yukleresim.com/)
(http://www.yukleresim.com/images/65829790906198494590.jpg) (http://www.yukleresim.com/)
Başlık: Ynt: ateşleme sistemini değiştirp resimdeki elektronik ateşlemeyi taksam ne kazanırım
Gönderen: Mk1GTI - 17 Şubat 2011, 14:34:17
Erhan bence takma çok gereksiz :) Neden diye sorarsan sendekide elektronik ateşleme :D :D :D
Başlık: Ynt: ateşleme sistemini değiştirp resimdeki elektronik ateşlemeyi taksam ne kazanırım
Gönderen: braveheart53 - 17 Şubat 2011, 16:47:06
Erhan bence takma çok gereksiz :) Neden diye sorarsan sendekide elektronik ateşleme :D :D :D
erşan abi bilgine hayranım maaşallah nazar değdirecem sana. :) yanlız elektronik ateşlemede platin olmaz diye biliyorum abi bende platin var?
Gönderen: Mk1GTI - 17 Şubat 2011, 17:02:28
erşan abi bilgine hayranım maaşallah nazar değdirecem sana. :) yanlız elektronik ateşlemede platin olmaz diye biliyorum abi bende platin var?

Nasıl olur yahu. Senin aracın 80 model üstü değilmi. Platin olamaz.
Gönderen: braveheart53 - 17 Şubat 2011, 17:06:28
benim araç 83 abi 3 ayda bir standart olarak bujileri değiştiriyorum.  onu değişitirken platini de değiştiriyom :( ama yaklaşık 6-7 aydır kontak açmadım şu sıralar.
bide abi bu mk1 gti nin elektronik ateşlemesi imiş. benimkine takılır mı? distiribitör uyar mı?
Gönderen: VolBull - 17 Şubat 2011, 19:50:32
Aynı buna benzer motor benim 81 model scirocco da var. Elektronik ateşleme idi benimkiside. Beyin de kalorifer motorunun orada duruyodu. Bursa'da iken çok yolda kalmıştık, habire ıslanıp stop ediyodu. Sonradan babam silikon kaplatmıştı öyle rahatlamıştık.  :tamamdir
Gönderen: braveheart53 - 18 Şubat 2011, 01:01:03
Aynı buna benzer motor benim 81 model scirocco da var. Elektronik ateşleme idi benimkiside. Beyin de kalorifer motorunun orada duruyodu. Bursa'da iken çok yolda kalmıştık, habire ıslanıp stop ediyodu. Sonradan babam silikon kaplatmıştı öyle rahatlamıştık.  :tamamdir
yani elektonik ateşlemeyi öndermiyomusun kardeşim :( takmayayım mı? şimdiye kadar hiç yolda kalmadım elektronik takıp da yolda kalacaksam hiç gerek yok o zaman :D
Gönderen: Mk1GTI - 18 Şubat 2011, 09:28:15
 Çok garip sende elektronik olmaması erhan. İmkansız gibi bişey. Acaba sonradanmı döndüler bi sorun olunca. Elektronik iyidir ve daha stabildir bence geçmeye bak.  Yolda kalma olayı şansızlık ben benim GTI ile bele kadar sulardan geçtiğimi bilirim genede sorun yaşamadım hiç..
Gönderen: braveheart53 - 18 Şubat 2011, 14:05:43
Çok garip sende elektronik olmaması erhan. İmkansız gibi bişey. Acaba sonradanmı döndüler bi sorun olunca. Elektronik iyidir ve daha stabildir bence geçmeye bak.  Yolda kalma olayı şansızlık ben benim GTI ile bele kadar sulardan geçtiğimi bilirim genede sorun yaşamadım hiç..
valla bilmiyorum abi belki sıkıntı çıkmıştır elektronik bulamayınca da değişmişlerdir bilemiyorum. abi şimdi ben o resimdeki sistemi alırsam benim araca uyar mı?o da gti nin miş çünkü.  extradan bişe daha almak gerekir mi? takması sıkıntılı olur mu? gene çok soru sordum abi ya :)
Gönderen: aylanc3 - 18 Şubat 2011, 16:59:20
Merhabalar,
Bu takımın ayrıca ateşleme bobini olması lazım.
Çünkü elektronik ateşlemenin ateşleme bobini daha güçlü akım vermek üzere üretilmiştir ve böylece bujilere daha yüksek akım göndererek ateşlemenin TAM ve daha verimli gerçekleşmesini sağlar. Şayet O güçlü bobini platinle kullanacak olursak platinin ömrü aşırı derecede kısalır. Yani daha sonra platinli sisteme geri dönüş yapılacak olursa kesinlikle standart bobini takmayı ihmal etmeyin.

Ayrıca eski günlerden hatırladığım kadarıyla almanyada araçlara sonradan takmak için elkt.ateşleme takımı alırken araçlara ve motorlarına göre spesifik takım almak zorundaydık yoksa çalışmıyordu. Yani bu takımın sizin motora uyacağına yüzdeyüz emin olmanız lazım.

Naçizane fikrimi sorarsanız, "geri verebilmek şartıyla" takımı alıp motorunuza bağlatın çalışırsa tamam, çalışmazsa iade edersiniz.
Yanında bobin vermiyorsa, ilk etapta kendi bobininizle deneyebilirsiniz....
Gönderen: braveheart53 - 18 Şubat 2011, 18:34:47
Merhabalar,
Bu takımın ayrıca ateşleme bobini olması lazım.
Çünkü elektronik ateşlemenin ateşleme bobini daha güçlü akım vermek üzere üretilmiştir ve böylece bujilere daha yüksek akım göndererek ateşlemenin TAM ve daha verimli gerçekleşmesini sağlar. Şayet O güçlü bobini platinle kullanacak olursak platinin ömrü aşırı derecede kısalır. Yani daha sonra platinli sisteme geri dönüş yapılacak olursa kesinlikle standart bobini takmayı ihmal etmeyin.

Ayrıca eski günlerden hatırladığım kadarıyla almanyada araçlara sonradan takmak için elkt.ateşleme takımı alırken araçlara ve motorlarına göre spesifik takım almak zorundaydık yoksa çalışmıyordu. Yani bu takımın sizin motora uyacağına yüzdeyüz emin olmanız lazım.

Naçizane fikrimi sorarsanız, "geri verebilmek şartıyla" takımı alıp motorunuza bağlatın çalışırsa tamam, çalışmazsa iade edersiniz.
Yanında bobin vermiyorsa, ilk etapta kendi bobininizle deneyebilirsiniz....
kardeşim öncelikle zaman ayırıp cevap attığın için teşekkür ederim tüm fikirler benim için önemlidir. bobin dediğin ben aracın motor resminde karbüratörün üst tarafındaki yuvarlak kola kutusu gibi olan şeyden mi bahsediyosun? motra uyumlu olması konusunda mk1 gti nin ateşleme sistemi. yer ve dişli olarak uyarsa başka bir sorun çıkacağını tahmin etmiyom sonuçta yapacağı iş ateşleme.
Gönderen: aylanc3 - 18 Şubat 2011, 19:37:50
Evet evet o kutudan bahsediyorum ve kesinlikle hemfikirim:
ateşlesin yeter !!
Ama bobin kutusuna yine değineyim: kontrol ettirin, standart bir bobinse mutlaka daha güçlü bir bobinle değiştirin.
Söylenenlere göre Motorun verimi artacaktır, yakıt tüketimi azalacaktır (platin tüketimi ortadan kalkacaktır  ;D )
ve söylenenlere göre ilk çalıştırmada da motorun almasını rahatlatıyormuş.
İnşallah uyar da sizi de birtakım dertlerden kurtarır.  :tamamdir
Gönderen: braveheart53 - 18 Şubat 2011, 19:59:57
Evet evet o kutudan bahsediyorum ve kesinlikle hemfikirim:
ateşlesin yeter !!
Ama bobin kutusuna yine değineyim: kontrol ettirin, standart bir bobinse mutlaka daha güçlü bir bobinle değiştirin.
Söylenenlere göre Motorun verimi artacaktır, yakıt tüketimi azalacaktır (platin tüketimi ortadan kalkacaktır  ;D )
ve söylenenlere göre ilk çalıştırmada da motorun almasını rahatlatıyormuş.
İnşallah uyar da sizi de birtakım dertlerden kurtarır.  :tamamdir

platin tüketimi konusunda hem fikirim  ;D ;D ;D ;D bakalım asıl usta erşan abi ne yazacak uyar mı uymaz mı nasıl takacaz ona göre :)
Gönderen: VolBull - 19 Şubat 2011, 02:48:42
yani elektonik ateşlemeyi öndermiyomusun kardeşim :( takmayayım mı? şimdiye kadar hiç yolda kalmadım elektronik takıp da yolda kalacaksam hiç gerek yok o zaman :D
Tak tabikide, ama su geçirmezliğinide kontrol et, geçiriyosa bi yalıtım yap işi garantiye al.
Gönderen: Han - 20 Şubat 2011, 20:16:36
bendede platin var erşan abi 80 model jb bendekide ilk ben sorduğumdada şaşırmıştın ne gezer platin diye  ;D ;D
Gönderen: 0M42 - 15 Mayıs 2011, 02:03:19
Elektronik ateşleme esasında ateşleme gerilimini yükseltmez,çok çok az bir ordanda iyileştirebilir diyebiliriz buda temelde mekaniksel kayıpların,gecikmelerin ortadan kalkmasından kaynaklanır daha stabil kayıpsız tetikleme sağlar diyebiliriz.Ama tek başına bariz bir şekilde performans ve yakıt konusundaki tüketim oranının değişikliğinin hissedileceğini sanmıyorum.

Elektronik ateşleme distribütörü ile birlikte uygun buji,kablo ve TheSamba.com :: Volkswagen Classifieds, photos, shows, forums, and information (http://www.thesamba.com) adresindeki 50.000 volt kapasiteli Bosch bobin gurubu kullanıldığı takdirde %10 performans artışı olacağını garantilerim bu zaten bilinen bir şey.
Gönderen: braveheart53 - 15 Mayıs 2011, 16:03:55
Elektronik ateşleme esasında ateşleme gerilimini yükseltmez,çok çok az bir ordanda iyileştirebilir diyebiliriz buda temelde mekaniksel kayıpların,gecikmelerin ortadan kalkmasından kaynaklanır daha stabil kayıpsız tetikleme sağlar diyebiliriz.Ama tek başına bariz bir şekilde performans ve yakıt konusundaki tüketim oranının değişikliğinin hissedileceğini sanmıyorum.

Elektronik ateşleme distribütörü ile birlikte uygun buji,kablo ve TheSamba.com :: Volkswagen Classifieds, photos, shows, forums, and information (http://www.thesamba.com) adresindeki 50.000 volt kapasiteli Bosch bobin gurubu kullanıldığı takdirde %10 performans artışı olacağını garantilerim bu zaten bilinen bir şey.

teşekkür ederim kardeşim sağol. şimdilik beklemede aracı kullanmıyorum zaten.
Gönderen: 0M42 - 15 Mayıs 2011, 18:44:38
Rica ederim bende de opel kadett var emin olmamakla birlikte mk1 golfler ile aynı distribütörü kullanıyor diye biliyorum.Benim distribütör platinli ve platin&meksefe arızalarından bıktım usandım artık mk1 ler ile aynı olduğuna emin olunca bu elektronik ateşleme distribütörden bende alacağım,acaba ne kadar bunların fiyatı ne istiyorlar bilgin varmı ?
Gönderen: braveheart53 - 15 Mayıs 2011, 20:04:22
Rica ederim bende de opel kadett var emin olmamakla birlikte mk1 golfler ile aynı distribütörü kullanıyor diye biliyorum.Benim distribütör platinli ve platin&meksefe arızalarından bıktım usandım artık mk1 ler ile aynı olduğuna emin olunca bu elektronik ateşleme distribütörden bende alacağım,acaba ne kadar bunların fiyatı ne istiyorlar bilgin varmı ?
bende tam olarak bilmemekle beraber çıkma 250 tl civarı olduğunu tahmin ediyorum. çalışırken çok sıkıntı oluyor heleki...
Gönderen: 0M42 - 15 Mayıs 2011, 20:20:54
Sıkıntı oluyor derken anlayamadım distribütörmü sıkıntılı yani ?
Gönderen: braveheart53 - 15 Mayıs 2011, 21:38:19
Sıkıntı oluyor derken anlayamadım distribütörmü sıkıntılı yani ?
platinli sistemde sıkıntı oluyor araç geç alıyo. elektronikte o sıkıntı tamamen ortadan kalkıyor.
Gönderen: 0M42 - 15 Mayıs 2011, 23:03:08
Hım pardon yanlış anlamışım.
Gönderen: eses GTI - 21 Kasım 2011, 13:34:13
konuyu hortlacam arkadaşlar ben yeni üye sayılırım bu ateşleme konusu önemli çünkü platinli distirbütörlerde platinden geçen akım nedeni ile aşınma, meme yapma, kam fiberi aşınmaları meydana gelir buda ateşleme akımının azallmasına ve avans açısının bozulmasına sebeb olur elektronik sistemde bunlar söz konusu değildir ve elekronik (transistör yardımı ile) şekilde bobine akım gönderdiğinden akım kaybı yoktur. birde platinin akım geçirme hızı ile transistörün akımgeçirme hızı arasında dağlar kadar fark var yani elektronik ateşemede pistonlarda çok daha iyi bir patlama olduğu için çekiş artıyo, yakıtı daha iyi yaktığı için tasarruf sağlıyo, yüksek devirlere kolay çıkılıyor.örnek tüm gtı lerde elektronik ateşleme vardır. ben kendim 1,1 ve 1,3 golf 1, vosvos  için elektronik ateşleme yaptım ( transistörlü devre şeklinde) taktım güzel sonuçlar aldım.   
Gönderen: Han - 21 Kasım 2011, 19:31:18
Tüm gti larda elektronik ateşleme yoktur bknz eg1
Gönderen: braveheart53 - 21 Kasım 2011, 19:46:25
konuyu hortlacam arkadaşlar ben yeni üye sayılırım bu ateşleme konusu önemli çünkü platinli distirbütörlerde platinden geçen akım nedeni ile aşınma, meme yapma, kam fiberi aşınmaları meydana gelir buda ateşleme akımının azallmasına ve avans açısının bozulmasına sebeb olur elektronik sistemde bunlar söz konusu değildir ve elekronik (transistör yardımı ile) şekilde bobine akım gönderdiğinden akım kaybı yoktur. birde platinin akım geçirme hızı ile transistörün akımgeçirme hızı arasında dağlar kadar fark var yani elektronik ateşemede pistonlarda çok daha iyi bir patlama olduğu için çekiş artıyo, yakıtı daha iyi yaktığı için tasarruf sağlıyo, yüksek devirlere kolay çıkılıyor.örnek tüm gtı lerde elektronik ateşleme vardır. ben kendim 1,1 ve 1,3 golf 1, vosvos  için elektronik ateşleme yaptım ( transistörlü devre şeklinde) taktım güzel sonuçlar aldım.    
o transistörlü dediğin sistemin parçalarını tr de bulmak bayağı zor. 2. si de maliyeti için 600-1000 arasında deşiğtiğini bilyorum. bir ara bende niyetlenmiştim. yanlız bide şöyle bir dururum var sonradan takılanlar için avans ayarını yapana kadar bayağı bir sıkıntı olduğundan bahsediyolar. vede sürekli avans ayarı ile oynamak gerekiyomuş. o yüzden orjinalini bulup takabilecen kafan rahat olacak diyolar.

ama yardımcı olur bizimle paylaşırsan nasıl yaptığını ve sistemin uygun bir fiyatı varsa bende geçmeyi düşünüyorum.
Gönderen: eses GTI - 21 Kasım 2011, 22:32:58
bu sistem araç üstünde bulunan pilatinli distirbütörü kullanılarak yapılıyor, pilatin kam mili tetikleme anahtarı olarak kulllanılıyor,transistörlü devrede sonradan ilave ediliyor.devre elemalarını elektronikçiden temin ediyoz. avans işine gelince pilatin kontaklarında geçen akım o kadar azki normalinden 100 kat daha az pilatinin meme yapması aşınması nerdeyse imkansız ancak pilatindeki fiber kısım kama yağsız sürterse avans açısı değişir çünkü çabuk aşınır pilatin aralık ölçüsü kapanmaya başlar. (0,40mm biliyorum) avans ayarınıda tabancası varya onula yapın garantili olur.
Gönderen: braveheart53 - 22 Kasım 2011, 11:20:34
bu sistem araç üstünde bulunan pilatinli distirbütörü kullanılarak yapılıyor, pilatin kam mili tetikleme anahtarı olarak kulllanılıyor,transistörlü devrede sonradan ilave ediliyor.devre elemalarını elektronikçiden temin ediyoz. avans işine gelince pilatin kontaklarında geçen akım o kadar azki normalinden 100 kat daha az pilatinin meme yapması aşınması nerdeyse imkansız ancak pilatindeki fiber kısım kama yağsız sürterse avans açısı değişir çünkü çabuk aşınır pilatin aralık ölçüsü kapanmaya başlar. (0,40mm biliyorum) avans ayarınıda tabancası varya onula yapın garantili olur.
şimdi öyle ortaya bişe atıp kaçma işi yok detajlı bir şekilde anlat  ;) hatta yeni konu bile açabilirsin. hangi transistörleri kullandığınız nasıl takma yaptığınız felan bide resim atarsan konuya sana dua eden çok olur. :sevgi:
Gönderen: eses GTI - 22 Kasım 2011, 12:14:46
daha önceki yıllarda tofaşlarda kullanılmış ve verim alınmış, kullanılan transistör s2000 diye ancak çok ısınıyor taş dirençte iyi soğutulmalı resim koyamadım error veriyo internette elektronik ateşleme devresi diye aratın reismli var ben burda dahada iyi devre elemanları ile geliştirip satıyorum.
Gönderen: braveheart53 - 22 Kasım 2011, 12:26:35
daha önceki yıllarda tofaşlarda kullanılmış ve verim alınmış, kullanılan transistör s2000 diye ancak çok ısınıyor taş dirençte iyi soğutulmalı resim koyamadım error veriyo internette elektronik ateşleme devresi diye aratın reismli var ben burda dahada iyi devre elemanları ile geliştirip satıyorum.
takılması kolay mı fiyatı nedir?
Gönderen: eses GTI - 23 Kasım 2011, 00:49:37
evet kolay ancak distirbütör üzerindeki mevcut meksefeyi iptal etmelisiniz ben 75tl ye yapıyorum araç bana geliyor pilatin aralık ayarı , avans ayarı yapıyorum birde vakum diyaframının kontrolü yapıp takıyorum. dediğm sitelere bakın montaj anlatımlarıda var.
Gönderen: braveheart53 - 23 Kasım 2011, 11:04:26
bayağı baktım zaten o sisteme orda problem yok da... anladığım kadarı ile platin gene kullanılıyo ama amacı farklı? sitelerde okuduğum kadarı ile fiyat da sizin dediğinizin 3 te biri yazıyor. S2000 yerine BU508D kullanılabildiği söyleniyor.
Gönderen: eses GTI - 23 Kasım 2011, 12:22:26
evet devreler onlar ancak ben hertürlü ayar yapıp takıyorum gerekirse kompresyonunu dahi ölçüyorum çünkü ölü motora ateşeleme iyi olsa dahi bişey fark etmez.devreyi ben küçük bir plastik kutu içine daha güçlü transistörler kullanıp yapıyorum ısınma olayı çok aza iniyor ve yanması ihtimali kalmıyor, birde arıza yapama ihtimaline karşı ( daha hiç arrıza yapmadılar bu arada )iki konumlu bir anahtar koydum devrenin çalışmaması durumunda anahtar yardımı ile eskisi gibi pilatinli sisteme geçiliyor yani yolda kalmıyorsun.ben elektrik okudum bir yıldır bu devreleri yapıp satıyorum. genelde vosvos çu arkdaşlarıma sanayide tanıdığım tofaş reno  motor  ustarına. 
Gönderen: braveheart53 - 23 Kasım 2011, 13:53:16
iyiymiş kardeşim. maaşallah. satılık bölümüne bence ilan aç.  herkez mekanik ateşlemeden şikayetçi bayağı satarsın. yanlız fiyata bişey yap çünkü çoğü kişi kargo ile isteyecek zaten. kimse senden takmanı ölçmeni istemeyecek.
Gönderen: Han - 23 Kasım 2011, 17:27:20
Konuyu takipteyim ama algılayamadım Erhan kankaa bir ara anlatırsın :) :tavkiss:
Gönderen: braveheart53 - 23 Kasım 2011, 17:40:32
Konuyu takipteyim ama algılayamadım Erhan kankaa bir ara anlatırsın :) :tavkiss:
ok abi sıkıntı yok anlatırım.
Gönderen: eses GTI - 23 Kasım 2011, 21:10:52
yok ben sitede satmak amaçlı konuyu açmadım( benim  GTI  idede okuyucu arızalınınca pilatinli distirbütör takmışlar onada bundan takıcam ) birde konuya resim ekle kısmından resim ekliyemiyorum yaptıklarımı göstercektim nasıl olcak bu resim yiükleme işi.ben kargo banka hesap işlemleri gibi şeylerle uğraşamam kusura bakmayın sizler bu devreyi  bir tanıdık elektronikçiye yada lise öğrencisine yaptırın kullanın 82 1100 golf umede taktım çok güzel iş görüyo lpg de 140kmh yapıyo.iyi akşamlar
Gönderen: Han - 23 Kasım 2011, 23:27:10
istanbuldaysanız eğer bu banka kargo işleriyle ben sizin adınıza uğraşabilirim Her şey golf mk1 için sonuçta herkes faydalansın.
resimleri buraya yükleyip verilen forum kodunu buraya yapıştırarak resimleri paylaşabilrsiniz.
http://www.postimage.org/
Gönderen: eses GTI - 24 Kasım 2011, 00:03:54
(http://s6.postimage.org/8clxvrfvx/23112011.jpg) (http://postimage.org/image/8clxvrfvx/)
Gönderen: eses GTI - 24 Kasım 2011, 00:11:27
hayır eskişehirde yim. http://www.izafet.com/motorlu-araclar-dunyasi/28389-elektronik-atesleme-devresi.html bu sitede yapılışı falan herşey var.
Gönderen: braveheart53 - 30 Kasım 2011, 01:40:17
herşey iyi güzel de sonuçta tetiklemeyi yapan gene platin değilmi bu sistemde.. sadece ateşleme şiddetini arttırıyor bu sistem doğru mu anladım?
Gönderen: Mk1GTI - 30 Kasım 2011, 12:51:37
herşey iyi güzel de sonuçta tetiklemeyi yapan gene platin değilmi bu sistemde.. sadece ateşleme şiddetini arttırıyor bu sistem doğru mu anladım?

Ateşleme şiddetini değilde erhan bu sistem ateşlemeyi platin üzerinden alıp daha düzenli bir voltaj gerilimi sağlıyor.. Platinde sadece ateşleme zamanlaması için kullanılmış olur..
Gönderen: braveheart53 - 30 Kasım 2011, 14:16:36
Ateşleme şiddetini değilde erhan bu sistem ateşlemeyi platin üzerinden alıp daha düzenli bir voltaj gerilimi sağlıyor.. Platinde sadece ateşleme zamanlaması için kullanılmış olur..
anladım abi sağol.
Gönderen: eses GTI - 30 Kasım 2011, 19:35:01
benim yaptığım testlerde %25 voltaj artışı gördüm. klasik pilatinli ateşlemede bujinin kablosu çekilip buji tepesine kıvılcım atma mesafesi 1 cm iken, devreli sistemde 1.3 cm mesafeden atıyor yüksek devirde dahada belli oluyor.