vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: as5338 - 30 Haziran 2007, 08:56:54

Başlık: yedek benzin deposu
Gönderen: as5338 - 30 Haziran 2007, 08:56:54
bu güb benzin alırken ilk kez duydum yedek benzin depomuz varmı haberiniz varmı yuvanın yanıunda bir düğme ile devreye giriyoırmuş 10 - 15 litre gibi dedi pompacı siz neler biliyorsunuz
 ??? ???
Başlık: Ynt: yedek benzin deposu
Gönderen: hk1numara - 01 Temmuz 2007, 14:20:07
evet yedek depo var bende 1,9tdi golf var bende ilk aldığımda depoyu fulledim ve yedeği sordular şaşırdım ne varsa doldurun dedim  :D yani yedek depo var deponun sol içte bi düğmevari bişey var o itilince yedek deponun ağzı açılyomuş ve o doluyomuş
Gönderen: Erhan - 01 Temmuz 2007, 14:28:24
yedek depo yok, genleşme için ayrılan kısım, boruları vs de dolduruyorlar  :bekleriz:
Gönderen: AKBEY77 - 01 Temmuz 2007, 21:34:28
yedek depo yok, genleşme için ayrılan kısım, boruları vs de dolduruyorlar  :bekleriz:
yedek depo var.rezer tank diye geçiyor yaklaşık 7 lt.benzinci.pompayı ayrı biyere doğru değdirince orayı dolduruyor.son aldığım 62 lt idi.
Gönderen: enerji - 02 Temmuz 2007, 01:49:33
Ya kılavuza baktım öyle bişeyden bahsetmiyo.
Gönderen: Tholl-ga - 02 Temmuz 2007, 07:24:32
erhanın dediği doğru genleşme için ayrılan bölüm.
Gönderen: Dr_EmrE - 02 Temmuz 2007, 10:27:23
Valla hep 30 liralık aldıgımız için farketmez yeedek warmış yokmuş :)

Ahh ahh :D
Gönderen: TuningLINE - 02 Temmuz 2007, 10:32:54
erhanın dediği doğru genleşme için ayrılan bölüm.
o yüzden ben gırtlağına kadar doldurmuyorum bir sakatlık olmasın diye
zaten alırsam 50 ytl - 75 ytl alıyorum genelde
Gönderen: SkY - 02 Temmuz 2007, 12:28:32

aynen budur  olay...
Gönderen: Dr_EmrE - 02 Temmuz 2007, 12:45:34
Bu arada bende katılıyorum buna. Onları dolduruyorlar snrada ordan burdan taşıyor giderken koku yapıyor  :bekleriz:
Gönderen: AKBEY77 - 02 Temmuz 2007, 18:36:34
Bu arada bende katılıyorum buna. Onları dolduruyorlar snrada ordan burdan taşıyor giderken koku yapıyor  :bekleriz:
arkadaşlar ben niye anlatığınız problemleri yaşamıyorum .gırtlağına kadar dolduruyorum . hemde.en son 62 lt
Gönderen: TrigG3R - 04 Temmuz 2007, 23:23:37
yedek dopo vardır 7 lt civarı alıyo
Gönderen: SPoRTeXHauST - 04 Temmuz 2007, 23:41:37
Oranın amacı yedek depo olarak kullanma değil. Yedek depo olarak kullanılsın diye yapmak ne kadar anlamlı olur? Normal depoyu 5 litre daha geniş yapmak dururken.

Orası genleşme miktarını amorti etmek için ayrılmış bölüm.
Gönderen: AKBEY77 - 06 Temmuz 2007, 17:24:13
Oranın amacı yedek depo olarak kullanma değil. Yedek depo olarak kullanılsın diye yapmak ne kadar anlamlı olur? Normal depoyu 5 litre daha geniş yapmak dururken.

Orası genleşme miktarını amorti etmek için ayrılmış bölüm.
Yani, benzin 7 litreye yakın genleşiyor. Alman mühendisler amma hesap yapmış. Helal olsun.
Gönderen: escocem - 06 Temmuz 2007, 17:37:10
benzinin % 11 lpgnin % 16 gibi bi oranı var diye hatırlıyorum...lpg tanklarında %80de keser mesela pompa basınçtan anlayarak aynı muhabbet benzinde basıncı hissedemediği için yedek yoluyla yapılıyor bildiğime göre..
Gönderen: YAGMUR0567 - 08 Temmuz 2007, 21:17:18
valla hıç karşılasmadım benzinim hiç bitmedi biterse araştırırım herhalde
 , ;D(http://[color=purple][/color])
Gönderen: YAGMUR0567 - 19 Temmuz 2007, 22:19:41
evet yedek depo varmış sağlam kaynaktan oğrendım
fakat doldurmamızı tavsıye etmıyolar çunku sılıkasyonu saglıyomuş
 :t
Gönderen: as5338 - 25 Temmuz 2007, 14:12:01
arkadaşlar sağ olun bilgiler için uzun zamandır yoktum izmir kaş ve geriye istanbula yeni geldim şimdi okudum mesajlarınızı.
bu depo 10 litre alıyor fakat genleşme hakkında yazılanların doğru olduğunu düşünüyorum.
 :D :D bu arad golf  ile uzun yola çıkmak mükemmel bir şey vallahi. süper :sevgi: :sevgi:
Gönderen: Emin_Golf - 05 Ağustos 2007, 23:46:33
yav arkadaşlar madem genleşme için yaptılar neden oraya bi düğme koymuşlar be onu anlayamadım  :D
Gönderen: AKBEY77 - 07 Ağustos 2007, 21:47:53
 :tamamdir
Gönderen: Dr_EmrE - 08 Ağustos 2007, 00:17:53
Nereye düğme koymuşlar? :D
Gönderen: escocem - 08 Ağustos 2007, 00:38:09
o düğmenin sebebi deposunu sürekli full doldurmayan kişiler açısından ciddi anlamda yedek depo görevi görmesi için...motorlardada bu sekildedir mesela ;)
Gönderen: mcsahan - 08 Ağustos 2007, 09:59:41
o malum depoyu doldurduğunda ibre hiç kıpırdammdan dünyanın yolunu gidiyorsun. yani ilk o depodan harcamaya başlıyor gibi. depo dolmadan o düğmeye basınca yakıt geçişi oluyomu hiç denemedim.
Gönderen: Dr_EmrE - 08 Ağustos 2007, 11:11:07
Ya arkadaşlar nerdeymiş bu düğme   :-\
Gönderen: aras_ay - 08 Ağustos 2007, 11:32:25
arkadaslar yok dıyenlere uzulerek   :'( soyluyorum yedek depo var cunku depom sokuldu  + servısede sorarsanız oldunu anlıcaksınız.depo kapagının agzındakı sag tarafta ufak dugme var oda depo dolduktan sonra pompacı onu tabancayla ılerı ıtırerek yedegın dolmasını saglıyor.
Gönderen: g_vg - 02 Ekim 2008, 00:20:14
varsa bile böyle bir depo
o olmadan aracın deposu kaç lt alıyor acaba (99 golf comfort)
Gönderen: fosilci - 02 Ekim 2008, 00:51:49
Arkadaslar 3 tane pompacıya sordum hepside yedek depo dedi 11 litre alıyor dediler arabada yakıt kalmadıgında oradan harcıyor dediler ama bunlar soylentıler ben tarafsız kalıyorum sonucta cokda onemli birsey degil ama yedek depo muhabbeti iyi birsey eger dedikleri gibiyse  :halazn:
Gönderen: tcan - 02 Ekim 2008, 02:16:10
yedek depo oldugunu ılk defa duuorm
Gönderen: as5338 - 02 Ekim 2008, 13:54:02
ya okısım genleşme diyorlar ama yedek depo mantığına uymuyor çünkü ilkin o depoyu kullanıyor anlaması kolay doldurun hepsi kullanın benzin ibresine bakın hiç hareket etmiyor
Gönderen: R-Line - 02 Ekim 2008, 15:48:58
depo 55 litre ve bunun yedeği 7 litre diye geçiyor.
benzin lambası yandığında içerisinde takriben 7 litre benzin var anlamına geldiğine göre, bence yedek depoyu benzin lambası yandıktan sonra kullanıyor. ilk onu kullanacak olsa ismi yedek depo diye geçmezdi.  :)
mümkün olduğunca benzin lambası yanmadan benzin almayı tercih ediyorum. boş depo ile uzun süre yol almayı pek tavsiye etmiyorlar.
Gönderen: OffLineR - 02 Ekim 2008, 15:52:50
Ben şunu söyliim.
Bu yaz tatile çıkmadan elemana doldur uzun yola çıkacam dedim.
Öyle bir doldurmuş ki 500km yaptığımda daha hala yarıyı gösteriyordu depo. :D :D
1.6 Benzinli Otomatik kullanıyorum. Uzun yolda 8Litre yakıyor 100km'de.
Yani düz mantık yaparsak 40 Litre harcamışım. Yarı depo 28 Litre göstermesi gerek.
Demek yedek depo 12 litre falan alıyor.

Beee ne hesap yaptım :D :D
Gönderen: R-Line - 02 Ekim 2008, 16:27:50
senin benzinci içi boş boru bırakmamış sanırım.  :D

bu arada dayanamayıp gaza biraz basmışız galiba  :)
Gönderen: OffLineR - 02 Ekim 2008, 16:30:40
ya sorma
İzmir otobanında 200'ü gördüm :D :D

Daha doğrusu bütün otobanı 200'le geçtim.
Bence ona rağmen iyi yaktı. :)
Gönderen: R-Line - 02 Ekim 2008, 16:50:17
bencede iyi yakmış.
eee tabi taktın BBS Ch ile Pilot Sport PS2 yi iyice yapıştın yola.  :)
pardon lastik ölçülerini unuttum, düzeltiyorum baya iyi yakmış.  :D
Gönderen: OffLineR - 02 Ekim 2008, 16:51:12
Hehe
Ama süper yapışıyor yola
Görmen lazım.
Gönderen: R-Line - 02 Ekim 2008, 17:08:33
biliyorum lastikleri. A3 1.8T de deneme fırsatı bulmuştum.
fiyatı duyulunca hadi len denilesi bir lastik ama performansı bence fiyatı kadar etkileyiciydi.
tabi 1.8T nin performansı ayrı bir güzeldi.

artık sana yay şart oldu gibi.
belki askerlik uzun çıkar, götürürsün golfüde yanında  :D
Gönderen: OffLineR - 02 Ekim 2008, 17:20:58
Bakalım şans.
Uzun çıkarsa bari götürebileceğim bir yer çıksın da değsin :)
Gönderen: R-Line - 02 Ekim 2008, 17:46:10
inşallah istediğin gibi olur, hayırlısı ile bitirir gelirsin.

neyse konuyu biraz dağıttım kusura bakmayın artık.
Gönderen: OffLineR - 02 Ekim 2008, 17:50:35
Yedek benzin deposundaki benzini askerde nasıl yakarızı konuşuyoduk ama dağıttık yine de biraz olsun :D :D
Gönderen: fosilci - 02 Ekim 2008, 21:05:41
Koray hayırlısıyla gider gelirsin insallah
Gönderen: alpergndz - 18 Ekim 2008, 19:34:18
bende bora var kitapçığına göre benzin lambası yandığında depoda 7 lt benzin kalıyormuş.Ben denedim benzin lambam yanmıştı tabiki risk alamadım ve 35 km gittkten sonra benzin aldım.
ama hiç kapaktaki düğmeden bahsetmiyor kitapçık.
Gönderen: Polo98 - 15 Temmuz 2011, 17:40:57
Bugün servise gittim.Arabamın muayene kontrollerini yaptırmak için.Yedek depo olayını sordum.Yok öyle birşey dediler.10 litrelik bir boşluk olduğunu söylediler.Havalandırma bölümüymüş.Yakıt doldurulabiliyor fakat doldurulmasını tavsiye etmiyorlar.Depoya zarar verebilirmiş.Net bir bilgidir arkadaşlar.Paylaşmak istedim.
Gönderen: GB666 - 15 Temmuz 2011, 19:50:11
varmı yok mu ortada kaldım ben :))
Gönderen: Polo98 - 15 Temmuz 2011, 23:51:53
ortada kalmanıza gerek yok :).Depoda 10 litrelik ayrı bir bölüm var ve buraya yakıt doldurup kullanabiliyorsunuz.Fakat servis tavsiye etmiyor.Yedek depeo olduğunu iddia eden ustalarda sallıyor.Tasarlanış şekli olarak havalandırma bölümü orası.Ben yaklaşık 2 litre kadar doldurup kullandım ama bugünden sonra kullanmayacağım.Depoya zarar verebileceğini söylediler.Pompacılara hiç bir şey demiyorum çünkü biraz daha fazla yakıt satayım diye dolduralım diyorlar.Muhtemelen sattığı yakıttan pirim usulü ücret alıyorlar.Kısacası böyle bir depo var(aslen havanlandırma bölümü) ama kullanmanızı tavsiye etmiyorum. :)
Gönderen: ilyus - 16 Temmuz 2011, 21:08:25
dün fuLL den yakit aldim pompaci  dügmeye  basti depoyu zorluyo habide  dur dedim ne  yapiyon yok neymiş yedek depoymuş
ya  ne komik saçma  deponun yedegimi olur  sanki depo delinecek benzin boşalacakta  yedek depoda kalanla  yola deam edecez  ..
türk insanin saçmaliklari  ..
durdurdum dolum işlemini  pompaciin umrundami yakit tahliye  kanalindan atilmiş  atilmamiş ..
Gönderen: mustklc - 18 Temmuz 2011, 00:31:49
yedek depo diye birşey yoktur. ona genleşme tankı denir. bu tankın sürekli zorlanması şamandırayı ve ilerde de yakıt pompasını bozar. daha 2 gün önce bu yüzden pompacıyla tartıştım. kavga edecektik.  deponuzu fullerken pompacıyı uyarın, yedeği doldurma deyin. 

dün bu yedeği zorlama meselesini bir pompacıya sordum. meğer çok yakıtta prim alıyormuş köftehorlar. ondan zorluyorlar