vwtr.net

Volkswagen => Jetta, Vento ve Bora => Bora => Konuyu başlatan: ahmetkan - 25 Temmuz 2010, 13:53:03

Başlık: yere çok yakın :(
Gönderen: ahmetkan - 25 Temmuz 2010, 13:53:03
arkadaşlar 3 aydır bora kullanıyorum. arabada 2 kişi varken ve yük yokken bile, hiç beklemediğim çukurlarda yere sürtüyor. en son kamyonlardan dolayı asfaltın çöktüğü alanda da kamyon izini takip ederken çıkıntı sürtme yaptı deli oldum. şahinlere felan takoz attırırdık eskiden. boralara da takoz atılabiliyor mu? ya da nasıl bir çözüm önerirsiniz? benimle aynı problemi yaşıyor musunuz yoksa normal mi bu ?
Başlık: Ynt: yere çok yakın :(
Gönderen: cemdermen - 25 Temmuz 2010, 15:58:32
araçta helezonlar değişmiş mi ? jantlarınız lastik ebatlarınız orginal ölçülerinde mi ?
Gönderen: bilalaydin - 25 Temmuz 2010, 18:49:57
valla bende aynı konuda sikayetciyim cevre yolu dısında arabayı rahat suremiyorum hele ara sokaklarda cok yavas gidiyorum ve dikkatli olmaya calısıyorum yanımdakiler deliriyo  :(
Gönderen: Emre Can - 25 Temmuz 2010, 20:31:06
Bora'larda jant eğer 15 inç ise lastik ebatları standart olarak 195/65/15 tir. Ama jant 16 inç ise standart lastik ebatları 205/55/16 dır.Eğer lastiklerde bi problem yoksa helezon yaylarında sorun vardır. Benim arabamda 195/65/15 lastik ve jant var.Ben kendimden örnek vereyim. Memlekete giderken arabada toplam 4 kişi vardı.Bagajda küçük pet şişe koymalık bile yer yoktu.Araba tıklım tıklımdı.Rahat bi 150-200 kilo yük vardı bagajda.4 kişinin toplam kilosu 250 kg dı. Arabada tıklım tıklım gittik.Ve tam olarak yere yapışmamıştı. Gidene kadar hiç altını vurmadı.Yolda giderken yol yapımı var diye bozuk yollara bile girdik. Maşaallah arabada bişe yoktu. Bence sizin helezon yaylarında bir sorun var  ;D :saygılar
Gönderen: ahmetkan - 25 Temmuz 2010, 23:05:29
arkadaşlar jantlar 16 inç. helezonların değişip değişmediğini bilemiyorum. ancak tekerin birisi derin bir çukura girerse kesin altı sürtüyor
kasislerde mesela problem yok ama her yerde dikkat etmem gerekiyor ki kötü bi durum. hele ki kamyon izini takip ederken asfaltın şiştiği yere sürtmesi beni dumura uğrattı. o kadar alçak mesafeye nasıl değdi hayretler içerisindeyim.
Gönderen: ALPER. - 26 Temmuz 2010, 10:32:35
boranın altı engin değildir, hatta çamurluk ile lastik arasındaki boşluğa göre yüksek bile denebilir, ama ön tampon biraz aşağıdadır, ben genelde ön karlığı vururdum sadece
Gönderen: baris59 - 26 Temmuz 2010, 12:34:19
aynı sorun bendede var sokak aralarında gidemiyorum her çukurda her normal olmayan kasiste altı sürtüyor.helezonlarla alakası yok standardı bu boraların
Gönderen: bilalaydin - 26 Temmuz 2010, 13:34:17
evet standartı bu adamlar arabayı almanyanın yollarına uretmişler.bizim yollar masallah kostebekler diyarı her yer delik.
Gönderen: apsimati - 27 Temmuz 2010, 10:38:52
koruma taktırın kafanız rahat olsun....yerle olan mesafe azalır ama karter vurdumu diye düşünmezsiniz vurunca korumayı vurursunuz .....ben yaptırdım sıkıntı yok....maliyet 100 lira
Gönderen: EMRE_61 - 27 Temmuz 2010, 16:50:41
banada yüksek geliyo ya :D heleki arkası alışveriş sepeti gibi.ama ön tamponun karlığı alçak olduğu için genellikle sürter :D
Gönderen: bilalaydin - 27 Temmuz 2010, 20:19:00
bende var karter koruma ondan biraz daha rahatım.
Gönderen: vicetuning - 28 Temmuz 2010, 09:56:50
arkadaşlar ben şunu söyleyeyim arabada yaklaşık 1 ay önce 5 kişi vardık bagaj tıka basa dolu ( belki ağırlık okadar yoktu ama yinede 30-40 kg yakındı) Rizemin meşhur Ayder yaylasına çıktım yollar merkezden sonra bayağı bi bozuktu kanallar oluşmuştu 2005 honda civic kasası arkada 1 kişi ile altını sürttüğü yerlerde ben hiç sürtmeden geçtim sadece bi su kanalında arka çeki demiri sürttü.  Ben yükseklik konusunda gayet memnunum..
Gönderen: EMRE_61 - 28 Temmuz 2010, 13:38:08
arkadaşlar ben şunu söyleyeyim arabada yaklaşık 1 ay önce 5 kişi vardık bagaj tıka basa dolu ( belki ağırlık okadar yoktu ama yinede 30-40 kg yakındı) Rizemin meşhur Ayder yaylasına çıktım yollar merkezden sonra bayağı bi bozuktu kanallar oluşmuştu 2005 honda civic kasası arkada 1 kişi ile altını sürttüğü yerlerde ben hiç sürtmeden geçtim sadece bi su kanalında arka çeki demiri sürttü.  Ben yükseklik konusunda gayet memnunum..

çıkarken fazla vurmazda inerken takır takır vurur abi dikkat et.ağırlık öne gidiyo alcak zaten.karlık takır takır vuruyo.
Gönderen: vicetuning - 28 Temmuz 2010, 13:43:13
çıkarken fazla vurmazda inerken takır takır vurur abi dikkat et.ağırlık öne gidiyo alcak zaten.karlık takır takır vuruyo.
evet inerken ön taraf daha alçak kalıyo..
Gönderen: freedom1981 - 12 Ağustos 2010, 19:57:36
bora da öle bir sorun olduguna inanmıyoruum hiç bir zaman altı yere degmedi hiç dag tepe her yere sürüyorum siz nasıl beceriyorsunuz hemde o kadar yük ve agırlıkla
Gönderen: adegerli33 - 14 Ağustos 2010, 10:53:21
Araçlarla okadar oynanıyorki arkadaşlar yani eğer orjinal amortisörler varsa sorun yok  olmazda ama benim aracım gibi araçlar vardır piyasa da benden önceki arızalı sahibi gitmiş bora ya golf 4 amortisör takmış e hali ile pısmış araba değil tümsek arkadaşın dediği gibi kamyon izinde bile sürtüyor.eğer sürtmesin diyorsan git amortisörlere baktır sorun çözülür...
Gönderen: apsimati - 17 Ağustos 2010, 18:29:00
pacific ve primeline nın altının bulmadığı yerde comfortline bulur....
bu normal...
sebep lastikler
bora comfortline  205/55/16
primeline ve  pacific 165/65/15
Gönderen: adegerli33 - 19 Ağustos 2010, 13:45:58
 :tamamdir
Gönderen: Emre Can - 22 Ağustos 2010, 17:42:29
Yanlış yazmışsın galiba. 195/65/15 olması lazım  :saygılar
Gönderen: mussel - 22 Ağustos 2010, 18:35:41
 Golf 4 ve Bora araçlarının tamamında aracın ön tarafı arkaya oranla yere daha yakın.Aracın yüksekliği gözle görünür derecede düşükse helezon,amortisör ve amortisör takozlarını kontrol etmek gerekebilir.En fazla karter muhafazasını ayarlatabilirsiniz.Bunun dışında yapılabilecek tek şey dikkatli araç kullanmak.Başka çaremiz yok arkadaşlar.Kamyonların oluşturduğu asfalt hendeklerinde mümkün olduğunca kaçmak yerinde olur.Kaçma imkanı yoksa aracımızın tekerleklerini tümseklere gelecek şekilde kullanıcaz.Allah'tan karter muhafazamız sağlam.  :) :)
Gönderen: beyazbora - 24 Ağustos 2010, 03:15:08
arkadaşlar boranın arkasına çamurluğuna bakarsınız yüksek görünür elbet
alçak olan kısmı karterin olduğu yerdir bende çelik koruma var sizde yaptırın
bide dikkat ededceksiniz şahin ve boadvay ile kıyaslamayın bide izden gitmeyim

türkiye yol standartları belli bu arabanın değil belediyelerin , karayollarının suçu

BEN ŞAHSEN KÖYE GİDERKEN ARABAMI GÖTÜRMEDİM ...
Gönderen: ahmetkan - 14 Eylül 2010, 09:56:45
arkadaşlar amörtisör takozlarına baktırdım. sürücü tarafındakinde el girecek kadar mesafe var. ustaya sordum 1,5 cm yukarı kalkar diyor. sizce değiştirmek faydalı olur mu? 50 TL takozlar 30 TL işçilik isteniyor. takozlar ne sıklıkla değiştirilmeli veya kaç cm açıklıkla?
Gönderen: beyazbora - 14 Eylül 2010, 14:40:43
arkadaşlar amörtisör takozlarına baktırdım. sürücü tarafındakinde el girecek kadar mesafe var. ustaya sordum 1,5 cm yukarı kalkar diyor. sizce değiştirmek faydalı olur mu? 50 TL takozlar 30 TL işçilik isteniyor. takozlar ne sıklıkla değiştirilmeli veya kaç cm açıklıkla?

evet bu sorunun cevabını bende merak ediyorum.

lüften yazılarımızı küçük harflerle yazmaya gayret edelim
Gönderen: beyazbora - 16 Eylül 2010, 01:42:00
evet bu sorunun cevabını bende merak ediyorum.

lüften yazılarımızı küçük harflerle yazmaya gayret edelim

özür yine unuttum
Gönderen: onurc - 16 Eylül 2010, 10:15:51
ben en son sapaga bıraz gec gırdım yol ayrımı yuksekmıs. bırakıyodum altını az kala :)
boraların altı yuksek degılmıdır ? nasıl surtuyor valla aklım ermıyor.
Gönderen: maverick - 18 Eylül 2010, 16:19:02
polo da altı alçak bir araba o da sürtüyor
Gönderen: whiteleon06 - 04 Ocak 2016, 17:55:49
herşeyi çok süper tek kötü yanı altı yere yakın  :sevgi: ama oda süratı için gerekli yinede çok seviyorum bora aşktır