vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: gülhilal - 24 Haziran 2010, 22:14:24

Başlık: ÖN KONSOL VEYA TEYP ÇERÇEVESİ
Gönderen: gülhilal - 24 Haziran 2010, 22:14:24
Arkadaşlar teyp çerçevesi veya ön konsol diye geçen bölümde (resimde görülen) birçok Polo 6N lerde kırık olduğunu ve herkesin yan sanayii 112 TL,Orjinal 160 TL'ye aldığını görüyorum ama size önerim var.Ben kırılan plastik yeri kendim yaptım.Birsürü deneme ve 5 günün sonunda başardım.Size de yardımcı olmak isterim.Ufak bir plastik parçasına 160+20(İşçilik) en az 180 TL vermeyin derim.Size sırayla anlatayım ne demek istediğimi.Aracımda resimde görülen yerdeki malum illet plastik kırıktı.
(http://img84.imageshack.us/img84/1233/nkonsolp.jpg)
Başlık: Ynt: ön konsol veya teyp çerçevesi
Gönderen: gülhilal - 24 Haziran 2010, 22:23:37
oraya ince bir sac levha alarak sac makasıyla kenarlarına uygun olarak kestim.Bu sacı kaportacılardan veya özellikle ince olması bakımından elektrik panosu yapanardan alabilirsiniz.El büyüklüğünde sac yetecektir ama siz az daha büyük alın derim.Sacı kenarlara uygun biçimde kestikten sonra matkapla saca vida delikleri açtım.O deliklerden kokpitin kenarlarına vidaladım.resimde görebilirsiniz.
Bu arada resimler akşam ve cep telefonuyla çekildi kalite düşük kusura bakmayın ama anlamanıza yeter.
(http://img265.imageshack.us/img265/9571/grnt0510.jpg)
Gönderen: gülhilal - 24 Haziran 2010, 22:28:46
ardından reklamcılardan birinden yumuşak plastik levha aldım.o da 20x20 fazlasıyla işimi gördü.o plastiği maket bıçağı ile orjinal görüntüye uygun biçimde kestim,yonttum ve zımparaladım.BU plastikyerine sert strafor(Köpük) de olabilir.Bu plastiği de sac levhanın üstüne yapıştırdım.(vida boşluklarını da alttan yonttum.)plastiği 4'lü ve arkacam buz çözücü düğmesini sıkıştırmayacak şekilde yapıştırdım.dikkat!

bu arada resimde gördüğünüz beyaz yerden sonra devam eden ahşap desenli yapışkan arasının düzgün görünmesi içindi.Siz plastiği kenarlara daha uygun keserseniz böle yamama işleri gerekmez.

(http://img145.imageshack.us/img145/6298/grnt0515.jpg)
Gönderen: gülhilal - 24 Haziran 2010, 22:34:41
Bu arada resimler görüntülenmiyor galiba ama yine de yüklerim.En son olarak da bütün ön konsol veya teyp çerçevesi denen yeri reklamcılarda satılan siyah şeritle kaplayıp yapıştırdım.Benim beceriksizliğimden yapıştırma işi çok iyi olmadı ama 4'lü ve diğer düğmelerin olduğu bölümü artık çekiçle bile kıramazsınız çünki sacdan yaptım.Kaplanmış halinin fotosunu çekmeyi unutmuşum kusura bakmayın.Tabii bu çalışmadan önce kaç defa sert plastik ve sac ile başka yollar denedim aa en kolayı bu oldu.Bilginize sunulur.Benim için çok zahmetli oldu ama şimdi işi öğrendiğim için şimdi çok daha kolay.İhtiyacı olan arkadaşlar bana Şereflikoçhisar veya Aksaray'dan ulaşabilir.Şereflikoçhisar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda öğretmenim.İsmim Kürşat.Bu konuda yardıma ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olurum.Saygılar.
Gönderen: gülhilal - 24 Haziran 2010, 22:36:38
Benden bu kadar gerisi size kalmış
Başlık: Ynt: [b]ÖN KONSOL VEYA TEYP ÇERÇEVESİ[/b]
Gönderen: eroldemir73 - 25 Haziran 2010, 11:56:51
Benimkinde şimdilik ufak bir çatlak var >:(
 Çalışmanın neticesini göremedik ama yinede emek vermişsin. eline sağlık. İleride başımıza gelirse bize fikir vermiş oldun.
Son halininde bir ara fotosunu eklersen seviniriz.
Gönderen: d3n1s - 25 Haziran 2010, 13:34:51
2-3 hafta önce gidip sıfırını almıştım, içime oturmadı değil, çok güzel bir paylaşım, inşallah başka arkadaşlar faydalanır da gereksiz yere tonla para vermezler, eline emeğine sağlık  :tamamdir
Gönderen: gülhilal - 02 Temmuz 2010, 00:00:51
Arkadaşım Erol Erdemir çalışmanın neticesini canlı görmek istersen mailime bilgi at ;D ancak en son yaptığım kaplamayı çekmedim sadece.O da senin hayal gücüne kalmış.Ayrıca orijinalinden üç farkı var.
1-Orijinali kadar kaplama düzgün durmadı ama insanı 160 TL vermediğine sevindirecek kadar güzel oldu.
2-Orijinalini elini bassan kırarsın ama benim yaptığımı çekiçle vursan üstteki yapımı kolay olan plastik kırılır ancak sac olan kısmı malum kıramazsın.
3-Benimki kendi el emeğimle sadece 5 TL kaplama parası(Tabii sanayiciye bir avuç sac için ve reklamcıya plastik için para vermezsen) tuttu ve arabama baktıkça bunu ben yaptım diyebiliyorum.Ayrıca ben zengin birisi değilim.bana kimse 160 tl vermiyor. ;D
Yahu sanki sana kızmışım gbi oldu ama neyse bizimki de geyik olsun.Saygılar.
Gönderen: gülhilal - 02 Temmuz 2010, 00:04:04
Yav ben de amma uzun yazmışım. Erolcum kusura bakma sanki sana kızmış gibi olmuş.Hem sanki resmini at derken olduğuna inanmaz gibi yazmışın  ;D muhsin_kursat hotmail com
Gönderen: gülhilal - 02 Temmuz 2010, 00:07:02
Denizcim sen de canını sıkma.İnsan daralmayınca çare bulamıyor.Gerçi ben de zoruma gider diye o parayı vermemek için uğraştım ama en azından bir kişi vermezse ne mutlu bana.
Gönderen: d3n1s - 02 Temmuz 2010, 11:01:01
Denizcim sen de canını sıkma.İnsan daralmayınca çare bulamıyor.Gerçi ben de zoruma gider diye o parayı vermemek için uğraştım ama en azından bir kişi vermezse ne mutlu bana.

en azından yapılabilir olduğunu göstermiş oldun, eminim çoğu kişi faydalanacaktır. Benimki biraz da pederin takıntı yapmasıyla değişti, sağ üst köşesi hepten kırıktı benim çerçevenin, bozuk para kadar bir kısmı yoktu, bir de senin onardığın yerde uzunca bir çatlağım vardı  :-\ düşününce pek de yapılır gibi gelmiyo şu an, hoş, evde duruyo eski kırık olan, bi denemekte fayda var  :tamamdir
Gönderen: nizam - 02 Temmuz 2010, 11:22:38
kürsat son yapılmıs halini fotolarsan çok güzel olur
Başlık: Ynt: ÖN KONSOL VEYA TEYP ÇERÇEVESİ
Gönderen: gülhilal - 02 Temmuz 2010, 22:59:49
Arkadaşlar yaptım bitti ama fotoğrafını çekmek aklıma gelmiyor bir türlü arabaya binince.Ama diyorum ya siz en son fotonun siyah yapışkanla kaplanmış halini düşünün. ;D Hem ayrıca Denizcim en çok kullanılan ve dayanıksız olan yer orası çerçevede.Ben tamamını söktüm.Yani orada düğmeler olduğu için güçlendirilmesi gerek.Yoksa görünüm veya aksesuar olarak diğer yerlerine çerçevenin  uygun plastik oluşturmak daha kolay.Ben sahibinden com adresinde baktığım Polo 6N lerin neredeyse yarısında bu kırığı gördüm.Zaten görmediklerim de kesin orijinalini almıştır.Neyse ben yol gösterdim yapacak arkadaş el becerisine göre güzelleştirir.Yapamayan bana mail atsın. 0 532 469 16 36 telimden arasın yardımcı olurum.Yaz tatilinde aksaraydayım 68 aksaray.Okul dönemimde Şereflikoçhisardayım.Saygılar herkese.
Gönderen: gülhilal - 02 Temmuz 2010, 23:02:04
Unutmazsam zaten çekerim fotosunu.Bir de arabayı satmadan fotoyu çekebilirsem. ;D
Gönderen: atego - 03 Temmuz 2010, 01:55:03
Bende 3-4 gün önce aynı yerdeki kırığı ilk önce japonla yapıştırdım, daha sonra birkaç küçük plastik parça eriterek yama yaptım. Üstünü zımparalayıp komple mavi boya attım. Şu an çok çok az belli oluyor o da gecenin 2 sinde başlayıp 4 ünde uykum geldiği için çok özenemedim :) Yani istenirse kusursuz yapılabilir. Yakın zamanda hem boya hemde çatlakla ilgili konu açarım :) Ama metal iyi fikirmiş ömürlük olur, ellerinize sağlık.
Gönderen: eagle26 - 03 Temmuz 2010, 16:19:25
VW Polo 6N Gti Mittelkonsole Airbrush Fensterheber bei eBay.de: Innenausstattung (endet  02.07.10 22:20:38 MESZ) (http://cgi.ebay.de/VW-Polo-6N-Gti-Mittelkonsole-Airbrush-Fensterheber-/260624121891?cmd=ViewItem&pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item3cae688023)
bunu gördükden sonra insanın içi acıyo burada cerceveye verilen paraya:(((((
Gönderen: gülhilal - 03 Temmuz 2010, 21:34:10
Yav bu arada benim araba elimde patladı arkadaşlar.Satılık ama boyalı diye kimse bakmıyor.10250 istiyorum çok mu?Piyasası 10500 civarı ama arabanın motoru taş gibi.Ama boyalı diye bakan yok ;D
Gönderen: ozmo - 04 Temmuz 2010, 14:24:12
türkiyede kimse aracın motoruna bakmıyor ne yazıkki araç boyalı ise direk es geçiyorlar sanki türk şöförler maşallah hiç kaza yapmadan kullanıyorlarda araçlarını sonrada boyasız araba bulmaya çalışyorlar.aracın kaportası çürük bile olsa en fazla 1500 TL ye toparlarsın ama motor haşatsa ne harcarsan harca dibi delik kuyu gibi sürekli para yutar.
Gönderen: eagle26 - 05 Temmuz 2010, 02:18:06
bilgisizliğin gözükör olsun :P
Gönderen: gülhilal - 05 Temmuz 2010, 12:22:57
Arkadaşlar ana başlık konusundan sapıyorum bu yazdıklarımla ama bu boya konusunda şöyle birşey düşündüm,siz ne düşünürsünüz cevaplayın lütfen.Diyelim ki ben kazasız boyasız tertemiz bir golf aldım .Hatta örnek gerçekçi olsun diye ayrıntıya da gireyim.1999 model,1.9tdi comfort veya trend bir golf aldım. BOyasız değişensiz olduğu için şimdi yaklaşık piyasası 18500-20500 arası.Bu aracı en ucuza alsam 18500 olur.Ama gece evimde huzur içinde uyurken sokakta ....'nın biri elindeki anahtar,tornavida veya isviçre çakısıyla baştan boya geçse benim araç için ben
1-en az 250 tl lokal boya masrafı ederim.
2-Benim aracım o zaman maksimum eder 18500(Satabilirsem)
3-Benim zararım en az  1000 TL olur.(2000 de olabilir.)

Bu sebeple düşünüyorum da bundan sonra parça değişimi olmamış veya az kazalı(Kazalı olmaması açısından,çünki artık kimse pert arabaya bile dürüst değil)ama komple boyalı veya bel altı vb.boyalı araba almayı düşünüyorum.Böylece aynı serseri benim arabamın üstüne boya sökücü özel bir solüsyon dökse bile benim sadece zararım komple boyatmaktan 500 TL boyacı masrafı olur.

Haksızsam haksızım deyin. ;D
Gönderen: nizam - 05 Temmuz 2010, 17:29:52
oda olabilir ama bizim millete boya olayını anlatamazsın adama delikanlı olursun boyalı dersin durur durur bk atacakya araba taklalı der ucuza kapatmak için
Gönderen: eagle26 - 06 Temmuz 2010, 04:11:41
yav 6n için konusuyorum artık arabalarımız 11-14 yaş arasında araba bu arabalardan yok kazasız yok boyasız motor sıfır gibi bir sey beklemek çok saçma ozaman buna bakan arkadaslar gitsin sıfır alsın ama ondada gemide gelirken düşen şaşan oluyo ne yapacaklar bilmiyorum ve bu olayı takmıyorum :D
Gönderen: gülhilal - 06 Temmuz 2010, 13:27:28
Haklısın valla arkadaşım geçenlerde sahibinden de araba sordum adam arabanın ikincii sahibi.ilki de yakın arkadaşı.ikiside en ufak kaza yapmamış,çizik yok ama müşteriye göstermeye ustaya gidiyorlar araba çamurluk ve kaputtan boyalı.Yani bayiye varmadan araba boyanmış.Bir de geçen bir arkadaşım kaportacıyla otururken araç taşıyan tırcının bir olayını görmüş.Kasiste tırdaki aracın biri diğerinin kaputa çökmüş ve kaput eğilmiş.(ARAÇLAR SIFIR!!!)Aracı kamyondan bile indirmeden kaportacı kaputu düzeltmiş,zımparalamış,boyamış ve kamyoncu yoluna bakmış.Güvendiğim birisi anlatan da.Artık bu araba işinde de her türlü nane dönüyor.İkinci eli bırakın birinci el bile şüpheli.
Gönderen: gülhilal - 06 Temmuz 2010, 22:53:53
Valla size bisürü foto çektim ama bir tane bu düzgün çıkmış.Ama artık başka foto yok.Arabamı sattım.Arasan bukamazsın ama 9900 e 8000 peşin 1900 30 gün vade birine versdim gitti.Hayırlısı olsun.Ben artık vosvoscu oldum.Saygılar.
(http://img180.imageshack.us/img180/9239/grnt0519.jpg)
Gönderen: ozmo - 09 Temmuz 2010, 17:17:33
orjinal 50 € ekteki linkte arkadaşlar
AKGÜNLER GROUP (http://www.akgunlergroup.com/VWGRUBU.htm)
Gönderen: gülhilal - 10 Temmuz 2010, 00:29:47
arkadaşım o orijinal değil.Yan sanayi olduğunu zaten firma kendisi belirtiyor.Ayrıca onlar benim maliyetime yapamazlar herhalde.Ben 5 TL+ Şahsi el emeğimle toplamda nominal olarak 5 tl ye mal ettim.İktisatsa iktisat.Marjinal fayda 0 noktasında ve toplam fayda 100'de.Yani ben bu işten hem zevk duydum hem de beleşe getirdim.Saygılar.Ekonomi(Arapça adıyla İktisat)bu olsa gerek.
Gönderen: Ouzoo - 10 Temmuz 2010, 01:25:54
Elinize sağlık öncelikle. Yaptığınız işçilikte abartılacak bi kalite kesinlikle yok. Plastik tamiratı zordur ve sanayi ürünlerine ihtiyaç duyarsınız yenisi gibi olması için, bu şartlar altında değerlendirildiğinde başarılı sayılır. Şahsen benimki çatlamış olsaydı çatlak bırakırdım veya çok takıyorsam orjinalini alırdım.Yan sanayi mala 50€ da çok para şimdi..Şöyle bi alternatif daha var, auto king ve muadili firmalarda parçanın yetkili servis satış fiyatının %20 si ne tekabül eden bedele daha profesyönel bir işçilikle onarımını yaptırabilirsiniz(malzeme üzerinde parça kaydı olmamak kaydıyla).
çeteris paribus  :p
Gönderen: ozmo - 10 Temmuz 2010, 10:10:32
arkadaşım o orijinal değil.Yan sanayi olduğunu zaten firma kendisi belirtiyor.Ayrıca onlar benim maliyetime yapamazlar herhalde.Ben 5 TL+ Şahsi el emeğimle toplamda nominal olarak 5 tl ye mal ettim.İktisatsa iktisat.Marjinal fayda 0 noktasında ve toplam fayda 100'de.Yani ben bu işten hem zevk duydum hem de beleşe getirdim.Saygılar.Ekonomi(Arapça adıyla İktisat)bu olsa gerek.
valla çıkmasına 80 lira vereceğime yeni yan sanayi alırım daha iyi senin yaptığın çalışma güzel ama ne yazıkki herkesin o parçayı düzeltmek için harcayacağı vakit olmayabiliyor :)
Gönderen: gülhilal - 10 Temmuz 2010, 12:47:08
Ouzoo kardeşim ben zaten malum kendi ellerimle yapıyorum dedim.Ayrıca senin deyiminle Ceteris Paribus durumunda ben bunun gerçekleşebileceğini varsaydım ve bende durum Ceteris Paribus idi.Bilmeyenlere açıklayayım Ceteris Paribus sıklıkla iktisatta kullanılan bir varsayımdır."Diğer bütün koşulların etkisiz olduğu düşünülerek"anlamına gelir.(Bu anlamını bilmeyenler içindi.)

Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki şu an klasik resim sanatında bilinen bütün ama bütün tablolar şimdiki ressamlar açısından yapılışı çok basit tablolardır ama yapıldıkları dönemde bir akımın başlangıcı oldukları için şu an kalan örneklerine paha biçilemez.Ben de öyle birşey yaptım.Kristof Colomb'dan önce Amerikeyı gören,oraya giden çok kişi olmuştu ama insanlara öyle bir kıt'a olduğunu gösteren ilk o oldu.

Vay be yav ben de kendimi amma da övdüm.Bri plastik yaptık hemen Macellan ile Kristof'a benzedik.Neyse ben Piri Reis olmayı tercih ederim.

Velhasılı arkadaşlar ben uğraştım.El emeğimle yaptım.Malum mikron seviyesine inemedim ama oldu mu oldu.

Şimdi alttaki açıklama hem Ouzo hem de Ozmo'ya.
Gönderen: gülhilal - 10 Temmuz 2010, 13:03:42
Parasal konularda şöyle yapardım böyle yapardım diyen arkadaşlar,
1-Eğer Polo'ya biniyorsanız ve bu polo 6N ise en fazla 14-15 bin lira eder.
2-Bu poloyu babanız size hediye aldıysa ona sözüm yok çünki bu maddi sıkıntınızın olmadığı anlamına geliyor.
3-Polo'yu kendiniz aldıysanız demek ki ya benim gibi bir memur,ya da kıt kanaat geçinen bir yurdum gencisiniz.
4-Benim o kadar küçük bir plastiğe muadil de olsa 100 lira verecek param yok.Ondan kendim uğraştım ama parası olan verir saygı duyarım.
5-Polo bir tutkudur.Ben 5 gün uğraştım ama bıkmadım.

Bu söylediklerim bir tartışma gibi gelmesin.Maksat sohbet olsun.İkinize ve diğer bütün forum üyelerine saygılar.
Gönderen: mai_ada - 16 Ekim 2010, 21:53:22
arkadaşlar benimde ön konsol çatlaktı bende değiştireyim dedim demez olaydım bursadan arkadaşım gönderdi yerli, olurmu olmazmı demeden diğerini söktük düğme yerleri ve havalandırma kısmı olmadı. söktüğümüzde elimden düştü parçalandı şimdi o kısım açık kaldı bana acil lazım nasıl bulabilirim alıp takan varsa nasıl temin etti ve fiyatı ne yardımcı olursanız sevinirim
Gönderen: ozmo - 17 Ekim 2010, 11:52:35
AKGÜNLER GROUP (http://www.akgunlergroup.com/VWGRUBU.htm) bu linke bak yan sanayi ama ucuz sonuçta çıkmadan iyidir.
Gönderen: mai_ada - 17 Ekim 2010, 20:49:29
uyumlıu mu aceba baktım da elimde de bir tane var uymadı da şimdi almayada korkuyorum
Gönderen: ozmo - 18 Ekim 2010, 09:17:51
arayıp sor bence uyumlu değil ise iade şartı ile alırsın.
Gönderen: mai_ada - 18 Ekim 2010, 16:37:36
onun havalandırma kısmı olmuyormuş bursada parça satan arkadaşım var o sipariş vermiş orjinal haftasonu elime ulaşır fiyatı konusunda henüz bilgim yok gelince neticeyi yazarım