vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf II => Konuyu başlatan: orkunQ - 26 Nisan 2010, 13:45:34

Başlık: Eski Dizel Beni ne Kadar Batırır?
Gönderen: orkunQ - 26 Nisan 2010, 13:45:34
Merhaba arkadaşlar,öncelikle bana bu fırsatı verdiğinden ötürü vwtr.net'e teşekkür ederim. ;) lafı fazla uzatmadan hemen konuya geçiyorum.öncelikle Golf virüsünü korkatım ben de kapmış bulunmaktayım. mk1 veya mk2 dizel motorların bana ne sıklıkla ve ne bütçeyle sorun çıkardığını sahiplerinden öğrenmek niyetiyle bu konuyu açtım.çünkü,her dizel golf baktığımda çevremdekilerin "Eski dizel alma,bitirir seni.Sürekli sorun çıkarır.Başedemezsin." gibi yıldırıcı cümlerlerine,tecrübe eksikliğimden dolayı,cevap veremiyorum,ve her defasında almaktan vazgeçiyorum.pek fazla bütçem olamadığından ve çıkaracağı masrafa pek para ayıramayacağımdan dolayı sürekli erteliyorum.sizlerin tecrübeleriyle tamamen bu işten vazgeçebilirim ya da onların korkularının üstüne gidebilirim.son olarak da lpg'li mk2 ya da mk1'ler hakkındaki bilgilerinizi paylaşırsanız bendeki virüsü çevremdekilere de yaymamda yardımcı olabilrsiniz...şimdiden herkese teşekkür ederim...
Başlık: Ynt: Eski Dizel Beni ne Kadar Batırır?
Gönderen: Han - 26 Nisan 2010, 13:52:52
bende 1980 model golf gls 1.5 var parçaları tofaştan ucuz ve daha sağlam yakıt ise 100 km 4.8 litre tüp yok aracımda :tamamdir :sevgi:
Gönderen: orkunQ - 26 Nisan 2010, 14:10:01
:) şahane!.elde var 1... bu arada pek çok kez sizin mk1'e de bakmışlığım var satılık olarak.aksesuarlı da aksesuarsız da ayrı güzel.maşallah.
Gönderen: nizam - 26 Nisan 2010, 14:13:12
dizelde gerekli filitre bakımlarını yaptıktan sonra ölene kadar bin eski passatım 458 bin km deydi suan sedatta oda memnun :D
Gönderen: al_pacino - 26 Nisan 2010, 14:23:14
Bzim kartalda eski audi 80-golf düz dizel motoru var. Sürüşü gidişi çok hoş. Rampalarda bayılıyor turbo olmadıgından o da. Komple sıfır motor yapılıyor. Silindir kapagıda sıfırlandı, En çok para tutan o 500 lira. Buna ragmen toplamda 1700 lira gitti. Artık kafanda büyütmezsin bu aracların masrafını sanırım. Yapacagın en büyük masrafı söyledim sana motor. o da 1500 2000 lira arası. Silindir kapagı saglam olduktan sonra o masrafı da etmezsin. Artık gerisini sen düşünüp karar verirsin.
Gönderen: orkunQ - 26 Nisan 2010, 14:38:32
arkadaşlar teşekkür ederim desteğinizden ötürü.bu hızla giderse bu konuyu çıktı alıp evin,odanın,banyonun kapılarına asabilirim gün sonunda.böylece amaca giden yolda çok büyük bir adım atmış oluruz.herekese yaptığı ve yapacağı samimi yorumlardan dolayı teşekkür ediyorum. :)
Gönderen: Han - 26 Nisan 2010, 14:45:17
:) şahane!.elde var 1... bu arada pek çok kez sizin mk1'e de bakmışlığım var satılık olarak.aksesuarlı da aksesuarsız da ayrı güzel.maşallah.
Teşekkürler :D :sevgi: :tamamdir
Çok soran oluyor ama herkes mezarcı öldürmeye çalışıyorlar.
Ne kadar bir bütçen var ben her zaman sahibinden de geziniyorum sanada bir araç bakalım ;)
Gönderen: orkunQ - 26 Nisan 2010, 15:00:57
:) açıkçası 7000-7500 falan.ama masraf çıkarabilir düşüncesiyle ona da 1000 lira ayırsam diyorum.ben de o mezarcılardan olmak istemediğimden sana hiç teklif getirmedim.değerini veren alsın,keşke 10000 ayırabilseydim de seninki gibi bireşey alabilsem.ileride inşallah hele bir başlayalım bu yolda yürümeğe. :)
Gönderen: Han - 26 Nisan 2010, 15:20:38
şöyle bir durum var benim mk1 bile arada masraf açıyor malum 30 yaşına erişmiş hiç masrafsız bir araç bulman çok zor aldığın her araba sana az da olsa masraf çıkarıcaktır bunu unutma :D
bana çok paraya mal oldu benim araba halada para yer versen :D o sebeple 10 bin istiyorum 10 bini aştı bana yaptığı masraf ama yürürü 10 numara oldu hiç motora anahtar değmemiş 215 binde  alacağın golf ün en büyük masrafı sana motor olur benzinli ise 1000-1500 masraf açar oda :D
Sökelim aksesuarları verelim madem benim oğlanı sana :D bende mk1 gti alırım birtane zaten satma amacımda gti almak satılmazsada motor modifikasyona el atıcam yakın zamanda :D
Gönderen: car wolf - 26 Nisan 2010, 15:36:19
merhaba en iyi en uzun ömürlü motorlardan birisidir 1.6 dizel yakıt olarak fazla seçim yapmaz  motor parçaları okadar pahalı değil c.tesi günü doblo e-5 te az yokuşta doblo arkama geldi tam dibime girdi zannetiki gidemicem 5 ten 4 e çektim 110 da topuk baktım doblo ile mesafe açıldı yokuştada ben pek sorun çekmedim ki benim araç düz dizel + golf ten kilolu 1200 kg passat golf 850 kg  devrini verdinmi hertürlü yürür kafanızda rahat olur yakıt konusunda kaçak mazottu euro dizeldi  yağ ve ya yanık ya + az benzin hiç fark etmez hertürlü gider misal köyde yakıt bitti evde kullanılan yanık yağı koyun gene gider bu motoru yapan kişi herşeyi düşünmüş adeta artık karar size ayit golf 2 almanızı tavsiye ederim hem biraz modelli olmuş olur
Gönderen: crank - 26 Nisan 2010, 15:47:09
vw nin dizeli bir numara ne mercedes nede bmw eline su dokebilr  :) bakimini yaptinmi dizel motor benzinliden cok daha uzun omurlu olur zaten bikac sene bindin mi araca kendini kisa surede amorti eder simdiden golf maceranda sana basrilardilerim :tamamdir

dusunursen sana benim aracida verebilirim bi sikintisi yok motor sanziman yuruyen on numara kaporta boya fena sayilmaz ;)

Volkswagen > Golf > 1.5 > 1980 orjinal amerikan golf(RABBIT) dizel sanroof lu 5 vites #23840458 - sahibinden.com (http://www.sahibinden.com/1980_orjinal_amerikan_golf_rabbit_dizel_sanroof_lu_5_vites-15WQQaXQQ23840458WQQpXQQdisplayitem)
Gönderen: orkunQ - 26 Nisan 2010, 16:08:42
ercijuana ve crank; ikinizin de arabasına gelip gidip bakıyordum açıkçası.ercijuana'nın profil resminden tahmin ediyordum oldschool'a sahip olduğunu ama crank'inki süpriz oldu. :) teklifleriniz için teşekkür ederim. :) evdekileri ikna çabasındayım,herkesin gönlü olsun istiyorum.malum,geç de olsa,askere gidince onlara emanet edicem.:) iki araç da düşündüklerimin arasında,tabi ercijuana benim bütçeye düşmek için hangi aksesuvarları sökecek bilemiyorum...:)
Gönderen: lostys - 26 Nisan 2010, 17:16:19
benimki de var :) gerçi şu anda göstermelik koydum ama fiyat konusunda uygun şeyler dusunuyorum kafamda..
Gönderen: al_pacino - 27 Nisan 2010, 10:17:41
abi sen şimdi doblo yu dağıttın mı eski passatla. forumda bi arkadaş da golf 4le 170 le giderken yanından doblonun onu gecip gittiğini sölemişti. bence doblo zorlamamıştır fazla.
merhaba en iyi en uzun ömürlü motorlardan birisidir 1.6 dizel yakıt olarak fazla seçim yapmaz  motor parçaları okadar pahalı değil c.tesi günü doblo e-5 te az yokuşta doblo arkama geldi tam dibime girdi zannetiki gidemicem 5 ten 4 e çektim 110 da topuk baktım doblo ile mesafe açıldı yokuştada ben pek sorun çekmedim ki benim araç düz dizel + golf ten kilolu 1200 kg passat golf 850 kg  devrini verdinmi hertürlü yürür kafanızda rahat olur yakıt konusunda kaçak mazottu euro dizeldi  yağ ve ya yanık ya + az benzin hiç fark etmez hertürlü gider misal köyde yakıt bitti evde kullanılan yanık yağı koyun gene gider bu motoru yapan kişi herşeyi düşünmüş adeta artık karar size ayit golf 2 almanızı tavsiye ederim hem biraz modelli olmuş olur
Gönderen: car wolf - 27 Nisan 2010, 10:46:00
abi sen şimdi doblo yu dağıttın mı eski passatla. forumda bi arkadaş da golf 4le 170 le giderken yanından doblonun onu gecip gittiğini sölemişti. bence doblo zorlamamıştır fazla.

tatlı yokuş yukarı tampon tampona gibiydik çıkta geçeyim diyordu bende 5 ten 4 e çektim kara bulutu yarattım :) 110-130 arası gelemedi düze çıktık ilerde düzde geçti ama kısacası 1.3 multijet benim düz dizel gibi yokuş çıkamadı >:D . dersen düzde de iyi gidiyormu o gün 180 i gördüm düz yolda çok rahat 170 yapıyor ondan sonrası biraz zorluyor
Gönderen: nizam - 27 Nisan 2010, 10:48:55
tatlı yokuş yukarı tampon tampona gibiydik çıkta geçeyim diyordu bende 5 ten 4 e çektim kara bulutu yarattım :) 110-130 arası gelemedi düze çıktık ilerde düzde geçti ama kısacası 1.3 multijet benim düz dizel gibi yokuş çıkamadı >:D . dersen düzde de iyi gidiyormu o gün 180 i gördüm düz yolda çok rahat 170 yapıyor ondan sonrası biraz zorluyor

+1 tecrübe ile sabit :)
Gönderen: car wolf - 27 Nisan 2010, 10:52:09
+1 tecrübe ile sabit :)
eski sahibi olduğundan 5 yıl iyi tecrübe sahibi araç hakkında ::)   bu arada düşünürsen benim araçta satılık kardeş   :tamamdir :saygılar  
VW Passat Dizel (http://www.vwtr.net/forum/satilik/vw-passat-dizel-t13992.0.html)
Gönderen: al_pacino - 27 Nisan 2010, 11:59:53
sağol dostum aynı motorlu kartal var bizimde motor sıfırlanıyor inş bizimkide öyle kacar.
Gönderen: car wolf - 27 Nisan 2010, 12:05:12
sağol dostum aynı motorlu kartal var bizimde motor sıfırlanıyor inş bizimkide öyle kacar.
şanzumanın önemide yüksek uyum sağlaması vs. eskiden atma dizel yaptığımız için biliyorum orj. dizel şanzumanı varsa gider ve birde 5 ileri ise uzun yolda deyme keyfine
Gönderen: al_pacino - 27 Nisan 2010, 13:09:52
5 ileri ama şanzıman kendi benzinli şanzımanı. 5.vites senkromençi istenirse değişiyormus diye duydum olmazsa değiştirteceğiz onuda. Çünkü eski halinde çok bagırıyordu 120 ile giderken. Biz motor bitik diye ondandır dedik ama bakalım motor sıfırlanınca yine bagracakmı
Gönderen: OZGUR.K - 27 Nisan 2010, 21:56:37
    Eğer dizel mk2 düşünüyosan  ve  alacağın aracın motoru da  normal düzeydeyse hiç  korkma derim.Bakımlarını güzel yaptıktan sonra çok keyif alarak binersin. LPG olayına hiç girmemeni tavsiye ederim.Dizelden korkmana gerek yok.Esas LPGli  motordan kork.
Gönderen: orkunQ - 27 Nisan 2010, 22:10:44
yapma ya! LPG'den niye korkuttun şimdi beni.ben de benzinli alıp LPG taktırsam diyordum.gerçi araba alabileceğim de bir muamma oldu ama hani olursa yani. :)
Gönderen: lostys - 27 Nisan 2010, 22:41:32
yapma ya! LPG'den niye korkuttun şimdi beni.ben de benzinli alıp LPG taktırsam diyordum.gerçi araba alabileceğim de bir muamma oldu ama hani olursa yani. :)
ya arkadas, benzinliye alısan benzinli diyo, dizele alısan dizel. sonucta hepsi aynı şey, motor :) her iki aracın da bakımını yaptıgın surece sorun cıkartmaz. sadece genel bakımları farklı oluyo. benzinde 500 e motor yaptırırsan, dizelde 1500 olur. dizelde depoyu 100 e doldurursan, benzinlide 250 olur.. sonucta fark yok..
Gönderen: cyber34 - 27 Nisan 2010, 23:03:44
Bende LPG var benzinliden daha iyi çalışıyor.
160 km/h hıza çok çabuk çıkıyorum.
170km/h de devir 4000
Benzinlinin keyfi başka..
Tavsiye ederim.
Gönderen: crank - 27 Nisan 2010, 23:11:05
hem benzin hem dizel hemde lpg denedim sonuc DIZELL benzincinin yolunu unutuyorsun bide rampada araba tokatlamasi yok mu >:D
Gönderen: orkunQ - 27 Nisan 2010, 23:23:41
Dizel kadar ekonomik olmasa da benzinli motorların bakımı çok daha ekonomik oluyormuş.Turboları hakkında pek de bilgim yok,bir de onun masrafı olursa mazotla yaptığımız ekonomiyi oraya yönlerdimiş olmaz mıyız,lostys arkadaşın dediği gibi br durum çıkıyor o zaman. :) böyle bir durumda da Lpg'li motor daha ekonomikmiş gibi geldi bana.ama ben oturduğum yerden fikir yürütüyorum,siz durumun içinde yer alıyorsunuz,saygım sonsuz...:)
Gönderen: omertek - 27 Nisan 2010, 23:35:15
Abi İlker haklı olabilr ama iki günde bir motor yaptırmıyoruz  ;)  he aldığın aracın motoru nasıl çıkar o da şans işi işte ::)
Gönderen: omertek - 27 Nisan 2010, 23:42:25
hem benzin hem dizel hemde lpg denedim sonuc DIZELL benzincinin yolunu unutuyorsun bide rampada araba tokatlamasi yok mu >:D

Ya Aydın abi ayıp sana  :) daha iki saat önce konuştuk GTİ diyorduk şimdi böyle dizel konuları içinde geziniyorsun oldumu şimdi  >:D
Gönderen: GolfMk1Diesel - 27 Nisan 2010, 23:45:05
Ya Aydın abi ayıp sana  :) daha iki saat önce konuştuk GTİ diyorduk şimdi böyle dizel konuları içinde geziniyorsun oldumu şimdi  >:D

Var tabi olmazmı  >:D
Gönderen: crank - 27 Nisan 2010, 23:47:23
Ya Aydın abi ayıp sana  :) daha iki saat önce konuştuk GTİ diyorduk şimdi böyle dizel konuları içinde geziniyorsun oldumu şimdi  >:D

omer 1 tane dizel araban varsa 2.si gti olmassa olmaz  :) ha  1 tane araban varsa illaki dizel derim  :sevgi: yoksa benzinciye giderken mide spazmi gecirirsin :D
Gönderen: lostys - 27 Nisan 2010, 23:48:31
Dizel kadar ekonomik olmasa da benzinli motorların bakımı çok daha ekonomik oluyormuş.Turboları hakkında pek de bilgim yok,bir de onun masrafı olursa mazotla yaptığımız ekonomiyi oraya yönlerdimiş olmaz mıyız,lostys arkadaşın dediği gibi br durum çıkıyor o zaman. :) böyle bir durumda da Lpg'li motor daha ekonomikmiş gibi geldi bana.ama ben oturduğum yerden fikir yürütüyorum,siz durumun içinde yer alıyorsunuz,saygım sonsuz...:)
ya işte dediğimiz gibi, her yönden hesaplarsan bi şekilde eşitleniyor.. dizel arabanın yakıtı ucuz, bakımı pahalı. benzinlinin yakıt pahalı, bakımı ucuz. bugun sanayideydim, usta yeni model dizel motorlardan illallah ettim diyo, neden dersen ufacık motora turbo koyuyolar, 100k kilometrede motor bitiyo, hadi bakalım yaptır. 3500-4000 lira. e noldu, hani az yakıyodun ?
eski model kara dizeller neyse de, yeni model dizeller tam kan emici araçlar..

ama ne derseniz deyin, eski araba arkadaş. yolda sorun oldu mu kes bi yerini, tel bagla yürürsün. ama yeni model elektronik arabada, mümkün değil.
Gönderen: omertek - 28 Nisan 2010, 00:13:59
ya işte dediğimiz gibi, her yönden hesaplarsan bi şekilde eşitleniyor.. dizel arabanın yakıtı ucuz, bakımı pahalı. benzinlinin yakıt pahalı, bakımı ucuz. bugun sanayideydim, usta yeni model dizel motorlardan illallah ettim diyo, neden dersen ufacık motora turbo koyuyolar, 100k kilometrede motor bitiyo, hadi bakalım yaptır. 3500-4000 lira. e noldu, hani az yakıyodun ?
eski model kara dizeller neyse de, yeni model dizeller tam kan emici araçlar..

ama ne derseniz deyin, eski araba arkadaş. yolda sorun oldu mu kes bi yerini, tel bagla yürürsün. ama yeni model elektronik arabada, mümkün değil.

Son satırda noktayı koymuşsun İlker olay budur benim en çok hoşuma giden şeylerden biri sadelik.
Gönderen: Han - 28 Nisan 2010, 00:29:29
 :tamamdir
Gönderen: GolfMk1Diesel - 28 Nisan 2010, 13:19:53
 :tamamdir Ne varsa, Eski araçlarda var.. :tamamdir
Gönderen: taha_jetta80 - 28 Nisan 2010, 20:24:09
ben 2009 temmuzda dizelimi bakıma soktum pompacımın dediği şuydu" olum arabayı en son eylül 2005 te getirmişsin bakıma manyakmısın" dedi. dedim gerek duymayınca nie geleyim. sonra enj ler değişti garantili bosh ile 140 tl cik tuttu birde pompa bakımı vs toplam 260 tl gibi bi rakam ödedim herşeye. yani sanayiye 4 sene ara ile gitmişim 260 liraya mal olmuş bu 4 sene içindede bir kez conta değiştirdim ki kendi kusurum sonucu toplam 500 tl gitti. bence 4 seneye bu rakam masraf bile değil. aracı kullanmasını da bilmek lazım o başka. ama benzinli arabayla aynı sürede aynı masrafı yapan varsa bilmiyorum da arabayı vereyim gelsin ;)
Gönderen: orkunQ - 29 Nisan 2010, 12:59:20
teşekkürler bilgi için...arkdaşlar,açıkçası böyle bilgilere ihtiyacım olduğu içinbu konuyu açtım.ama tabi ki bütün mesajları zevkle okuyorum,sonuçta hepinizin tecrübesine ve her türlü fikrine ihtiyacım var.herkese teşekkür ederim...bakımlarınız ne sıklıkla,ne maliyetle yaptıryorsunuz,bu konularla ilgili de beni bilgilendirirseniz çok sevinirim...herkese teşekkürler tekrar...
Gönderen: nizam - 29 Nisan 2010, 14:38:17
bakımlar standart her 10 binde ( filitre yağ ) varsa motor sıkıntısı veya ön takım sıkıntısı onları düzelmesi başka bir şey değil

yerine göre hız yerine göre arabayı korumak önemli olan araba o zaman hiç bir zaman üzmüyor seni
Gönderen: car wolf - 30 Nisan 2010, 23:33:19
(http://i1004.hizliresim.com/2010/4/30/5689.jpg) (http://urlal.com/)

eski dizele örnek düz dizel turbolu olsa nasıl gider kim bilir 180 i çeke bildim 185 i gördüm düz yolda eski ve kötü zannetmeyin çok güzel motor bu motorlar şanzuman uyum sağladımı tadından yenilmez