vwtr.net

Volkswagen => Scirocco ve Corrado => Konuyu başlatan: VolBull - 05 Nisan 2010, 22:28:17

Başlık: Bu Scirocco tamir olur mu ?
Gönderen: VolBull - 05 Nisan 2010, 22:28:17
Arkadaşlar ben Tekirdağ'da üniversite öğrencisiyim ve 1981 model Volkswagen Scirocco MK1 1.6 arabam var.
Biraz hırçın sürerek bu hale getirdim.
Vites boşta iken Gazı sonuna kadar bastım, 8000-9000 devir arasına kadar geldi ve baskı balata darmaduman oldu. :-[ Motor gövdesine olan bağlantı kulakları koptu.. Biraz sordum döküm kaynağı yapılacak dediler, bunun için motorun inmesi gerekmiş, elektrikçi şusu busu derken bayaa masraf çıkar dediler...   :'(
Acaba bunun tamiri nasıl yapılır? Tahmini ne kadar bi fiyata maal olur?
Yorumlarınızı eksik etmezseniz çok sevinir, saygılar sunarım...

(http://img688.imageshack.us/img688/4456/06062009705.jpg)

(http://img51.imageshack.us/img51/8953/24042009628.jpg)

(http://img543.imageshack.us/img543/7918/17102008365.jpg)

(http://img87.imageshack.us/img87/8759/17102008370.jpg)

(http://img535.imageshack.us/img535/4329/foto189.jpg)

Başlık: Ynt: Bu Scirocco tamir olur mu ?
Gönderen: suskun - 05 Nisan 2010, 22:40:42
öncelikle geçmiş olsun bence çıkma şanzıman bulun daha ucuzan gelir bu tamir olsada randıman vereceğini sanmıyorum
Gönderen: Mk1GTI - 05 Nisan 2010, 23:28:47
Evt komple çıkma şanzıman alsan iyi olur 400-600Tl arası bulunur sakın uğraşmayın döküm kaynak maynak işleri ile boşa zaman ve para kaybı olur.. Bide volan ve marş motoruna ihtiyacın var... Bunları istanbulda çıkmacı oto veyselden temin edebilirsin.. Ama tam parça ihtiyacı ile gidersen iyi olur...
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 00:09:38
Volan falan dağıldı da, marş motoru duruyo, iş görür heralde. Döküm kaynağını her usta yapamaz dediler bana, acaba buna motor gövdesi bulunabilir mi?
Gönderen: panik - 06 Nisan 2010, 00:34:21
patron 2000 lirayı bulur bu işçilikle birlikte. gözünü korkutmak gibi olmasın, ama cidden kolay gelsin! :saygılar
Gönderen: nizam - 06 Nisan 2010, 10:22:58
sanzuman al daha iyi döküm kaynak yapacak usta bulsan bile ucuza yapmaz ve kafanda tilki dolasır yine olur mu diye

9000 deviri neden zorladın
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 11:51:21
patron 2000 lirayı bulur bu işçilikle birlikte. gözünü korkutmak gibi olmasın, ama cidden kolay gelsin! :saygılar

2000 çokmuş yaa...  :-[ Öğrenci halimle o kadar para bulamam. Artık yazın çalışıp ucuza bitane yeni scirocco  bulayım napak...
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 11:53:55
sanzuman al daha iyi döküm kaynak yapacak usta bulsan bile ucuza yapmaz ve kafanda tilki dolasır yine olur mu diye

9000 deviri neden zorladın

Arabanın yağını değiştirdim, amcam ile babam egzosta bakıyodu, yağ su atıyo mu diye. Bende aragaz çekiyodum, amcam sonuna kadar bas dedi, bende çok merak ediyodum bassam kaç bin devire kadar çıkar diye. İyikide basmışım, yolda gelse başıma kötü bişeyde olabilirdi. Her işte bir hayır var derler işte...
 Birde o zamanlar acemi zamanlarımdı, fazla anlamıyodum arabadan, son devire 7000rpm'e vurunca kendi kendine gaz kesiyo zannediyodum, yediği yere kadar gidiyomuş  :)  2008 eylül ayından beri yatıyo araba.. Kaportada yavaş yavaş ölüyo.  :'(
Gönderen: arda_86xxx - 06 Nisan 2010, 13:01:47
geçmiş olsun ne diyelım
Gönderen: lostys - 06 Nisan 2010, 13:50:54
satmayı dusunuyo musun bu haliyle ?
Gönderen: GolfMk1Diesel - 06 Nisan 2010, 13:56:05
İstanbulda en babasını 400 den fazlaya çıkartmazlar.. ;)
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 14:41:08
satmayı dusunuyo musun bu haliyle ?

Alacak arkadaşa yazık olur.  Başka bitane scirocco mk2 alıp bunu yedek parça yapmayı düşünüyorum...
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 14:51:45
İstanbulda en babasını 400 den fazlaya çıkartmazlar.. ;)

Neyin?
Gönderen: lostys - 06 Nisan 2010, 15:17:05
izmirdemisin sen dostum ? cuma gunu nasipse orda olcam, istersen gelim bi goruselim :)
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 15:35:34
izmirdemisin sen dostum ? cuma gunu nasipse orda olcam, istersen gelim bi goruselim :)

Tekirdağ'dayım, arabada burada. Anca yaz tatilinde gidebilirim İzmir'e. Ne hakkında görüşecez acaba?  :)
Gönderen: lostys - 06 Nisan 2010, 15:53:31
bi bakim dicektim arabaya :) belki alıcı olurum die :) takas yapalım benim yogurt efendiyle :)
Gönderen: nizam - 06 Nisan 2010, 16:13:47
bi bakim dicektim arabaya :) belki alıcı olurum die :) takas yapalım benim yogurt efendiyle :)

ilker valla  :bekleriz: :t
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 17:46:39
Arabayı görürsen masraf yapmaya değmeyeceğini anlarsın, ama ben  :-\ genç aklı işte, bi çare bulurum belki diye boş boş aranıyorum.
yogurt efendi yi anlamadım ben?  ???
Gönderen: mertkoray - 06 Nisan 2010, 17:55:55
kendi aracından bahsediyor
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 18:06:51
Şefim senin yoğurttan cacık olur ama benim yoğurttan bi cacık olmaz  :tamamdir
Gönderen: cahitarsal - 06 Nisan 2010, 18:16:23
eger mk1 re baslamsaydım arabanı satmayı dusunursen alırdım bu hali ıle ama kısmet degılmıs

ılker abı sana ıyı olur bu aracta anladıgım kadarıyla arkadsata manı sıkıntısı var takasta onun ıcın ıse yaramaz nakıt veremez sanıırm ;)
Gönderen: lostys - 06 Nisan 2010, 18:18:15
Şefim senin yoğurttan cacık olur ama benim yoğurttan bi cacık olmaz  :tamamdir
abicim kafanın köşesine koy biraz düşün.. istersen msn e ekle ordan konusalım bos bi vaktinde :)
Gönderen: cahitarsal - 06 Nisan 2010, 18:25:13
abicim kafanın köşesine koy biraz düşün.. istersen msn e ekle ordan konusalım bos bi vaktinde :)

biz onu her turlu adam ederız bence sadece nakıt gereklı

dsunsene turuncu sarı yada beyaz mk1 rocco sansımanıda gti motorda komple revizee ucar vallahi :D
Gönderen: e12 - 06 Nisan 2010, 18:30:26
biz onu her turlu adam ederız bence sadece nakıt gereklı

dsunsene turuncu sarı yada beyaz mk1 rocco sansımanıda gti motorda komple revizee ucar vallahi :D
:D :D ;D :tamamdir :saygılar
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 18:33:00
Şefim parayı bastın mı arabaya uçak roketi bile takıyolar, ama işte "para" :)
Öğrenci olduğum içinde bi kazancım yok malesef. Anca yazın bi işe giripte kazanacaz işte Allah'ın izniyle.
Takas diyosan teklifini söyle, ne kadar istersin üstüne. Ama ben sadece uyarayım dedim.
Bir sürü otomobil kullandım ama bu arabanın sürüş keyfini vermedi hiçbiri. Scirocco kullanan bilir zaten. :)
Gönderen: lostys - 06 Nisan 2010, 18:42:13
benim arabam masrafsız demiyorum.. motor kodu ne acaba arabanın ?
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 18:45:15
benim arabam masrafsız demiyorum.. motor kodu ne acaba arabanın ?
Senin araba yürüyo en azından. Tam olarak bilmiyorum kodunu, motorunda resmini koydum sayfa başına.. biliyosanız banada söyleyin :)
Sen en iyisi ayrıntıları konuşmak için benim msn i ekle şefim..Madem gözünü karartmışsın, anlaşırsak yaparız bişeler.. :)
Gönderen: Mk1GTI - 06 Nisan 2010, 19:26:14
Bu 81 rocco 1600cc 75HP 4 ileri olması lazım..
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 19:31:53
Bu 81 rocco 1600cc 75HP 4 ileri olması lazım..

Benimki 5 ileri, ruhsatta 90BG olarak geçiyo..
Gönderen: Mk1GTI - 06 Nisan 2010, 19:41:47
5 olabilir vw nin araçlarda şanzıman kullanma mantğını daha kimse çözemedi zaten ama 75hp yada 78hp olması gerek gerçeği, bu düz Scirocco modeli... 110 luk EU SciroccoGTI ABD Scirocco Fuelinjections yazar arkada ve sistem K-Jetlidir..
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 19:56:34
5 olabilir vw nin araçlarda şanzıman kullanma mantğını daha kimse çözemedi zaten ama 75hp yada 78hp olması gerek gerçeği, bu düz Scirocco modeli... 110 luk EU SciroccoGTI ABD Scirocco Fuelinjections yazar arkada ve sistem K-Jetlidir..

Yok bendeki karbüratörlü düz modeli..
 Bursa'dan almıştık, sahibi 2 tane rally cross şampiyonluğu olduğunu söyledi, aks başlarını kaynaklamışlar...
Belki oynanmışta olabilir. bilmiyorum ama...
Gönderen: Mk1GTI - 06 Nisan 2010, 20:03:47
Oynamasına gerek yok bu araçlar safkan spor dur 75hp dediğim motorun fabrika 0-100 ü 8,2 dir :) gerek varmı başka bişeye :)
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 20:14:10
Oynamasına gerek yok bu araçlar safkan spor dur 75hp dediğim motorun fabrika 0-100 ü 8,2 dir :) gerek varmı başka bişeye :)

Yok şefim, zaten biliyom ben sportifliğini. Kalkışta bir tek araba bile benden önde kalkamadı bugüne kadar. Bu yüzden bi hastalık yaptı işte...
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 20:28:52
İlker abimizden ses çıkmadı. Vazgeçti galiba...
Gönderen: lostys - 06 Nisan 2010, 21:12:53
yok dısarı cıktık bea :)

erşan abi incelemiş demek :) ben gti sanıyodum :D
Gönderen: VolBull - 06 Nisan 2010, 23:08:36
Yok, "Scirocco GL Coupe" diye geçiyodu sigorta kağıdında...
Gönderen: barkit - 29 Mayıs 2010, 20:03:21
abım sen arabayı satmayı dusunurmusun?
Gönderen: e12 - 29 Mayıs 2010, 21:39:25
abım sen arabayı satmayı dusunurmusun?
sanırım aracı sattı yenısını saglamını aldı dıye bılıyorum...belkıde karıstırıyorumdur..
Gönderen: barkit - 30 Mayıs 2010, 00:43:21
bı sansımı deneyım dedım :) satmadıysa bı konusalım dıcektım
Gönderen: VolBull - 30 Mayıs 2010, 12:40:40
Yok bu araba duruyo ya, Buna yapacaım masraf yerine yenisini alırım dedim.. :)

Alacak arkadaş varsa söylesin, ben neyi var neyi yok söyleyeyim...
Gönderen: barkit - 30 Mayıs 2010, 13:07:24
sırayla sorayım o zaman  :D bu halıne ne ısterseın? tahmını ne kadar masrafı var? neler lazım? vıze durumu nedir? baska eksıklerı varmı?motor vb. tup varmı?   ısın ozu ızmırden cıkıp gelcem tekırdaga,masrafıma degermı? tek kapı anadol almayı dusunuodum,ama kafama yatarsa neden olmasın?
Gönderen: VolBull - 30 Mayıs 2010, 13:23:15
Sen şu Amerikan Scirocco nun sahibi misin?
  Her şeyini söyleyeyim abi,
1. Ben yaptırmaya değmez diye düşündüm ve yenisini aldım. Ancak parası bol olan hastası veya tamirci tanıdığı olan hastasına al derim.
2. 09.03.2007 tarihinde muayenesi bitti.
3. Motoru zayıf, yağ yakıyo. Debriyajıda görüyosun resimlerden. Motor gövdesine olan bağlantı kulakları koptu, döküm kaynağı lazım.
5. Çürüğü çok. Komple soyulup bi güzel elden geçmesi lazım.
6. Bursa'da iken bu araba Rally cross yarışlarında 2 şampiyonluğu varmış. Sol kapıdan kazası varmış galiba, su giriyo oradan arabaya ...
7. Araba yürümüyor, debriyajını burada yaparsan daha ucuza gelir, fakat buradada sağlam tamirci var mı bilmiyorum...
8. 475-500 TL arası bi vergi borcu var, Ben 1000tl istiyorum, vergi borcunuda ödeyince bana 500-525tl para kalacak.

Fakat bunlara rağmen, bugüne kadar bu arabadan aldığım sürüş keyfini yeni arabam dahil hiçbir arabadan almadım. Pedalları yumuşak, vitesleri çok rahat ve direksiyonuda çok kolay dönüyodu. Yeni arabamıda onun gibidir diye düşündüm fakat hayal kırıklığına uğradım biraz...

Başka sorun olursa cevaplayabilirim. Ötv yi bekliyorum zaten bende, yoksa çoktan hurdacıya vermiştim...
Gönderen: VolBull - 30 Mayıs 2010, 13:34:13
Bişey daha unuttum, Ben 140 ile giderken kaput kalktı cama yapıştı, ön cam çatladı bide kaput için güzel bi ayar lazım...

Uzun lafın kısası 1. maddedeki özelliklerden birini taşımayan arkadaşa şiddetle tavsiye etmiyorum...
Gönderen: WOLFSBURG EDİTİON - 09 Haziran 2010, 15:55:47
Sen şu Amerikan Scirocco nun sahibi misin?
  Her şeyini söyleyeyim abi,
1. Ben yaptırmaya değmez diye düşündüm ve yenisini aldım. Ancak parası bol olan hastası veya tamirci tanıdığı olan hastasına al derim.
2. 09.03.2007 tarihinde muayenesi bitti.
3. Motoru zayıf, yağ yakıyo. Debriyajıda görüyosun resimlerden. Motor gövdesine olan bağlantı kulakları koptu, döküm kaynağı lazım.
5. Çürüğü çok. Komple soyulup bi güzel elden geçmesi lazım.
6. Bursa'da iken bu araba Rally cross yarışlarında 2 şampiyonluğu varmış. Sol kapıdan kazası varmış galiba, su giriyo oradan arabaya ...
7. Araba yürümüyor, debriyajını burada yaparsan daha ucuza gelir, fakat buradada sağlam tamirci var mı bilmiyorum...
8. 475-500 TL arası bi vergi borcu var, Ben 1000tl istiyorum, vergi borcunuda ödeyince bana 500-525tl para kalacak.

Fakat bunlara rağmen, bugüne kadar bu arabadan aldığım sürüş keyfini yeni arabam dahil hiçbir arabadan almadım. Pedalları yumuşak, vitesleri çok rahat ve direksiyonuda çok kolay dönüyodu. Yeni arabamıda onun gibidir diye düşündüm fakat hayal kırıklığına uğradım biraz...

Başka sorun olursa cevaplayabilirim. Ötv yi bekliyorum zaten bende, yoksa çoktan hurdacıya vermiştim...

volkan merhaba bu aracı ben çok yakından tanıyorum, benim çok sevdiğim bi abimin arabası bursa mudanyada aynı mahalleden o zamanlar çok temiz ve orjinal bir araçtı. şuan bayağı yıpranmış gördüm aracı. araç duruyormu hala sende?
Gönderen: VolBull - 09 Haziran 2010, 17:36:17
Bizde bu arabayı Busa'dan almıştık. 16 AV 332.  2000 senesiydi galiba tam hatırlamıyom. 2008'den beri yatıyo işte araba, yatmaktan yıprandı. Hala bizde yatıyor öyle,. ÖTV yi bekliyorum.
Gönderen: WOLFSBURG EDİTİON - 09 Haziran 2010, 17:59:08
plaka değişmemiş aynı ruhsat kimin üstüne? ne istiosun arabaya volkan, ne masraf var  acil olarak çıkan?
Gönderen: VolBull - 09 Haziran 2010, 21:17:13
Ruhsat babamın üstüne, Arabayı aldığımız adam vefat etmiş.
Arabanın yürümesi için döküm kaynağı ve debriyaj seti lazım.
Nakliye işi ne kadar tutar bilmiyorum.
Döküm kaynağı için Tekirdağ'da düzgün bir usta olmadığını söylediler. Motor gövdesi sökülüp İstanbul'a gidecek ve orada yapılacak dediler. Baskı balata seti de İstanbul'da bulunuyormuş. Geçen sene şanzıman ve kavrama komple 200tlye veririm diye birisi aramıştı. Bunlar yapıldıktan sonra araba yürür hale gelir. Zaten sıkıntılarının hepsini yazmıştım.
Daha öncede yazdığım gibi şu anda 480tl kadar vergi borcu var Bende 520tl istiyorum Toplamda 1000tl. Muayeneside var o sana ait. Bugün verirsen muayeneye 372,47 YTL imiş. Motor gövdesi götür getir ve döküm kaynağı ne kadar tutar bilemiyorum.
Yani sana yürüyen halinin patlayacağı 480tl vergi + 520tl bana + 380tl muayene + tamir ve parça masrafı...

Arabayı Bursa'ya götürünce komple bi kaportayı elden geçirtmen lazım...
Gönderen: VolBull - 09 Haziran 2010, 23:37:49
Buradan Bandırma'ya vapur seferleri var. Aslında buradan vapura götürürsün, vapura 70tl verecen bandırmaya indirecen, oradanda kurtarıcıyla artık ne kadar tutarsa hoop Mudanya'ya. En kısa yol bu abi.

Bide aklıma bişe daha geldi. Bunun sunroofunu bizden önceki sahibi uçurmuş, bide üstünden 2 araba geçmiş. Tamirde edememişler, babam sabit cam takmış oraya...
Gönderen: Mk1GTI - 11 Haziran 2010, 16:11:57
Tekirdağdan bandırmaya değil erdek e benim buraya geliyor sanırım gemiler.. Kurtarıcı ile mudanyaya götürmek çok tuzluya patlar. Bence aracı şuan bulunduğu yerde yürür hale getirmek lazım... Bide Döküm kaynağını en iyi ve sıfır a yakın ÇAN da yaparlar ÇANAKAKALE nin ilçesi..
Gönderen: VolBull - 11 Haziran 2010, 17:17:57
Bandırmayada giden var diye biliyorum ben abi. Bencede biraz tuzlu. Fakat nasıl yapacak adam oralarda, 5 dakkalık iş olsa git yaptır getir...
Gönderen: Mk1GTI - 11 Haziran 2010, 22:27:09
2 seçenek var, ya arabayı yürütecek yada otaraftan bi kamyon denk getirip üstüne atıcak getircek, en ucuz yolu bu.. Kurtarıcı bandırmadan mudanyaya servet ister.. Ama o taraftan boş dönen bir kamyoncu mazot parasına + az bi kar la getirir..
Gönderen: VolBull - 12 Haziran 2010, 00:12:34
Aklımı okudun abi. Kamyon işi benimde aklıma gelmişti, bilgisayar başına geçince yazacaktım :)
Gönderen: WOLFSBURG EDİTİON - 15 Haziran 2010, 19:18:47
2 seçenek var, ya arabayı yürütecek yada otaraftan bi kamyon denk getirip üstüne atıcak getircek, en ucuz yolu bu.. Kurtarıcı bandırmadan mudanyaya servet ister.. Ama o taraftan boş dönen bir kamyoncu mazot parasına + az bi kar la getirir..
haklısın erşan en mantıklı yol kamyonla olur diğer türlü komple zarar. birde ben arabayı direkt olarak bursa küçük sanayiye indiricem orda a'dan z'ye herşeyini çözeriz zannedersem.
Gönderen: VolBull - 16 Haziran 2010, 09:41:43
Valla abi bizde Bursa'nın Bu Kemerçeşme'de yaptırdık hep fakat adam gibi yapan olmadı.  :-[ İnşallah sağlam adamların vardır...
Gönderen: Mk1GTI - 19 Haziran 2010, 15:19:44
haklısın erşan en mantıklı yol kamyonla olur diğer türlü komple zarar. birde ben arabayı direkt olarak bursa küçük sanayiye indiricem orda a'dan z'ye herşeyini çözeriz zannedersem.

Sistemi basit enjeksiyonlu değil sizi üzmez şanzımanda küçük sanaide hakanda vardır ama resimlerden bakınca şanzımanın ana gövdesi sağlam sadece baskı balata kovanı parçalanmış..
Gönderen: VolBull - 19 Haziran 2010, 23:50:59
Sistemi basit enjeksiyonlu değil sizi üzmez şanzımanda küçük sanaide hakanda vardır ama resimlerden bakınca şanzımanın ana gövdesi sağlam sadece baskı balata kovanı parçalanmış..
Aynen öyle şefim. Baskı balata kısmı parçalandı ve motor gövdesindeki vida bağlantı yuvaları koptu. Bu yerlere döküm kaynağı gerekli...
 Eksik bir yer kalmasın icabında...  ;)