vwtr.net

Otomobil Forumu => LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri => Konuyu başlatan: orion35 - 01 Nisan 2010, 09:36:48

Başlık: KATKILI-KATKISIZ OTOGAZ KULLANIMI
Gönderen: orion35 - 01 Nisan 2010, 09:36:48
   arkadaşlar bu konu ile ilgili farklı bir başlıkta, arkadaşlar tecrübeleri ve diğer forum sitelerinde okuduklarını paylaşmışlar, buna istinaden konuyu hem tek başlık altında toplamak, hemde başıma gelen problemi paylaşmak için yeniden açtım.
   aracımı aldığımdan beri sürekli aygaz lpg kullandım ve açıkçası lpg donanımına bakım yapılması gerektiğini bilmiyordum. ta ki aracım çekişten düşmeye ve rölantide silkelenmeye başlayana kadar. aracımda zavoli sıralı sistem lpg dönüşümü mevcut.bu sorunlardan ötürü yetkili servise gittiğimde filtrelerin ve enjektörlerin tıkanmış olduğunu gördüm. filtrelerde dahil olmak üzere enjektörleride değiştirdim.maliyeti 130TL tuttu.tabi bu değişim ve bakımdan sonra aracımda çok ciddi değişiklikler oldu çekişi arttı emisyon uyarısı vermemeye başladı. arkadaşlarla sohbet arasında shell otogaz ile aygaza göre çok daha fazla km yapılabildiği konusunu konuştuk bende denemek için bir süre shell gaz almaya başladım yanılmıyorsam 3-4 depo kadar aldıktan sonra aracımda tekrar çekiş problemi ve silkelenme sorunu oldu, tabi tekrar yetkili servisin yolunu tuttum, servis tıkanma problemi olacağı şüphesiyle filtreleri çıkardı ama filtreler temizdi, daha sonra enjektörleri çıkardığımızda baş kısımlarının yarıldığını, enjektör kanallarının özelliklerini yitirdiğini gördük, kısa süre önce değişim yapıldığı için ücret talep etmeden değişimini yaptılar. şimdi bir sorun yok ancak bu sorun malzemenin fabrikasyon hatasından mı yoksa aygaz dışında lpg kullanımından mı kaynaklandı bilemiyorum. ben bugüne kadar aygaz kullandım hiç bir sorun yaşamadım, denemek için shell kullandım böyle bir sorun çıktı. genel olarak katkılı otogaz kullanımı zararlı deniyor ama henüz bilimsel bir netice mevcut değil. sizlerde tecrübelerinizi paylaşırsanız herkes için faydalı olacağı kanısındayım.
saygılar.
Başlık: Ynt: KATKILI-KATKISIZ OTOGAZ KULLANIMI
Gönderen: nizam - 01 Nisan 2010, 10:32:05
gazın içine kattıkları kimyevi maddeler malzemeye zarar verebilir büyük ihtimal bir ürün başka sistemde iyi randımam verirken diğerini mahvediyor belli bir standart yok galiba
Gönderen: ADEM252 - 01 Nisan 2010, 14:40:58
Merhaba arkadaşım,evet katkılı önermiyorlar.Ben de başımdan geçen olayı anlatayım.Katkılı otogaz motoru temizler demişlerdi.Ben de Sunpet katkılı otogaz (Lipetgaz) almaya başladım.5-6 depodan sonra; bir sabah arabama bindim.Aaa birde baktım ki,araba benzinden gaza geçmiyor.Ve de devir 3000 e gelmiyor(ne kadar gaza basarsan bas).Ancak 35 km sonra gaza geçti vede devir problemi düzeldi.Sanayiye uğradım.Usta;benzinden lpgye geçiş yapan otomatikte belki sorun olmuştur dedi.LPG ustasına gittim.O da bir sorun bulamadı.Belki pislik tıkanmıştır.O pislikte sonradan geçmiş gitmiştir dedi.

İlerleyen günlerde, arabam lpg de giderken aniden gaz kesiliyordu.1-2 dakika sonra tekrar düzeliyordu.Ama ben hala katkılı otogazdan olabileceğini hiç düşünmemiştim.Bi arkadaşım ilk defa katkılı otogaz alıyor ve yaklaşık 120 km gidiyor.Hatta arabayı bi ara stop etmiş.Uzun süre çalıştıramamış.Ve de araba yakıtı normalden fazla yakmış.Arkadaşlar muhtemelen katkılı otogaz, filtre ve enjektörleri tıkıyor.Tekrar benim sorunuma döneyim.Arkadaşımın başına gelen bu durum karşısında katkılı otogazdan şüphelenmeye başladım.Petrol ofisinden almaya başladım (yani katkısız).Yukarıda bahsettiğim sorunlar birdaha başıma gelmedi.Bu kadar rastlantı olmayacağına göre sorunlarım katkılı otogazdan kaynaklanıyormuş demekki.Zaten Atiker bayiisi ile de görüştüğümde,katıkılı önermiyoruz, ancak arabaya LPG yeni takıldıysa ,o zaman sürekli katkılı kullanacaksa olabilir,yoksa önceden sürekli normal gaz alırken, sonrada katkılı almayı önermiyoruz demişlerdi.
Gönderen: maminci - 01 Nisan 2010, 15:59:04
Merhaba arkadaşım,evet katkılı önermiyorlar.Ben de başımdan geçen olayı anlatayım.Katkılı otogaz motoru temizler demişlerdi.Ben de Sunpet katkılı otogaz (Lipetgaz) almaya başladım.5-6 depodan sonra; bir sabah arabama bindim.Aaa birde baktım ki,araba benzinden gaza geçmiyor.Ve de devir 3000 e gelmiyor(ne kadar gaza basarsan bas).Ancak 35 km sonra gaza geçti vede devir problemi düzeldi.Sanayiye uğradım.Usta;benzinden lpgye geçiş yapan otomatikte belki sorun olmuştur dedi.LPG ustasına gittim.O da bir sorun bulamadı.Belki pislik tıkanmıştır.O pislikte sonradan geçmiş gitmiştir dedi.
lerleyen günlerde, arabam lpg de giderken aniden gaz kesiliyordu.1-2 dakika sonra tekrar düzeliyordu.Ama ben hala katkılı otogazdan olabileceğini hiç düşünmemiştim.Bi arkadaşım ilk defa katkılı otogaz alıyor ve yaklaşık 120 km gidiyor.Hatta arabayı bi ara stop etmiş.Uzun süre çalıştıramamış.Ve de araba yakıtı normalden fazla yakmış.Arkadaşlar muhtemelen katkılı otogaz, filtre ve enjektörleri tıkıyor.Tekrar benim sorunuma döneyim.Arkadaşımın başına gelen bu durum karşısında katkılı otogazdan şüphelenmeye başladım.Petrol ofisinden almaya başladım (yani katkısız).Yukarıda bahsettiğim sorunlar birdaha başıma gelmedi.Bu kadar rastlantı olmayacağına göre sorunlarım katkılı otogazdan kaynaklanıyormuş demekki.Zaten Atiker bayiisi ile de görüştüğümde,katıkılı önermiyoruz, ancak arabaya LPG yeni takıldıysa ,o zaman sürekli katkılı kullanacaksa olabilir,yoksa önceden sürekli normal gaz alırken, sonrada katkılı almayı önermiyoruz demişlerdi.
Atiker bayisinin dediğine bir anlam veremedim, nasıl yani 'sürekli alacaksa olur, önceden katkısız aldıysa  artık katkılı olmaz', birşey zararlıysa süreklide alınsa, ara ara da alınsa zaralıdır.. ??? ???
Gönderen: nizam - 01 Nisan 2010, 16:01:23
Atiker bayisinin dediğine bir anlam veremedim, nasıl yani 'sürekli alacaksa olur, önceden katkısız aldıysa  artık katkılı olmaz', birşey zararlıysa süreklide alınsa, ara ara da alınsa zaralıdır.. ??? ???

galiba sistmeme ona göre ayar yapıyorlar, sunun gibi yeni nesil araçlara nasıl normal yakıt aldıgında sorun çıkar diyorlarsa lpg içinde böyle bir şey yapabilirler.
Gönderen: maminci - 01 Nisan 2010, 16:07:31
Ben 4 yıldır otogaz kullanıyorum, ayar yapıldığını hiç duymadım, var mı öyle birşey gerçekten?
Gönderen: mustklc - 01 Nisan 2010, 18:19:38
katkılı otogazın , atıyorum % 10 u katkı maddesi olunca haliyle % 90 lık bir gaz almış alıyorsunuz. bu yüzden diğerine göre daha çok yakması normaldir.  lpg ve enjektörlerin katkı maddesi ile temizleneceği fikrine de hiç katılmıyorum. eninde sonunda enjektörleri ve filtreyi benim gibi değiştirmek zorunda kalıyorsunuz.  kötü gaz iyi gaz ayrımına katılıyorum. alpet in gazı bana her zaman kötü geldi. en son aldığım alpet gaz, enjektörü bozdu, deyim yerindeyse ırzına geçti. şimdi değiştireceğim 400 lira istiyorlar.
Gönderen: nizam - 01 Nisan 2010, 18:32:21
mustafa sen o aracı sat bence usta katliamından kurtulsun biraz üst modele çık

her hafta masraf ben üzüldüm artık  :-[
Gönderen: orion35 - 01 Nisan 2010, 21:33:17
opet aygaz katkılı satışa devam ediyomu arkadaşlar, 2 gün önce aldım hiç dikkat etmedim. o zaman katkısız düzgün bir yer bulup ordan almaya devam edecez. başka kimsenin başına bişey gelmedimi tecrübeleri ne kadar çok paylaşırsak faydası o kadar fazla olur arkadaşlar yazın yazın :o
Gönderen: mustklc - 02 Nisan 2010, 10:21:31
mustafa sen o aracı sat bence usta katliamından kurtulsun biraz üst modele çık

her hafta masraf ben üzüldüm artık  :-[

valla düşünüyorum , ama kaman gibi bir yerde oturuyorum, araba şart. direkt satıp da arabasız kalırsam diye satamıyorum. takas düşünüyorum. parasında değilim ama hala düzelmedi düzelmedi soğudum artık arabadan
Gönderen: ADEM252 - 03 Nisan 2010, 20:54:59
opet aygaz katkılı satışa devam ediyomu arkadaşlar, 2 gün önce aldım hiç dikkat etmedim. o zaman katkısız düzgün bir yer bulup ordan almaya devam edecez. başka kimsenin başına bişey gelmedimi tecrübeleri ne kadar çok paylaşırsak faydası o kadar fazla olur arkadaşlar yazın yazın :o

Evet opet katkılı satıyor.

Evet arabaya LPG yi yeni taktırmışsan katkılı alabalirsin.Ama dediğiniz gibi katkısız alıp sonradan katkılıya başlamayı tavsiye etmiyorlar.Bilmiyorum neden öyle dediklerini.
LPG yi taktırdığında ara sıra katkılı, ara sıra katkısız alsan belki de  bişey olmaz.Ama sürekli katkısız alıp,sonradan katkılıya başlayınca sorun oluyordur belki.Bilemiyorum aklıma bu geliyor.
Gönderen: htmetin - 17 Temmuz 2010, 12:56:33
en iyisi milangaz-pogaz (ikisi aynı zaten) - ipragaz diğer markalardan nedense memnun değilim.
Gönderen: htmetin - 17 Temmuz 2010, 12:56:49
çekiş en iyi milangazda
Gönderen: thebad - 18 Temmuz 2010, 00:11:25
aynı sorunları bende yaşadım arkadaşlar zavoli takılı bendede.
birkaç yerden gaz aldım aygaz çekişte iyi ama ipragazda fena değilde hemde katkısız.
zavoli ustalarıda ipragazı tavsiye ediyor.bende memnun kalım ipragazdan sizede tavsiye ederim
Gönderen: maminci - 03 Ağustos 2010, 17:22:27
Yaşadığım sorunlardan ve özenle, titizlikle hep katkılı aldığım dönemde otogaz filtremin 7000 kmdeki simsiyah son halini gördükten sonra son 10 bin km dir(yaklaşık 20 depodur) katkılı almıyorum, özellikle aldığım bir yer de yok, yeter ki katkılı olmasın diye gidip biryerlerden alıyorum (3 yıl fazla para verip sözüm ona en iyisini aldım) ne silkeleme kaldı, ne de başka sorun.. Kesinlikle  katkılı araca zarar veriyo..
Gönderen: fatih_et - 12 Eylül 2010, 22:19:04
ben de başka forumlara baktım çoğu arıza katkılı aygazdan kaynaklanmış hatta enjektör resimlerini çekmişler yağla tıkanmış halini.
dikkatimi çeken 10 kişiden altısı aynı şeyleri söylüyor;
1.) hepsinin ustası aracı tamire
götürdüklerinde ilk olarak aygaz mı kullanıyorsun sormuş,
2.) kimse karbüratörlü araçlarda sıkıntı yaşamıyor
(benzinli araçların hepsi karbüratörlü değil mi zaten?)
3.) önce katkılı kullanıp sabah teklemesi, geç çalışma gibi
sorunlar yaşayanlar katkısıza geçince hepsinin geçtiğini söylüyor
4.) çoğu BP bilhassa Milangaz tavsiye ediyor.

aklım karıştı, arabamı yeni aldım 2 ay oldu, otm Bora, yaklaşık 5000 km kullandım 20 depo kadar Aygaz EuroLpg+
şimdiye kadar hiç tekleme çalışmama olmadı,benden önceki sahibi de Opet kullanmış, katkılı gazdan arızası olan hiç duymadım
sadece abimin arabasında enjektör arızası çıktı ama tıkanma yoktu yani bu anlatılanlarla ilgisiz bir arızaydı.

şimdi 3 yıldır güvendiğim gaza kötü denince ne yapacağımı şaşırdım
Gönderen: maminci - 13 Eylül 2010, 15:17:12
Benimle(daha doğrusu sorun yaşayanların çoğuyla) aynı yola girmişsiniz, benimde başlangıçta pek sorunum yoktu, daha sıkıntı olacak kadar km yapmamışsınız, forumlarda anlatılanları yaşamak istemiyorsanız  KATKILIDAN UZAK DURUN...
Gönderen: mjserhat - 14 Eylül 2010, 11:39:52
benim arabada karbüratörlü;91 golf mk 2....araba ilk 5 kmye kadar bi kaç kez stop ediyor ama daha sonra kendini açıyor; bi kaç depo aygazdan aldım üstüste ondan olmus olabilir mi acaba? yoksa shelle devammı edeyim?
Gönderen: gültekin77 - 14 Eylül 2010, 17:03:13
Benimle(daha doğrusu sorun yaşayanların çoğuyla) aynı yola girmişsiniz, benimde başlangıçta pek sorunum yoktu, daha sıkıntı olacak kadar km yapmamışsınız, forumlarda anlatılanları yaşamak istemiyorsanız  KATKILIDAN UZAK DURUN...

Ne kadar zaman sonra sorun yapıyor acaba maminci kardeşim,
Benim arabada yaklaşık 30 bin km dir lpg var ve ben hep aygaz eurolpg+  kullandım ve şuana kadar hiçbir sorun yaşamadım yaşamakda istemiyorum.
Gönderen: maminci - 14 Eylül 2010, 19:27:29
Benimki 25-30 bin civarında başlamıştı.
Gönderen: beyazbora - 08 Ekim 2010, 15:04:35
Yaşadığım sorunlardan ve özenle, titizlikle hep katkılı aldığım dönemde otogaz filtremin 7000 kmdeki simsiyah son halini gördükten sonra son 10 bin km dir(yaklaşık 20 depodur) katkılı almıyorum, özellikle aldığım bir yer de yok, yeter ki katkılı olmasın diye gidip biryerlerden alıyorum (3 yıl fazla para verip sözüm ona en iyisini aldım) ne silkeleme kaldı, ne de başka sorun.. Kesinlikle  katkılı araca zarar veriyo..

filtremin simsiyah hali demişsinizde anlayamadım tam
ya bende değiştirdim filtreyi öyle bir şey görmedim siz filtrenin içini açıp içine mi bakıyorsunuz?
 yoksa kapalı sadece hortum girişleri var
Gönderen: maminci - 08 Ekim 2010, 15:14:16
filtremin simsiyah hali demişsinizde anlayamadım tam
ya bende değiştirdim filtreyi öyle bir şey görmedim siz filtrenin içini açıp içine mi bakıyorsunuz?
 yoksa kapalı sadece hortum girişleri var
Filtreyi söktüklerinde dışarıdan görülen kısım zaten  belli ediyo kendini, kirli siyah, yağlı bir tabakayla kaplanmış halde oluyo katkılı filtresi.
Gönderen: fatihk557 - 01 Aralık 2010, 13:10:57
bende de POGAZ aldığım zaman araba yaklaşık %10 daha fazla yakıyo ve sabahları  tüpte sıkıntı yaratıyor çekmiyo devirlenmiyo felan fakat TOTAL den alınca hiç sıkıntı yok PO nun gazıda bence sıkıntılı
Gönderen: golf2001 - 01 Aralık 2010, 22:32:12
bende de POGAZ aldığım zaman araba yaklaşık %10 daha fazla yakıyo ve sabahları  tüpte sıkıntı yaratıyor çekmiyo devirlenmiyo felan fakat TOTAL den alınca hiç sıkıntı yok PO nun gazıda bence sıkıntılı
:tamamdir
Gönderen: yesilkrt - 01 Aralık 2010, 22:38:14
total gaz gerçekten iyi. hem de ucuz diğerlerine göre.
Gönderen: golf2001 - 03 Aralık 2010, 00:15:00
bu fiyatlara katkılıda alınmaz katkısızda  :bekleriz:
lpg gazı ankarada 2.16 tl
sulu falan varmıdır.ucuz yollu ?
Gönderen: gültekin77 - 04 Aralık 2010, 15:34:36
Bursa'da 2.29 olmuş,bugün görünce fiyatı şok oldum moralim bozuldu bir anda 20 krş birden zam,neye göre yapıyorlar bu zammı anlamış değilim. >:(