vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf II => Konuyu başlatan: al_pacino - 04 Mart 2010, 20:04:54

Başlık: 1.6 td için performans tavsiyeleri
Gönderen: al_pacino - 04 Mart 2010, 20:04:54
Herkese selamlar, arkadaşlar 1 ay kadar önce bir mk3 aldım fakat motoru 1.6 td oldugu için mk2 bölümüne yazmamın daha dogru oldugunu düşündüm. Fotolar gelecek yakında inş. Aslında aracımın motorunu kurcalamak ve modifiyeye cok fazla para harcamak istemiyorum ama yinede ufak tefek bişeyler yapmak istiyorum sizlerinde katkılarınızla. Yakıtı cok fazla zıplatmayacak düşük maliyetli tavsiyeler bekliyorum.  Öncelikle bir abi 207 hdi aracına carbon cleaning yaptırdıgını ve cok faydalı oldugunu söyledi. Bir de özellikle bor denilen bir katkıdan bahsetti hem performansı arttırdıgını hemde yakıtı dusurdugunu soyledı. 1 depoda 100 km fazla gıttıgını soyledı. Bende arattım google da memnun olanda var aman uzak durun dıyende var.Tamircim carbon cleanın eskı arabalara onerilmediğini ama bor koyabilcemı soledi. Bir de performans hava filtresi var kafamda. Bunları mk2 ye uygulayan arkadaşlarımız var mı acaba. Tecrübelerizi paylaşabilir misiniz.
Başlık: Ynt: 1.6 td için performans tavsiyeleri
Gönderen: car wolf - 04 Mart 2010, 22:42:18
en kolayından ıntercooler yapa bilirsiniz
Gönderen: al_pacino - 04 Mart 2010, 23:56:11
Tavsiye için teşekkür ederim. Tam da benim aklımdan geçiodu forumu okudum da bi arkadas ford transit ve as950 colerı olur demıs. Performansı ve faydaları edilen masrafa değermi acaba. Kabaca kaca patlar bu işlem bilen varmı ya da bu işten anlayan ve bizi yolmayacak iyi bir usta tanıyan arkadaş varmı. ist avr yakasındayım ben.
Gönderen: taha_jetta80 - 05 Mart 2010, 18:42:34
aslında kendin bile takarsın onu basit bi işlem.sana golf2-3 cooleri alsan sıfırı 150 tl civarındaydı. hortumlarıda bulmakta sıkıntı çekmezsin. 250 civarı birşey harcarsın tahminen. ve sana bence gayet yeterli olur diye düşünüyorum.
Gönderen: OZGUR.K - 05 Mart 2010, 21:29:14
             Öncelikle hoşgeldin arkadaşım.Bence motoru hiç kurcalatma.Mazotu eurodiesel  olarak kullanırsan  ve yağı da Castrol 10/40 kullanırsan daha fazla verim alırsın.Hiç ekstra bişeylere girmemeni tavsiye ederim.
Gönderen: al_pacino - 05 Mart 2010, 21:31:31
             Öncelikle hoşgeldin arkadaşım.Bence motoru hiç kurcalatma.Mazotu eurodiesel  olarak kullanırsan  ve yağı da Castrol 10/40 kullanırsan daha fazla verim alırsın.Hiç ekstra bişeylere girmemeni tavsiye ederim.
İntercool olayının faydası yokmu ki bu araclarda. Cok kafama takılıo intercol özellikle. Güc artışı olmazmı hiç yada motoru rahatlatma falan
Gönderen: car wolf - 05 Mart 2010, 21:41:28
vectrada fark yapıyordu 19 hp bir ara düşünmüştüm yapmayı parasızlıktan tam gerçekleştiremedim hem araçta satıldı
Gönderen: mecamir - 05 Mart 2010, 21:57:14
İntercool olayının faydası yokmu ki bu araclarda. Cok kafama takılıo intercol özellikle. Güc artışı olmazmı hiç yada motoru rahatlatma falan

oluyor tabii ki. intercooler turbonun bastığı havayı soğutuyor. "ne kadar soğuk hava = o kadar iyi yanma" kanunundan yola çıkarak performansın artacağını söyleyebiliriz. yalnız dikkat edilmesi gereken konu şudur ki: turbo salyangozu ile intercooler'ın hacminin orantılı olması gerekir. Bu konuyla ilgili forumda bilgi vermiştim ama hangi başlıktaydı hatırlamıyorum. as950 intercooler'ını bilmem ama sanırım büyük gelir ve aracınızın performansı düşer (hava intercooler'ın içinde fazla dolaşıp sıkışmayacağı için hava basıncı azalacağından). intercooler seçimini iyi bir turbo ustasıyla bilrikte yaparsanız yanlış seçim yapmazsınız.
Gönderen: OZGUR.K - 05 Mart 2010, 22:00:48
        Babamda   mk III  1.9  TDI  var.Intercooler'ı orijinal fabrikasyon. Performansı tabiiki çok güçlü.Ama tahminimce sonradan intercoolerlar ne kadar sağlam olur?Tartışılır.
Gönderen: mecamir - 05 Mart 2010, 22:03:06
        Babamda   mk III  1.9  TDI  var.Intercooler'ı orijinal fabrikasyon. Performansı tabiiki çok güçlü.Ama tahminimce sonradan intercoolerlar ne kadar sağlam olur?Tartışılır.

sağlam olur sağlam olur da yazdığım gibi doğru tercih yapmak çok önemli ;)
Gönderen: OZGUR.K - 05 Mart 2010, 22:58:48
            Doğrudur  ;)
Gönderen: flow1344 - 14 Mart 2010, 02:05:34
arkadaşlar selam hazır turbo konusunu işliyoken bi sorum olacak.mazot pompasından turboya giden ince hortum takılmayı unutulursa araçta ne gibi değişiklikler olur. mesela aracın turbosu basmaz mı? ya da egsozdan aşırı duman mı atar? sormamın nedeni kafamda soru isaretleri var turboda sorun yasıyorum..şimdiden tşk..
Gönderen: python77 - 26 Mart 2010, 20:39:30
arkadasım ıntercoolr olabılır ama performansda pek fark yok benım aracımın aynı ozellıklerı olan arkadas taktırmıs bırlıkte kalkıs uzak mesafa ve benzerı denemeler yaptık bı fark yok kafa kafaya hatta benım aracımı bıraz bakımlı onu gectım bıle ben onun aracın takılmamıs halınıde bıldıgım ıcın pek fark etmememıstı benım aracımada dusunuyordum onunkını gorunce vazgectım bor faydalı oluyor yalnız yagını 10/40degıl 15/40koymanda fayda var cunkı hem havalar ısınıyo hemde bor yagda koyulsma pek yapmıyo oyuzden yaz havalarıda gelıyokı surtunme yaga baglı olacagında bıraz kalın koymanda fayda var 10/40kış yagıdır bence tabı benden daha ıyı bılen arkadaslar var onlar yardımcı olucaklardır sana
Gönderen: escocem - 26 Mart 2010, 22:07:33
bor katkısnı fiestaya ekledim fordun orjinal 5-30 yağını kullanarak..önceki yağ magnatec idi ilitre felanda değişti tabi..araç gerçekten çok değişti motor sessizleşti ve çok rahat çalışmaya başladı önceden patinajsız en hızlı kalkışta verdiğim oranda gazı suan verdiğimde araç direk sarmaya başlıyor...şimdi elime şanzıman için olanıyla birlikte takım geldi birde karbüraör temizleyicisi var amerikadan ithal hepsini müsayit zamanda uygulıycam bakalım..paylaşırım bizim araçlarda ne değiştirdiğini..
Gönderen: erdem325 - 28 Mart 2010, 22:10:41

bu konuda genel bir yanilma var..
bakin eger araciniz kirsal motorin yakacak sekilde dizayn edildiyse kirsal motorinden sasmayin..
euro ile normal yani kirsal motorin arasinda cok ciddi miktarda kukurt orani farki var..
ve bu iki mazotun incelikleri cok farkli..
euro kullanmasi gereken yeni nesil araclar kuskusuz euro kullanmalidir, kirsal kullanirlarsa bir sure sonra onlara acacagi masraf az olmayacaktir..
bunun gibi eski nesil diesellerde kesinlikle ve kesinlikle normal yani kirsal motorin kullanmalidir..
euro eski nesil araclarin mazot pompalarina ve enjektorlerine zarar verir..
hem inceliginin fazla olmasi hemde daha yagsiz olmasi eski neil pompalara ve enjektorlere zarar verir..
insanlar eski nesillere euro alinca iyi gidiyor diyor, evet dogru iyi gidiyor cunki arac mazotun inceliginden oturu daha fazla mazot yakiyor buda cekise etki ediyor ama bu cok tehlikeli..
mazot pompasi elemanlarini tahrip eder bu incelikte mazot..
siz siz olun aracinizda kullanilmasi gereken mazot ne ise onu kullanin..
buarada bu bilgiler kulaktan dolma degildir..
bizzat babam diesel motor ustasidir..
bende dieselin icinde buyudum..

aracinizin performansina gelince ucuz ve etkisi hissedilecek basit modifiye bencede intercooler olacaktir..
hem intercoolerin zerre zarari olmaz motorunuza..
gonul rahatligiyla takabilirsiniz..
yok bana yetmez bu fark dersenizde turbonuzun basinc ayari ile oynayabilirsiniz..
daha fazla bastirabilirsiniz turbonuza ama tavsiye etmem..
bastirdiginiz her fazla miktar motor omrunuzden gidecektir..
Gönderen: al_pacino - 29 Mart 2010, 09:57:57
bilgiler için çokteşekkürler arkadaşlar. 2 turbocu ustaya sordum ve sonradan atılan intercool orjinalı gibi olmaz dediler. edeceğin masrafa yazık dediler. Sağolsunlar üç kağıtcı insanlar olsalardı para alalım iş çıksın diye ayak yaparlardı. sizlerde sağolun çok aydınlattınız. Artık intercool taktırmayı düşünmüyorum.
Gönderen: AYHAN-BABA - 25 Mayıs 2010, 20:21:33
erdem325 abi bizde 85 model golf TD var han sen yazmışısınya euro eski nesil araclarin mazot pompalarina ve enjektorlerine zarar verir.bende yarım depo euro dizel yarım depo kırsal motorin alsam gine zarar verirmi
Gönderen: meister6 - 26 Mayıs 2010, 21:00:14
arkadaşlar bende bu foruma yeni katıldım güzel bi birliktelik var muhabbetler güzel intercol olayını benim önceki 1988 jetta td aracım için alıp taktırmıştım hemde orjinalini çok faydasını görmüştüm aracım asla hararet yapmıyordu taktırmadan önce aracı biraz sıkıştırdımmı hararet hemen ortayı geçiyordu tehlike çanları çalıyordu intercol taktırdım aracı 180 km hızla basıyom asla ortayı geçmiyordu bunları sizlerle paylaşmak istedim
Gönderen: ismailtunca81 - 26 Mayıs 2010, 21:54:21
pulluk takıp tarlayamı gidecen birader boşver  10 binden 10 bine bakımını yap çok fazla yorma ama devirsizde kullanma  ilk çalıştırmada  stop etmede yaz kış 1 dk bekle  bide  2 yagda bi bor ekle al sana performans

performans = bastımı  gitmek bastımı durmak  az  masraf, çok  yol , az  yakıt,  çok  gezmek
zaten  dediğin araba  golf bide turbo dizel neyin performansını istiyon 160 km *hz dan sonra  zaten rüzgar sesinden gidemen bu yüzden intercool  yok vintercool  boşver
güle  güle kazasız  belasız  bin ve dua  et  iyiki golfüm var diye

iyi formlar
Gönderen: crank - 27 Mayıs 2010, 00:50:11
pulluk takıp tarlayamı gidecen birader boşver  10 binden 10 bine bakımını yap çok fazla yorma ama devirsizde kullanma  ilk çalıştırmada  stop etmede yaz kış 1 dk bekle  bide  2 yagda bi bor ekle al sana performans

performans = bastımı  gitmek bastımı durmak  az  masraf, çok  yol , az  yakıt,  çok  gezmek
zaten  dediğin araba  golf bide turbo dizel neyin performansını istiyon 160 km *hz dan sonra  zaten rüzgar sesinden gidemen bu yüzden intercool  yok vintercool  boşver
güle  güle kazasız  belasız  bin ve dua  et  iyiki golfüm var diye

iyi formlar

+1453
Gönderen: AYHAN-BABA - 30 Mayıs 2010, 22:37:48
abi BOR koymanın hıza faydası varmı
Gönderen: al_pacino - 31 Mayıs 2010, 08:21:53
Sanmam sürati etkileyeceğini. ben koydum belki cok az serileşti ama son hıza faydası olmaz. biraz performans farketti  O da nasıl oldu düşük devirlerde vites küçültmem gerekiyordu araba stop edecek gibi titriyordu bunu kaldırdı. Hem ilk calısmadaki titreme azaldı hemde düşük devirlerdeki.
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 08 Haziran 2010, 14:48:45
Carbon Clenear'ı tavsiye etmem zaten şimdi tedavülden kalkmak üzere. Onun yerine WURTHZ yakıt katkısını depoya dökün aynı işi görüyor ve daha sağlıklı.

Bor Power güç artışı verebilir ama en fazla 1 hp kadar bunu zaten hissedemezsiniz, yakıt tasarrufu konusunda birşey diyemiyeceğim uzun yol da hiç denemedim, ama kısa mesafelerde hiç bir farkı yok. Sadece şunda hemfikirim Bor sayesinde egzostan hiç duman atmıyor dizeller aynı benzinli gibi çalışıyor.

O araca yapılacak modifikasyon uygulaması pek, motor elektronik olmadı için biliyorsunuz chip tuning yapılmıyor.İntercooler takmak için turbo basıncının arttırılması gerekir, eğer turbo basıncını arttırırsanız olabilir, tabi turbo basıncı artınca silindirler zarar görebilir.
Gönderen: al_pacino - 08 Haziran 2010, 15:39:48
Bilgiler için teşekkürler hocam peki turbo basıncı istediğimiz gibi değiştirebileceğimiz birşey mi yoksa turbonun komple değişmesi mi gerekli?
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 09 Haziran 2010, 01:11:37
Bilgiler için teşekkürler hocam peki turbo basıncı istediğimiz gibi değiştirebileceğimiz birşey mi yoksa turbonun komple değişmesi mi gerekli?

Turbo basıncını arttırmak için genelde daha büyük bir turbo takılır veya harici bir wetegate ,tabi harici bir westegate eski sistemlerde ne kadar randuman verir veya ona göre varmıdır bilemem. Dahili westegatelerde turbo basıncını arttırabiliyorlar ama çok ince bir ayar ister, fazla aşırı açılmamalı, bunlar yapıldıktan sonrai ntercooler takılıp mazot pompa ayarı biraz açıldıktan sonra 10-15 hp arası güç elde edilebilir.
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 10 Haziran 2010, 12:33:39
Araç Common Rail donanıma sahip değilse yani mekanik pompalı dizel veya Pums Duse (Pompa Meme TDI) motorsa ki;  2009'a kadar tüm Transporterler, şu an ki Caddyler, Passat,Golflerin 2009'a kadar olanları Pump Duse'dir bu araçlarda Kırsat mazot kullanılır. O yüzden euro diesel belki performansa az da olsa etki eder ama araç daha çok mazot harcıyabilir.

WURTHZ'ün dizel katkısını tavsiye ederim. Depoya ne kadar katılıyordu tam aklımda değil web sitesinde yazıyordu ama sanırım en az yarım depoya tamamını boşaltıyorsunuz,aynı carbon clenear gibi etki yapıyor fiyatı da 26 TL olması gerek tavsiye ederim yalnız onu dökünce en az bi 50-60 km durmadan ilerleyin.
Gönderen: AYHAN-BABA - 10 Haziran 2010, 19:36:14
abi bizim araba 85 model golf 2 td buna euro dizel alsak bişey olurmu bide tam depo mazota 2 tane WURTHZ koysak bişey olur 2 bişeyde nie durmadan ilerleyelim ilerlemesek araba istop edermi
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 14 Haziran 2010, 11:30:23
Öncelikle euro diesel koysanız birşey olmaz, normalde o araca kullanacağınız akaryakıt kırsal motorin yani normal mazottur. Euro diesel belki biraz performansa etki eder ama daha fazla mazot harcar, gereksiz yani.

WURTHZ'e gelince, herşeyin fazlası zararıdır dimi, azı yarar çoğu zarar. Kullanım klavuzuna yazıyor en az 40-50 litreye bir tane döküyorsunuz sanırım, yanma odalarını,enjektörleri, kurumu vs.. bayağı temizler.

İkincisi dediğiniz soruyu anlamadım?
Gönderen: AYHAN-BABA - 19 Haziran 2010, 17:26:57
abi hani sen yazmışsınya wurthx koyduktan sonra durmadan ilerleyin die nden ilerliyoz dursak yada arabayı stop etsek bişey olurmu
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 19 Haziran 2010, 18:23:28
abi hani sen yazmışsınya wurthx koyduktan sonra durmadan ilerleyin die nden ilerliyoz dursak yada arabayı stop etsek bişey olurmu

Birşey olmaz sadece depoya katkıyı koyduktan sonra araçla en az motoru stop etmeden bir 50 km yol yaparsanız katkı motor iç duvarları, yanma odası,subaplar vs.. gibi parçalarda kurum ve tortuyu çıkarmada daha etkili olur. Çünkü kurum ve toru o kadar yapışken bir maddedir ki, siz katkıyı depoya koyup marşa bastıktan sonra  sadece 5-10 km yol yapıp motoru stop ederseniz kurum temizliği tam başlayacağı zaman siz işlemi iptal etmiş olursunuz. Durmak derken stop etmek anlamında söyledim.

İşte kurum da böyle birşey oluyor.
(http://i41.tinypic.com/j9ofhf.jpg)
Özetle bir çamaşır makinasına çamaşır tozunu kattıktan sonra çamaşırları tertemiz etmesi için en az 45 dakikaya ihtiyacı vardır, siz 20 dakika sonra makinayı kapatırsanız çamışırlarınız temizlenmemiş olur, böyle düşünebilirsiniz saygılar.

Gönderen: flow1344 - 19 Temmuz 2010, 21:24:18
intercooler nerden temin edebiliriz?set olarak.aracım 91 model golf1 td 70 hp
Gönderen: al_pacino - 20 Temmuz 2010, 09:21:19
alpers3 nickli arkadasda mevcut
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 11 Mayıs 2011, 22:43:52
Bu arada bir güncel çekelim. Intercooler olarak herhangi bir intercooler kullanabilirsiniz veya ebay da satılan ince dikdörtgen şeklnide ki tampon içine takılan intercooler'lar. Intercooler den sonra turbo'yu basıncını biraz arttırıp pompa basıncınıda açarsanız bayağı bir fark olur.Yalnız intercooler için silikon hortumlar, krom redüktörler gerekecek, bunları da ebay'dan alabilirsiniz.Mavi renkli seçerseniz çok da güzel görünür. Ayrıca bir manuel turbo boost ve gauge kullanırsanız daha sağlıklı olur.

Eğer fazla asraf etmem diyorsanız, motora konumlandıracağınız küçük bir intercooler '' T4 2.5 TDI'lerde ki gibi'' 2 tane 35 cm'lik boru ile kolayca bağlayabilirsiniz.Kaputta intercooler havalandırma ızgarası varsa çokta iyiy olur.