vwtr.net

Otomobil Forumu => Genel => Konuyu başlatan: firatyilmaz - 16 Şubat 2010, 00:20:19

Başlık: en iyi lastik markaları
Gönderen: firatyilmaz - 16 Şubat 2010, 00:20:19
arkadaslar oylamayı yapalım ve yenı lastık alacak arkadaslara yardımcı olalım
Başlık: Ynt: en iyi lastik markaları
Gönderen: serkov - 16 Şubat 2010, 01:38:16
bende marka değeri olarak michelindir. kendim alamadım ama alabilsem onu alırım.

şunu söyleyeyim.. good year ve fulda'nın yakınından geçmeyin...
Gönderen: lostys - 16 Şubat 2010, 10:00:20
her marka lastiğin kullanım alanları farklı bildigim kadarı ile. mesela sadece düz asfalt üzerinde kullanacaklar için michelin markası tavsiye ediliyor, lastik hamurları yumuşak olduğu için. ama köy yolu, bozuk asfalt, toprak ve taşlı zeminlerde ise daha sert olan good year yada lassa markaları daha iyi diyorlar. ben öyle duydum.
Gönderen: ghost42 - 16 Şubat 2010, 13:10:22
continental nerede?
Gönderen: blackboyss - 16 Şubat 2010, 19:32:57
michelin  :D ;D
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 17 Şubat 2010, 15:39:59
Michelin yumuşak lastik olduğu için asfaltta gittiğinizi hissetmezsiniz bile  :sevgi:
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 17 Şubat 2010, 15:40:39
bende marka değeri olarak michelindir. kendim alamadım ama alabilsem onu alırım.

Neden good year hakkında böyle düşünüyosun bi kaç sene önce birinci seçilmişti good year
Gönderen: serkov - 17 Şubat 2010, 20:11:53
Neden good year hakkında böyle düşünüyosun bi kaç sene önce birinci seçilmişti good year

ben çok çektim.. lastik arızalı çıktı... fabrikaya gitti. bana söyledikleri lastiklerin yenisi alın sadece %30'unu verin. hem kabul ediyolar arızalı olduğunu hem de yeni lastik aldırıyorlar.
Gönderen: beyazbora - 28 Eylül 2010, 18:37:47

neden böyle dediniz  benim ön lastikler good year arkalar mıchelın
Gönderen: ThE_Unforgiven - 28 Eylül 2010, 18:49:35
Ben lastik olayına direk marka gözüyle bakmıyorum.bu nedenlede şu lastik iyidir bu kötüdür diyemem.

Şöyleki eğer fiyat-kalite olarak bakarsak bu listede kumho en uygun seçenek.Asfaltta basarım abi bizim bura hep otoban dersen michelin derim.Köydeki adama michelin satarsanız 3 gün sonra kapınıza gelip lastikleri başınıza atar.

Kullanım olayına göredeğişiyor yani.Mesela aracının üzerinde en kaliteli lastiğin bitik olan adam gidip 4 tanesi 400 liraya lastik alsa kore malı o önceki en kaliteli markadan iyi gelir.Genelde de halk arasında arkadaş sohbetlerinde yanlış bilgiler böylece aktarılır. " Hacı bi lastik aldım zamk gibi yolu tutuyo valla xxx marka sadece isim yapmış bişeye yaramaz" diyoloğu onca haklıdır.

Ben petlas ın starmaxx modelini kullanıyorum. F1 deseni kuruda mükemmel ama ıslakta daha pek deneme şansım olmadı.fiyat konusunda verdiği verime göre on numara ama bir yüksek kaliteye göre tabiki düşüktür.

yani göreceli bir konu;)
Gönderen: baki çelik - 28 Eylül 2010, 20:57:24
Arkadaşlar Michelin alınabilecek en iyi lastikdir ancak şunu belirteyim hepsi kul yapısı olması sebebiyle bir arıza durumunda michelin malın arkasında durmayan en kötü firmadır nasıl olsa hem en pahalısı hem de en çok satanıyız diye adamların totoyu indirebilene aşk olsun bu konuda goodyear daha iyidir hatta bi dönem kasko uygulamaları vardı sorgusuz sualsiz alıyorlardı ama goodyearin satış politikası garip olması münasebetiyle kendi içinde 5 farklı modeli ayrıca zaten kendisine ait 5 farklı markası olunca işler biraz karışıyor tabi hele bide her yıl değişen lastik modelleri de eklenince bu sene aldığınız lastiğin aynısını 2 sene sonra bulamayabiliyorsunz ve 1 lastiğiniz parçalanınca en iyi ihtimalle 2 lastik bwn gibi kıl iseniz 4 lastik alırsınız dikkat etmekda fayda var zor işdir lastik seçmek velhasıl aman dikkat...
Gönderen: Mk1GTI - 29 Eylül 2010, 12:54:03
Ben senelerdir Kumho, Marshal ve en son Hankoog kullandım hepsinide bölge yollarımız yüzünden 4 mevsim diye tabir edilen ama hız oranı 180+ olanlardandı. Ne sıcak asvallta nede ızlak zeminde beni üzmediler. Ne çok sert ne çok yumuşaktılar Kumho lar sertti biraz o yüzden ıslak zeminde çok az fark ediyordu. Şimdiki aracımda bringstonlar var asfaltta hafif keskin virajlarda lastik sesi duyuyorum ve buda beni korkutuyor. Bu lastikleri bitirince eski lastik markalarıma döneceğim gene. Beni lastiğin markası yada fiyatı bağlamıyor. Güvendiğim bir abim var lastik satan onun tavsiyeleri ve tecrübelerinle hareket ediyorum. Kendisi pirelli ana bayisi ama her marka elinde var.

Benim sloganım şu yolun nasılsa tabanında onun gibi olsun.
Gönderen: yellow_driver - 29 Eylül 2010, 21:09:51
+1 :tamamdir
Gönderen: yesilkrt - 02 Ekim 2010, 01:28:33
lassayı neden ankete dahil etmiyosunuz. burdaki markalardan kalır değil diye düşünüyorum.. yoksa hiç anlamıyor muyum :D
Gönderen: yesilkrt - 02 Ekim 2010, 01:31:02
anketteki markalar içinde michelin dışındakilerden iyidir bence lassa.
Gönderen: baki çelik - 02 Ekim 2010, 08:43:43
Bu işlerden kesinlikle anlıyorsun kardeş özellikle kış lastiği konusunda anketteki birçok lastiği geri de bırakır hatta michelin de buna dahildir yaz lastiğine gelince 60.000 TL'yi geçmeyen her aracın lastiği için Lassa tercih edilebilir bir üründür ama lüks ve performans grubunda 60.000 'TL'yi geçen araçlarda ucuz olduğu için genelde tercih edilir pek kalitesinden dolayı alan almaya gelen görmedim bu yönden bakacak olursak kumho'dan 1000 kat iyidir Dunlop'a gelince şu anda Türkiye'de havuz malı dedikleri Dunloplar piyasada dolaşmaktadır bu ürünler çok farklı ülkelerden gelmekde ve bu ülkelerden gelen Dunlop Lastikleri Goodyear Lastik A.Ş'nin güvencesi altında olmamaktadır.Dunlop Lastikleri Fransa Almanya İngiltere ve İzmit'de Goodyear Lastikleri Fabrikasında üretilimişse alın garantisi vardır bu ülkenin haricindekilerin garantisi yoktur  DİKKAT!Dolayısıyla Dunlop Goodyear'ın sahip olduğu markalardan biridir bu seçeneği koymak da o nedenle saçmadır  :saygılar
Gönderen: Yükselgfb - 26 Ekim 2010, 00:32:23
Pirelli almayın da ne alırsanız alın.aracı alalı 6-7 ay oldu hepsi yamalı vaziyette.lastikçilere de sordum tavsiye etmiyorlar pek.ben iyi marka sanırdım  :)
Gönderen: Baland - 27 Ocak 2011, 13:36:01
TOYO Proxes T1R V endeksli sürat lastiği kullanmış olanının var mı ? bundan almayı düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Gönderen: htmetin - 27 Ocak 2011, 20:50:20
continental nerede?
Gönderen: baki çelik - 27 Ocak 2011, 21:41:30
kışlık ve kamyon kamyonet grubunda iyidir ama yazlık grubunu tavsiye etmem kardeş
Gönderen: golf_4 - 27 Ocak 2011, 21:43:31
ben continantel kullanıyorum uzun zamandır ve bence en iyisi bu
Gönderen: baki çelik - 27 Ocak 2011, 21:46:29
para verince öyle olur genelde  ;D şaka bi yana memnun olduğuna sevindim herkes senin kadar şanslı olamayabiliyor tecrübe ile sabit
Gönderen: goldenmen41 - 27 Ocak 2011, 23:42:26
benm arkadaşımda goodyear aldı geçen ay problem yaşadı firmaya geri götürdü sanırım değiştirdiler.yani ii lastik diil..dunlop ii sanırım ama bildiğim lastikler içinde veya listeden seçim yapmak gerekirse tabiki michelin derim..
Gönderen: htmetin - 28 Ocak 2011, 00:41:41
continental iyidir:) bende var oradan biliyorum:)
Gönderen: yıldıray - 28 Ocak 2011, 01:47:20
BEYLER BENDE Volkswagen TOURAN 1.6 FSI VAR ARACA 18'inç jant ve 225-40-18 Dunlop 4 mevsimlik lastik koydum yanlız araç gecen  yağmur vardı hafif ISLAK ZEMİNDE asftaltta giderken viraja 80-90 km arası bi hızla girdim ve hafif savurma yaptı bunu ben anlıyamadım dunlop sert bir lastik bunun etkisi olur mu sizce? Ama bence bu cok saçma cünki araç 4 mevsimlik lastik ne olursa olsun ince yanak olsa dahi yola tutunması gerekiyor...
Kuru zeminde gayet memnunum.ancak ıslak zeminde cok kötü lastiktler bi yardımcı olun bana.
Gönderen: GTI.MK3 - 28 Ocak 2011, 03:10:14
Pirelli PZero Nero modelini kullanıyorum. 215/40/16

Son derece memnunum. Özellikle fren mesafesi ve yol tutuş olarak.
Üstelik 1 sene boyunca balon, patlak, yırtık vs birebir değişim garantisi var.

Eski lastigim Michelin Energy serisiydi.
Gönderen: baki çelik - 28 Ocak 2011, 07:43:34
Pirelli PZero Nero modelini kullanıyorum. 215/40/16

Son derece memnunum. Özellikle fren mesafesi ve yol tutuş olarak.
Üstelik 1 sene boyunca balon, patlak, yırtık vs birebir değişim garantisi var.

Eski lastigim Michelin Energy serisiydi.

aynı segment lastikler değil yalnız Pirelli zero (Nero, Rosso. Asimetrico vs..) modelleri Pirelli'nin en üst sınıf lasikleridir Michelin'de ise bu segmentin üyeleri Pilot Exalto, Sport, PS2, PS3 diye adlandırılır Energy performansdan ziyade adından da anlaşılacağı üzere 20 yıllık bi araştırmanın sonucu olarak yakıt tasarrufu sağlasın diye üretilmiş bir lastikdir iddia edilen bir lastiğin ömrü (50.000 km ve altı) bitene kadar sağladığı yakıt tasarrufu ile lastiğe verdiğiniz parayı bedavaya getirdikleridir pek lansmanı yapılmadığından bilinmez ama %4 oranında bir yakıt tasarrufu yapsa ve 50.000 km'de 2000 km'nizi bedavaya getirse sanıyorum durumu daha iyi izah etmiş olurum oysa Nero gibi performans lastikleri bunu dert etmez zira amacı farklıdır
Gönderen: baki çelik - 28 Ocak 2011, 07:53:29
BEYLER BENDE Volkswagen TOURAN 1.6 FSI VAR ARACA 18'inç jant ve 225-40-18 Dunlop 4 mevsimlik lastik koydum yanlız araç gecen  yağmur vardı hafif ISLAK ZEMİNDE asftaltta giderken viraja 80-90 km arası bi hızla girdim ve hafif savurma yaptı bunu ben anlıyamadım dunlop sert bir lastik bunun etkisi olur mu sizce? Ama bence bu cok saçma cünki araç 4 mevsimlik lastik ne olursa olsun ince yanak olsa dahi yola tutunması gerekiyor...
Kuru zeminde gayet memnunum.ancak ıslak zeminde cok kötü lastiktler bi yardımcı olun bana.

Dünya'da 4 mevsim lastik  olarak lansmanını yapmış tek bir marka var benim bildiğim o da Goodyear'ın Vector serisidir diğer lastik firmalarının tamamı yazlık ve kışlık (mud+snow=çamur+kar) katogorilendirir bu ne demektir?+7 derecenin üzerindeki hava koşullarında kullanılması için yazlık +7'nin altındaki hava sıcaklıklarında  kışlık kullanılması tavsiye edilir ve lastikler bu şartlara göre üretilir şimdi siz kalkarda 4 mevsim bir lastik alırsanız bu lastik ortalama bi değere sahip olsun diye sallıyorum 15 dereceye göre hamur yapısı ayarlanır bu da basit anlamda yazın yaz lastiği gibi performans gösteremiyecek kışın da gerçek bir kış lastiği gibi yola yapışamayacak bir lastik alıyosunuz demek yada kışlık yönü ağır basıyor ve yolu tutuyorsa illaki sürtünme oranı yüksek olduğundan yazın yakıt sarfiyatınızı arttıracak ve buna paralel olarak yol sesini daha fazla içeri alacak demektir şimdi tüm bunların ışığında size bir lastikci abi bu lastiği al bunlar 4 mevsimdir derse has...tir (goodyear hariç) diyebilirsiniz sizi kandırmalarına müsade etmeyin ve öyle bile olsa bence 4 mevsim lastik almayın zira Goodyear'ı örnek verecek olursak diğer modellerinden daha pahalı olan bu seri bence satış stratejisi gereği pahalıdır bence size azı vaad eden bi lastiğe bi de fazla para vermek saçmalıktır.. :saygılar
Gönderen: baki çelik - 28 Ocak 2011, 07:56:36
TOYO Proxes T1R V endeksli sürat lastiği kullanmış olanının var mı ? bundan almayı düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim.

az paraya çok performans alabileceğin ayrıca görsel yönü tatmin edici yumuşak hamurlu bir lastiktir ancak bu paraya aldığın her lastik için söylüyorum  aracını ve lastiğini fazla zorlamamanıda tavsiye ederim tek sıkıntı dar yanak lastiklerde balon problemini diğer lastik markalarına nazsaran daha kolay ve sıklıkla yaşayabilirsin
Gönderen: baki çelik - 28 Ocak 2011, 08:00:20
Pirelli almayın da ne alırsanız alın.aracı alalı 6-7 ay oldu hepsi yamalı vaziyette.lastikçilere de sordum tavsiye etmiyorlar pek.ben iyi marka sanırdım  :)

En üst serileri olan Nero Rosso ve Asimetrico gibi lastikleri dünya da başta Ferrari ve diğer tüm spor araçları sıkça tavsiye eder ama alt modelleri maalesef söyledikleri gibi pek tavsiye edilmez ama dünyanın en büyük kablo üreticisi ve lastik üğreticilerinden biridir üretiminin büyük bi kısmını da Türkiye'de yapar buna rağmen neden bu şekilde hiç bi zaman anlam verememişimdir ama Kamyon (Truck) grubunda Türkiye'de fiyat kalite performansı en iyisi olduğundan pazar lideridir...
Gönderen: Baland - 28 Ocak 2011, 09:27:16
az paraya çok performans alabileceğin ayrıca görsel yönü tatmin edici yumuşak hamurlu bir lastiktir ancak bu paraya aldığın her lastik için söylüyorum  aracını ve lastiğini fazla zorlamamanıda tavsiye ederim tek sıkıntı dar yanak lastiklerde balon problemini diğer lastik markalarına nazsaran daha kolay ve sıklıkla yaşayabilirsin

Şuan aracımda 185/65/14 86H toyo prx Cf1 var. bahsetttigim aracım opel vectra. Ben bu araba ile arabistana gitmeyi düşünüyorum. Ancak lastiklerim normal 4-5 saatlik yolda ısınma yapıyor. Normal mi bilmiyorum ve bu lastiklerim 2009 /13 üretim tarihli. Dişleri 6mm kalınlığında yeni gibi . Sizce bu lastiklerle gitmelimiyim yoksa  daha üst sınıf bir lastik almalımıyım? Ne tavsiye edersiniz?
Gönderen: baki çelik - 28 Ocak 2011, 12:17:02
nitrojen takviyesi yap sonra arkana bile bakma lastik değiştirip boş yere cebine yara yapma
Gönderen: GTI.MK3 - 28 Ocak 2011, 13:32:39
aynı segment lastikler değil yalnız Pirelli zero (Nero, Rosso. Asimetrico vs..) modelleri Pirelli'nin en üst sınıf lasikleridir Michelin'de ise bu segmentin üyeleri Pilot Exalto, Sport, PS2, PS3 diye adlandırılır Energy performansdan ziyade adından da anlaşılacağı üzere 20 yıllık bi araştırmanın sonucu olarak yakıt tasarrufu sağlasın diye üretilmiş bir lastikdir iddia edilen bir lastiğin ömrü (50.000 km ve altı) bitene kadar sağladığı yakıt tasarrufu ile lastiğe verdiğiniz parayı bedavaya getirdikleridir pek lansmanı yapılmadığından bilinmez ama %4 oranında bir yakıt tasarrufu yapsa ve 50.000 km'de 2000 km'nizi bedavaya getirse sanıyorum durumu daha iyi izah etmiş olurum oysa Nero gibi performans lastikleri bunu dert etmez zira amacı farklıdır

Bilgi için teşekkürler. Uzun süre araştırdım, keşke size bir danışsaymışsım lastiği almadan önce.
Michelin'in öyle bir özelliği oldugunu bilmiyordum ama ciddi etkileme oldu. 100km'de 0.4-0.7 lt fark var iki lastiğim arasında. Gerçi michelin 205'di.
Gönderen: LF636 YENİDEN - 29 Ocak 2011, 15:37:59
lastiklerimi michelin yaptım valla yeni amartssör takmış gibi oldu arkadaşlar tavsiye ederim.
Gönderen: baki çelik - 29 Ocak 2011, 17:48:59
Bilgi için teşekkürler. Uzun süre araştırdım, keşke size bir danışsaymışsım lastiği almadan önce.
Michelin'in öyle bir özelliği oldugunu bilmiyordum ama ciddi etkileme oldu. 100km'de 0.4-0.7 lt fark var iki lastiğim arasında. Gerçi michelin 205'di.

:melek: :tamamdir
Gönderen: ilkarabam6n - 29 Ocak 2011, 18:41:52
yazlık michelin kışlık lassa snowways era2  :sevgi:
Gönderen: ilkarabam6n - 29 Ocak 2011, 18:42:41
yazlık michelin kışlık lassa snowways era2  :sevgi:
Gönderen: baki çelik - 29 Ocak 2011, 20:36:24
gayet güzel bir ikili
Gönderen: Baland - 30 Ocak 2011, 11:11:47