vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 9N2 - 9N3 => Konuyu başlatan: 06onur - 19 Ocak 2010, 19:42:46

Başlık: yağmur geliyor "merkezi kilit hava pompanıza" dikkat
Gönderen: 06onur - 19 Ocak 2010, 19:42:46
Sabah kalktım. Kilitten ses yok. kapı açılmıyor. Anahtarla bagajı açtım. Yine Sağ arka stopun üzerinden su almış pompa slikonlamıştım ama çatlamış silikon. Fişini söktüm su boşaldı.  Bagajda kurumaya bıraktım. Akşam eve çıkardım içini açtımsaç kurutma makinesi ile kuruttum. Taktım çıalışıyor oh çektim (Hella sağlam markada VW çok hatalı yerleştirmiş). Pompanın elektronik kartı altta beyaz kısımda başa aşağı çevirip altını süngerle dolurdum. Fiş kımıda arka koltuğa bakıyor fayda edeceğini düşünüyorum.

İşin kısası Sağ Arka Stopunuzun kaporta tarafını komple silikonlayın. Benden tavsiye 150tl gitmesin.
Başlık: Ynt: yağmur geliyor "merkezi kilit hava pompanıza" dikkat
Gönderen: mustklc - 19 Ocak 2010, 22:10:30
iyi söyledin bunu. haftasonu ben de bakayım bi
Gönderen: Ouzoo - 20 Ocak 2010, 00:27:38
Motoru poşetin içine koyup sarın.Poşedin dışında boşta kalan kısımlara da bez ile doldurun.Ara sıra kontrol edin. 150 lira verenlerdenim :)
Gönderen: ahmed6042 - 20 Ocak 2010, 00:37:22
90 a almıştım ;D şu an öyle bir muhafazaya aldım ki VW üreticileri bile bulamaz ;D
Gönderen: 06onur - 20 Ocak 2010, 20:34:21
bende poşetledim ama daha beter olmuştu. Slikon işe yaramıştı oda çatlayınca su koyuverdi.
Gönderen: Ouzoo - 20 Ocak 2010, 21:48:32
Ben her ihtimale karşı poşetledim.Asıl çözüm stop lastiklerini değiştirmekte.Ben değiştirdim o günden beri nem bile yok.
Gönderen: 06onur - 20 Ocak 2010, 23:17:28
bende stopun gövdeye oturduğu boşluktam pompa vakum yapıyor. Yani boşluk olmaması lazım. Poşetlediğimde şişip iniyordu yani hava alıyordu sende öyle birşey olmadı mı? Poşet giren suyunda çıkmasını engellemiş neysek kuruyunca çalışmıştı.
Gönderen: Ouzoo - 21 Ocak 2010, 09:02:38
Akşam tekrar baktım da poşetin üst kısmında delikler var, oradan kurtarıyor sanırım. sms yine diyorum, stop lastiklerini sıfır bulabilirseniz değişin su girmesinin tek sebebi lastik.
Gönderen: mustklc - 21 Ocak 2010, 09:11:40
arkadaşlar bugun sabah baktım kar yağmış, uzaktan kumandalı sistemle tüm kapıları açtım yalnızca sağ ön kapı açılmadı. mandalını yukarıya kaldırmaya çalıştım elimle kalkmadı. dışardan anahtarla zorladım gene dönmedi. sanırım içinde bir mekanizma dondu. nasıl çözebilirim?
Gönderen: ahmed6042 - 21 Ocak 2010, 09:15:52
arkadaşlar bugun sabah baktım kar yağmış, uzaktan kumandalı sistemle tüm kapıları açtım yalnızca sağ ön kapı açılmadı. mandalını yukarıya kaldırmaya çalıştım elimle kalkmadı. dışardan anahtarla zorladım gene dönmedi. sanırım içinde bir mekanizma dondu. nasıl çözebilirim?
Çözmeye uğraşmayın kendiliğinden açılır o ama donmadan önce WD40 sıkarsanız kapı kilitleri donmaz.Ben birkaç gün önce sıktım şu an gayet rahat açılıyor hepsi.
Gönderen: mustklc - 21 Ocak 2010, 16:58:45
evet güneşi gördükten sonra açıldı kilit  ;)
Gönderen: 06onur - 21 Ocak 2010, 18:14:43
Balata spreyi ile iyice temizle. kilitin hareketli mekanizması(üzerine zaman içerisinde sıkılan kalın yağdan) pislik tutuyor macun gibi oluyor.Benimde sağdakiler açılmıyordu, balata spreyi ve kürdan ile kenarlarını iyice boşalttım ve wd-40la yağladım bu sabah hepsi de zorlanmadan  açıldı. Yağsız sakın bırakma WD-40 en iyisi
Gönderen: ozmo - 21 Ocak 2010, 18:51:47
valla ben aldığımdan beri anahtar kullanmadım desem yalan olmaz arada yağlarım ama hiç anahtarla kapıyı açmadım hep kumanda ile açtım. ;D
Gönderen: ALPER. - 21 Ocak 2010, 18:58:59
arkadaşlar selamlar, aranızda yeniyim, konuyla belki pek alakası yok ama, dün gece yağan aşırı sağanaktan sonra sabah aracın sağ ön koltuğunun üzerinde ıslaklık gördüm, sağ camın açık kalmış olması çok küçük bi ihtimal, aracın sağ kapısıyla ön camın birleştiği çıta da nemliydi, ya ön camın sağ üst köşesinden ya sağ kapının önünden su aldığını düşünüyorum ama görüntüde kauçuklar sağlam, öyle çok da bi su değil, şişen bir yer de yok, sorunun ne olduğu hakkında tahmini, bilgisi olan var mı acaba?
Gönderen: ozmo - 21 Ocak 2010, 20:41:27
arkadaşlar selamlar, aranızda yeniyim, konuyla belki pek alakası yok ama, dün gece yağan aşırı sağanaktan sonra sabah aracın sağ ön koltuğunun üzerinde ıslaklık gördüm, sağ camın açık kalmış olması çok küçük bi ihtimal, aracın sağ kapısıyla ön camın birleştiği çıta da nemliydi, ya ön camın sağ üst köşesinden ya sağ kapının önünden su aldığını düşünüyorum ama görüntüde kauçuklar sağlam, öyle çok da bi su değil, şişen bir yer de yok, sorunun ne olduğu hakkında tahmini, bilgisi olan var mı acaba?
derdinizin dermanı aşağıdaki linkte
http://www.vwtr.net/forum/polo-ve-lupo/yine-kis-yine-ayni-sorun-t13344.0.html
Gönderen: ALPER. - 21 Ocak 2010, 22:56:03
derdinizin dermanı aşağıdaki linkte
http://www.vwtr.net/forum/polo-ve-lupo/yine-kis-yine-ayni-sorun-t13344.0.html

hocam derdimi pek anlatamadım, benim koltugun üstünde su var, tavanla ön camın birlşetiği sağ kısımda; yani makyaj aynasının önünde, sağ ön kapınıın üstü ve ön camla kesiştiği bölgede nemlenme vardu, polen filtresiyle alakasını pek anlayamadım, çok teşekkür ederim ilginiz için ama...
Gönderen: ozmo - 21 Ocak 2010, 23:06:21
koltuğun üstünde var ise muhtemelen kapı fitiliniden almıştır yada kapınızın üst kısmında hafif bir eğrilik olabilir zorlamadan dolayı en iyisi bir ustaya göstermek bir kova suyu döküp anlarlar ne olduğunu.
Gönderen: ALPER. - 21 Ocak 2010, 23:10:15
çok sağolun, yarın bi baktırıcam artık, inşallah bir şey çıkmaz, nazar mı değiyo nedir, o kadar yağmur tipi gördü, bişeyi yoktu...
Gönderen: aloha2003 - 22 Ocak 2010, 09:14:39
BU sabah bende kapıyı açamadım. Kumandaya basıyorum ses yok. Anahtarla uğraşa uğraşa zor açtım. Bu sefer alarm çaldı. Kısacası sabah epey uğraştırdı. İşe gelip de iyice ısınınca hiçbir problem kalmadı. Kanaatimce, yağmurdan sonra birden donunca kilit pompası işgöremez hale geldi.
Gönderen: mustklc - 22 Ocak 2010, 11:43:47
kilitte anahtarın girdği kısmı, kapıyı tuttuğu kısmı ve  kaportaya bağlandığı kısmı wd 40 ile yağladım. başka nereyi yağlamam lazım
Gönderen: ahmed6042 - 22 Ocak 2010, 12:19:33
kilitte anahtarın girdği kısmı, kapıyı tuttuğu kısmı ve  kaportaya bağlandığı kısmı wd 40 ile yağladım. başka nereyi yağlamam lazım
Yeterli.Hep ihmal ediyoruz aslında yağlamayı.Arabanın her tarafı yağsız kalıyor sonra da sorunlar başlıyor.
Gönderen: 06onur - 22 Ocak 2010, 13:01:40
hocam derdimi pek anlatamadım, benim koltugun üstünde su var, tavanla ön camın birlşetiği sağ kısımda; yani makyaj aynasının önünde, sağ ön kapınıın üstü ve ön camla kesiştiği bölgede nemlenme vardu, polen filtresiyle alakasını pek anlayamadım, çok teşekkür ederim ilginiz için ama...

Ön camını silikonunda sorun var, oto camcısına git. basitse al bi siyah DYSON silikon 7-8tl kendin yap.
Gönderen: mertkoray - 22 Ocak 2010, 14:01:28
benimde pompadan ses gelmeye başladı kapı açılıyor yanlız birkaç saniye geç kapatırkende aynı düzelmesi için ne yapmam gerekli arkadaşlar tamiri vs varmı yoksa değiştirmelimiyim
Gönderen: msunlu - 22 Ocak 2010, 18:33:54
bugün başıma gelene ben kendim inanamadım. birisi de anlatsa inanmam. hep kapı donması konusundaki yazıları okuyordum, garibime gidiyordu.
bu sabah kapıyı kumanda ile açtım, gayet normal, kapıyı kapatmadan aracı çalıştırdım ve camları temizlemek için indim araçtan, kapıyı da bırakıverdim tam kapanmasın diye, bir kademe kapandı ama. neyse camları sildim araca binicem, kapı yarım açık açılmıyor.. allah allah... çekiyorum gelmez, yüklendim tam kapattım, cık.... yolcu kapısından girdim mecbur... ;)
açık kapı dondu ya daha bişey demiyorum
Gönderen: ALPER. - 22 Ocak 2010, 23:52:28
Ön camını silikonunda sorun var, oto camcısına git. basitse al bi siyah DYSON silikon 7-8tl kendin yap.

çok sağolun, bugun nerdeyse 5 damacana su döktük sızdırması muhtemel yerlerden, birşey çıkmadı, sonra arkadasımdaydı araba bi ara, camını açık bırakmış heralde, kendisi söyledi, ben çok sonra gördüğümden gece olmuş sandım sanırım, ilginiz için teşekkürler, kazasız belasız günler...
Gönderen: 06onur - 22 Ocak 2010, 23:52:33
geçmiş olsun kapı değil kapıdaki uygunsuz yada işlevini yitirmiş yağ donuyor.
Gönderen: 06onur - 22 Ocak 2010, 23:53:08
önemli değil aman öyle olsun
Gönderen: ozmo - 25 Ocak 2010, 16:39:10
3 gündür araç kar altında yatıyor demin inip temizleyeyim dedim karları temizledikten sonra kapıları açmam baya zor oldu resmen donmuşlar ama ne yaptımsa bagajı açamadım sanırım kilit donmuş hava soğuk olduğundan fazla uğraşmadım sanırım içerden açmam gerekecek
Gönderen: 06onur - 25 Ocak 2010, 19:08:17
ısınıca açılılır sonra kilitin hareketli yerlerini sıcak su veya balta spreyi ile temizle ve WD-40ile yağla muhtemelen çözülür.
Gönderen: aloha2003 - 26 Ocak 2010, 09:34:40
Sayın 06Onur, 1.sayfada anlatmıştım ama tekrar yazayım. Kapı Kumanda ile açmıyor.Anahtar başlangıçta girmiyor. Uğraşa uğraşa anahtarı ısıtarak yerine sokuyorum bu kez de anahtar dönmüyor.Yavaş yavaş sağa sola çevirirken sonunda açılıyor.Anladığım kadarıyla bu durumda kilidin içine WD-40 sıkmam lazım.
Zaten kilidi arızadan dolayı yazın yaptırmıştm ve kilitci iyice yağlamıştı.
Gönderen: ahmed6042 - 26 Ocak 2010, 09:45:23
Sayın 06Onur, 1.sayfada anlatmıştım ama tekrar yazayım. Kapı Kumanda ile açmıyor.Anahtar başlangıçta girmiyor. Uğraşa uğraşa anahtarı ısıtarak yerine sokuyorum bu kez de anahtar dönmüyor.Yavaş yavaş sağa sola çevirirken sonunda açılıyor.Anladığım kadarıyla bu durumda kilidin içine WD-40 sıkmam lazım.Zaten kilidi arızadan dolayı yazın yaptırmıştm ve kilitci iyice yağlamıştı.
Anahtar deliğine, kilidin kapıdaki hareketli kısmına WD-40 sıkmanız lazım.Ben yaptım bu şekilde donmuyor.
Gönderen: 06onur - 26 Ocak 2010, 10:21:29
Anahtar deliğinin donmasına sonradan sıkılan yağlar sebep olabiliyor. Ama kumandadan açılmaması başka sorunlara işaret. hava kaçağı motorun zayıflaması vs. Anahtar yuvasına WD-40 sıkılır mı emin değilim. zaten anahtar yuvasının dönmesine engel olan kalınlaşmış yağdır onu temizlemeden sıksanda fayda etmez. Başka iyi bir kilitçi sana yardımcı olabilir.
Gönderen: mustklc - 26 Ocak 2010, 11:14:27
gene kapı donması vakası. nasıl çözeriz bunu bilen var mı?
Gönderen: ahmed6042 - 26 Ocak 2010, 11:48:09
Anahtar deliğinin donmasına sonradan sıkılan yağlar sebep olabiliyor. Ama kumandadan açılmaması başka sorunlara işaret. hava kaçağı motorun zayıflaması vs. Anahtar yuvasına WD-40 sıkılır mı emin değilim. zaten anahtar yuvasının dönmesine engel olan kalınlaşmış yağdır onu temizlemeden sıksanda fayda etmez. Başka iyi bir kilitçi sana yardımcı olabilir.
Kilit mekanizmasında ve anahtar deliğindeki kısımda havadaki su buharı donup buz oluyor kardeş.Buz tutmadan önce sıkmak lazım zaten WD-40 ı.Antifriz görevi görüyor bir nevi.
Gönderen: 06onur - 28 Ocak 2010, 14:26:38
KAPI DONMASI
Bende sadece bu sene sağ ön kapımda sıkıntı oldu
bütün kilitleri temizledim elimde kilitleyip kolu çekerek denedim hızlıca bırakmasıNI SAĞLADIM. bırakmayanlarla iyice uğraştım balata spreyi sanıyordum çözmek için kullandığım spreyi baktım sıvı gres. Rahatlayana kadar kilit yapıp, kapı kolunu çekerek açtım. Sadece sağ ön kapımda vardı sıkıntı hepsi çözüldü rahatladı. Spreyi sıkıp hareket ettirdikçe tekrar sıktığımda şapır şapır boşaldı pislik.

http://img710.imageshack.us/img710/3141/onur0009.jpg
http://img136.imageshack.us/img136/9088/onur0008.jpg
http://img51.imageshack.us/img51/425/onur0006.jpg
http://img204.imageshack.us/img204/5948/45695332.jpg
Gönderen: m1s1r - 06 Mart 2012, 14:54:46
benim araçta benzin kapağı kapanmıyor arkadaşlar. :'( Ancak kapıyı kitlerken aynı anda elimle bastırmam gerekiyor kapağa o şekilde kapanıyor. Sanırım pompada sorun var ama bilemiyorum bende tahmin sadece.

Ayrıca merkezi kilit sadece sağ kapıdan devreye giriyor sol kapı çalışmıyor :((
Gönderen: 06onur - 14 Nisan 2012, 23:04:50
BAŞLIK 6N2 DE OLMASI LAZIM YANLIŞ YERDE
Gönderen: 06onur - 14 Nisan 2012, 23:05:48
benim araçta benzin kapağı kapanmıyor arkadaşlar. :'( Ancak kapıyı kitlerken aynı anda elimle bastırmam gerekiyor kapağa o şekilde kapanıyor. Sanırım pompada sorun var ama bilemiyorum bende tahmin sadece.

Ayrıca merkezi kilit sadece sağ kapıdan devreye giriyor sol kapı çalışmıyor :((
İYİ bir elektrikçiye git tamiri zor değil