vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: Erhan - 21 Mayıs 2007, 14:28:05

Başlık: ABS Işığı
Gönderen: Erhan - 21 Mayıs 2007, 14:28:05
Bu ışığı daha önce söndürenler nasıl söndürdü, ayrınıtısı ile yazar mısınız.
Başlık: Ynt: ABS Işığı
Gönderen: UuR - 22 Mayıs 2007, 14:38:20
abimde 6n2 varken yanmıştı.tekerlerdeki sensörler temizlenmişti.öle düzelmişti.
Gönderen: JudasDSC - 22 Mayıs 2007, 22:14:15
Akünün üzerinde sigorta kutusu var. Onu aç ve iyice temizle elektrik bağlantılarını kontrol et. Bide orda bir yeşil 3 de sarı sigorta göreceksin. 10 ve 30luk. onlarıda çıkarıp bacaklarını zımpara ile nazikçe tmizle. yanan varsa yenisini al tanesi yaklaşık 50 kuruş filandır.
 Bende işe yaramıştı bu yöntem.
Gönderen: pills - 22 Mayıs 2007, 23:06:47
Bende de 98 model polo sportline var aynı problem bendede var 1 aydır abs ışığı yanıyor.Bi tamirciye gösterdim beyinden olduğunu söyledi. Ve tamirininde 700 ytl civarında olduğunu söyledi. maddi durumum elvermediği için bende birşey yapamadım. bu şekilde kullanıyorum aracı
Gönderen: Erhan - 22 Mayıs 2007, 23:10:47
yukarda yazılanları bir deneyin bence lastiklerdeki sensörlere ek olarak birde abs de bir sensör daha var onuda temizleyin hatayı sildirin ve deneyin olmazsa birde JudasDSC nin dediğini deneyin.
Gönderen: JudasDSC - 22 Mayıs 2007, 23:28:10
Pills aynı sorun bendede oldu, banada 700 ytl dediler tamirine 3 ayrı yerde bilgisayara bağlattım. Üçüde ABS beyni bozuk dedi. Sensörlerde vs bir temizlikten sonra yukarıda yazdıklarımı yaptım.
Şeytan kulağına kurşun şimdi canavar gibi ışık filan yanmıyor. ABSde çalışıyor.

Aynı sigortalar ve kutu arasıra  fanın 90 derece hareretten sonra çalışmamasına da neden olabilir dikkat edin.

Bu arada biizm aaraçların piyasası nedir bu aralar deiştirme niyetim varda. 98 polo sportline 1.4 16v   
Gönderen: pills - 22 Mayıs 2007, 23:35:16
hatta benim araçta arada sırada abs lambası sönüyor ama yaklaşık 5-10 saniye sonra tekrar yanıyor.12500 ytl civarında + - 1000 ytl oynar fiyat
Gönderen: Tholl-ga - 22 Mayıs 2007, 23:55:41
abs problemi beni bayaa sıkıntıya sokmuştu.ABS pompası bozulmuştu.sona beyinde arızalandı.beyine elektrikçide 300 ytl ye yaptırdım.pompa sorunuda ortandan kaltı.
Gönderen: UuR - 23 Mayıs 2007, 09:47:37
bazen üzülüyom abs yok diye ama ne kadar elektronik parça o kadar arıza.ne varsa mekanikte var. :D(kendimi avutıyım)
Gönderen: Ouzoo - 23 Mayıs 2007, 15:35:13
aynen bendede yanıyordu kampanaların ordaki sensörleri temizledikten sonra düzeldi
Gönderen: Erhan - 24 Mayıs 2007, 16:34:45
Akünün üzerinde sigorta kutusu var. Onu aç ve iyice temizle elektrik bağlantılarını kontrol et. Bide orda bir yeşil 3 de sarı sigorta göreceksin. 10 ve 30luk. onlarıda çıkarıp bacaklarını zımpara ile nazikçe tmizle. yanan varsa yenisini al tanesi yaklaşık 50 kuruş filandır.
 Bende işe yaramıştı bu yöntem.

bu seferde bu yolla söndü ışık , takır takır çalışıyor abs, işine gelmeyende yok abs pompası yok beyni zartu zurtu bozuk der hee hee diyip ayrılın, ışığı yananlar için söylüyorum burda yazan yolları deneyin tek tek sonra arızayı sildirin düzelmezse sorun ciddi olabilir ama bunlar o kadar kolay bozulucak şeyler değil biraz uğraşın bi şekilde hallolur büyük ihtimal.......
Gönderen: Dr_EmrE - 25 Mayıs 2007, 01:29:32
Ya ufacık sensör kirleniyor diye adam beynini deiştirtecek arabanın.. Hiç mii insaf yok ya..
Gönderen: UuR - 25 Mayıs 2007, 09:34:06
mezarcılar ya,, doktora katılıyorum.. >:(
yatacak yerleri yok.her şeyin cıkı cıktı..allah sonumuzu hayır etsin.
Gönderen: 34Sportline - 16 Temmuz 2007, 19:27:10
Merhabalar,
97 Polo Sportline 1.4 16V var bende. ABS ışığı arabayı ilk sahibinden aldığımdan beri yanıyordu. Önce sensörden dediler. Değişti, söndü, 150 metre gittim ilk frende tekrar yandı  :( Sonra Yetkili servise götürdüm, Doğuş Oto'ya, beyin değişecek 900-1000 YTL civarı dediler!!! Ana kabloyu değiştirdik, önceden tamir görmüş filan dediler ama yine ışık yanıyordu. Bana sormadan neden değiştirdiniz, geri çıkarın dedim, verdiğim işçilik parası kablodan fazla tuttu!!!! Tekrar kendi servisime götürdüm. Diğer sensörü de değiştirdik bu sefer tamam dediler. OK dedim, bindim gittim, 250-300 metre sonra yine yanmaya başladı :) Sonra tekrar götürdüm. Bu sefer ampülü sökün, yanmasın dedim ;) Şaka tabi :P Bu sefer halledeceğiz pardon abi dediler. Beyin tamiri yapılmış sanırım para almadılar. Toplamda iki sensör değişti ve bir tamirat oldu. Sakın beyin meyin değiştirmeyin deli misiniz ya, tamir ediyorlar beyini de...
Gönderen: sensef - 08 Kasım 2007, 19:49:34
Selam arkadaşlar, benim Polo'da da 2 gündür ABS yanıyor, akü üzerindeki siortaları temizledim ve aküyü 10 dk kadar söküp bekledim, km sıfırlama butonuna basarak kontak açtım ama halen düzelmedi.  :(
Sanırım geriye sensörleri temizlemek kaldı. Bahsi geçen bu sensörleri kendi temizleyen oldumu acaba? Tam yeri neresidir. nasıl sökülür kısaca servise götürmeden yapma şansımız varmı?  :sevgi:
Gönderen: r76 - 08 Kasım 2007, 21:25:21
ama ya ABS hakkatten bozulmuşsa birde onuda düşünmek lazım ::)
Gönderen: qb5tp - 08 Kasım 2007, 21:41:37
Bende de 2000 comfortline var. Aynı şekilde abs yandığında sensörleri temizletmek için gitmiştim. Benim usta "fabrikadan çıktığından beri el değmemiş, temizlemek için sökmeye kalksak da yapışmış bunlar kırarız" demişti. Çok inandırıcı değil bence. Benim sorun arka koltukların altından geçen kablo ve jaklarındaydı sanırım. Arkaya 2-3 kişi binince lamba yanıyo. Benzer ise onları da bi kontrol et derim.
Gönderen: sensef - 10 Kasım 2007, 19:01:25
Bugün ABS ışığım kendi kendine söndü, sanırım dediğiniz gibi kablolarda olabilir, yada kendi kendine yoldaki su birikintilerinden temizlendi. En iyisi servise göstermek sanırım. İlginiz için teşekkür ederim :)
Gönderen: sensef - 10 Kasım 2007, 19:07:27
Kubilay bey sonradan fark ettim araba isminine POLO 6N2 demişsiniz. Benim Polo'nun kitapçığı yok, aslında tam tanıyamadım arabamı, bu 6N2 arabanın sınıflandırılmasında kullanılan bir kodmu?
Gönderen: volksport - 10 Kasım 2007, 20:15:44
POLO 6N2 sizin kullandığınız aracın kasasının anıldığı isimdir, Polo 6N sizden önceki kasanın kodu,9N ise sizin aracınızdan sonra üretilen yuvarlak farlı poloların kasalarına verilen isimdir.
Gönderen: sensef - 10 Kasım 2007, 23:09:22
Teşekkür ederim...
Gönderen: qb5tp - 11 Kasım 2007, 12:15:47
Kitapçık bende var. Fırsat bulduğumda taratıcam, aktarırım size de. Bu konuda Eralp'in çalışmaları vardı sanırım
Gönderen: sensef - 12 Kasım 2007, 21:11:29
Harika olur, Sabırsızlıkla bekliyorum  :tamamdir
Gönderen: trinitron - 05 Ocak 2008, 09:52:39
merhaba arkadaşlar.
Gördüm ki herkesin 1 kere abs sorunu olmuş yada olacak.
Bende de vardı bu sorun arabayı aldıktan bir yıl sonra ortaya çıktı. Kime gösterdiysem pompa (yani beyin ) arızası dediler. tamirine 400 ytl para istediler. kim tamir edecek dedim yapan bir iki usta var dediler. ne ustası diye sordum elektrikçi dediler. bende arabadan fazla anlamam daha yeni yeni birşeyler öğrenmeye başladım. kendi kendime oğlum dedim elektrikçi yapıyosa sende yaparsın dedim. biraz elektronik bilgim var sonuçta elektrikçide parça değiştirmiyeceğini anladım . abs yi sökmeye karar verdim.
2 arkadaş söktük beyni. yalnız sökmesi çok gıcık. takması da öyle. neyse söktük parçayı. tepesinde 3 tane dişi tors vida başlıklı vidalar var. onları da söktük açılmıyo alet. presle yapıştırmışlar plastiğini hava ve nem girmesin diye. Aldım elime demir testeresini ve falçatayı yardım ve sonunda kapağını açtımmmmmmmmm. içindeki devre dediğim gibi bi elektrikçi ustanın yapabileceği birşey değil ve O kadar temiz kalmış ki hava ve nem girdediği belli.Gıcır gıcır dı daha. Adama sor parçaların adını bilmez.Hepside SMD (küçük mikro elektronik) parçalarla yapılmış. burdan sonra yapacağın şey çatlak lehim aramak zaten. Çatlak lehimler de beyne giren soketin diplerinde ve diğer bir soket daha var onun dipleri. öyle belliki devrede resmen yarık olduğunu görüyosun lehimde . lehimleri yeniledim teker teker yaklaşık 10 lehim yaptım. abs devresi herzaman çalışmadığı için arabada bozulma ihtimali yok zaten pek. kapağını silikonla yapıştırdım. sonra tekrar açtığım plastiği lehim makinasıyla eriterek açık yerlerini (kapağın arasındaki yarıkları) kapattım hava ve nem girmesin diye çünkü girerse beyin o zaman bozulur işte. arkadaşla yerine taktık. çalıştırdık arabayı abs ışığı sönmedi. akünün üstündeki sigortaya baktım. atmış. LPG nin  sigortasını söktüm abs ye taktım. arabayı çalıştırdım abs ışığı söndü. işlem tamam dedim.  Şimdi iş frenlerin havalarını almaya ve hidrolik yağını yenilemeye geldi. Onuda arkadaşım halletti. 1 aydır sorunsuz çalışıyo abs.

Sizde yapabilirsiniz.
Gönderen: trinitron - 05 Ocak 2008, 10:00:25
benim şansım vardı. arkadaşım tamirciydi fren havalarını aldırdım. aldırmazsanız fren tutmaz allah korusun. tanıdığı olmayanlar serviste söktürür beyni alır götürür başka yerde kendisi yapar. sadece sökte takma işçilik parası verir. en azından. 400 ytl olmaz. hem benim arkadaşta vw de elektrikçiydi işin garip tarafı. sensörden olmadığı ne malum derseniz sensör arızası olursa zaten serviste bilgisayar söylüyo onu size. belli oluyo yani. bende direk pompa arızası diyordu. sensör deseydi sensörleri temizletirdim zaten. kolay gelsin.
Gönderen: Ouzoo - 05 Ocak 2008, 18:55:58
Evet bi süredir yine yanmakta olan abs ışığımla ilgili bugün makinaya soktuk aracı.beyin sağlam çıktı.Ön kaliperlere giden abs kablolarında hata vardı.Sağ ve sol iki tarafında hatasını sildikten sonra 70 km tecrübe ettik aracı ve yine abs devreden çıktı.Geldik baktık sol tarafın abs kablosu tekrar hata vermiş yani o parça bozuk.Artık çıkma bulurmuyum bulamazmıyım iki tarafınkinide değiştircem.Vw in böyle ufak parçalarının fiyatı meşhurdur bakalım ne kadar diyecekler..
Gönderen: koroni - 23 Ocak 2008, 04:51:37
merhabalar aranıza yeni katıldım bende 97 1,4 16 v sportlıne (6N) var. belki biraz saçma olacak ama beninde abs ışığı kafasına estiğininde yanıyor bazen kısa sürede sönüyordu bazende günlerce yanmaya devam ediyordu. birgün araba yolda stop edinde yol yardımı çağırıp baktırdım ateşleme bobini arızalanmış değiştirdiler başka hiçbir müdahale yapılmadı ve 6 aydır abs ışığındaki sorun gitti. sevise götürdüğümde banada beyni değşmesi gerekli demişlerdi.her zaman servislere güven olmuyor demekki.
Gönderen: Ouzoo - 06 Şubat 2008, 00:06:59
Offf arkadaşlar sonunda abs hayatımla oynadı :/ bugün bahçeşehire giderken akşamüstü birden bire frene basmadığım halde bi ses "taktaktakatk" sanki jantın arasına bi demir sokmuşsuuz vuruyor o kdr kötü bi parçalanma sesi gibiydi..Durdum hemen baktım ön disk balatalar sorun yok, arkada altta motorda hiçbişey görünmüyorr.devam ettim tam sapağa gircem yavaşlicam oda ne fren tutmuyor :/ hidroliğin hortumu gitti sanırım boşaldı dedim eyvah, zor bela yavaşladım devir düşürerek flm.sonra ileride durdum baktım freni pompalıyorum devir 900 lerden 2000 lere yükseliyor, bu sefer beyinsel ve elektronik bi arıza olduğunu sandım.H birde el freni ışığı yanmaya başladı.Sağdan sağdan temkinli eve geldim çok şükür, yarın günışığında bi babayla kontrol edelim acaba neymiş sorun...
Gönderen: G60 - 06 Şubat 2008, 00:11:45
El freni ışığı yanıyosa, hidrolik boşaltmış olabilir ? Balata, hidrolik ikaz ışığı da elfreni ışığına bağlı. Yani aslında o elfreni ışığı değil sadece.
Gönderen: Ouzoo - 06 Şubat 2008, 00:14:17
Bencede hidrolikten osman belli zaten.Fakat freni pompalayınca devirin yükselmesi ve o bahsettiğim sese anlam veremiyorum, dedimya giden bi jantın arasına bi sopanın girdiğini farzet o kadar sağlam bi sesti, yada şöyle abs devreye girince vurma yapıyorya onun 50 kat şiddetlisi bi sesti :/
Gönderen: aliis - 06 Şubat 2008, 00:23:19
gecmiş olsun oğuz abs bir keresinde benimde basıma dert olmustu frene basınca kendi tekerlekleri kitliyordu arac durana kadar,80 ile giderken frene basma gafletinde bulunmustum 80 den sıfıra kadar zik zak cizerek kızaklamıstı araba, kolay gelsin sana :)
Gönderen: vw6n - 06 Şubat 2008, 22:59:25
Oğuz geçmiş olsun.Arabayıda yeni bakımdan çıkarmıştın hidroliği felan kontrol ettirmedinmi ???
Gönderen: Ouzoo - 06 Şubat 2008, 23:14:21
Evet arkadaşlar olan oldu :)Hidrliğe baktık bugün gayet yerinde.Fren merkezi patlamış durumda..Ufak frenlerde yavaşlayabiliyorum fakat biraz sert bastımmı boşalıyor..Cumartesi lifte çıkacak kerata bakalım cepten ne çıkacak..Şans kısmet diyelim geçirelim olayı..Gelişmeleri bildiririm.

Abdullah abi bu arada tabiki bakımda heryeri kontrol edilidi hatta şu an bile hidroliği yerinde fakat hiç ummadığımız bişey çıkınca ki benimde ilk defa başıma geliyor anlam veremedim ilk zamanlar bi yandanda duygusal bi tecrübe oldu :)
Gönderen: Ouzoo - 09 Şubat 2008, 16:37:46
Abs ile alakası yokmuş olayın.Sağ arka el fren teli kopuyor ve  sonra sağ arka kampana içi balatalar içeride parçalanıyor.açtık baktık bugün allahtan kampana dahil hiç sorun yok bi takım balata ve yeni tel ile hallettik işi :sevgi:
Gönderen: nizam - 09 Şubat 2008, 19:05:46
allahım seni mi bulur bu enterasanlık oğuz...
Gönderen: qb5tp - 09 Şubat 2008, 21:29:42
Geçmiş olsun, ucuz atlattın her anlamda  :tamamdir
Gönderen: Ouzoo - 10 Şubat 2008, 01:24:48
Teşekkürler.Süper ucuz atlattığımın farkındayım :)
Gönderen: soso - 11 Mart 2008, 23:13:12
Merhaba ben bu foruma 1.4 16V Sportline aracımın Abs ışığı yanması sonucu nette araştırırken katıldım
Abs ışığı şikayeti sonucu aracımı servise götürdüğümde, hidrolik pompanın arızalı olduğunu söylediler. Yapılmasının uzun süreceği ve Masrafın 1000 Ytl  civarı olduğu için yaptırmak istemedim. Forumun bu kısımda tecrübelerini paylaşan arkadaşlarımızın yazdıklarından faydalanarak Akü üzerindeki Sigorta kutusundaki Sigortaları yuvalarını güzelce temizledim ve Abs sorununu masrafsız bir şekilde hallettim. Deneyimlerini burada paylaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum
Gönderen: Ouzoo - 11 Mart 2008, 23:30:48
Geçmiş olsun, aktif kalman dileğiyle
Gönderen: vw6n - 11 Mart 2008, 23:32:32
Merhaba ben bu foruma 1.4 16V Sportline aracımın Abs ışığı yanması sonucu nette araştırırken katıldım
Abs ışığı şikayeti sonucu aracımı servise götürdüğümde, hidrolik pompanın arızalı olduğunu söylediler. Yapılmasının uzun süreceği ve Masrafın 1000 Ytl  civarı olduğu için yaptırmak istemedim. Forumun bu kısımda tecrübelerini paylaşan arkadaşlarımızın yazdıklarından faydalanarak Akü üzerindeki Sigorta kutusundaki Sigortaları yuvalarını güzelce temizledim ve Abs sorununu masrafsız bir şekilde hallettim. Deneyimlerini burada paylaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum
İşte budur geçmiş olsun :tamamdir
Gönderen: polo35 - 12 Nisan 2008, 18:49:55
arkadaslar cok tesekkur ederim forumun faydasini bugun gordum.ABS isigim yandi bu sabah ve sonmedi sorunun cozumunu buradan aradim ve buldum.benimkisi akunun sigortasinin kuflenmesinden oldugunu anladim.haberiniz olsun.
Gönderen: merthpolo - 18 Nisan 2008, 10:41:28
benımde dun abs ısıgım yandı bugun sabahdan bılgısayara bagladık abs hıdrolık pompası hatası verdı hatayı sıldık suan ıcın bı problem yok hıdrolık pompası pahlı bısımıdır?
Gönderen: foton1999 - 18 Temmuz 2008, 00:17:05
Merhaba Arkadaşlar,

2000 model Polo 1.4 75HP Cmftline aracımın 4 gün önce kadar ABS ışığı yanmıştı. ABS pompası,hidroliği arızası çıktı. Değişmesi gerekli dediler. Tamir olursa ya da hurda alınırsa 400-500 YTL serviste değişirse 1000-2000 YTL arası olduğunu öğrendim. Hiçbişi yaptırmadan döndüm. Forumda yazılanları, önerileri okudum ve akünün üzerindeki sigorta kutusundaki sigortaları WD40 ile temizledim, 10A olan sigortayı değiştirdim ( Bacakları diğerlerine göre daha kötüydü).ABS ışığı artık yanmıyor. Deneyimlerini ve bildiklerini paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.
Gönderen: yakkir - 18 Temmuz 2008, 13:48:54
Merhaba Arkadaşlar,

2000 model Polo 1.4 75HP Cmftline aracımın 4 gün önce kadar ABS ışığı yanmıştı. ABS pompası,hidroliği arızası çıktı. Değişmesi gerekli dediler. Tamir olursa ya da hurda alınırsa 400-500 YTL serviste değişirse 1000-2000 YTL arası olduğunu öğrendim. Hiçbişi yaptırmadan döndüm. Forumda yazılanları, önerileri okudum ve akünün üzerindeki sigorta kutusundaki sigortaları WD40 ile temizledim, 10A olan sigortayı değiştirdim ( Bacakları diğerlerine göre daha kötüydü).ABS ışığı artık yanmıyor. Deneyimlerini ve bildiklerini paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

İşte bilgi paylaşımının yararlarına güzel bir örnek
Gönderen: PoloGTI - 18 Temmuz 2008, 14:25:21
İşte bilgi paylaşımının yararlarına güzel bir örnek
:tamamdir
Gönderen: polo35 - 18 Temmuz 2008, 16:37:32
arkadaslar yukarida da belirtmistim 6 ay kadar once sadece ABS isigi yaniyordu 97 model polo 1.4 sportline aracimin.temizledim sigortalari ve hallolmustu sorun.2 ay once yine yanmisti ABS isigi ama bu sefer el freni lambasi da yanmisti!bende uzun yola cikacagim icin servise araci birakmistim temizlemisler sigorta panelini falan sorun yine ortadan kalkmisti.fakat 10 gun once yine sorun cikti el freni lambasiyla beraber VW servisine goturdum sorun sag arka sensor ve ABS pompasindan gorunuyordu!kontrollerden sonra akunun uzerindeki sigorta panelinde sorun oldugu tespit edildi.biri elktrigi iletmiyormus!daha sorun cozulecekmi bilmiyoruz cunku siparis verdik parcayi bekliyoruz!bence sorun ABS pompasindan degil cunku daha oncede basima gelmis ve temizlemistim!sorun orada olsaydi eger isiklar sonmezdi!hata bile sildirilmemisti.adam akilli servis yoktu ve sigorta panelinden kaynakllandigini anlayacak adam bulamamistim.bende cahilce davrandim demekki !neyse tecrube oldu bu bana umarim o elktrik sorunu ABS yi bozmamistir!belki klimamin performansinin dusuklugu de sigortadandir..sorun direkt ABS pompasindandir sorun diyenlere inanmayin arkadaslar.sigorta panelini degistirince tekrar bu durumu paylasacagim.
Gönderen: yakkir - 19 Temmuz 2008, 20:59:22
arkadaslar yukarida da belirtmistim 6 ay kadar once sadece ABS isigi yaniyordu 97 model polo 1.4 sportline aracimin.temizledim sigortalari ve hallolmustu sorun.2 ay once yine yanmisti ABS isigi ama bu sefer el freni lambasi da yanmisti!bende uzun yola cikacagim icin servise araci birakmistim temizlemisler sigorta panelini falan sorun yine ortadan kalkmisti.fakat 10 gun once yine sorun cikti el freni lambasiyla beraber VW servisine goturdum sorun sag arka sensor ve ABS pompasindan gorunuyordu!kontrollerden sonra akunun uzerindeki sigorta panelinde sorun oldugu tespit edildi.biri elktrigi iletmiyormus!daha sorun cozulecekmi bilmiyoruz cunku siparis verdik parcayi bekliyoruz!bence sorun ABS pompasindan degil cunku daha oncede basima gelmis ve temizlemistim!sorun orada olsaydi eger isiklar sonmezdi!hata bile sildirilmemisti.adam akilli servis yoktu ve sigorta panelinden kaynakllandigini anlayacak adam bulamamistim.bende cahilce davrandim demekki !neyse tecrube oldu bu bana umarim o elktrik sorunu ABS yi bozmamistir!belki klimamin performansinin dusuklugu de sigortadandir..sorun direkt ABS pompasindandir sorun diyenlere inanmayin arkadaslar.sigorta panelini degistirince tekrar bu durumu paylasacagim.

Dilerim sorununuz kısa yoldan çözülür.
ABS ile alakası yok ama aklıma geldi,genelde kronik sorun olan boğaz kelebeği temizliğini  yaptırdığı halde düzelmeyince boğaz kelebeği parçası değişecek demişler serviste.Bu forumda bir arkadaş yazmıştı şimdi hatırlayamadım ismini daha sonra kendisi boğaz kelebeğine arkadan gelen kablonun bağlı olduğu civatanın paslandığını ve iletkenliğini kaybettiğini farkederek o cıvata ve kablo ucunu temizleyince sorunun hallolduğunu yazmıştı.Servisler ne yazıkki ince eleyip sık dokumuyorlar çoğu zaman parça değiştirelim demek kolaylarına geliyor.
Bu vesileyle kronik boğaz kelebeği sorunuyla  ilgili bu noktaya da dikkat çekerek hatırlatmakta fayda var sanırım.
Gönderen: megablast - 20 Temmuz 2008, 02:23:35
2001 polo 1.4 CL 1 yılda iki defa sigorta yüzünden ABS ışığı yandı. İlkinde zımparalayarak düzelttim. İkincisinde sigortaları toptan değiştirdim. Özellikle sigorta kutusu ve sigortalar çok hassaslar.
Gönderen: polo35 - 21 Temmuz 2008, 16:57:12
evet arkadaslar tahmin ettigim gibi sorun elektrik baglantisindanmis.
Gönderen: ERTAN - 28 Temmuz 2008, 00:05:18
 :( benim abs ışığı arabayı sola meyilli park edersem sabahları bazen yanıyor. 500 ila bir km gittikten sonra sönüyor acaba
bunun nededeni nedir?.abs nezaman devereye girer?. her frene basıldığında devreye girermi yoksa kızaklama anındamı devreye girer.diğer mesajlarda bahsedildiğigibi frene bastığımda duymam gereken kütürtülü sesi duymuyorum.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazın teşekkür ederim..... :)
Gönderen: Ouzoo - 28 Temmuz 2008, 15:12:45
arkadaşlar şu motorda kalan sigorta kutusunun resmini çekebilirmisiniz? tam olarak nerde yani 4 adet sigorta olduğunu söyleyen arkadaşlar var bende akünün yanında hemen akü bakalitine bağlı bi sigortalık var 2 slot var 1 tanesinde sigorta var sadece, elektrikçiye sorduğumda diğerinin boş kalması gerektiğini söylemişti???
Gönderen: polo35 - 28 Temmuz 2008, 22:07:25
:( benim abs ışığı arabayı sola meyilli park edersem sabahları bazen yanıyor. 500 ila bir km gittikten sonra sönüyor acaba
bunun nededeni nedir?.abs nezaman devereye girer?. her frene basıldığında devreye girermi yoksa kızaklama anındamı devreye girer.diğer mesajlarda bahsedildiğigibi frene bastığımda duymam gereken kütürtülü sesi duymuyorum.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazın teşekkür ederim..... :)

arkadasim ihmal ettirme buyuk ihtimalle akudeki sigortalardandir temzilet yada tekerdeki sensorlerdendir!kablolardanda olabilir sorun buyumeden baktir
 bu arada yakinda akunun uzerindeki sigorta panelini cekip koyacagim
Gönderen: ERTAN - 14 Ağustos 2008, 22:45:00
servise gittim kontrol ünitesi (beyin)bozukmuş.fiyatı 1250 ytl imiş.işçiik ne olur bilmiyorum.herhalde bu haliyle kullanmaya devam etmek zorundayım. beyni değiştirmeden kullanmak normal fren sisteminin çalışmasını engellermi acaba? :'(
Gönderen: bloody13 - 15 Ağustos 2008, 00:50:04
bendede 97 polo sportline var.ABS sensörlerden olabilir dediler.temizlettik hatta yeni aldık olmadı beyinden dediler.tamiri 300 400 civarında yaptırdık çokta şahane tutuyor tavsiye isterseniz abs' yolla çıkmayın çok önemli abs :tamamdir
Gönderen: polo35 - 17 Ağustos 2008, 13:10:07
arkadaslar ABS onemli!250-400 arasi tamirini yapiyorlar.bozuk sekilde kullanmayin ebnce
Gönderen: felixmurd3r - 28 Eylül 2008, 20:18:48
merhabalar

bugün itibariyle abs ışığ sorunu bende de peyda oldu. dün 100 km kadar ıslak zeminde gittim. su birikintileri yoğunluktaydı. dün gece kontağı kapamıştım ve bu akşam 4 gibi çalıştırdım biraz gittikten sonra abs ışığı yandı. biraz hızlandım ve sert fren yaptığımda kızakladığını farkettim. sizce yağmurlu havadan kaynaklanan bir problem olabilir mi?

bu konuda yazılan herşeyi okudum denesem mi denemesem mi diye çekincelerim var :)

tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler...
Gönderen: rye - 30 Eylül 2008, 02:29:17
bence büyük bir problem yok. en azından öyle umuyorum. abs ışığı yanmayınca devre dışı kalıyor, dolaysıyla araç kızaklıyor. sorun sensörlerden, sigortadan, akü üzeri abs kabloları yada rölelerinden yada arka koltuktaki kablo bağlantısından olabilir. ufaktan bi incelet bakalım aracı. ama hemen beyin arızalı yada sensör değişecek falan derlerse iyice araştır sonra karar ver

Gönderen: ismail4k - 30 Kasım 2008, 19:03:13
slm arkadaşlar
bende 2000 polo confortline var bir süredir elfreni lamba sı ışığı yanıyor.Bu ışık sadece rampa ve sert virajlarda yanıyor bazende yanarken sesli ikaz veriyor.nedendir acaba.
Gönderen: TheSaint - 12 Aralık 2008, 03:55:34
Selam arkadaşlar,
2000 1.4 comfortline model polomda daha önce 2 kez ABS ışığı yandı. 1.sinde sol arka sensör temizlendi, ucuz kurtulmuştum. 2.sinde ABS beyni arıza verdi, 280 ytl ye beyin tamir edildi. Bence ABS gerçekten çok önemli...
Bu arada beyin arızası olduğunu  farklı arıza tespit bilgisayarlarında kendim gördüm.
Gönderen: kohlrausch - 01 Ocak 2009, 23:06:03
arkadaşlar ben de aynı sorunla zaman zaman karşılaşıyorum bi ustaya sordum aynen şu cevabı aldım: arka koltukların altında bulunan abs kablosu koltuğa sıkışınca bu ışık yanar dedi bu ışık yanınca bikaç kez o kablo ile oynadım sorun düzeldi. ilginize..
Gönderen: serkov - 02 Ocak 2009, 16:42:12
Geçtiğimiz pazatesi günü ABS ışığı sorunu benide sanayi yollarına düşürdür. bir gece önce çok fazla yağmurlu havada yolculuk ettim ondan mıdır bilmem ama.. çok can sıkıtı...

Tuna (outro) bizim 6N2 lerin kışın bol bol böyle sorunlar çıkarttığını söyledi çok korktum ben :(
Gönderen: polo35 - 12 Ocak 2009, 16:23:27
ben yazmistim bidaha yazayim.akunun ustundeku sigorta kutusu yani oradan cikan kabolar falan eskimis onlarda abs ye ye elektrigi duzenli vermiyormus dolayisiyla abs devre disi kaliyordu zaman zaman.gunlerce yanincada servise gitmistim.iscilikle beraber 175 liraydi.bu arada bogaz kelebegimde hata veriyor.ben bogaz kelebeginin elektronigininde bu yuzden bozulmus olabilecegini dusunuyorum.
Gönderen: gencoy - 18 Şubat 2009, 14:03:16
bu poloyu aldığım güne lanet olsun..10 aydır bende ve elim içinden hiç çıkmadı..önce sesleri keseyim dedim kesemediğim gibi dahada arttı boğaz kelebeği bir gün randımanlı çalışmadı ondanda vaz geçtim şimdide ABS.. yazılanların hepsini uyguladım nafile.. lambası sönmedi.. bu arabadan gerçekten memnun olan varmı bilmiyorum.. 12 tane araba değiştim en kötüsü bu.. bu şikayetimide heryerde dile getiriyorum 3 arkadaşımıda polo almaktan caydırdım.. aklı olan varsa poloyu elden çıkarır..ben satlığa çıkardım gerçi satılacağanıda sanmıyorum ya kısmet..
Gönderen: mc_serkan_126 - 18 Şubat 2009, 21:26:40
arkadaşım ben kendi arabamı alalı yaklaşık 2 seneyi geçti 20.000 km yol yaptım ama sadece ilk aldığımda termostat bozuktu 30 ytl ye değiştirdim 2 senedir de sanayiye gidip kaputunu açtırmadım bunu da bil.  sen arabanı sadece arıza yaptığı zaman sanayiye gidiyorsan o senin sorunun.. burada saçma yorumlar yapıp da markayı kötülemeye çalışma. kimse senin söylemenle polo almaktan vazgeçmez. Volkswagen'i de bilen bilir boşuna çabalama...
Gönderen: vw6n - 18 Şubat 2009, 23:29:47
bu poloyu aldığım güne lanet olsun..10 aydır bende ve elim içinden hiç çıkmadı..önce sesleri keseyim dedim kesemediğim gibi dahada arttı boğaz kelebeği bir gün randımanlı çalışmadı ondanda vaz geçtim şimdide ABS.. yazılanların hepsini uyguladım nafile.. lambası sönmedi.. bu arabadan gerçekten memnun olan varmı bilmiyorum.. 12 tane araba değiştim en kötüsü bu.. bu şikayetimide heryerde dile getiriyorum 3 arkadaşımıda polo almaktan caydırdım.. aklı olan varsa poloyu elden çıkarır..ben satlığa çıkardım gerçi satılacağanıda sanmıyorum ya kısmet..
Kötü şans ne diyelim :-X
Gönderen: gencoy - 21 Şubat 2009, 14:54:27
arkadaşım ben kendi arabamı alalı yaklaşık 2 seneyi geçti 20.000 km yol yaptım ama sadece ilk aldığımda termostat bozuktu 30 ytl ye değiştirdim 2 senedir de sanayiye gidip kaputunu açtırmadım bunu da bil.  sen arabanı sadece arıza yaptığı zaman sanayiye gidiyorsan o senin sorunun.. burada saçma yorumlar yapıp da markayı kötülemeye çalışma. kimse senin söylemenle polo almaktan vazgeçmez. Volkswagen'i de bilen bilir boşuna çabalama...
sen kendini kandırırsın ancak.. ben 25yıllık sanayi esnafıyım bi araba iyimi kötümü senden öğrenecek değilim senin iki senede yaptığın yolu ben 2 ayda yapıyorum bilmeden kendi kendine yorum yapma..memnunsan kimsenin sözü yok zaten ben değilim farkımızda bu..
Gönderen: Ouzoo - 21 Şubat 2009, 15:33:12
sen kendini kandırırsın ancak.. ben 25yıllık sanayi esnafıyım bi araba iyimi kötümü senden öğrenecek değilim senin iki senede yaptığın yolu ben 2 ayda yapıyorum bilmeden kendi kendine yorum yapma..memnunsan kimsenin sözü yok zaten ben değilim farkımızda bu..

Sen sat hocam arabayı, çok canını sıkmış belli..Sat kurtul.
Boğaz kelebeği kronik hastalık zaten 6nde..Sonuçta en az 10 yaşında araba, sadece boğaz kelebeğini değiştirerek rolanti probleminden  kurtulabilirdin..
Aynı arabayı senin gibi onlarca kişi kullanıyoruz bu sitede, ve seninki gibi kalıcı bir problem hiçbirimizde olmadı çok şükür.Artık şans mı demeli, çürük polomu demeli..2 ayda 20 bin yapıyorsan o polonun vay haline 10 ayda 200 bin yapar ki aldığındaki kmsi ne bilmiyorum 300 bin de sen ona öylemi??
Her ay periyodik bakımlarınıda yapıyorsundur aksatmadan..
Yani kısaca demek istediğim şu iyi ve bakımlı bir polo seni yolda bırakmaz + ayda 10 bin km hangi araçla yaparsan yap sorunlar çıkarmaya zaten başlar..
Bu arada nerede esnafsınız acaba mesleğiniz ne üzerine?
Gönderen: vw6n - 21 Şubat 2009, 23:59:41
Arkadaşım mademki 25 yıllık ustasın niye anlamadın arabanın iyi olmadığını niye aldın?
Oğuzun dediğinede katılıyorum sat kurtul hocam .
Gönderen: mikail - 22 Şubat 2009, 12:22:48
yagmurlu havalarda özellikle benimde absısıgım yanıyor ama kontak acıp kapayınca sonuyor
Gönderen: mikail - 22 Şubat 2009, 12:29:18
arkadaşlar birbirimizle lırmayalım derim ha kimsede marka modeli kötülemesin bence cünkü araba işi tamamen şans işi aynı olay beyaz eşyadada başımıza geliyordu 10yıllık bı çamaşır makinasına gidiyoduk müsterı ilk sefer arıza verdi cok memnunum derken aynı marka aynı model bı baska makınanın sahıbıde oldum olası arıza yapıo cok sorun yaptı dıe sıkayrt edio yani anşayacagınız tamamen sans işi burda bukadar polo kullanan var herkes memnun ama bi arac sahıbı sorun yaşamıs bu onun şanssızlıgı ne birbirimizi kırmaya nede arabayı kötüleme ye gerek yok herkes nasıbını alır
Gönderen: gencoy - 25 Şubat 2009, 15:04:59
Arkadaşım mademki 25 yıllık ustasın niye anlamadın arabanın iyi olmadığını niye aldın?
Oğuzun dediğinede katılıyorum sat kurtul hocam .

can kardeşim sanayi esnafıyım ama uğraştığım sektör otomotiv değil.. derdim marka kötülemek değil aracın sorunları üstüste gelince canım yandı o ruh haliyle forumda çare ararken yazıvermişiz bişeyler.. aracı bugün sattım zaten.. kaldıki vw her zaman iyi marka olmuştur bende dahil kimse kötü diyemez bu markaya..ancak polo bu markanın zayıf bir modeli bana göre.. eğer kırdığım insanlar olduysa onlardan özür dilerim.. herkese kazasız belasız sürüşler dilerim..
Gönderen: vw6n - 25 Şubat 2009, 21:08:22
Sanayi diyince otomotivle ilgili sandım kusuruma bakma.Arabada satılmış hayırlısı olsun.
Gönderen: eroldemir73 - 27 Şubat 2009, 18:53:42
Benim arabada ABS olmadığı için bu konu başlığı ilgimi çekmemişti. Neler olmuş burda. marka kötülüyenler.. savunanlar filan.
Gerçi konu kapanmış ama bende bu konuda görüşümü aktarmak isterim.
Çoğumuz burada aracını 2.el olarak satın almıştır. Arkadaşın dediği gibi polo VW'in alt modelide olabilir. Çoğumuzun aracı 10 yaşındanda büyükdür. Burada beklenti önemli bence. Ben 12 yaşında araca biniyorsam bu yaşdaki arabanın sorunlarınada katlanacağım demektir. Benden önceki sahibi nasıl baktı, nasıl bindi bunlar önemli şeyler. Ama 12 yaşındaki arabaların fiyatlarına bakarsanız segmentine göre polo hala yukarılarıdadır. Değerlidir. Niye değerli düşünmek lazım.
sahibinden.com'a bir girin. arama yılı olarak 1996 ile 1999'u seçin. fiyat aralığınıda 10.000 ile  15.000 aralığını seçin.
Arkadaşımız şanssızlık yaşamış. sinirili halinide burada yansıtmıştır. Bence bizim araçlarımız çok iyi ve en önemlisi ben aracıma severek biniyorum. 8)
Gönderen: 06onur - 02 Mart 2009, 20:17:45

Çok geçmiş olsun sana öyle denk gelmiş, bence elden çıkar bir an önce ve tanıdığın birisinden temiz bi araba al. Biz genelde kaportaya bakarız. Arabanın motoru,Şasesi, Yürüyeni ve hareketli aksamları daha önemli halbuki. Polo iyidir ama mazisi önemli!!!!

Benim arabamda sağlam 2senede 62000 km yaptım hemde Şelale yollarına filan da girdim. Bende Abs yok ama arabamın sağlamlığı beni hep şaşırttı. 7 senelik araba bakım istedi tabi ama bakımı tamamlayınca çok iyi bi araba oldu.Zaten bakımı gelmese önceki sahibi niye satsın. Valla rahat ettim bu arabayı adım alalı. Sanayiye çok giderim benim arabamı görünce şaşırdılar bumuydu diye. Genelde başkalarına yardım etmek için gidiyordum.
Gönderen: ataberk07 - 27 Mart 2009, 11:49:59
arabamın abs lambası ve el frenı ıkaz lambası aynı anda yanarak seslı ıkaz vermeye basladı .. servıs araca cıhaz baglayarak sorunun abs beynınden kaynaklandıgını degısmesı gerektıgını soyledı. bunun uzerıne abs beynını degıstırdım .lamba sondu fakat ıkı gun sonra tekrar aynı ıkaz lambaları tekrar yanarak seslı ıkaz vermeye devam ettı. cıldıracagım ne yapmam lazım blgısı olanlar yardımcı olursa sevınırım
Gönderen: Ouzoo - 27 Mart 2009, 12:43:19
İlla beyinde olucak diye birşey yok malesef hemen beyinden diyiverip haybeye masraf açıyolar vatandaşın başına.Sigortası yanmış olabilir,ön tekerleklerdeki abs kablolarında bir problem olabilir, pompada problem olabilir.
Gönderen: ataberk07 - 17 Nisan 2009, 19:02:43
ya arkadaslar cıldıracagım . abs lambası bıt turlu sonmedı. beyın degıstı ertesı gun tekrar yandı ? sensorlerden de degıl, 3 defa aynı servıse gosterdım servıse gırıyor beynı tekrar elden gecırıyorlar her tarafına bakıyorlar o an sonuyor 2 gun sonra tekrar yanıyor. bunun ne gıbı bır mantıklı acıklaması var. servıse verdıgım para da cabası ama sonuc sıfır aynı ılk gun servıse goturdugum gıbı
Gönderen: erdeM - 21 Nisan 2009, 22:40:51
arkadaşlar benimde aracıma arkadaya biri oturdugunda abs ışıgı yanıyor arkada oturan inince 2 dk sonra sonuyor sizde nedir kazıklanmak istemiyorum aracım 97 polo sportline
Gönderen: Pessimist - 27 Mayıs 2009, 16:25:40
valla hiç zımpara ile uğraşmadım gittim yenisini aldım şu an ışık söndü ama sanırırm abs çalışmıor sorun beyindenmi kaynaklanıyor :s yada bene çalışmadığını sanıyorum firen yaptığımda tkırdı sesi gelmiyor
Gönderen: qb5tp - 03 Haziran 2009, 19:42:42
arkadaşlar benimde aracıma arkadaya biri oturdugunda abs ışıgı yanıyor arkada oturan inince 2 dk sonra sonuyor sizde nedir kazıklanmak istemiyorum aracım 97 polo sportline

Erdem Bey arka koltukları kaldırdığınızda altında arka sensör kablolarını göreceksiniz. Sensör jaklarını kontak spreyiyle temizleyip biraz sıkıştırın. Eliniz değmişken akü üzerindeki sigortaları da temizlemekte (zımpara-kontak spreyi) fayda var. Sorununuz kesinlikle çözülecektir.

ya arkadaslar cıldıracagım . abs lambası bıt turlu sonmedı. beyın degıstı ertesı gun tekrar yandı ? sensorlerden de degıl, 3 defa aynı servıse gosterdım servıse gırıyor beynı tekrar elden gecırıyorlar her tarafına bakıyorlar o an sonuyor 2 gun sonra tekrar yanıyor. bunun ne gıbı bır mantıklı acıklaması var. servıse verdıgım para da cabası ama sonuc sıfır aynı ılk gun servıse goturdugum gıbı

Akü üstündeki sigorta kutusunu kontrol etmişmiydiniz. Oradaki temassızlıklar beyin arızası hatası gösterebiliyor.

valla hiç zımpara ile uğraşmadım gittim yenisini aldım şu an ışık söndü ama sanırırm abs çalışmıor sorun beyindenmi kaynaklanıyor :s yada bene çalışmadığını sanıyorum firen yaptığımda tkırdı sesi gelmiyor

Tekerlekler kilitlenmediği sürece ABS devreye girmez. Frene daha sert basarak kontrol edebilirsiniz ama uyarı ışığı kontağı açtığınızda yanıyor ve sonrasında sönüyorsa, yanmadığı sürece ABS çalışıyor demektir.
Gönderen: TankJR - 05 Haziran 2009, 11:23:14
Konu Açılmışken ABS İle İlqili Bişi Sorucam Bende. Arabayi İlk Çalştırmadan Önce Işıklar Yanıyor ABS Yanıyo Ve Sonuyo.Sonra Arabayi Calıştırıyorum ABS Yanıyo ve Tekrar Sönüyo Bu Normal mi yoksa ABS de bir Problem Oldugunu Mu Anlatmaya Çalışıyo bana ( ÇAlıştırmadan Önce Yanıyo SÖnüyo . Çalıştırıyorum Yanıyor Sönüyor ) Araba 98 PoLo SportLine
Gönderen: ceyhan52 - 14 Ağustos 2009, 10:06:37
Arkadaşlar, ben arabadan çok anlamam ama benim de 1 aydır abs ışığı kafasına göre yanıp sönüyo, ustaya götürdüm beyinle alakalı dedi, ama her ne hikmetse, farları yakmayınca abs ışığı yanmıyo farlar açıkken yanmaya başlıyo, beyin de pahalı olduğu için yaptıramıyorum arkadaşlar sigorta uçlarını temizleyin demişler bunu resimle anlatırsanız hiç bilmeyen biri olraka bende bizlerde bişeyler öğremiş oluruz.
Gönderen: ceyhan52 - 14 Ağustos 2009, 10:07:43
birde benim arabanın sorunu sizce sigortadanmı ?
Gönderen: ahmed6042 - 31 Ağustos 2009, 09:03:08
Yazıldı mı bilmiyorum ama tekerlekteki her aksamdan ABS ışığı yanabiliyor arkadaşlar.Benim sol ön bilya bozulmuş ABS ışığı yanıyordu.Bilya değişti sorun gitti.
Gönderen: yunusdemirtas - 08 Kasım 2009, 20:22:10
2000 polo comfortlıne sahibiyim.Aracı aldıktan 1 ay sonra ABS ve ! işareti yandı.İzmir Bornova 3. sanayide beyin ayarı yapılınca geçti.(50 YTL)
Gönderen: serkan29 - 21 Mayıs 2011, 12:28:44
arkadaşlar bu akünün üzerindeki sigorta tablası nerededir?
Gönderen: e-XPLoDeR - 19 Temmuz 2011, 15:27:07
Arkadaşlar, konuyu hortlatmış olacağım ama...
2 gündür benim 2000 model Polo'mun da ABS ışığı yanıyor. Bugün sanayiye gittim, yetkili servis 1.500 TL, diğer servis (hurdacıdan beyin almak kaydıyla) 300-500 TL masraf çıkardı. Beyninin değişmesi gerekiyormuş (hidrolik pompası arızası verdi bilgisayarda). Ben de bu kadar para verecek değilim artık bu lanet olası arabaya. Daha geçen ay 10 bin bakım yaptırdım, ondan önceki ayı boğaz kelebeği değiştirdim, ondan önceki ay otomatik vitesle ilgili bir parçasını değiştirdim vs. Her ay bozuluyor ve her ay maaşın 3'te biri arabaya gidiyor, lanet olsun aldığıma...

Şehir içinde sürüyorum, ani fren yapmıyorum. Usta, bu şekilde kullanırsın ama sadece ABS çalışmaz dedi. Sizce kullanayım mı bu şekilde?
Gönderen: barut - 19 Temmuz 2011, 16:19:25
kullan kullan benimde durum aynı hiç sorun yaşamadım :D
Gönderen: eray6r - 24 Temmuz 2011, 21:10:02
2001 otomatik polo var arkadasımın bi kaç kez yaşadık küçük viteslerde abs ye soktuğumuzda aba uyarısı söndü bir kaç kez denedik oldu abs ye girmediği sürece servise gitmemize gerek yok :D
Gönderen: e-XPLoDeR - 24 Temmuz 2011, 22:19:28
Teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için.
Yani, küçük vitesle ABS'yi devreye sokmaya mı çalışayım? O zaman uyarı ışığı sönüyor mu?

"ABS'ye girmediği sürece" demişsiniz. O ne demek?
Gönderen: m1s1r - 16 Ağustos 2011, 09:56:22
arkadaşlar tamamen bilgisizliğimden soruyorum komik bir soru olabilir :) Bende 2002 9N polo var araçta ABS varmı yokmu nasıl anlarız? Aracı ilk çalıştırdığımda ABS ışığı olduğunu düşündüğüm herhangi bir ışık yanmıyor. ABS ışığı nasıl birşey?  ::)
Gönderen: m1s1r - 16 Ağustos 2011, 12:35:13
araç tek kapı modeli
Gönderen: e-XPLoDeR - 16 Ağustos 2011, 12:36:47
O zaman ABS yok demektir  :tamamdir
Gönderen: m1s1r - 16 Ağustos 2011, 17:00:00
neden tek kapılarda ABS yok? Tek kapı 9N'lerin piyasası nedir şuanda. Araç 100 beygir sanırım
Gönderen: ERSAN - 18 Nisan 2012, 11:48:31
Arkadaşlar, belki yardımcı olabilirim diye bazı bilgiler vereyim,

abs sensörleri nasıl test edilir;
1. Abs sensörünün kablosu klemens ten sökülür
2. AVO metre (multimetre) nin direnç ölçme kısmı seçilir ve 2 kabloya dokundurulur.
3. Ölçü aletinde 400 ile 2000 ohm direnç görmek gerekir.
4. gene aynı pozisyonda ölçü aleti AC VOLTAJ konumuna alınır.
5.Tekerlek yavaş yavaş döndürülür ve ölçü aletinde voltaj değerlerinin değiştiği görülür ise sensör sağlamdır.

* Abs sensörü bu değerleri göstermiyorsa söküp zımpara ve kontak sipreyi ile temizleyin, gene çalışmaz ise sensör arızalıdır.

**sensör den abs beynine giden kablolarda hata olma ihitimali de cok yüksek,
gene ölçü aleti ile sağlamlık kontrolü yapılması gerekir.

*** Akü üzerindeki sigorta yatakları cok oksitleniyor onların da temizlenmesi gerekir.
Gönderen: Kerem41 - 23 Mart 2014, 18:53:43
97 model 1.4 sportline var bende aynı sorunu yasıyorum ama benimki biraz değişik kafanı göre yani yanyo sünüyo ampülü sökesim geliyo cıldırıcam
Gönderen: salihsefa - 24 Mart 2014, 09:45:51
97 model 1.4 sportline var bende aynı sorunu yasıyorum ama benimki biraz değişik kafanı göre yani yanyo sünüyo ampülü sökesim geliyo cıldırıcam

konunun tümünü okumadım muhtemelen yazılmıştır, arka koltuk altında arka tekerlere giden sensörlerin kabloları var onları kontrol edin.
Gönderen: Kerem41 - 25 Mart 2014, 08:20:08
ettim hatta kontak spreyiylede temizledim bugun de sensörlere baktırıcam bakalım ne cıkıcak
Gönderen: salihsefa - 25 Mart 2014, 12:59:26
bilgisayara bağlandığında çıkan hata kodu mesajı ne diyor? abs hydrolic pump arızasımı yoksa FL RR abs sensor gibi bir hatamı?
Gönderen: Kerem41 - 25 Mart 2014, 13:30:09
sensor hatası sol on lastik
Gönderen: salihsefa - 25 Mart 2014, 13:50:46
Arkadaşlar, belki yardımcı olabilirim diye bazı bilgiler vereyim,

abs sensörleri nasıl test edilir;
1. Abs sensörünün kablosu klemens ten sökülür
2. AVO metre (multimetre) nin direnç ölçme kısmı seçilir ve 2 kabloya dokundurulur.
3. Ölçü aletinde 400 ile 2000 ohm direnç görmek gerekir.
4. gene aynı pozisyonda ölçü aleti AC VOLTAJ konumuna alınır.
5.Tekerlek yavaş yavaş döndürülür ve ölçü aletinde voltaj değerlerinin değiştiği görülür ise sensör sağlamdır.

* Abs sensörü bu değerleri göstermiyorsa söküp zımpara ve kontak sipreyi ile temizleyin, gene çalışmaz ise sensör arızalıdır.

**sensör den abs beynine giden kablolarda hata olma ihitimali de cok yüksek,
gene ölçü aleti ile sağlamlık kontrolü yapılması gerekir.

*** Akü üzerindeki sigorta yatakları cok oksitleniyor onların da temizlenmesi gerekir.

http://garfay.robertliu.com/cars/20070721_ABS/sDsc00628.jpg

sol ön abs okuyucusunu kontak spreyi ve diş fırçası ile , okuduğu yer olan bu üstteki resimdeki parçayı (diskin arkasında okuyucunun ucunda gibi takılıdır) tel fırça ve balata spreyi kullanarak temizleyin. tabi bunları yapmadan evvel okuyucunun sağlamlığını ersanın msjda belirttiği gibi kontrol edin. dirençlilik yoksa değişecek, direnç değeri okunuyor ac voltaj okunamıyorsa temizleyip tekrar kontrol eidlecek.
Gönderen: Kerem41 - 25 Mart 2014, 13:57:31
sensörü değiştirdimde bunuda denicem inş sorun beğinde değildir
Gönderen: salihsefa - 25 Mart 2014, 14:22:38
bunu denedikten sonra sorun devam ederse, madem sensör değişmiş, o sensörün devamındaki kabloyu değiştirin, mümkün mertebe aynı dirençlilik değerinde olacak şekilde. direk beyin masrafına girmeyin.

burda maksat o tırtıklı telin aralarındaki boşlukların olabildiğince eşit aralıklarda olması. pek mümkün değil ama o telin bir tırnağı bile yamulmuş olsa okuma yapamaz.
Gönderen: Kerem41 - 25 Mart 2014, 14:38:46
büyük ihtimal bence kabloda sorun cünkü cukura girince yanıya sonra bir ara sönüyo bidaha yanıyo  :)