vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf V => Konuyu başlatan: golf5 - 02 Aralık 2009, 11:24:56

Başlık: GOLF 5 spor hava filtresi ve eksoz
Gönderen: golf5 - 02 Aralık 2009, 11:24:56
Arkadaşlar herkeze mehaba.
Bende  2 ay önce vw alesine  GOLF 5 sportline aracımla katıldım,ve internette vwtr.net i buldum , üye oldum.Burada paylaşılan şeyler o kadar güzel ve yararlı ki,benimde aracımda merak ettiğim  bi kaç şey var onları sormak isterim.1. si aracıma spor hava filtresi taktırmak istiyorum daha hoş ve güzel bir ses almak için ama servisteki usta motor için pek sağlıklı olmadığını söylemişti .2. si ise arka tampon orjinal tampon yani eksoz çıkışı yok,o nedenle eksoz ucu taktırmak için tamponu ,takılacak uca göre kesiyorlarmış.Bu işlemi yapan en iyi ve güvenilir yer neresidir acaba ? bide orjinal tamponu bozmaya değermi ?

Şimdiden çok teşekkür ederim 
Başlık: Ynt: GOLF 5 spor hava filtresi ve eksoz
Gönderen: tanra - 02 Aralık 2009, 14:38:49
Yer olarak yardımcı olamayacağım fakat söyleyeceğim şudur ki, orjinal tamponu bozmaya değmez.
Gönderen: mecamir - 02 Aralık 2009, 15:21:39
Bence de egzoz için tamponu bozmayın. Zaten egzoz taktıktan sonra polis amcaların ilgisini çekeceksiniz, polisler size takarlarsa trafikten men edip orijinal egsozu takıp muayeneye sokmanızı isterler. Muayeneden kesik tamponla ve standart egzozla geçemeyebilirsiniz. egsoz falan bunlar gereksiz şeyler, araban gerçekten yüklü değilse bağırır gitmez. Hava filtresi takıyosan tak ama standart egsozunla paşalar gibi bin ;)
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 02 Aralık 2009, 15:43:24
Bence de egzoz için tamponu bozmayın. Zaten egzoz taktıktan sonra polis amcaların ilgisini çekeceksiniz, polisler size takarlarsa trafikten men edip orijinal egsozu takıp muayeneye sokmanızı isterler. Muayeneden kesik tamponla ve standart egzozla geçemeyebilirsiniz. egsoz falan bunlar gereksiz şeyler, araban gerçekten yüklü değilse bağırır gitmez. Hava filtresi takıyosan tak ama standart egsozunla paşalar gibi bin ;)
Evet o duyumu bende aldım spor hava filtreleri motora zarar veriyomuş kimisi ise yalanlıyor performans artışı oluyormu  ???
Gönderen: mecamir - 02 Aralık 2009, 15:51:32
Markaya, filtrenin konumuna ve motorun durumuna bağlı.

Dandik bişeyse (sanayide aksesuarcılarda satılan 20 liralık olanlardan) ses dışında bişey bekleme,

Soğuk hava alacak bir yerde değilse yine ses dışında bişey bekleme,

Motorun standartsa yine ses dışında pek bişey bekleme, ancak %1 civarı artış olur.

Performans bekliyorsanız paraya kıyıp iyi bir markanın (AEM, K&N, Pipercross, Green, Raid hp vs) eğer aracınıza uygun intake kit varsa onu tercih etmeniz gerekir (Golf 5 için çoğu markada var). Filtrenin ucu zaten intake kitlerde, o araçtaki mümkün olan en soğuk havayı emecek şekilde yerleştirilir. Motor standart olsa bile güç artışı 'apaçi filtresi' ne nazaran daha fazla olur.

Ayrıca motora bazı filtreler zarar verebilir (ufak tozları tutamayıp geçirdikleri için). Her filtre zarar vermez yani. Bildiğim kadarıyla sünger filtrelerin birçoğu ufak toz zerreciklerini tutamıyor.
Gönderen: golf5 - 02 Aralık 2009, 16:07:55
Tamponu bozmaya değmez bencede,ben muayene olayını unutmuşum :) Zaten hava filtresini performans için düşünmedim,aracın tipine yakışacak hoş bir ses için takmak istiyorum.Servisteki usta da aynını söylemişti bazı filtreler ufak tozları tutmayıp geçirdikleri için sağlıklı olmuyor diye.En iyisi "mecamir" arkadaşında dediği gibi paraya kıyıp kaliteli bi hava filtresi alıp istediğim sesi elde edeceğim eksoz içinde tamponu delmenin gereği  yok gibi ,orjinalliği bozmayalım dimi  ;) 
:) herkeze ayrı ayrı teşekkür ederim
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 02 Aralık 2009, 23:40:36
Peki abi MONZA nın hava filtresi nasıl nereye baksam karşıma MONZA çıkıyo bide boru sistemi falan çekilmesi gerekiyomuş borununda kaliteli olması gerekiyormu  :D Ayrıca bu senin saydığın filtrelerden hiç bir yerde rastlamadım ortalama fiyatları ne kadardır arabanın sesini kalınlaştırırmı  ;)
Gönderen: mecamir - 03 Aralık 2009, 17:55:16
Peki abi MONZA nın hava filtresi nasıl nereye baksam karşıma MONZA çıkıyo bide boru sistemi falan çekilmesi gerekiyomuş borununda kaliteli olması gerekiyormu  :D Ayrıca bu senin saydığın filtrelerden hiç bir yerde rastlamadım ortalama fiyatları ne kadardır arabanın sesini kalınlaştırırmı  ;)

Gezdiğin yerler nasıl yerler? Ahmetler aksesuar'sa karşılaşmayabilirsin doğrudur  :D Bahsettiğim olay kit halinde satılan filtreler. Senin aracın için kit yoktur, kendi kitini yapacaksın ;)

Kitlerden biri bu mesela
http://www.eliftuning.com/index.php?p=show&pid=4341&k_id=1800&kn=Hava+Filtresi

Bu da kendi kitini yapabilmek için satılan set
http://www.eliftuning.com/index.php?p=show&pid=6362&k_id=1800&kn=Hava+Filtresi

tabi buna benzer hortumlarla daha ucuza mal edebilirsin. Önemli olan filtrenin soğuk hava alması ve ısı yalıtımı ;)
Gönderen: confidence - 24 Mart 2010, 13:41:14
Öncelikle aracın hayırlı olsun kardeşim bendede 2009 golf v var.. ben aracıma simotanın golf v ler için olan carbon kitini alıp taktırdım hem performansta hemde seste çok memnunum sana önerebılırım.. tampon işine gelincede ek tampon altları var bizim araçlar için onları araştırıp bakabilirsin egzoz yerlerıde oluyor. ama kestiripte sadece başlıkta yapabılırsın bu sana kalmış benım arkadasım yaptırdı..benımde çok hoşuma gitti.. allah kaza bela varmesın.
Gönderen: eros - 24 Mart 2010, 17:14:55
önceki aracımda simota kit kullanmıştım başarılı sonuçlar vermişti
ancak egzost meselesine birşey diyemem tercih senin
confidence arkadaşımızın verdiği öneri yani ek tampon altlıkları da güzel bir çözüm olabilir
hem bu sayede orjinal tamponuna da zarar vermemiş olursun
Gönderen: golf5 - 28 Nisan 2010, 16:52:27
simota kit,bi araştırayım hemen bende.. B uarada performans derken beygir olarak fark ediyormu ?Kestirmekten yana değilim tamponu,ek altlı ktaksam daha iyi olur heralde.Remini çekip göndermen mümkünmü simota karbon kit in ? bide fiyatı nekadar ?