vwtr.net

Volkswagen => Jetta, Vento ve Bora => Bora => Konuyu başlatan: GÜNHAN - 25 Nisan 2007, 00:23:32

Başlık: hız sabitleyici (cruise kontrol)
Gönderen: GÜNHAN - 25 Nisan 2007, 00:23:32
arkadaşlar 2000 model bora ya hız sabitleyici (cruise kontrol) taktırmak istiyorum bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim..
Başlık: Ynt: HIZ SABİTLEYİCİ
Gönderen: G60 - 25 Nisan 2007, 00:24:59
Selam, yazımına dikkat edecek şekilde konunu düzenlersen sevinirim. Aksi takdirde tekrar silmek zorunda kalacağım...
Başlık: Ynt: hız sabitleyici (cruise kontrol)
Gönderen: Erhan - 25 Nisan 2007, 14:33:34
Gaz kelebeği elektronik ise aracının takılabiliyor, yetkili servislerden ve parça satan yerlerden fiyat alabilirsin.
Gönderen: vw6n - 25 Nisan 2007, 21:34:07
erhan benim polo'ya olurmu?
Gönderen: Erhan - 25 Nisan 2007, 21:45:26
olmuyor malesef.
Gönderen: cemal arslan - 26 Nisan 2007, 15:42:15
bende 2001 passat var...ve bu araçta cruisecontrol var...geçen hafta uzun yola gittim. izlenimlerim şu dur ki...hoş bir özellik sürekli gaza basmıyorsunuz aracın devirine göre gazı ayarlıyor.
ancak şunu açıkca söyleyebilirim ki kendi sürüşünüz ile CC arasında yakıt farkı var...belki önemsiz ciddi bir fark değil ama az da olsa var...sadece belirtmek istedim.

eğer
- yakıtda oluşacak fark sorun değil
- sürekli uzun yola gidiyorum gittiğim
- yollar genelde düz yol diyorsan
- aracına takılma şansı var ise
bence taktır.

kalabalık yollarda yokuşlu virajlı yollarda mecbur devre dışı bırakıyorsun...ama düz ve tenha bir yolda...ayarla 90 100 130...istediğin gibi git rahat rahat

Gönderen: vw6n - 26 Nisan 2007, 20:51:54
amcama 2007 model honda civic sedan aldık maslaktan eve kadar ben sürmüştüm çevre yolunda biraz devreye aldım güzel bişeydi servis bilgisi alırken 40 km üzerinde çalıştırın demişlerdi yani trafikte pek kullanamıyorsun genelde otobanda kullanmak daha iyi ayarla doksana uzat ayaklarını ohh ama uyuya kalmayın :D
Gönderen: Erhan - 26 Nisan 2007, 20:59:30
uzun yolda mutlaka lazım çok daha rahat olucağını düşünüyorum, özellikle ist-ank otabanında çok iş yapar, sürekli sabit hız gideceğiniz için yakıt tüketimide düşer.
Gönderen: UuR - 09 Mayıs 2007, 15:11:50
bise sorucam mesela 120 ye ayarladık cc yi.rampa başladı hız düşüyor mu yoksa o rampayı 120 ile cıkmaya mı çalışıyor ?
Gönderen: escocem - 09 Mayıs 2007, 15:22:52
ayağını normalen yolda giderken sabit tuttuğunda ne tepki veriyorsa araç cruise dede aynısını verir askerde voltum vardı merkezden dönerken alırdım sabitleyiciye gelirdim güzel bi olay aslında...
Gönderen: UuR - 09 Mayıs 2007, 16:08:41
iyiymiş yav  :)
Gönderen: KOÇ:) - 06 Haziran 2007, 22:55:44
CC para vericeğine aracın modelini değiştir ;)
Gönderen: AhMeTH61 - 19 Eylül 2007, 22:42:23
usta cruse controlün fiyatını bilen warmı
Gönderen: oyolacan - 28 Eylül 2007, 08:38:38
gaz kelebeginin elektonik olu polmadigini nasil analayacaz?
Gönderen: mcsahan - 28 Eylül 2007, 21:09:38
bise sorucam mesela 120 ye ayarladık cc yi.rampa başladı hız düşüyor mu yoksa o rampayı 120 ile cıkmaya mı çalışıyor ?

kaça ayarlanırsa aynı hızla rampa çıkar ve iner. ben seat cordobada keyifle kulanıyorum. akselerasyon ve dekselerasyonları bile kumanda kolundan yapabilmekte işim artı kısmı :)
Gönderen: nizam - 28 Eylül 2007, 21:21:51
abi güzel bi teknoloji ama uykusu gelmez mi uzun yolda sen ugrasmıyorsun bi zaman sonra uyusma gelir adama değil mi bana biraz ürkütücü geliyor.....
Gönderen: serci2001 - 30 Ocak 2008, 01:39:17
güzel bir özellik
Gönderen: burak_37 - 17 Mart 2008, 19:32:46
ankara-konya yolunga çok gerek var bu cc ye ;) :)
Gönderen: yellow_driver - 21 Mart 2008, 16:11:05
bencede güzel bir özellik, amcak maliyeti nedir?bende 2000 golf trendline var, acba olur mu
Gönderen: alpergndz - 16 Eylül 2008, 17:34:50
arkadaşalr bende düşünüyorum bu cc olayını.2004 bora pasific aracım var.Maliyeti nedir acaba bu parçanın işçilik dahil?
Gönderen: KOÇ:) - 20 Eylül 2008, 00:42:29
abi güzel bi teknoloji ama uykusu gelmez mi uzun yolda sen ugrasmıyorsun bi zaman sonra uyusma gelir adama değil mi bana biraz ürkütücü geliyor.....
Yapma be Nizam abi altı üstü gaza basmıcaksın okadar  ::)
Zaten insan sıkılır o CC de çünkü hiç bir atraksiyon yok gene yapıştır gene yapıştır olur devreye girdikten 1 saat sonra :D
Gönderen: serci2001 - 21 Eylül 2008, 11:22:58
Arkadaşlar bir arkadaşım pasific borasına 200 ytl ye Ispartada serviste takdırmış kendisi söyledi.
Gönderen: alpergndz - 21 Eylül 2008, 12:39:38
Arkadaşlar bir arkadaşım pasific borasına 200 ytl ye Ispartada serviste takdırmış kendisi söyledi.

serci2001 hocam teşekkürler.Isparta Zeki otomotivi arayıp servise sorayım bakayım.Ben Burdur Bucaklıyım zaten yakın ve geliş gidişimizde yol üzerinde.Hocam arkadaşınızla bi görüşsenizde memnunmu ve hiç problem çıkarıyormu?Sonuçta özelliği olmayan bir arabaya extra özellik takılacak.

Ayrıca aracının modeli kaç acaba?Mümkünse özelden telini versende bi konuşşsam kendisiyle.

Saygılar...
Gönderen: Burak Tosun - 06 Ekim 2008, 16:43:38
arkadaşım takılabiliyor.Yetkili serviste mevcuttaki iki kolu çıkarıp terine yerine yenisini takıyorlar. 300 veya 350 ytl bir masrafı var sorunsuz kullanılıyor.
Gönderen: alpergndz - 06 Ekim 2008, 19:47:40
ısparta zeki otomotiv 250 ytl dedi bana .önce aracı bilgisayara takmamız gerekir dedi.250 montaj ve parça dahilmiş.
Gönderen: Halil Kara - 12 Ekim 2008, 01:06:43
ısparta zeki otomotiv 250 ytl dedi bana .önce aracı bilgisayara takmamız gerekir dedi.250 montaj ve parça dahilmiş.

+1
Fakat fiyat olarak 200 lira olmasi lazim.Murat kardesim daha yeni taktirdi, 2005 pasific bora ya.Ayni serviste.Hiz sabitleme kolunu monte ediyorlar daha sonra da vagcom a baglayip bilgisayara tanitiyorlar.Kisa surede montaj gerceklesiyor.
Fakat rampa asagi inerken hizi tam koruyamiyor ve yavas yavas hizlaniyor.Aslinda oyle olmamasi lazim.2001 passat tdi de standart olarak sunulan hiz sabitleyici de rampa asagi da hizini koruyabiliyor.Ayni urunun farkli sekilde calismasi beni biraz dusunduruyor.
Gönderen: alpergndz - 12 Ekim 2008, 09:19:57
arkadaşın opelinde de var o da rampa aşağı aynı hızla indiğini demişti.eğer sabitleyemiyorsa demekki cc tam verim veremez yada araç uyum sağlayamıyor.Rampa aşağı hızı koruyamayan rampa yukarıda hızı sabitleyemez sanırım.

arkadaşın nasıl memnunmu?hiç sorun çıkarmışmı?

bilgiler için teşekkürler
Gönderen: Halil Kara - 12 Ekim 2008, 13:41:10
arkadaşın opelinde de var o da rampa aşağı aynı hızla indiğini demişti.eğer sabitleyemiyorsa demekki cc tam verim veremez yada araç uyum sağlayamıyor.Rampa aşağı hızı koruyamayan rampa yukarıda hızı sabitleyemez sanırım.

arkadaşın nasıl memnunmu?hiç sorun çıkarmışmı?

bilgiler için teşekkürler

Rampa yukari zaten sabitleyemiyor.Tabi uygun viteste olursa sabitliyor.Ornegin Celtikci belini cikarken 5. viteste 90 km ile sabitlediginiz zaman 60 hatta 50 km ye kadar dusuyor.Fazla gaz veremiyor sanirim.Ya da tork yetersiz geliyor.Fakat 3 ve 4. viteste sabitleyince bi sorun olmuyor rampa yukari.Cuma gunu Antalya ya gittik geldik epeyce denedik.Sonuc olarak tabi ki arkadasim memnun ama daha iyi olabilirdi diye dusunuyoruz.
Gönderen: kaya_01 - 06 Mart 2009, 16:31:33
Güzel bir fikir, hem bizim araçlar cruise controle de uyumlu elektronik gaz kelebeği mevcut, bu sistemi burda bi araştırayım bakalım.servis ne kadar fiyat verecek merak ediyorum..
Gönderen: Halil Kara - 07 Mart 2009, 22:45:57
Güzel bir fikir, hem bizim araçlar cruise controle de uyumlu elektronik gaz kelebeği mevcut, bu sistemi burda bi araştırayım bakalım.servis ne kadar fiyat verecek merak ediyorum..

Asagi yukari 250-300 lira civarinda fiyat verir.Sadece sinyal kolu degistirecekler yukarda belirttigim gibi birde vagcom a baglayip araca tanitacaklar.Hemen yapiyorlar.Serviset tanidigin varsa 200 e kadar duser fiyat.Guzel bir ozellik.Benim aracimdaki biraz farkliydi.Direksiyondan kumada edebiliyordun.Araci aldigimda bozukmus bende farketmemistim.1 ay ugrasmistim yaptirmak icin, sonunda yaptirdik ama bu sefer araba gitti.Cok memnun kalacaginizi umit ediyorum, bir aracta kesinlikle olmali bence...
Gönderen: ek983 - 07 Nisan 2009, 01:21:32
hayırlısı bakalım hız sabitleyici siparişimizi verdik 2hafta önce ama halen gelecek wolsburgdan bekliyoruz.:(:(
Gönderen: alpergndz - 12 Nisan 2009, 17:38:38
hayırlısı bakalım hız sabitleyici siparişimizi verdik 2hafta önce ama halen gelecek wolsburgdan bekliyoruz.:(:(

hayırlı olsun nerden sipariş verdiniz?
e bay falan mı?
yetkili servis takacak mı?
Gönderen: alpergndz - 21 Nisan 2009, 21:02:22
serdar arkadaşım naptın cc yi taktırdın mı?
Gönderen: vwbora-01 - 24 Nisan 2009, 21:02:56
slm arkadaşlar cc ile ilgili bilgileriniz için tşklr alper arkadaşım sen taktır çok iyi bir özellik ama çok iyi bir ustaya taktır ve  adaptosyonunu iyi yaptır ve ister yokuşta ister inişta yada düz yolda keyifle kullan canım arkadaşım :tamamdir
Gönderen: alpergndz - 24 Nisan 2009, 21:50:10
slm arkadaşlar cc ile ilgili bilgileriniz için tşklr alper arkadaşım sen taktır çok iyi bir özellik ama çok iyi bir ustaya taktır ve  adaptosyonunu iyi yaptır ve ister yokuşta ister inişta yada düz yolda keyifle kullan canım arkadaşım :tamamdir

teşekkür ederim kadir abi temennilerin için yaz bi gelsin inşallah taktıracam şimdilik ekonomik kriz teğet geçince taktıramıyoz  :)
Gönderen: vwbora-01 - 24 Nisan 2009, 22:00:34
canım arkadaşım aynı kriz bende de var lpg konusunu biraz erteledim sen biliyorsun...
Gönderen: vwbora-01 - 26 Nisan 2009, 14:57:03
Slm bora dostları bu site ve bu form diğerlerine göre daha güncel ve aktif ayrıca daha dostca ve iletişimi iyi ne dersiniz, sorulara hemen cevap geliyor sorular adeta sahipleniliyor boracılar bilgi ve birikimini hemen aktarıyor valla çok hoşuma gitti. Birde taner isimli bir arkadaş var bilgi küpü alper hocam bilir oda buraya gelirse süper olur diye düşünüyorum. sagılar ve sevgiler...
Gönderen: alpergndz - 26 Nisan 2009, 21:45:15
taner beyi diğer siteden takip gerekli.Hayranım kendisine ve bilgilerine...
Gönderen: nakres - 26 Nisan 2009, 22:19:10
alper bey  taner bey kim  bizde tanışalım engin bilgilerinden bizde yararlanalım
Gönderen: vwbora-01 - 29 Nisan 2009, 12:46:08
Taner bey gerçekten bu konularda süper ve gerçekçi ulaşabilrsem buraya davet ederim. Eminim ki çok yararlı olacaktır mesela bana birçok konuda yardımcı oldu saolsun sizlerede olacaktır süphesiz. Saygılar...
Gönderen: vwbora-01 - 29 Nisan 2009, 21:32:44
CC.tüm elektronik kelebek boğazı(hava kelebeği) olan boralara takılabiliyormuş duyurulur ve 300 tl cıvarında pahalı sayılmaz gerçekten harika bir donanım taktırın keyfine bir bakın haklı olduğunu göreceksiniz...
Gönderen: vwbora-01 - 30 Nisan 2009, 20:56:52
HIZ-KONTROL Cıhazı orjinalinde olmayan,sonradan takılan orjinal parçada olsada, arbalarda özelliklede manuel vitesli arabalarda fazla dik rampalarda hız kayıbı yaşanabiliyormuş otomatik arabalarda hız kayıbı yaşanmıyor mesela benim araba otomatik ve hiç hız kayıbına rastlamadım gazı ve vitesi otomatik olarak kendisi ayarladığı için ama manuelde 5. vitesle dik rampa çıkarken araba zorlanıyor ve vites düşeremeyince boğuluyormuş (4'e yada 3' düşmen gereken yerde) buda aşırı yakıt ve hız kaybına neden oluyormuş.Normalde zaten %2-2,5-3 yakıt fazlası yapıyor ben sürekli kullanıyorum adanaya gidip geldiğim için çok iyi biliyorum ama gidiş iniş geliş ise nerdeyse sürekli yokuş belki bu bölgeyi bilenleriniz vardır sadece otoyol rahatlığı var ama CC nin konforu ve rahatlığı herşeye değer hepinize tavsiye ederim manuel arabalrda çok dik olmayan yerlerde asla sorun yaşamaz türkiyede öyle çok dik yokuş olan bölge kaç tane ve kaç km  sakın gözünüzde büyütmeyin derim tüm elektronik hava kelebeği olan modeller 250-300 tl karşılığı takılabiliyormuş sevisten aldığım bilgiler bu yönde BİLGİLRİNİZE...
Gönderen: ek983 - 30 Nisan 2009, 21:02:24
halen gelmedi benim cc çok uzadı. ısparta zeki sanırım batıcak:( ondan parça yollamıyolar galiba 2ay oldu şipariş edeli çünkü.. artık denizliden şipariş vericem:S
Gönderen: alpergndz - 01 Mayıs 2009, 11:42:58
halen gelmedi benim cc çok uzadı. ısparta zeki sanırım batıcak:( ondan parça yollamıyolar galiba 2ay oldu şipariş edeli çünkü.. artık denizliden şipariş vericem:S

serkan bizde senin bu cc yi bekliyoduk.Dedik herhalde taktırdı keyif yapıyo ve foruma uğramıyo.Neyse üzüldüm senin adına bu kadra da bekletilmez ya alt tarafı bi bi kol bu.Sen bide Antalya Başaranla görüş.Malum Antalya büyük yer belki parça temininde onlara öncelik tanıyorlardı.Hem Antalya sana daha yakın.Gidersişn bide deniz sefası yaparsın Larada...
Gönderen: vwbora-01 - 01 Mayıs 2009, 13:03:54
MERHABA Bora dostları CC çokda öyle sipariş edilecek bir parça olduğunu sanmıyorum 2 ay falan beklemek gidiniz bir yetkili servise taktırınız beklemeye değeceğini sanmıyorum alper dostumun dediği gibi nihayetinde bir sinyal kolu yani...
Gönderen: yellow_driver - 02 Mayıs 2009, 13:24:04
bende ketılıyorum. babamda renault kangoo var. anahtarı bozulmuştu (immobilizerli) servise gittik yedekle idare edin spariş verelim gelince ararız dedi. 1 hafta yani 10 gün olmadan gelmişti, hemde kangoolar fransa üretim, parça fransadan geldi, iyi biliyorum. bence de çok geç kalmış
Gönderen: yasarcan - 04 Mayıs 2009, 20:22:11
bu hız sabitleyici Allah korusun kilitlense ne olur?
Gönderen: vwbora-01 - 05 Mayıs 2009, 01:01:09
DÜĞMEDEN KAPAT O KADAR
Gönderen: Halil Kara - 05 Mayıs 2009, 01:04:36
bu hız sabitleyici Allah korusun kilitlense ne olur?

:)
Kilitlenmesi gibi birsey soz konusu degil.Aracin frene, gaza yada debriyaja basmaniz iptal olmasi icin yeterli oluyor.Ya da dugmesinden kapatirsin.
Gönderen: emir18rebrov - 23 Haziran 2009, 22:48:23
polo 6n2 ye olur cc olur mu???
Gönderen: yellow_driver - 24 Haziran 2009, 12:10:48
polo 6n2 ye olur cc olur mu???
       gaz pedalın telli ise olmaz. elektronikse olur.
      mesela bende 2000 model mk4 var, telli olması lazım gaz pedalı. benimkine olmaz. ;)
Gönderen: emir18rebrov - 24 Haziran 2009, 13:37:58
tellidir heralde.gaz kelebeğine giden bir tel var sanırım o dur gaz teli
Gönderen: 06onur - 19 Temmuz 2009, 16:51:51
6n2 de telli tüh ümitlenmiştim
Gönderen: alpergndz - 20 Temmuz 2009, 20:24:49
2002 ve 2005 arası modeller elektronik yani 16 V olanlar otamatikleri tam bilmiyorum.
Gönderen: driver - 11 Eylül 2009, 14:37:08
benim aracım 2004 otm. pacifik. BFQ motor kodlu ve 8 valf. Servis takılabileceğini söylemişti ama buradakileri okuyunca kafam karıştı açıkçası
Gönderen: yusufum206 - 27 Ekim 2009, 14:34:29
gaz teli olan araclara olmaz die birsey yok e bayda gaz telli, ford fokus için cc kiti mevcut onemli olan arcta beyin varsa bu beyinin hız cıkışına kiti bağlayabilmek  aşağıda vermiş oldugum linkte bu konu ayrıntılı biçimde anlatılmış
http://www.ozyurek.org/cruise/cc.htm
Gönderen: maverick - 27 Ekim 2009, 16:45:54
arkadaş demiş debriyaja basınca devreden çıkar diye çıkmaz yanılmayın gaz ve fren devreden çıkarıyor bilginize.............
kazasız belasız sürüşler size ve herkese saygı ve sevgiyle

:)
Kilitlenmesi gibi birsey soz konusu degil.Aracin frene, gaza yada debriyaja basmaniz iptal olmasi icin yeterli oluyor.Ya da dugmesinden kapatirsin.
Gönderen: maverick - 29 Ekim 2009, 22:45:52
arkadaşlar kitapçığına baktım debriyaj ve fren devreden çıkarıyormuş  :D
kazasız belasız sürüşler size ve herkese saygı ve sevgiyle
Gönderen: burak_37 - 31 Ekim 2009, 19:40:38
ne karışık kuruşuk bişey lya bu hız sabitleyici  :D:(
Gönderen: eray2706 - 22 Kasım 2009, 02:36:07
slm arkadaşlar bende yeni 2004 bora var tüplü. motor arıza göstergesi yanıyor. servise götürdüm lpg oldugu için beyin bazen tanımıyor diye yanıyor cevabını aldım. motor arıza ışıgını cihaza baglayarak kapattılar ama 1 hafta sonra yine yanmaya başladı. bunun için ne yapabilirim acaba.

Gönderen: nakres - 22 Kasım 2009, 18:32:05
slm arkadaşlar bende yeni 2004 bora var tüplü. motor arıza göstergesi yanıyor. servise götürdüm lpg oldugu için beyin bazen tanımıyor diye yanıyor cevabını aldım. motor arıza ışıgını cihaza baglayarak kapattılar ama 1 hafta sonra yine yanmaya başladı. bunun için ne yapabilirim acaba.

konunun yeri burası değil ama cevap veriyim arıza ikazının neden yandığını öğrenmek gerekir ...öğrenmek içinde cihaza yeniden bağlamak gerekir sonra ne yapabileceğimize  bakmak sonraki aşama.
Gönderen: zaferg - 21 Ocak 2010, 16:50:20
Hatay Servis, 300 TL fiyat verdi. Gaziantep Servis, şase numarasını bilgisayara girdi. Uyumsuz, takılamaz. dedi. Ben de bu sevdadan vazgeçmiş oldum. Anladığım kadarıyla bu sisteme basit bir aksesuar muamelesi yapmamak lazım.
Gönderen: al250 - 02 Nisan 2010, 21:20:50
bugün doğuş otoya sordum sadece kol 167 lira 150 lira işçilik alıyorlarmış. yetkilinin söylediğine göre model önemli değilmiş otomobilin hangi bantta üretildiği önemliymiş test edip öyle takılacağına karar veriyorlar.