vwtr.net

Otomobil Forumu => LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri => Konuyu başlatan: Firestarter - 19 Nisan 2007, 16:47:31

Başlık: Aracımda önceden lpg mi vardı?
Gönderen: Firestarter - 19 Nisan 2007, 16:47:31
Arkadaşlar uzun süredir kafamı karıştıran bir merakımı paylaşmak istiyorum. aracımın motor kısmında,aracın alt orta kısmından dogru gelen, triger kayışının hemen arka tarafındaki boşlukta 4-5 cm'lik bir tel gelmiş ve orda ucu kesilmiş olarak duruyor. Acaba bu tel ne olabilir? Benim aklıma önceden lpg sistemi takılı olabilir sorusu geldi,acaba lpg baglantısı olabilir mi?
Başlık: Ynt: Aracımda önceden lpg mi vardı?
Gönderen: corrado - 19 Nisan 2007, 16:52:11
teli ve yarini net görmeden kesin birşey demek yanıltıcı olabilir.
ama aracın başka yerlerinde lpg tankının montaj yerinde civatalar ve lpg borularının geçebileceği yerlerde aynı emareler varsa olabilir.

escocem daha net bir şeyler söyleyebilir. onun aracında lpg tesisatı var.
Gönderen: Firestarter - 19 Nisan 2007, 19:45:34
Evet ona da sorarım ama merak ediyorum nedir acaba  ???
Gönderen: escocem - 19 Nisan 2007, 21:40:54
ded'['nden sonucu .ikarmak zor olur g,r];]nce bakariz 'brah'm t]p vardiysa jetron'kte yada motora g'den borusunda del'k vardir mutlaka ona bak kapatilan b' del'k varmi metr'k 10 c'varinda
Gönderen: Firestarter - 20 Nisan 2007, 12:54:35
Tamam Cem saol. zaten ist.a gelince de birlikte bakarız,daha sağlıklı olur.
Gönderen: escocem - 22 Nisan 2007, 10:04:46
ben istanbuldayım geldim:)
Gönderen: Firestarter - 23 Nisan 2007, 10:29:14
hadi bee :o
Gönderen: escocem - 24 Nisan 2007, 22:28:34
he yaaa :)
Gönderen: warlock - 11 Mayıs 2007, 13:31:01
Ona benzer bi tel bendede vardı ve ben onu uzun zaman jikle teli sanıyordum (Injection lu arabada jikle ne arar demi)  ama maalesef bendeki iptal edilen kalorifer musluğunun teli imiş... Bende yazın neden bukadar sıcak oluyor bu araba diye düşünüyordum o teli farkedene kadar :P
Gönderen: Firestarter - 12 Mayıs 2007, 09:49:41
acaba bendeki de mi o tel.
Gönderen: warlock - 12 Mayıs 2007, 13:28:46
acaba bendeki de mi o tel.

Bence bi kontrol et bakalım nereye gidiyor ben en sonunda açtım kaputu teli oynata oynata nereye gittiğini buldum :D
Gönderen: Firestarter - 12 Mayıs 2007, 14:02:38
benimkisi 2-3 cm.kalınlıgında,triger kayısının hemen arka tarafından başlayıp,arka stepne'nin altında son bulan bir tel. benim aklıma lpg geliyor.aracın arka tarafında,lpg ile alakalı delik yok ama üstten dolum tarzında da  yapılmış olabilir yada lpg bağlamaya calışılmış ancak herhangi bir nedenden dolayı vazgeçilmiş de olabilir.
Gönderen: warlock - 12 Mayıs 2007, 17:43:15
Evt akla hemen stepne boşlununa konulmuş simit gaz deposunun ana vana teli gibi geliyor... Sana sakıncası yoksa dursun belki ilerde tüpe geçersin bildiğim kadarı ile inj. lu araçlarda tüp performansı etkilemiyor fazla..
Gönderen: Firestarter - 13 Mayıs 2007, 12:12:42
bende solex tek boğaz (sulu tip) karbüratör var. sanıyorum büyük ihtimalle,enj.sistemi sökülüp karbüratör takıldıktan sonra tüp baglanmış yada baglanmaya calışılmış.eger bağlanmış ise karbüratörü aşındırmış olabilir ki gerçekten de şuan için karbüratörde sorunlar var.birçok usta'ya götürdüm ancak düzelmedi.en sonunda usta bana karb.'ün  aşınmış olabilecegini söyledi.sanıyorum büyük ihtimalle lpg baglanmış ve sökülmüş.
Gönderen: warlock - 13 Mayıs 2007, 14:55:29
Bence sen biran önce aracını eski haline getirmeye bak... K-Jetronik ve tertibatını biyerden ayarlamaya bak... Hem yakıt tasarrufu hem performans konusunda baya bi değişim olucak... Bide şu konu var karburatore çevrilince silindir kapağıda değişiyormu yoksa enjektor yuvalarımı tıkanıyor, eğer üst kapak ta değişiyorsa sana çok masraflı olacaktır..
Gönderen: escocem - 13 Mayıs 2007, 20:35:34
ibo dediğin zamanında takılıp çıkartılmış lpg tesisatının borusu olabilir ucuna bak bakırsa aynen tahmin ettiğimizdir zaten...bu sırada gazdan karbüratörün aşınması ne demek onu açabilirmisin biraz?karbüratöre dönerken kapağı değişip değişmemek tamamen sana kalmış bir şey...yalnız manifoldu değişirmen şart..ücrreti konusuna gelince bizim kapaklar pek pahalı değil özellikle benzinlilerin kapakları çünkü satılmıyor...ben 200 ytlye 45lik weber manifoldu ve tamamen egzantiriğine kdr eksiksiz ve bakımı komple yapılmış kapak bulmuştum mesela antalyada(tanıdıktı gerçi)...ünlü ustamız sayensinde almadık gidip rektefiye vb derken 300 e yakın patladı ayrıca ölü bi kar üratör takıldı...asıl önemli olan adam gibi usta bulmak bnm gibi işini doğru düzgün yapmayan üstüne aracın üzerindeki egzos manifold vidalarına kadar çalan bi ustaya denk gelirsen vay haline arabandan bile soğursun..
Gönderen: warlock - 13 Mayıs 2007, 21:39:24
Ya hakkaten neolucak bizim bu ustalardan çekimiz... Alaka zaten yok bide üstüne böyle istismarlar yapmaları adamı çıldırtıyor... Benim başıma reno servisinde çok komik bir olay geldi... Egzost muayenesine girecektim hadi bi bilgisayara taktırıp kontrol edim dedim en yakın RENO servisine gittim adam senin araban karburatorlu demezmi çıldırdım usatyı boğacaktım... Herif pişkinya demezmi karburator sistemini sağ tarafa koymuşlar bunun borularla motora uzatmışlar falan filan laflar öle bi kızmışımki adamın nerdeyse parmaklarını kopartacaktım kaputu kapatırken... :D
Gönderen: Firestarter - 14 Mayıs 2007, 12:44:05
bakalım,öyle bir niyetim var.olmadı bir weber de takabilirim ama karbüratör her zaman enj.göre daha çok sıkıntılı bir sistem.