vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 9N => Konuyu başlatan: boratora - 07 Haziran 2009, 22:11:29

Başlık: polo tdi çalışamama problemi
Gönderen: boratora - 07 Haziran 2009, 22:11:29
merhaba arkadaşlar

bundan 6 ay evvel 2004 model 110000 km'de polo tdi sahibi oldum dolayısıyla aranıza katıldım.
yaklaşık 45 gün önce ne olur ne olmaz diye bütün filtreleri, triger setini v kayışı setini, yağını v.s. değiştirdim.
bakımsız olarak bindiğim 5 ay boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadım. herşey arabanın ağır bakımını yaptıktan sonra başladı. araba sıcakken veya soğukken rastgele zamanlarda çalışmamaya başladı. bir süre bekledikten sonra yine rastgele zamanlarda çalıştırdık. götürdüğüm servis kendi servisi değildi. herneyse oraya gittiğimde kurum temizlenmesi gerekiyor dediler. motoru söküp kurumu temizlediler contalar keçeler rektefiyeci işçilik enjektörlerin temizlenmeye gönderilmesi falan filan derken baya bi masraf daha yaptım. herşey çok güzel derken araba çıktıktan 2 gün sonra yine çalışmadı :((( hatta bu sefer 2. marş basışımda kızdırma bujilerinden hata verdi. tamircim bilgisayara bağladı hata kodunun bujilerle alakalı olmadığını söyledi arabayı hiçbir işlem yapmadan tekrar çalıştırdı (rastgele oldu çünkü hiçbir işlem yapmadı). pazartesi günü gel bilmemne sensörünü değiştirip test edelim dedi. bende kavga ettim. para almıyacağını söyledi. fakat ben bundan acayip uyuz oldum zira ustalık namına pek bişey göremedim. sadece parça değiştirmekle usta olunmuyor!!
sizce ne yapmalıyım sorun kızdırma bujilerinde olabilirmi?? gerçi araba sıcakkende çalışmayabiliyor(yani haziran ayında öğlen bir saat kullandıktan sonra ve bir saat stop ettikten sonra).
bu arada enjektörler test edilmiş değişmesi gerekiyo demişler fakat 3 enjektörün fiyatı 1500 tl den aşağı olmasa gerek.
bide turbo çok az yağ sızdırıyor dedi ama idare eder dedi.
bütün bu bakımlardan ve kurum temizlemeden dolayı 900 tl para harcadım 4 sıfır lastik aldım o da 400 tuttu artık harcamaya tahammülüm yok :))
arabaya binmeye korkar oldum
yardımcı olursanız sevinirim. sizce sorun nerde??? yorumlarınızı bekliyorum
teşekkür ederim herkeze iyi çalışmalar

Başlık: Ynt: polo tdi çalışamama problemi
Gönderen: nakres - 07 Haziran 2009, 22:44:20
merhaba geçmiş olsun   ....

aracınızın  çalışmadığı zamanlarda arızanız çok rahat bulunabilir....ama yakıt besleme pompasının çeşitli sebeblerden dolayı (pompa arızası ,role ,tesisatında olan kopukluk ,temassızlık vb.)zaman çalışmaması büyük bir olasılık...
çalışmadığı durumda gerekli kontrollerin yapılması gerekiyor allah kolaylık versin ..

bence en yakın   yetkili servise götürün veya izmirde  bulunan arkadaşlardan iyi bir usta tavsiyesi alın .....
Gönderen: boratora - 08 Haziran 2009, 00:44:14
nakres teşekkür ederim
aslında baştan böyle yapmam lazımdı ama araç çalışmayınca ustayı çağırmak zorunda kaldık. usta gelince kendi yerine götürdü. e götürmüşken kurum temizledi :)
benim öğrenmek istediğim (yada öyle olmasını istediğim) arıza kızdırma bujülerinden kaynaklanıyor olabilirmi?. izmire gitmeden onları değiştirtsemmi diye düşünüyorum. çok masraflı parçalar değil bildiğim kadarıyla
eğer pompa arzası falansa zaten işin içinden çıkmam zor..
neyse bakıcaz bi çaresine
başka tavsiyesi olan?? :)
iyi çalışmalar
Gönderen: maverick - 14 Ekim 2009, 11:06:14
kızdırma bujilerindense araç çalışmaz değil geç çalışır ama yinede çalışır
nakres arkadas demiş zaten sen kontağı açınca ses duyuyon mu peki hani böyle fıs diye bişiler onlar aracı enjektörlü olduğu için yakıt hazırlıyor

sen en iyisi  servise git bilgisayara bağlat hatanın gerçekten ne olduğunu öğren ama oraya yaptırmadan önce başka yerlere de bak

kolay gelsin dizeli herkese oynatma çok seçici ol usta konusunda