vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N2 => Konuyu başlatan: tolgapolo - 29 Mayıs 2009, 22:59:23

Başlık: Merkezi kilit sorunu
Gönderen: tolgapolo - 29 Mayıs 2009, 22:59:23
Arkadaşlar bu sabah normal çalışan merkezi kilit sistemi öğlene doğru sebepsiz biçimde bozuldu. Kapıları açmak istediğimde merkezi kilit motoru zorluyor zorluyor ama düğmeleri dışarı itemiyor.

Bagajın sağ tarafını açıp motoru çıkardım, motora giren hava üfleme hortumunu çıkarıp birkaç kez nefesimle kuvvetlice üfledim, geri taktım ve 3-4 açıp kapama süresince çalıştı ama her defasında biraz daha zorlanarak. Ve 3.-4. çalışmasından sonra yine aynı sorunlu hale geri döndü.

Problem motorda mı sizce? Boruları üfleyince birkaç kez çalışması problemin motorda olmadığını mı gösteriyor? Mesela borular tıkalı veya delik olabilir mi? 

Aynı problemi yaşayan varsa tamir masrafını ve nerde yaptırdığını yazarsa sevinirim.(İstanbul veya İzmit'e gidebilirim)
Başlık: Ynt: Merkezi kilit sorunu
Gönderen: certigo - 30 Mayıs 2009, 00:53:53
http://www.vwtr.net/forum/polo-ve-lupo/merkezi-kilit-hava-kaciriyor-fikirlerinizi-bekliyorum-t8846.0.html
ben boyle macera yaşamıştım belki bir fikir verir..
Gönderen: tolgapolo - 30 Mayıs 2009, 13:41:51
Teşekkürler certigo, başlığındaki sorunla benim sorunum çok benziyor bir farkla;  benimkinde düğmeler dışarı çıkamıyor ama düğmeleri elimle yukarı çekip kumandadan kapat düğmesine basınca sorunsuzca kapanıyor kapılar. Yani sorun düğmeleri dışarı itecek hava basıncının oluşmayışı ve bu hortumlardaki bir delik-yırtıktan oluşuyorsa hangi kapı ve nereden kaçırdığını da kestiremiyorum maalesef.

Nereden başlasam  açıp bakmaya? Ön kapılardan mı arka kapılardan mı? Ve döşemeleri falan nasıl söküp takacağım konusunda dikkat etmem gereken ince konular var mı arkadaşlar? (Elim de pek yatkın değildir böyle işlere maalesef :( )
Gönderen: certigo - 31 Mayıs 2009, 00:27:24
elin pek yatkın değilse bence bir bilenle yapsan iyi olur. tamir yapsan bile elle calısabilecek pek alan yok orada... bilerek servise götürelim diye  :)
ama kısaca şöyle tarif edeyim
kapı dosemelerının vidalarını soktukten sonra sıkı gecme klipsler var kanıttırarak  acabılırsın cıtı cıt lı gibi..  kapının ıc dosemesını aldın mı altta hava girisinin oldugu oring li bir hortum var(beyaz kutu gıbı bır mekanızma var ona gırıyor )
onu dogruduzgun yerınden cıkartırsan  ucunu tıkarsın ve kapıyı acıp kaparsın ve arızayı takıp etmeye baslarsın dıye dusunuyorum  eger hava kacırıyorsa bellı edecektır kendını... yanında bıraz mekanıkten anlayan bir arkadas olursa beraber mantık yurute yurute cozersınız dıye dusunuyorum... sakın kapı kolunu sokme .. takması cok zor ve ucunda halk arasında çük diye tabir edilen dokumden yapılmıs 5-10 cm lık bir cubuk var anahtarı  cevırınce kılıt mekanızmasını devreye sokuyor onu kırabılırsın sonra ugras dur 50-60tl lık bır masfaf daha cıkar sana.. onla ısın yok zaten bılgın olsun ben kırmıstım :)
Gönderen: tolgapolo - 01 Haziran 2009, 01:05:04
certigo çok sağol tarifin için, yarın bir açıp bakarım, sağı solu kırıp dökmeyeceğime emin olamazsam uğraşmadan kapatıp tamirciye götüreceğim artık mecburen. (Normal bir VW  tamirci veya özel servisi anlar herhalde bu sorunu, yoksa yetkili servis yolu mu gözüküyor bana?) ???
Gönderen: Belmond - 03 Haziran 2009, 00:54:20
Arkadaşım;
sorunu bir ara bende yaşadım önceki form da var Belki bulamazsın diye
akşam aracı park ettim ve sabah binmek için kontağa bast
ığımda gördüm'ki merkezi kilit 'ten ses seda yok ?kumanda işlemiyor
oto elektirik'cimi aradım 
hem de pazar ğünüydü adamı uykusundan alıp dükkanına çağırdım Vicdanım el vermedi ama naparsın polom'a Binemiyordum
piknik için
sorunu buldu ustamız merkezi komporisör'ün giriş jakının Soketine daha öceleri kaçan su nedeniyle oluşan oksit lenme yüzünden miş Cihazın akımını kesmiş elektirik alamayan komporisör devre dışı tabiki neyse  sorunu içeriden yeniden kablo leğimleyerek halletti diyicem oki;
senin sorun bende'de vardı kapıları kilit ler'ken ve açarken bende zorlanıyordum?
sebebi: oksit cihaza geçen akımı düşürdüğü için motor zorlanı yormuş ,,,,
Bu' nu ben şimdi daha iyi anlıyorum  Çalışma sesi dahi değiştii
ustamın ellerine sağlık para bile istemedi fakat emek'bu vermek lazım dedim adını koyalım deyince ne verir sen dedi birazda ben zorladım tabiki neyse 20'kaymeye bağladık ......
Gönderen: tolgapolo - 04 Haziran 2009, 16:56:18
Belmond, teşekkürler cevap için ama senin sorunla benimki aynı değilmiş. Tamirciye gittiğimde daha 1 saat önce aynı problemle gelen bir Polo daha tamir ettiğini söyledi, yani merkezi kilit motoru çalışıyor ama düğmeleri dışarı itip kapıları açamıyor ve açamadığı sürece çalışmaya devam ediyor. Yani; ses var görüntü yok!  ;D

Bu sorunun Polo'larda çok sık görüldüğünü söyledi tamirci ve daha bagajı açıp kontrol bile etmeden nasıl tamir edeceğini bir çırpıda anlattı. Problem şu: Tek görevi benzin kapağını kilitleyen dili itmek olan, merkezi kilitle koordine şekilde çalışan pompanın lastiğinden hava kaçırıyormuş. O pompa da bagaj içi sağ-arka kısımda, benzin deposunun tam arkasına denk gelen kısımda ve zor bir yerde değil, görebiliyorsun. Usta o pompaya giden hortumu hemencecik çıkardı ve ona uyan bir vidayla ucunu kapattı. Benzin deposu kapağını kilitleyen pompa devre dışı kalınca problem de çözülmüş oldu.

Benzin kapağını kilitlemek o kadar da önemli birşey değil, bildiğim kadarıyla benzın deposunda süzgeç var Pololarda ve öyle benzin çekmek falan zaten mümkün değil. Buna rağmen bir ara gidip o lastikten alarak pompayı tekrar devreye sokmak da kolay bir işmiş.

Bu arada tamir masrafı: 5 TL :tamamdir
Gönderen: mustklc - 09 Haziran 2009, 16:27:05
arkadaşlar benzer bir sorunu birkaç gündür ben yaşıyorum. kapıyı kilitlerken anahtar birkaç kez dönüyor ancak kilitliyor. gücü yetmiyor sanki. sorunun pompadan olduğunu sanıyorum. sıfırnı sordum 350 tl dedi.

bir de ustaya göstermeyi düşünüyorum. ankarada nereyi tavsiye edersiniz?
Gönderen: tolgapolo - 09 Haziran 2009, 18:56:25
Önceki mesajımda anlattığım yöntemi denedin mi, belki sorun aynıdır ve kolay-ucuz bir şekilde hallolur.
Gönderen: mustklc - 10 Haziran 2009, 08:55:05
Önceki mesajımda anlattığım yöntemi denedin mi, belki sorun aynıdır ve kolay-ucuz bir şekilde hallolur.

araba serviste şimdi. ucunu çarptım da azıcık  :) çıksın servisten deneyeceğim
Gönderen: tolgapolo - 10 Haziran 2009, 08:57:39
Çok geçmiş olsun...
Gönderen: mustklc - 13 Haziran 2009, 22:31:05
bugun kilitçiye gösterdik. sorun kapı kolunda imiş. kapı kolunun tanesi 160 tl imiş , tamirini 50 ye yaparım dedi. 50 ye tamir etti. biraz tuzlu oldu ama kapı kapanmıyordu mecbur yapılacaktı yani
Gönderen: tolgapolo - 14 Haziran 2009, 19:58:27
Mecbur yapılacak tabi, ne diyelim güle güle aç-kapa..  ;D
Gönderen: aloha2003 - 17 Haziran 2009, 12:15:23
Benim Polo(99 Klasik) da da uzaktan kumanda ile açıp kapatmasına rağmen anahtarla açıp kapamıyor. Anahtarı çevirdiğim zaman hafifce dönüyor ve zorlanıyor ve herhangi bir hareket yok. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Gönderen: mustklc - 17 Haziran 2009, 14:54:38
senin de kapı kolunda sorun var. anahtarcıya göster.
Gönderen: aloha2003 - 19 Haziran 2009, 10:01:23
Kapıdaki sorunu kendim halletmeye çalışağım. O nedenle daha önce bu sorunla karşılaşmış arkadaşlar varsa daha teferruatlı bilgi alabilirmiyim diye açtım konuyu.   
Gönderen: tolgapolo - 19 Haziran 2009, 22:42:28
Benim Polo(99 Klasik) da da uzaktan kumanda ile açıp kapatmasına rağmen anahtarla açıp kapamıyor. Anahtarı çevirdiğim zaman hafifce dönüyor ve zorlanıyor ve herhangi bir hareket yok. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Anahtarı çevirdikten sonra birkaç saniye bekliyor musunuz?
Gönderen: erduyar - 07 Eylül 2009, 00:57:43
arkadaşım iyi bir usta bulman lazım önce adanada olsaydın ustam vardı. kapı kilitlerini kontrol eden mekanizma zamanla tozlanıyor onun sökülüp temizlenmesi lazım benzin ile yıkanıyor ve sonra yağlanıyor ve kilitlerin süper çalışıyor. iyi usta diyorum çünkü o kilit kontrol mekanizmasında hiç bir vida yok her tarafı tırnaklı birini kırdınmı kaldır at benim arabamda aynı sorun vardı ustam halletti 20 tl ye süper çalışıyor şu an