Gönderen Konu: çipli anahtar  (Okunma sayısı 52474 defa)

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
Ynt: çipli anahtar
« Yanıtla #56 : 03 Şubat 2009, 23:25:16 »
haklısın bende denemedim zaten ama böyle bişeyın aklıma gelmesine şu yol actı ben beyaz eşya tamir bakım onarım sektöründeyim ve bildiginiz üzere buzdolaplarında kapı butonu vardır kapının acılıp kapandıgını goren sımdı yeni nesil dolaplarda mıknatıs sistemini geliştirdiler kapıya monte edilmiş bir mıknatıs var ve buzdolabinin gövdesindede kapı kapandıgında mıknatısı goren bi sensör var sadece bi fikirdi benimki tabi sacma fikir buda bilgisizligimden ötürü acıklaman icin tesekkur ederim

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #57 : 04 Şubat 2009, 12:25:00 »
Yok oda bize bilgi oldu, ben teknoloji eğitimi mezunuyum iyi oldu buzlabı kapı sistemi. Öğrencilere verecek bir şey daha çıktı
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 04 Şubat 2009, 12:43:58 »
çip işaretli yerde... plastik anahtar çipsizdir(benim bildiğim kadarıyla), yalnız kapıları açmak için... plastik parça ise sizin immo'nun kodudur...

Plastik anahtar çipli, önceki sayfalara bakarsanız volksport(eralp) arkadaşımızın plastik anahtarla çalıştırma video ve yazısı olması lazım
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 04 Şubat 2009, 16:40:17 »
Yok oda bize bilgi oldu, ben teknoloji eğitimi mezunuyum iyi oldu buzlabı kapı sistemi. Öğrencilere verecek bir şey daha çıktı
buda sitenin güzelligini birkezdaha yansıtıyor

Çevrimdışı vw6n

• Moderator
  • vw6n
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Toyota auris
« Yanıtla #60 : 04 Şubat 2009, 22:52:06 »
Plastik anahtarın içindede çip var ama çalıştırıyor hiçbir iletken yok arada çok ilginç manyetik alanmı yaratıyor bu çip acaba aslında normal anahtarın içindede anahtarın metal kısmına temas etmiyor çip kafam karıştı  ??? :-\ :saskin:

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 04 Şubat 2009, 23:21:33 »
Fake demekki bizim çipler :P
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı vw6n

• Moderator
  • vw6n
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Toyota auris
« Yanıtla #62 : 04 Şubat 2009, 23:30:52 »
Valla anlamadım Oğuz nasıl oluyorda oluyor mantıklı gelmiyor bana hafta sonu çipi çıkarıp çalıştırmayı deniycem çipi kontaktan uzak biyere koyup deniycem calışmazsa kontağın yanında elimde tutucam bide öyle deniycem bakalım ne olacak.

Çevrimdışı fantom slx

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 05 Şubat 2009, 02:01:12 »
Merhaba arkadaşlar,

Immobiliser'ın ve anahtardaki çipin nasıl çalıştığı bu başlıkta ikinci sayfada anlatılmış: http://www.vwtr.net/forum/polo-ve-lupo/cipli-anahtar-t3633.0.html;msg90293#msg90293
Bu da Wikipedia linki: http://en.wikipedia.org/wiki/Immobiliser

Kısaca özetlemek gerekirse:
-- Anahtarın içindeki chip, kablosuz iletişimle çalışır.
-- Aracın üzerindeki devre, bu çipi RF ile tetikleyip içindeki eşsiz (unique) kodu okur. Kod doğru değilse ECU (beyin dediğimiz ünite) araca yakıt pompalamaz.
-- Güvenliği geliştirmek amacıyla, bu eşsiz kod her seferinde değiştirilir. Hatta bazı sistemlerde yanlış kodla (başka anahtarla) aracı çalıştırmaya çalışınca, belirli bir süre çalışmama, telefonla alarm verme gibi yönemler bile kullanılır.

Bu bilgiler ışığında diyebiliriz ki:

--Çip anahtardani çıkarıp direksiyon civarına yapıştırınca, deliğe uyan her anahtarla arabayı çalıştırabilirsiniz. ama bu, anahtar kaybolmasın diye direksiyona bağlayıp orda bırakmak gibi, ya da evin anahtarını paspasın altına bırakmak gibi gayet salakça bir eylemdir. Hırsıza "gel arabamı çal" demektir. 100 lira kar edeyim derken arabadan olursunuz.

--Plastik anahtarın içinde çip olabilir de olmayabilir de (gulyabani yoktur, ama olabilir de:))). Bunu anlamak için, çipli (gerçek) anahtar arabadan gayet uzakta bir yerdeyken plastik anahtarla arabayı çalıştırmayı denemek gerekir. Çünkü araba, cebinizdeki anahtardan çipi okuduğu için plastikle çalışıyor olabilir.

--Immobiliser'li araba ancak çekici ile ya da iterek götürülebilir.

--Siz siz olun immobiliser olan arabanın anahtarını kaybetmeyin. Kurcalayacağım diye çipi filan bozmayın.

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 06 Şubat 2009, 00:53:11 »
Tam olarak 5haneli bir kodu var benim çipin 0ile başlıyor.

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 06 Şubat 2009, 00:56:13 »
Çipli anahtarla arabayı çalıştırdıktan hemen sonra çipsiz anahtarı denedi usta ve araba çalıştı. Ama anahtarı çıkarıp biraz bekledi tekrar denedi çalışıp hemen stop etti.

Çevrimdışı kamaratör

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 07 Nisan 2009, 11:29:39 »
arkadaşım bendede 98 polo var aynı anahtar ve cip var içinde.bendede tek anahtar vardı .50 tl verdim cip kopyalattım güzel oldu.senin anahtarındada cip var...

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 20 Nisan 2009, 14:27:45 »
çipi çıkaramazsanız zorlamayın zedelenebiliyor ben kontagın üzerindeki okuyucuyu çıkararak çalıştırmayı denedim marş motoru çalışıyor fakat ateşleme yapmıyor bu arada 95 model vento dan bahsediyorum