Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: yakıt tasarrufu için hangi devir aralıklarında vites değiştirilmeli?  (Okunma sayısı 1906 defa)

arkadaşlar benzinli polom var yeni zamlarla birlikte 45 kurus yakıyo aynı arabadan kullanan arkadaşlara soruyorum benmki 30 kuruş yakıyo diyolar acaba ben mi yüksek devirlerde kullanıyorum 3.000 deviri de geçmiyorum önerisi olan var mı?

her aracın optimum deviri farklıdır. bir devirden sonra  pedala az az bastıkça araç cevap vermeye başlıyorsa yani pedalın altında boşluk hissedilmiyorsa o deviri başlangıç al. o devirde araç en az yakar. mesela bende 2000 devir.
sonra bir de devir yükseldikçe, bir devirden sonra araç bağırmaya başlar ama hızda ani değişiklikler olmaz. o da artık çok yakan devirdir. o da bende 3000 devir.

benim aracım dizel. ama benzinlide farklıdır. mesela hitler motorlar 3000-4000 aralığında max performans veriyor. üstünde kullanmak çok yaktırır, ama altında kullanmak da çok yaktırabilir. mesela yokuş çıkarken araç devirsiz giderse  bayılır ve gene çok yakar.

önemli olan aracı devirinde kullanmaktır. o da alışmaya bağlıdır. bence sen bir de LPG taktırmayı düşün yokse benzinle baş edemezsin.
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı 06Berkay

  • Otomobil
    2014 Opel Astra Classic III Essentia Konfor Paketli - 2014 D2 Opel Corsa 1.3 CDTI Essentia
    Şehir
    Ankara
mustklc ye katılıyorum LPG taktırmalısın
2014 Opel Astra Classic III Essentia Konfor Paketli (Full+Full)-(Hakim Gri-Karbon Siyah) - 2014 Opel Corsa D2 1.3 CDTI Essentia (Hakim Gri) - 2004 Renault Clio Symbol 1.4 Authentique (Buz Beyazı)