Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: sıfır araba neden çok yakar???  (Okunma sayısı 26747 defa)

sıfır araba neden çok yakar???
« : 25 Mart 2009, 14:42:28 »

hocam öncelikle merabalar ben daha yeni polo 1.4 trendline 80 hp aldım aldıığımda çok mutluydum ama tam 15. günde vergi indirimi gelipte 3000 liraya yakın fark edince kötü oldum:)
 nese arkadaşlar asıl sorum şu ben bu arabayla ne yaparsam yapayım 0.250  bile zor tutuyor km ye ben anlamadım 1.4 motor nie bu kadar yakar. hergün okula gidip geliyorum yani günlük ortalama 50km yapıorum  kısa mesafe kullanmamda 5km daha az mesafede kullanmamaya çalışıyorum  ben daha ne yapayım:D ve üstüne yokuş yukarıda bazen zorlanıyor anlamadım neden...
bide yeni araç çok yakar dediler km yükselsin gittikçe azalır km ye0.2 lirayı görür dediler. bi yardım edermisiniz
teşekkürler........
bi diğer konuda arabayı aldığımda 10km gösteriyodu bu normalmi????

Çevrimdışı erdem2179

• Otomobil
    golf mk3 gti
  • erdem2179
Ynt: sıfır araba neden çok yakar???
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2009, 14:44:49 »
aracınız bence çok yakmıyor.otomatik bence normal, inşallaah düşer 10 km de normal test falan yapımıştır...
Mk3 gti

« Yanıtla #2 : 25 Mart 2009, 14:47:06 »
evet doğru. 0 araba çok yakar 1000-2000 den sonra azalmaya başlar. içini rahat tut. nedenine gelince bende bilmiyorum ama eminim öyle olduğuna.

« Yanıtla #3 : 25 Mart 2009, 14:54:05 »
Merhaba.Sanırım aracınızı sıfır km aldınız.Eğer öyleyse doğru demişler.Aracınızın daha rodaj süresi tamamlanmamış olabilir.Rodajdan kastım motorun verimli olarak açılması değil.Zaten elektronik olarak açılmış halde geliyor.Demek istediğim aracınızın daha tam olarak yağlanmayı sağlayamaması.Zaten ilk 1000-2000 km civarında biraz yağ eksiltir gider servise ölçtürürsünüz biraz daha yağ eklenir.
Bahsettiğiniz tüketim verileri şehir içindeyse eğer yani dur-kalk trafiğine giriyorsanız aslında normal rakamlardır.25 ykr demek benzinin litresini 3 ytl den hesaplarsak 8 litre yapar.Şehir içinde de 8 litre gayet doğal bir rakam ki benim aracım dizel olmasına karşı tirpt. vitesin de etkisiyle Burdur gibi küçücük bir şehirde 9 litre yakıyor şehir içinde.
Aracınızın bu değerleri şehir dışında sabit hızlarda 6 litreye kadar düşer diye tahmin ediyorum ama polo kullanıcıları daha ayrıntılı cevap verebilir.
Aracı aldığınızda 10 km göstermesi gayet doğal.Araç fabrika içinde üretildikten sonra biraz dolaşıyor kontroller yapılıyor.Tıra bindiriliyor.Tır dan gemiye bindiriliyor.Yine gemiden tekrar indiği ülkede tıra bindiriliyor vs. derken 5-10 km yapması gayet doğal.Sıfır km de ben bugüne kadar hiç araç görmedim.İllaki 5-10 km mecburiyetten yapıyor.

Hayırlısı olsun diyelim, Allah kazadan beladan uzak tutsun, tekerine taş değdirmesin...

« Yanıtla #4 : 25 Mart 2009, 14:58:51 »
saolasın kardeş eyvallah hiçbiriimize allah kaza bela vermesin  ... çok iyi anlatmışsın saolasın cevap veren ilgilenen herkese saolaun...

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
« Yanıtla #5 : 25 Mart 2009, 18:36:02 »
arkadaşların dediklerine katılıyorum...

0 araçlar genelde bayilere ulaştığın da 5-7 km de olurlar...ama 10 km ye kadar normaldir otoparklarda ileri geri derken olabilir...
 aslında
 cihazlar ile  1 sefere mahsus km niz sıfırlanabilirdi ama araçların son  kontrolünü yapan arkadaşlar  bunu bilirler mi bilmiyorum?

!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

« Yanıtla #6 : 25 Mart 2009, 23:50:34 »
arkadaşların dediklerine katılıyorum...

0 araçlar genelde bayilere ulaştığın da 5-7 km de olurlar...ama 10 km ye kadar normaldir otoparklarda ileri geri derken olabilir...
 aslında
 cihazlar ile  1 sefere mahsus km niz sıfırlanabilirdi ama araçların son  kontrolünü yapan arkadaşlar  bunu bilirler mi bilmiyorum?

Bilirler  :)
o sizin isteginize kalmis.Sifir arac alirken zaten ekspertiz yapiyorlar ama ekspertiz sirasinda sizde orada yapilan islemleri gorebilirsiniz.Zaten elinize kalite kontrol adinda bir kagit veriyorlar, bakilan islemlerin hepsi orada yer aliyor.O kagidi saklayaniz.Belli olmaz belki arac tirdan indirilirken biryeri cizilebilir yada tirla yoldan gelirken herhangi birsey olabilir ve araci siz daha gormeden o sorunu halledebilirler.Ilerde oyle bir sorun oldugunu gordugunuzde size verilen kalite kontrol kagidi ile noterle beraber dava acarak hakkinizi sonuna kadar arayabilir, tum islemlerin yapilmasini ve tazminat talep edebilirsiniz.Bunun orneklerini epey duyuyorum, goruyorum...
Ama bir yerden sonra da yetkili satici ve showrrom a guvenmek sonundasiniz.Isterlerse akillarina geleni yaparlar...

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #7 : 26 Mart 2009, 00:29:03 »
İlk 3000-5000km arası Halil arkadaşında dediği gibi rodaj tamamlamadığından yakıt yüksek oluyor. Benim 1.4 75hp Fabrika verisi Şehirler arsı 90km sabit hızla 5,6LT 2 kişi ile rahat yakalıyorum o değeri. Seninki de o civarda olmalı yani daha düşecek.

* Motor içindeki hareketli parçalar üzerindeki sürtünme kuvveti şu anda fazla, yağlanma tam gerçekleşip parçaların birbirine alıştığında Parçalar rahat hareket edecek ve yakıtın düşecektir.
*Tiptronik vites 5,3 değerini 5,5-5,7lt çıkarır
*Şehir içi 50km lik kullnımda 6,5-7,5lt arasına düşecektir.Araç 1. ve 2. vitestenken gazı az dozlarsan araç 5. vitese geçtikten sonra 110-120 ilede gitsen az yakacaktır.
Sebebi Fabiada Poloda (düz vites) yokuş yukarı 1.viteste gaz pedalı sondaysa 99.9lt gösteriyor. 5.viteste 12lt gösteriyor fark buradan kaynaklanıyor.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

« Yanıtla #8 : 26 Mart 2009, 00:45:22 »
aracım otomatik  değildir bilginize...çok teşekkürler tekrar....

« Yanıtla #9 : 26 Mart 2009, 01:35:53 »
peki 1. viteste öle yakıyorsa istanbulda olabildiğinde dik yokuşlar var onuları çıkarken 1 vites kullanmıcammı yoksa çıkamam ki..... :)

« Yanıtla #10 : 26 Mart 2009, 02:04:35 »
peki 1. viteste öle yakıyorsa istanbulda olabildiğinde dik yokuşlar var onuları çıkarken 1 vites kullanmıcammı yoksa çıkamam ki..... :)

:)
Tabi ki kullanacaksin ama ne bileyim duz yolda da normal surus sirasinda 1. viteste 30-40 km hiza cikmanin da bir anlami yok :)
Zaten aracinizin kullanim kitapcigini incelerseniz orada yazar ki; aracinizla 1. vitesten kalkistan hemen sonra -bir arac boyu gittikten sonra- vites degisimi yapmak yakit yonunden size avantaj saglar diye kucuk bir uyariyi goreceksiniz(benim kitapcikta yaziyor :)) Sadece 1. vites degil aslinda 2. viteste oyle olmali.Yol duz ve trafik musaitse benzinli aracta 30 km den sonra 3. vitese gecis yapip gaz pedalinin altinda yumurta varmis hesabi belli belirsiz gaza basip sabit 35-40 km/h gibi hizlarda seyir halinde olursaniz, hafif inislerde de gaz pedalindan ayaginizi cekip duzlukte yine belli belirsiz gaza basarsaniz sehir icinde yakit tuketiminizde dusus olacaktir  :tamamdir Tabi bunlar trafik musaitse yapilabilecek seyler.Onceki aracim manuel di ve yapabiliyordum.Simdiki aracimla 2. vitesten 3 e gecmek icin 1900-2000 devir civari gaz isitiyor ve mecburen manuele gore biraz fazla tuketiyor.Tiptronige alayimda 1500 devirde vites degistireyim derseniz ne yazikki degistirmiyor, ayni sekilde tiptronikte iken devir iyice duserse kendisi otomatik vites kucultuyor.Yani tiptroniginde pek anlami yok  :)

Onur Bey su dip gazdaki 99.9 litre rakami kafami karistirdi.Ben bazen bakiyorum aracimla dip gaz kalkislarda anlik tuketim 40-45 i gecmiyor, 50 yi hic gormedim.Cogu zaman kalkista 20 falan yaziyor.99.9 cok ucum bir rakam, ilk defa duyuyorum.Yani 1. vitesle dip gaz 100 km gidersek 99 litre yakacak oyle mi?Burda polonun deposunu 45-50 litre olarak dusunsek dip gazla bir depoyla 50 km gidecegiz anlamina geliyor.Bu iste bir yanlislik olabilir diye dusunuyorum...

Saygilar.

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #11 : 27 Mart 2009, 18:57:08 »
Yok Erciyes dağına çıkarken arkadaş 1. viteste bilerek zorlamış 99.9 yazdı diyor. Benim kendi gördüğümde 25-45lt arası genelde.
Bide 1. viteste bol gazla kalkmak debriyaj balatasınıda bayağı azaltıyor. Çünkü kavramayla kalkış yapıyorsun.

1. vites kulanmama olamaz elbette kullanacaksın Halil Bey in dediği gibi yumuşak dozlayacaksın pedalı düşürmeyeceksin topladığı müddetçe düz yolda filan 2000-2500 devir kullanmak iyi. 80hp 1.4 polonun 100km ortalama yakıtı 5.2 lt imiş. Bence çok iyi bi değer boşa filan atınca 5 in altına çekmek mümkün. Yakıtın rodaj dan sonra düşecektir merak etme.

Benim poloda kalkar kalkmaz ikilerim 16km yol gidiyorum okula. 1.vitese tek çarşıda geçiyorum ilk fırsatta ikiye çekip 30la ağır ağır gidiyorum. 3.e atmak için çok dik yokuşsa 55-60 ı buluyorum yol uygunsa 40 da hemen 3e atıyorum. 140-150yi mutlaka görürüm. yolumda Dağ var birtane 3 viteste 80-90 yaptırarak soldan çıkarım. Dönerken aynı dağı dönüş olmadığı için 130-100 arası tırmanırım. Yokuş aşağı yavaşlamadığı müddetçe 5.viteste ayağımı gazdan tamamen çekip inerim(yakıt sıfıra iniyor) yakıtım 43tl Lpg ile 380km, mükemel yani arkadaşların ağzı açık kalıyor. Okuldan dönerken hepsine dikiz aynamdan bakıyorum ama en az ben yakıyorum. 1.4 Poloların yakıtı çok idealdir otomobilin alışsın hele.
« Son Düzenleme: 27 Mart 2009, 19:00:29 Gönderen: 06onur »

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #12 : 27 Mart 2009, 19:59:50 »
Alıntı
Bence çok iyi bi değer boşa filan atınca 5 in altına çekmek mümkün.

Boşa atmak yakıtı azaltmaz aksine araç rölantide çalıştığı için yakıt harcamaya devam eder yokuş aşağı giderken araç kesinlikle viteste olmalı o zaman yakıt sıfıra düşer.

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #13 : 27 Mart 2009, 20:06:40 »
Boşta saatte 1.7 lt tüketiyor. Viteste gaz verilmezken 10-15sn sonra yakıt sıfır oluyor