Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: DİREKSİYON POMPASI SORUNU İZLEMEM GEREKEN YOL VE SERVİS TAVSİYESİ  (Okunma sayısı 7003 defa)

Arkadaşlar Merhaba,

1.4 polo 100 lük aracım var, araçta TRW tip elektroservo direksiyon pompası var,

10 gün önce park ederken direksiyon lambam yandı ve direksiyonum kütük gibi sertleşti, daha evvelde direksiyon lambam bir sefer yanmıştı ve kontak kapatıp açınca düzelmişti, bu sefer düselmedi ve o kütük gibi direksiyonla ertesi gün özel bir servisin yolunu tuttum, pompayı söktük, kendim elektronikçi olduğum için tamir edebileceğimi söyleyerek pompayı aldım, evimdeki atölyede zorbela söktüm, ama elektronik aksamının yani motor sürücü devrelerin ve motorunun olduğu bölüm olduğu gibi su içindeydi ve kısa devre yaparak 4 tane mosfet transistörlerden iki tanesini yakmıştı, bende kartı temizleyerek transistörleri söktüm, aynı transistörlerden karaköy piyasasında bulamadım malesef, ama aynı işi görecek transistör aldım, 4 taneyide değiştirerek araca monte ettirdim ama tepki vermedi.

Bende bu işi beceremedim diyerek 250 tl karsılıgında başka bir çıkma pompa aldım ve araca taktırdım, hoş oda tepki vermedi yani çalışmadı, elektriksel de bir sorun olduğunu düşünerek işin ehli diye bir yere aracımı gönderdiler, orada yapılan inceleme sorunu elektriksel bir arıza olduğu kanaatine varılarak aracımın direksiyon pompası çalışır hale getirildi,

Velhasıl, şu anki sorunum, aracın direksiyon pompasının ses yapması ve bu ses yapma esnasında aracın farlarının ve diğer ışıklı olan ne varsa, gösterge paneli gibi, göz kırpmaya başladı, belliki elektriksel bir sorun var yada aldığım çıkma pompadada bir sorun var..

Benim sizlere sormak istediğim, vas yada pc ile arıza okuyabilecek, sorunu tam tespit edip arabamı kobaya çevirmeden tamir edebilecek güvenilir iştende hakkaten anlayan bir usta tavsiyeniz varmı ?

Biliyorum fazlaca uzun yazdım ama belki başınıza benzer bir sorun gelmiştir ve izlediğiniz bir yol, bir usta tavsiyeniz vardır.

bu sebeple yardımlarınızı bekliyorum, yorulmadan okuyan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

İstanbul dayım

Özkan
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2011, 10:01:38 Gönderen: formalist »

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
Geçmiş olsun. Konu hakkında bilgim yok ama nerede olduğunuzuda yazarsanız arkadaşlar mutlaka yardımcı olurlar.

Çevrimdışı Frequency

• Otomobil
    Skoda Fabia HTP
Aracınızı bilgisayara bağlatıp arıza sorgusu yaptırın, direksiyon açı sensörü arızası da çıkabilir, Ben fabia'da sizin yaşadıklarınızı yaşadım, Pompayı komple değiştirip sorunu çözdüm.1100 tl ye maloldu...KOYO marka.
D Ü N Y A L I L A R D A N  TİSKİNİYORUM  (g.o.r.a)