Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: buji değişimi ve fotoğrafları, V kayışındaki ses  (Okunma sayısı 13924 defa)

Merhaba arkadaşlar, bugün polomun bujileri değişti, orjinal tek tırnaklı bosh platinum-iridium super plus. 4 adet fiyatı 45 tl.
aracı çalıştırınca kayış sesi geliyor çok sinir bozucu! içeriye pek gelmese de dışardan rahatsız ediyor. ustaya sordum bugün, soğuktan kaynaklı olduğunu ve her araçta bu durumun olduğunu söyledi. Malum aralık ayındayız ama merak ediyorum sizde de durum böyle mi? Mersindeyim üstelik çok çoğu 6-7 dereceye düşer sıcaklık. Gerçek kışı yaşayanlarda durum nedir çok merak ediyorum?
 Bunlarda eski ve yeni bujiler

Ynt: buji değişimi ve fotoğrafları, V kayışındaki ses
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2012, 18:56:16 »
bende mersinde yaşıyorum nerdeymiş bu mersinde soğuk..kayış ya eskiyse ses yapar yada gerginliği iyi değilse yapar kayışın gerginliği max 5 mm olacak bastırınca.aşırı gergin yapma şarj dinamosu bilyalarını dağıtırısn
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2012, 18:57:40 Gönderen: satarfaction »

« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2012, 18:59:48 »
sadece bujilerimi değiştirdiniz.buj değiştirme gereği neden duydunuz acaba? yoksa değişim zamanı mı gelmişti..benim poloda sabahları zor çalışıyor,özellikle çok soğuk olduğu sabahlarda,izmirde bu aralar gece sıfır dereceye yaklaşıyor,akü yeni,marş basıyor,ama araç almıyor,biraz gaza dokununca çalışıyor..araç 52 binde bujiler 30 binde değişmiş..normal havalarda sarunsuz çalışıyor..benim tahminlerim kötü benzin,benzin filtresi,ntc(ısı) sensörü..ya da soğuk havada normal,bilemiyorum..ama kayış sesi çok normal değil bence..
2006 polo 1.4

« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2012, 19:09:31 »
bende mersinde yaşıyorum nerdeymiş bu mersinde soğuk..kayış ya eskiyse ses yapar yada gerginliği iyi değilse yapar kayışın gerginliği max 5 mm olacak bastırınca.aşırı gergin yapma şarj dinamosu bilyalarını dağıtırısn

soğuktan gerginleştiğini söyledi, yoksa söküp takma, değiştirme gibi bi durum söz konusu değil. aracım 2009 model ve 45 binde hala fabrikasyon. değişenler sadece filtreler ve bujiden ibaret.

sadece bujilerimi değiştirdiniz.buj değiştirme gereği neden duydunuz acaba? yoksa değişim zamanı mı gelmişti..benim poloda sabahları zor çalışıyor,özellikle çok soğuk olduğu sabahlarda,izmirde bu aralar gece sıfır dereceye yaklaşıyor,akü yeni,marş basıyor,ama araç almıyor,biraz gaza dokununca çalışıyor..araç 52 binde bujiler 30 binde değişmiş..normal havalarda sarunsuz çalışıyor..benim tahminlerim kötü benzin,benzin filtresi,ntc(ısı) sensörü..ya da soğuk havada normal,bilemiyorum..ama kayış sesi çok normal değil bence..

30 binde değişmişse zamanı gelmiş. 20 bin km.dir bujinin ömrü. değiştirince düzeleceğini umuyorum. kullandığım ürünü tavsiye ederim.

« Yanıtla #4 : 22 Aralık 2012, 19:11:46 »
sen salla o ustayı benim 82 model golf ün kayışı ötmüyor aynı soğukta omu ötecek..mersinde yağış çok olur bilirsin sudan felan o kayış çürümüştür değiştir gerginliğinide iyi yaptır o ses gider..soğuk felan hikaye

« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2012, 19:16:42 »
valla babamda soğuktan dedi, usta da soğuktan deyince gitmedim üstüne. ömrü nedir v kayışının? ne kadara mal olur? (sadece orjinal parça)   birde bu sesin kaynağı v kayışı  mıdır illaki?

« Yanıtla #6 : 22 Aralık 2012, 19:23:14 »
valla dostum herkesin arabası niye yapmaz o zaman soğuktan ise biraz mantıklı ol.kayış sesinin kulağı tırmalayan cıyak bi sesi vardır..ömrü diye birşey yok onun bzim burlarda daha çabuk çürür çünkü su görür artı nemden dolayı.kaç motor söle fiyatını sölüyüm sana

« Yanıtla #7 : 22 Aralık 2012, 19:31:51 »
1.4 80 hp. öyle ciyak ciyak bi ses değil, gaza basınca iyice bağıran bi ciyaklama vs. değil. cırcırcırcır ediyor hafif bir ses ama titiz olduğumdan rahatsız oluyorum. birde değişmesem ne olur? zararı olur mu? sadece ses mi yani? kayış baya yeni görünüyor çünkü, eskimiş bi hali yok

« Yanıtla #8 : 22 Aralık 2012, 19:40:00 »
ciyak değilse belki alternatör bilyasındandır yada devirdaim yapabilir..kayış iyiyse gerginliğine bak..değiştirsen bile 25-30 lira continental.

« Yanıtla #9 : 22 Aralık 2012, 19:46:50 »
eyvallah hocam sağolasın.  :saygılar

« Yanıtla #10 : 23 Aralık 2012, 21:30:04 »
arkadaşım bende İzmirde oturuyorum kayış sesi herzaman gelmiyo fakat arabayı ilk çalıştırdığımda 20 saniye kadar geliyo sonra kayış sesi kesiliyo vosmere götürdüm servisteki ustalar soğuktan ve kasnaklar devrini bulana kadar o sesin geldiğini söyledi bi zararı olmadığından değiştirmediler.