Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Vw Polo Arka Kapı Hoparlör Montajı (Resimli)  (Okunma sayısı 41067 defa)

Vw Polo Arka Kapı Hoparlör Montajı (Resimli)
« : 14 Nisan 2008, 11:53:48 »
Tüm forum müdavimlerine merhabalar;
2001 ve sonrası Polo kullanıcılarının müzdarip bir sorunu vardı, arka kapı kolon boşlukları vardı fakat içinde ne kablo tesisatı nede hoparlör vardı. Bu durum teyp ne kadar randumanlı ses çıkışı versede 1 çift hoparlör sisteminden çıkan ses 2 çift hoparlör sisteminden çıkan sese ve verdiği akustiğe benzemez diyerek araştırmalara başladım.
İlk etapta hangi hoparlörü alsam diye uzun araştırmalar yaptım, kafamdada hep "insan oğlu hiçbir zaman elindekiyle yetinmez ve daha fazlasını ister" düşüncesi vardı bu yüzden 2 yönlü komponent hoparlör sistemlerine baktım hep ve fiyat/performansı en yüksek olduğunu düşündüğüm JBL GTO6507C serisini aldım. Vw Polo' nun ön ve arka kapı kolon yuvası 16,5 cm bu ebatta hoparlör seçimi yapılmasını tavsiye ederim.
Artık hoparlörler kutuda bir an önce montajının yapılmasını bekliyor fakat nerede, nasıl ve kaç liraya montajını yaptıracağız soruları kafamda dolaşıyor 3 mekan gezdik pek içime sinmedi. Bence arabanıza bir işlem yaptıracağınız zaman gezin dolaşın bu işlem orjinalliğe en sadık kalınan bir yere yaptırılması gereken bir işlem bence.
Arkadaşımın tavsiyesiyle cevizlibağ teknik oto sanayi sitesinde Erol Oto Elektriğe geldik. Gelirken randevu almadık, sabah erken saatte geldiğimiz için hemen montaja başladı Kenan Ustamız. Ustamızdan fotoğraf çekip çekemeyeceğimizin onayını aldım ve elimden geldiği kadar bolca foto çektim. Önce kapı panzotları çıkartılar gelsin fotolar;
Sağ arka kapımız

Sol arka kapımız

Sağ kapıda görüldüğü gibi kolon yuvamız yapışkanlı izolasyon özelliği olan bir madde ile yapıştırılmış. Kenan usta bunu yerinden sökmedi ve

keserek conta görevi görsün diye kenarlarda kalmasını sağladı (sol kapıda) çıkan yapışkanıda direk kaportaya yapıştırdı.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2008, 11:56:58 Gönderen: Kobak »

Ynt: Vw Polo Arka Kapı Hoparlör Montajı (Resimli)
« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2008, 11:54:40 »
Kablo tesisatı olmadığı için ustamız 1,5 luk hoparlör kablosunu hazırlamaya başladı,

Fotoğrafta pek görülmüyor ustamızın yaptığı işlem şu; iç mekanda sadece sağ taraftan önden arkaya kablo gelsin istedi sol tarafa

koltukların altından getirdi.

Kenan ustam kapının kablo körüklerini çıkartmayalım daha sonra sıkıntı yaşatır dedi

ve yılanla kabloyu içerden çekerek olayı halletti.

Sağ tarafın kablo tesisatı çekilmiş oldu. Crossoverler için uygun yer aradı bir kaç defa kapı panzotlarını üzerine tutarak en uygun yerin

burası olduğuna karar verildi.

Herhangi bir zıngırtı,ses çıkartmaması için arkasına çift taraflı bant ve iki tane vida ile kapı sacına sabitlendi.

ya kimdir bu Kenan Usta diyenlere işte ustamız;

Sağ kapıdayız tweeter için uygun yer aradı hem görünmesi hemde ses çıkışı için uygun yer olarak burasını seçtik ve önce çift taraflı bant

sonrada tek vida ile sabitledik.

Artık tek eksiğimiz bass hoparlörümüz, önce kablo hazırlığı

görüldüğü gibi Kenan usta inanılmaz titiz ve orginallik adına elinden ne gelirse hepsini uyguluyor

« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2008, 11:55:09 »
Kablolar hazır hemen kolon vida işaretleri konuldu ve vidalanıyor,

Evet sağ kapımızın bitmiş hali

Vakit nakittir sol kapıya geçiş yapalım

Reklam olurmu olmazmı bilmiyorum ama bu temiz işcilikten dolayı Kenan Ustaya ve çırağına saygı ve sevgilerimi yolluyorum işte tabelası

Benim mini golfüm kollarını açmış beni bekliyor :)

Esprisiz ve şakasız yaşanmaz değil mi?

Seçtiğim hoparlör bu, sevgili arkadaşım Ahmet' in parmaklarının arasında

Sağ kapıdayız ve aynı titizliğe devam

Crossoveri bu sefer sağ kapıya bakarak hemen montajını yapıyor Kenan usta

Tweeterimiz, unutmayın muhakkak arkasına çift taraflı bant yapıştırın ve öyle vidalamaya geçin, ustamızın bir lütfu bize.

Tweeter tak ve döndür modeli, önce kabloyu arkadan geçiriyor ve saat yönünde çeyrek tur attırıyorsunuz ve sıkı bir şekilde yerine oturuyor,

ayrıca belirtmek istiyorum tweeterler yaklaşık 200 - 250 gram galiba inanılmaz ağır.

« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2008, 11:55:37 »
Kablolar sallanmaması ve ses yapmaması için çırt kelepçe ile sabitleniyor. Ustamız küçük detaylara inanılmaz hassasiyet gösteriyor.

Evet sol kapımızda bitti işte son hali,

Teybimiz portekiz malı

Diğer görüntüsü

Kolon şeması

Aynı titizlikle teyp kablo montajı, küçük bir detayı aktarayım; teyp normalde sadece sağ ve sol balans yapmaya izin veriyor ama kablo montajını yaptıktan sonra sağ, sol, ön ve arka olarak ayar yapabiliryorsunuz.

Burada kabloyu nereye dakacağınız belli sadece sağ ve sol balans tutturmak gerekiyor aman dikkat

İç mekanın herhangi bir tahribata uğramaması için yoğun çaba gösteren ustamız

İşlem tamam, bana burasını tavsiye eden sevgili arkadaşımın dışarıyı seyrederken yakışıklı pozunu yakaladım, paylaşmadan olmaz.

Evet bir şok ile sarsıldım, teyp güvenlik kodu soruyor, kitapçıkta evde.

Siz siz olun güvenlik kodunu cep telefonunuza kayıt edin. Benden söylemesi.
Neyseki hanım evdeydi ve ondan istedik ve kodu girdik. Ben kesinlikle arka kapılara hoparlör taktırılmasını şiddetle tavsiye ediyorum.
Elimden geldiği kadar fotoğraflamaya ve size aktarmaya çalıştım. Sürç-i lisan ettiysem affola.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2008, 14:16:18 Gönderen: Kobak »

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
« Yanıtla #4 : 14 Nisan 2008, 12:12:28 »
Hayırlı olsun. kesinlikle arkada bulunan kolonlar ses kompozisyonunu acayip etkiliyor.bende 1 takım 6507 kullanıyorum fiyatına göre gerçekten güzel bi ürün.benim sormak istediğim tweeter lar için ayrı bir delik açtınızmı kapı pandizotuna.Varsa bitmiş halininde bir fotoğrafını görebilirmiyiz?
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2008, 12:16:17 »
Teşekkür ederim. Yapılan tüm işlemler kapı panzotlarının içinde kaldı zaten, orginal olmayan hiçbir işlem yapılmadı.

« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2008, 12:22:13 »
 :tamamdir :tamamdir
Güzel bir anlatım.. :tamamdir :tamamdir
97 polo'larda arka kapılarda hoparlor için yer varmı? bilen veya yaptıran varmı

Çevrimdışı COBIO

• Polo Kardeşliği...
« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2008, 19:38:37 »
bende bir ay önce polo  mun arka hoperlörlerini taktırdım ve araba sürmeyi daha çok seviyORUMkesinlikle taktırın

Bu arada ptografları Pentax K10D dijital SLR kamera ile çekmişşisn gayet netler fokus ayarın fotograflara şıklık katmış haırlı olsun

ustanında reklamını yapmış olmuşşun indirim yaptımı  >:D
Polo Kardeşliği...

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2008, 21:48:54 »
tweeterlar için yer varmıki 9n lerde ??? sadece tek bir ana kolon yeri var sanıyordum.Yinede bitmiş halinin resmini paylaşırsan sevinirim
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı fay78

• Tuna AKYÖN
« Yanıtla #9 : 15 Nisan 2008, 09:16:14 »
Paylaşım çok akıcı ve net...Teşekkür ederiz..
''AKTİF KALMAN DİLEĞİYLE  ™  sözünün gerçek sahibi....Harbi FENERBAHÇE'Lİ....

http://pic1.resimupload.com/r9/thumb_680654231.jpghttp://img393.imageshack.us/img393/2523/index3pq0.jpghttp://img408.image

« Yanıtla #10 : 15 Nisan 2008, 10:12:23 »
Yorum yapan arkadaşlara tek tek teşekkür ederim. Bilgi paylaştıkça artar, ben forumlardan o kadar çok şey öğrendim ki, benimde yaptığım/yaptırdığım bir işi burada paylaşmam gerek diye düşündüm.
@COBIO arkadaşın düşündüğü gibi ustadan bir indirim almadım, üzerinede 10 ytl bahşiş attım, çünkü adama dur usta şununda fotosunu alayım bununda fotosunu alayım derken 1 saatlik işi 1,5 saatte bitmesini sağladım. Evet fotoğrafları exif bilgilerindende görüleceği gibi Pentax K10d makinam ile çektim, üzerinde sigma 17-70mm lens vardı. Işık biraz daha iyi olsaydı daha net fotoğraflar yakalayabilirdim ama çokta sıkıntı değil. Yapılan iş görünsün yeter. Değil mi?

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #11 : 15 Nisan 2008, 10:14:32 »
ustanın işçiliği güzelmiş eline sağlık böyle usta bulmak zor artık..
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

« Yanıtla #12 : 15 Nisan 2008, 16:42:43 »
Paylaşımın için teşekkürler.. Bende arkalar için focal 16 cm komponent koymayı düşünüyorum.. Bu arada ses olarak gerçekten çok etkiledimi arka kolonlar ????? ;)

« Yanıtla #13 : 15 Nisan 2008, 19:59:14 »
bak aklima yatti simdi:D ama once arabayi yenilemem lazim