Gönderen Konu: motor hırıltısı  (Okunma sayısı 9399 defa)

Çevrimdışı bedisfatih

• Profili Görüntüle
motor hırıltısı
« : 17 Ağustos 2009, 10:59:39 »
Herkese günaydın,

Arabamdaki motor hırıltısını bir türlü çözemiyoruz. Kafam iyice karıştı.  :(  Rölantide çalışrken motordan kulağa bir hırıltı sesi geliyor. yolda giderkende sanki motor sesi biraz kalınlaşıyor. Kimi usta bunun için motor kulağı , triger kayışının esnekliği, egzost gibi yorumlarda bulunsada cumartesi günü bir ustanın ' bu araba hararet yapmış bu ses ondan kaynaklanıyor ' sesin kesilmesi için motor yapılması gerekiyor demesi ile de arabadan resmen soğudum. Acaba bu sorun ile ilgili bir yorumunuz veya böyle bir ses ile karşılaşan arkadaşım varmı?  :(

Çevrimdışı enderrimm

• Profili Görüntüle
Ynt: motor hırıltısı
« Yanıtla #1 : 17 Ağustos 2009, 13:51:51 »
aracın motor yapılması icin bir takım sorunları gözemenız gerek..öyle her motor sesi farklı diye motor yapılacaksa yandık demektır..motor isteyen arac üst yag kapagını actıgında yada yag cubugunu cektıgınde üfleme yapar,yağ eksiltir. soguk havalarda motor gec calışır.egzosttan duman atar...bunlar en basit yöntemlerdırki sizde anlayabılırsınız..hararet yükseltmiş ondan yapar dediler diyosun.hararet yükseltmiş bir arac eger iyi hararet yaptıysa arac conta yakar motor yagına su karışır.yagına baktıgında anlarsın.ayrıca özelıkle sıcak havalarda motoru sıkıştırdıgınızda hararet cabuk yükselir.yine hararet yapmaya yönelık problemler gözlenır yani..kısaca bunlar..umarım yardımcı olmusumdur..
KURT SUSTU SUSALI,MEMLEKETİ ÇAKAL BASTI..!!

Çevrimdışı bedisfatih

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2009, 14:08:04 »
aracın motor yapılması icin bir takım sorunları gözemenız gerek..öyle her motor sesi farklı diye motor yapılacaksa yandık demektır..motor isteyen arac üst yag kapagını actıgında yada yag cubugunu cektıgınde üfleme yapar,yağ eksiltir. soguk havalarda motor gec calışır.egzosttan duman atar...bunlar en basit yöntemlerdırki sizde anlayabılırsınız..hararet yükseltmiş ondan yapar dediler diyosun.hararet yükseltmiş bir arac eger iyi hararet yaptıysa arac conta yakar motor yagına su karışır.yagına baktıgında anlarsın.ayrıca özelıkle sıcak havalarda motoru sıkıştırdıgınızda hararet cabuk yükselir.yine hararet yapmaya yönelık problemler gözlenır yani..kısaca bunlar..umarım yardımcı olmusumdur..

Sizin söylediklerinizin hiçbirisi bu arabada yok. yani sıcak havalarda motoru çok sıkıştırdım, hatta klima acık araç 5 kişi yüklü ve bagajda bir okadar dolu 1500 km yol yaptım gene de hararet göstergesi hiç kımıldamadı. üstelik fan motorunun bir tanesi de bozukmuş. gelince fark ettim.  :) çekişte de bir sorunum yok. ama usta hangi akla hizmet bu lafı söyledi şaşıyorum. söyledikleriniz içimi ferahlattı çok teşekkür ederim.  :)

Çevrimdışı enderrimm

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Ağustos 2009, 14:54:07 »

Sizin söylediklerinizin hiçbirisi bu arabada yok. yani sıcak havalarda motoru çok sıkıştırdım, hatta klima acık araç 5 kişi yüklü ve bagajda bir okadar dolu 1500 km yol yaptım gene de hararet göstergesi hiç kımıldamadı. üstelik fan motorunun bir tanesi de bozukmuş. gelince fark ettim.  :) çekişte de bir sorunum yok. ama usta hangi akla hizmet bu lafı söyledi şaşıyorum. söyledikleriniz içimi ferahlattı çok teşekkür ederim.  :)
dostum zaten ben o hararet problemını senın araban yada başka bir araba icin kullanmadım..daha önce hararet yapmış bir arac icin bahsettim..yani daha önce hararet yapmış bir aracın yeniden hararet yapması cok kolaydır cabuk yükseltir.o manada söyledım.yazılanları dikkatli okuyun lütfen...
KURT SUSTU SUSALI,MEMLEKETİ ÇAKAL BASTI..!!

Çevrimdışı bedisfatih

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Ağustos 2009, 17:23:57 »
dostum zaten ben o hararet problemını senın araban yada başka bir araba icin kullanmadım..daha önce hararet yapmış bir arac icin bahsettim..yani daha önce hararet yapmış bir aracın yeniden hararet yapması cok kolaydır cabuk yükseltir.o manada söyledım.yazılanları dikkatli okuyun lütfen...

Ben sizin söylediklerinize tamamen katılıyorum. Nitekim  sorduğum diğer ustalarda sizin söylediğiniz gibi hararetli bir arabanın ne gibi belirtiler verdiğini anlattılar. Benim söylemek istediğim ustanın bu emareleri tam anlamıyla sormadan neden hemen kestirip attığı. Genel bir çoğunlukta bu sesin gergi bilyalarından gelebileceğini ve triger seti değiştiğinde bu parçanın değiştirilmesi gerektiği , değiştirilmediği zaman  bu tür seslerin bu parçadan gelebilceğini söylediler.