Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: bakım ve tamir  (Okunma sayısı 3253 defa)

Çevrimdışı pdr

bakım ve tamir
« : 02 Ekim 2010, 12:35:11 »
arkadaşlar mrb. 2005 tdi 113000 km'de polo sahibiyim.başımdan geçen bir olayı aktarmak istiyorum. aracın hararet suyu sürekli olarak su eksiltiyordu fethiyede ustaya gittim tatmin edici bir cevap alamayınca yetkili servise gittim. hem arıza için hem de 90.000 bakımı için randevu verdiler. yolda eve dönerken egzos gazı uyarı lambası da kırmızı yanmaya başladı. diğer gün aracı çekiciyle servise götürdüm. araç kabulde egzoz gazı uyarı lambası yanmadı(sinir oldum), o yüzden bu konu için sadece genel bi kontrol yapacaklarını söylediler.ama bişey çıkmadı. neyse 90.000 bakımında sadece v kayışını değiştirtmedim (2 ay önce değiştirmiştim ve75 tl)ve 750 tl (450 parça 300 işçilik) tuttu. arıza içinse kalorifer radyötörü ve boruları değişecek dediler ve 750 tl (400 parça 350 işçilik) de ona istediler. ayrıca egzoz gazı uyarı lambası için de bişey yapmadılar. henüz bitmediği için aracı almadım ama biraz tedirginim,yorumlarınızı bekliyorum, kazasız ev arızasız yolculuklar dilerim.

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
Ynt: bakım ve tamir
« Yanıtla #1 : 02 Ekim 2010, 15:29:05 »
1- triger +yağ değişimi için 8v motorda 200tl+200tl dışarıda tutar. 16v araç 100tl filan fazla olur. Yetkili servise 90.000 bakımı 750normal.
2-önden haraslı ise araç radyatör çatlak olabilir, değişir düzelir. Eğer hasarlı değilse hasar nereden tespit edilmeli öyle değişim yapılmalı. Sistemin tamamını değiştirince sorun düzelir ama bu ustalık değil canilik. Arızalı parça belki 25tl dir. tahliye kapağı,fan müşiri,termostat,hortum bağlantı kaçakları, radyatör kaçakları kontrol edilir sorunlu olan neyse o değişir hepsinin değişmesi saçmalık ötesi.
3-Egsoz arıza lambası genelde kötü yakıttan yanar. Sürekli kullanılırsa egsoz sensörleri veya Egr bozulabilir. Bide sürekli düşük devir kullanılan araç yakabailir arada ama sürekli değil yüksek devir egsoz sistemini temizler. Lamba yanmıyorsa müdahale edilmemesi doğal kendi önleminizi yazdıklarıma göre almanızı tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2010, 20:03:31 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı pdr

Ynt: bakım ve tamir
« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2010, 22:06:49 »
cevap için teşekkür ederim. arabayı aldım ve belki başka arkadaşa da lazım olur diye bilgi vereyim. toplam 1600 tl tuttu. 850 tl si 90000 bakımı için 750 tl de arıza için tuttu. aracın su eksiltmesi nedeniyle kalorifer radyötörü ve bağlantı boruları değişti. işçilik ve parça 350+350 tl.(işçiliğin sadece 250 tlsi ön konsol sökme-takma ücreti). egzoz gazı uyarı lambası için de basit bi işlem yapılarak 3 cm boyundaki bi bağlantı borusu(tam ne olduğunu bilmiyorum) 1 cm kadar kısaltıldı ve düzeldi ancak genelde kötü yakıtla ilişkili yanarmış. genel itibariyle biraz fazla tuttu ama benim gibi tanıdığınız bir ustası olmayanlar için gönül rahatlığının kar olduğu bir deneyim oldu. kazasız ve cezasız yolculuklar dilerim.