Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: 4 cm lik yay hakkında bilgi lütfen :)  (Okunma sayısı 6841 defa)

Çevrimdışı concrete

• 1.4 16v
4 cm lik yay hakkında bilgi lütfen :)
« : 16 Eylül 2007, 01:32:26 »
herkeze iyi geceler arkadaşlar bi kaç sualim olucak size muhakkak bilgisi fikri olan vardır aranız da... 2002 model poloya 4 cm lik yay koydugum takdirde ???  zararı ne olurr araca verdigi zarar amortisrlere verdigi bi zarar olurmu yani amortisörlere de bi işlem uygulamam gerekirmi ? araç cok seker mi crkrlarda vs.vs.vs.bana ne gibi yollar önerirsiniz ???  engin bilgilerniz için şimdiden teşekkr ederim...herkeze iyi forumlar... :)
http://img232.imageshack.us/img232/202/kralmsncombayraklar51ls7.gif

UĞRUNA KAN DÖKÜLMESİ GEREKİYORSA ACIMAM DÖKERİM...ALAYINA KAN , ALAYINA İSYAN...

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
Ynt: 4 cm lik yay hakkında bilgi lütfen :)
« Yanıtla #1 : 16 Eylül 2007, 02:16:34 »
Senin olayın 4cm lik yay değilde, sert kısa helezonların ne işe yaradıklarını tam bilmemekte sanırım.

Onarım Modu
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Çevrimdışı concrete

• 1.4 16v
« Yanıtla #2 : 16 Eylül 2007, 03:27:35 »
Alıntı
Senin olayın 4cm lik yay değilde, sert kısa helezonların ne işe yaradıklarını tam bilmemekte sanırım.

o diil de bilip bilmemek diil sadece 9n2 lerde bu deneyimi yaşyan oldumu sorunum bu ??? anlatabilmişimdir umarm kendimi sevgili vosman... hep 6n lerle alakalıı sorular da sorunlar da...

UĞRUNA KAN DÖKÜLMESİ GEREKİYORSA ACIMAM DÖKERİM...ALAYINA KAN , ALAYINA İSYAN...

« Yanıtla #3 : 16 Eylül 2007, 09:04:26 »
Concrete mantik ayni kisa yaylar amortisorun calisma aralini daraltiyor dolayisi ile ozellkle derin yaylanma gerektiren yol sartlarinda amortisorlerine zarar verecektir ama herkez kullaniyor bun yaylari. Sert amortisorler ise daha zor yaylanmaya izin verdigi icin kisa yaylarla kullaniliyor. Zaten spor amortisorlerde mesela konilerde 35mm icin hazirlaniyor. Ama sorarsan herkez cogu kisi kullaniyor 5cm-6cm ile. Cok alcak oldugu zaman iyi yol tutacak diye bir durum yoktur zaten.

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
« Yanıtla #4 : 16 Eylül 2007, 12:58:48 »
Vosman iyiymiş. :)
VWci'nin dediğini gibi hepsinde mantık aynı olduğu için o linklere göz atmanı istedim. ;)
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Çevrimdışı concrete

• 1.4 16v
« Yanıtla #5 : 17 Eylül 2007, 01:55:04 »
tmmdır o zaman yterli bilgiyi aldım teşekkr ederim ikinze de :) yalnız alçak olmasıyla yol tutması arasında dogru orantı olması gerekdigine inanıyorum halenn... örnek jeep lerle normal otomobiller... benim ufak da olsa bir jeep im vardı  yaklaşık 6 sene bindim herşeyi de yaptım ki normal bi otomobile oranlar daha da sertdi amortirösleri ve yayları(orjinal) bir araç ne kadar yere yakın olursa merkez kaç kuwweti daha ortaya çekilir bu sayede de araç yola daha iyi odaklanır yanı yol tutar... aracın altından geçen hava miktarı azaldıkca arabanın hızlandıkca yerden yükselmesi da o derece azalır bunlara yardımcı olarak da dfüzörlü tamponlar vardır yada o tarz parçalar takılıyor buda arkadan cıkan havanın düzgün cıkmasını saglıyor... haksızmıyım ?

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #6 : 17 Eylül 2007, 08:54:20 »
haklısın :)

Çevrimdışı erco

• Otomobil
    VW Polo 6n- Audi A3 8v
« Yanıtla #7 : 18 Eylül 2007, 21:30:45 »
   Arkadaşım mantıksal olarak haklısın ama bi yerde araçlar için en sağlıklı yayların orjinal yayları olduğunu okumuştum. Yani arabanın özelliklerine göre yapılan hesaplamalar sonucu dizayn edildikleri için yol tutuşunda en iyisi onlarmış:S
İhtiyar döver onları...

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #8 : 18 Eylül 2007, 22:02:16 »
o yazıyı yazan abiye el sallıyorum burdan ;)

« Yanıtla #9 : 19 Eylül 2007, 12:42:15 »
sert yay alırsan hem konfor bozulur hemde bir süre sonra orjinal amortisörlerin bozulur, ya coilover ya da koni amortisör-yay kiti alıcan kafan rahat olacak, eğer çevrendeki yollar temizse çukursuzsa amortisöre ihtiyaç olmayabilir...kule gergisi de alırsan iyi olur...