Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Ses sorunu(motor sesi)  (Okunma sayısı 14845 defa)

Ses sorunu(motor sesi)
« : 30 Temmuz 2011, 23:56:22 »
Sorun mu bilmiyorum ama önceki aracımız dizeldi ve kontak çevrilirken geçişi pek hissetmiyodum, bunda arabayı çalıştırırken resmen kas yaptım .

asıl sorun arabanın camlar kapalıyken pek duymuyorum da ,camlar açıkken dizel arabanın (tor tor tor) sesine benzer bi ses çıktığını farkettim. Halbuki çok sessiz araba derlerdi bizim arabalara.Acaba bi sorun mu var ki? Bir de hafif bayırda 1 de,2 de gaza yüklenince arabadan dizel araçlara benzer ses çıkıyor yine.
Şu ses sorunu kafamı karıştırıyor sürekli..
Deutsch spreche,schwer spreche,VW fahre O.o

Ynt: Ses sorunu(motor sesi)
« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2011, 00:33:59 »
abi aracı ilk aldığımda arkadaşlarla bindiğimizde hadi çalıştırda gidelim dediklerinde zaten çalışıyor demenin zevki bir başkaydı...özetle 16650 km deyim şuan hala sessiz çalışmaya devam ediyor ama ses olarak tek sorunum fan sesi sanki ilk zamanlara göre çok arttı bilmiyorum sizinkilerde öyle mi?
2011 Polo 1.4 Manuel Comfortline  '666'

« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2011, 00:46:43 »
Evet fan sesi sorunu da var. Sessiz olsun diye benzinli aldım,canım sıkıldı şı ses sorununa :-[
Deutsch spreche,schwer spreche,VW fahre O.o

« Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2011, 03:04:44 »
yakıt kaynaklı olarak araç avans vuruyordur belkide o yüzden sesli çalışıyordur. Rölantide araçta sallama var mı ? Daha farklı bir yakıt almayı deneyin daha kaliteli bir benzinlikten.

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #4 : 31 Temmuz 2011, 14:42:37 »
1.4 85hp araç, her 1.4 gibi hatta bütün araçlar gibi yüksek devirde ses yapar 2800-3000d/d da üst viitese geçerek kullanırsan motor sesi duymazsın. Camlar açık olduğunda dışarıdaki seslerin içeri gelmesi normal. Sadece kendi aracına bağlama ışıklarda başaka araçların sesi baş ağrıtabiliyor.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

« Yanıtla #5 : 03 Ağustos 2011, 10:35:37 »
onur abi fan sesine ne diyorsun? 15 bin bakımından çıkalı 1 ay olmadı ama müthiş bir fan sesi var sıcaklarla ilgili midir?
2011 Polo 1.4 Manuel Comfortline  '666'

Çevrimdışı TwinCept

• ibrahim
« Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2011, 10:41:28 »
Fan sesi bende klima açıksa fan da devredeyse dışarı garaj kapısını açmaya çıktığımda f16 motoru gibi çalışıyor :D Nrmal bir durum

« Yanıtla #7 : 03 Ağustos 2011, 10:58:23 »
bu fan sesi konusunu bende açacaktım çok aşırı klima çalışınca ses geliyor hepimizde aynı şey oluyor anlaşılan

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #8 : 03 Ağustos 2011, 17:14:37 »
İbrahim güzel benzetme olmuş f16.
Fanın 3. ve4. kademesinde hele bide klima açıksa dışarıda sanki f16 çalışıyor. Buda klima komresöründen olsa gerek. İçeride klima fanı rahatsız ediyorsa bu motordan içeri çok az ses geldiğinin göstergesi.

Fan sesi başka araçta var mı? Forda dikkat ettim dışarıda f16, pegeouta dikkat ettim oda öyle.
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2011, 17:15:16 Gönderen: 06onur »

Çevrimdışı TwinCept

• ibrahim
« Yanıtla #9 : 03 Ağustos 2011, 18:35:55 »
İbrahim güzel benzetme olmuş f16.
Fanın 3. ve4. kademesinde hele bide klima açıksa dışarıda sanki f16 çalışıyor. Buda klima komresöründen olsa gerek. İçeride klima fanı rahatsız ediyorsa bu motordan içeri çok az ses geldiğinin göstergesi.

Fan sesi başka araçta var mı? Forda dikkat ettim dışarıda f16, pegeouta dikkat ettim oda öyle.

Onur abi tam üzerine basmışın valla  fan  birde 3.veya 4. kademesindeyse fena ses yapıyor dışarıda
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2011, 18:36:21 Gönderen: TwinCept »

« Yanıtla #10 : 04 Ağustos 2011, 01:10:30 »
Klima çalışırken fan sesinin özellikle 3 ve 4 üncü kademelerde dışarıdan f16 sesi gibi gelmemsi imkansız zaten,bir çok araçda gözlemledim bunu:) Şöyle de bir durum var klima çalışırken iç devirdaim modu açıksa içeride yoğun bir fan sesi duyuluyor o modu kapadğınızda ses azalıyor araç içinde,araç dururken klimayı çalıştırdığınızda veya geri vitese taktığınızda iç devirdaim modu aktif oluyor içten duyulan seslerde onu kontrol ediniz.

Motor sesine gelince; evet özellikle yeni çalıştığında aracım benzinli olmasına karşın dizele has o "tar tar" sesi benimde kulağıma çalınıyor. Tam emin olmamakla birlikte benim teorim aracın yeni olmasıdır. Birde araca fabrika çıkışı konulan yağ biraz daha kalın oluyormuş gibi birşeyler okumuştum. eğer bu doğruysa sesi bu da arttırabilir diye düşünüyorum.
tabi bunlar sadece benim teorim yanlış olabilir:)
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2011, 01:12:19 Gönderen: defigam »

« Yanıtla #11 : 04 Ağustos 2011, 15:06:03 »
bu arada iç devir daim modu ile klimayı çalıştırmak benzin sarfiyatı için bir ekonomi yaratır mı? sonuçta dışardaki 40 derece havayı soğutmak mı yada içerde dönen 20-23 derece havayı sürküle ederek soğutmak mı gibi düşününce yani...

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #12 : 05 Ağustos 2011, 00:16:06 »
BİR YERDE OKUMUŞTUM GALİBA iç sirkülasyonu açık tutun ara ara kapatım tekrar iç sirkülasyona geçin diye. Yani yakıtı düşürmesi mantıklı.
Klimada fan hızının yüksek olması çekişi etkiliyor ve yakıtıda artırıyor dolayısıyla.

*motorun ilk çalışması, VW lere has ilk çalıştırmada ekstra bir egsoz çıkışının kullnılmasından dolayı sesli oluyor sonra bu çıkış kapanıyor galiba ses normalleşiyor.
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2011, 00:16:42 Gönderen: 06onur »

« Yanıtla #13 : 05 Ağustos 2011, 01:04:03 »
BİR YERDE OKUMUŞTUM GALİBA iç sirkülasyonu açık tutun ara ara kapatım tekrar iç sirkülasyona geçin diye. Yani yakıtı düşürmesi mantıklı.
Klimada fan hızının yüksek olması çekişi etkiliyor ve yakıtıda artırıyor dolayısıyla.

*motorun ilk çalışması, VW lere has ilk çalıştırmada ekstra bir egsoz çıkışının kullnılmasından dolayı sesli oluyor sonra bu çıkış kapanıyor galiba ses normalleşiyor.

evet iç sirkülasyon modunun tüketimi azlattığı ve performansı arttırdığını bende okumuştum,zaten devirdaim modu çok uzun süre kullanılmıyor belirli bir süreden sonra araç otomatik olarak o moddan çıkıyor hava kalitesinin düşmesini engellemek için...
Aşırı tozlu ortamlarda kullanmak gerek bu modu filtreler için ,bir de pis kokulu ortamlarda:)