Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Polo 6R'den Nasıl Soğudum !!! Satmayı Düşünüyorum !!!  (Okunma sayısı 15694 defa)

Ynt: Polo 6R'den Nasıl Soğudum !!! Satmayı Düşünüyorum !!!
« Yanıtla #14 : 01 Ocak 2012, 00:58:29 »
Öncelikle mutlu yıllar.

Konuyu açtığınız günden beri takip ediyorum ve ilk andan beri tamburun tornalanması ve balata değişimi ile sorunun kökünden çözüleceğini biliyordum.

Tamburun sökülüp iç yüzeyinin ve balataların zımparalanmasıda sesi kesecektir. Ancak bir yetkili servis için  kampana açıp sprey sıkmak klasik işlem olduğundan bu zımpara işine giriştilermi bilmiyorum.
Ancak her durumda kesin olarak bilmeniz gereken Kampana fren sisteminin sese ve simetrik ayar tutmama durumlarına en baştan gebe olmasıdır.
2-3 yıl sonra araçlarımızı ilk kez TÜV muaynesinden geçirirken başımızdan geçenleri paylaşırken arka fren sapma değerlerini hep beraber göreceğiz .. ayak freninde en az %10 el freninde en az %20 sapma olması gayet beklediğim bir durum çünkü bu iş böyle.

Ailemizde Bluemotion polo dan başka  2 araç daha var ve bunlardan biri kampana biri ise disk.. ikiside yaşlı araçlar ve toplamda 4 kez tüv türk muaynesine soktum..

kampanalı aracımız ilk muaynesinde %70 el freni %40 küsürlerde ayak freninde saparak kaldı.. Kampanaların hiç elletmediğimden en nihai çözümün kampana söküp tornaya verilmesi ve biraz kaba finiş ile işlenmesi ve balataların değişimi ile çözüleceğini biliyordum.
Buna rağmen %12 ayak sapması %20 el freni sapması ile geçti.. yakın zamandaki 2. muyanesinde ise üstün körü bir temizlik ve hesapta basitçe bir ayar ile geçirmeyi başardım..
öte yandan disk frenli aracımız ise %3 ayak sapması ise tamburların üzerinde hala orijinal olan balataları ile şov yapıyordu  ;D

varmak istediğim sonuç Bluemotion alırken keşke kampana olmasın demiştim. ancak yapacak birşey yok elbet ayarı gevşeyecek  elbet sapacak..

ses yapması biraz talihsizlik olmuş işlevini yerine getirmesinde en ufak bir sorun olmaz.  Garantiden aşınan parçaların hiç bir şekilde yenileteceğinizi zannetmiyorum 3000km çokmuş bile bu  ses muhtemelen sürtünen yüzeylerden birninde bir rezonans oluşmasından kaynaklanıyordur.
Bijonlarında Torklanması çok önemlidir. Ayılama bijon söküp takmaya ve havalı tabanca ile sıkmaya müsade etmeyiniz yüzey bozulur tambur ovalleşir..
Tek kurtarır yolu tornadan geçmesidir bununda bir sorun açması mümkün değil. Yüzey dokusununda biraz pürüzlü olması tercih edilebilir.

Yetkili servis sprey sıkarken tamburu açmak zorunda. tamburu açıpta sürtünme yüzeyine bakmayıp şimdiye kadar yüzeyin bozuk olduğunu anlamayan bir yerse yazık onlara..
Ancak muhtemelen sese duyarlı olduğunuz için herkesin bildiği klasik işlemi torna ile kampana iç yüzeyindeki sürtünme yüzeyini düzeltmeyi uygulamışlardır.. hatta kuvvetle muhtemel torna makinaları  olmadığından muhtemelen bir çalışan ile yetkili servis dışına sanayiye göndermişlerdir..
başıma gelse yapacağım tek işlem ve çözüm budur.

Son olarak bu durumun ESP sisteminin çalışmasına etki etmediğini hatırlatmak isterim ESP maksimum fren basıncını kullanıyor kampananın ne kadar saptığı önemli değl elbet tutacaktır.

geçmiş olsun özünde hiç büyük bir mevzu değil..

ayrıca bahsettiğim disk frenli aracımızda opel vectra b dir opele geçmek isterseniz müthiş bir mekanik birikim ve sanayi kültürünüz olması gerektiğini düşünüyorum yinede siz bilirsiniz tabi  ;D

« Yanıtla #15 : 01 Ocak 2012, 11:12:01 »
sıfır alınmış daha 10 binlerdeki aracın fren kampanası. çapak mı yaparmış. Ben de de bu ses var aracı aldığım günden beri. Bu araci birgün elden çıkarırsam  bir daha vw almayacağım garanti

« Yanıtla #16 : 11 Ocak 2012, 08:57:13 »
o ses bende de vardı...önden geliyo benim ses adamlar arka balataları temizlemisler, ama benim ses elektronik bi ses gibi ama yokus assağıya daha da duyuluyo, millet bakıo dısarıdan...acaba arkadanmı öndenmi geliyorki ses gidelim baslarına eksiyelim

« Yanıtla #17 : 14 Ocak 2012, 00:15:21 »
Yıl 2012...Neden hala kampana üretirler anlayamıyorum...Disk işte hocam.Daha kaliteli olduğu besbelli.30 binliralık araç yapıyorsun 300 lira kar edeceğim diye milleti kendinden soğutuyorsun.:DVw duy sesimizi.

Çevrimdışı o.bilge

• Bir Alex değil.
« Yanıtla #18 : 14 Ocak 2012, 00:29:20 »
Yıl 2012...Neden hala kampana üretirler anlayamıyorum...Disk işte hocam.Daha kaliteli olduğu besbelli.30 binliralık araç yapıyorsun 300 lira kar edeceğim diye milleti kendinden soğutuyorsun.:DVw duy sesimizi.
usta bari comfortline a falan koysalar da donanım paketinden dolayı falan desek. ne anladım öyle konfordan.

« Yanıtla #19 : 14 Ocak 2012, 01:15:17 »
ya 46 bin liralık poloda plastik jant var ya.1.6 tdi dsg comfort 46 bin lira bildiğim kadarıyla.Ama bence hiç ama hiç haketmiyo.Polonun gerçek piyasası maximum 36-37 bin lira olmalıydı.Bende niyetlenmiştim yeni poloya geçsemmi diye.Hiç gerek yok benim aracımı 30 alıyolar üste 4-5 lira koyar fiesta alırım.(hiç aklımda yok ama doğuşun berbat vizyonu yüzünden düşünebilirim)

Bu arada artık vw alırsam alıcağım iki araç var jetta veya golf(bütcemden dolayı)
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2012, 01:16:32 Gönderen: by_burak »

Çevrimdışı MasterWK

• İnş Müh.
« Yanıtla #20 : 14 Ocak 2012, 13:28:05 »
fiyatlar baya uçtu eski fiyatlarla arada en az 5-6 bin tl fark var kialdığımızdan bu yana 2.5 bin tl fark etti.
Otomobil özgürlüktür...

« Yanıtla #21 : 14 Ocak 2012, 18:33:10 »
Sanırım en üst donanımda var arka disk frenler.Ancak bu da saçma...Çünkü sonuçta o da polo bu da polo.Donanım olarak değil standart olarak sunulmalı bence...Bu arada gti da da var.:DGti alsın herkes.Satın bakayım poloları.Bir de gördüğüm kadarı ile yurtdışındaki pololarda hararet saati var.1.2 tsi da felan var...Ama trde yok.Ondan da kar mı yapacak vw:DNe denir bilmem...

« Yanıtla #22 : 14 Ocak 2012, 20:23:26 »
Arkadaşlar öncellikle şunu belirtelim: Normal yol şartlarında aracı ön frenler durdurur arkalar dengeleyici ve destekleyicidir. Polo BM'de arkanın dısk ya da kampana olması o performanstaki arac için herhangi bir fark yaratmaz. Hatta kampana sistemi daha az masraflıdır. Ayrıca Polo BM'de aracın aküsü fren yaparkan şarj olur yanı ortaya çıkan ısıyi elektrik enerjisine cevirip aküyü şarj eden bir sistem var.

Herkez aracını kazasız belasız kullansın.

Çevrimdışı AG0463

• Kişisel Mesajımı da PM atıyım oldu olucak.
« Yanıtla #23 : 14 Ocak 2012, 20:25:23 »
o zaman akü bitince ittirip vurdurmak yerine frene asılalm nası fikir? :D :P
GTD

Çevrimdışı o.bilge

• Bir Alex değil.
« Yanıtla #24 : 14 Ocak 2012, 21:27:41 »
en donanımlı modelde de yok arkalar kampana.

o zaman akü bitince ittirip vurdurmak yerine frene asılalm nası fikir? :D :P
ahashadska :D

Çevrimdışı AG0463

• Kişisel Mesajımı da PM atıyım oldu olucak.
« Yanıtla #25 : 15 Ocak 2012, 01:10:13 »
niye benim 1.6Dizel yavrucugum da arkada disk var. kutu içi filtremiz de gti ile aynıymış mubarek bi de gti gibi gitse baska ne isterim :P
GTD

« Yanıtla #26 : 15 Ocak 2012, 07:28:26 »
niye benim 1.6Dizel yavrucugum da arkada disk var. kutu içi filtremiz de gti ile aynıymış mubarek bi de gti gibi gitse baska ne isterim :P

gti den kalır yanı ne bı ledlı farları yok işte :saygılar

Çevrimdışı n3co

• 6R l Haxball
« Yanıtla #27 : 15 Ocak 2012, 18:41:45 »
iyi hoşta bu duruma neden kimse bir mantıklı çözüm bulamıyor. :) 15.000km. kampana tornaya sokuluyor.

- yok yok bende var bişi demekki  :D
google.com > En Güncel Polo Sitesi.