Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Benzin fiyatları!  (Okunma sayısı 9396 defa)

Benzin fiyatları!
« : 06 Eylül 2011, 17:06:49 »
arkadaşalr dün geceden itibaren benzinlere 9kr zam geldi.böylece 4.5o tl lik sınıra ulaşmış olduk.2012 mart - nisan ayında 5 tl olur dıyorum ben.bakalım zaman ne gosterecek.

en cok canımı sıkan sey Türk milletinin tepkisiz kalması.ben de benzinli araç aldım ama bu gidişle 5000km den sonra tüp taktırırım  :-\

Arkadaşlar konuya dünyada benzinin satış rakamlarını ekledım...

1 LİTRE BENZİNİN SATIŞ FİYATI 1 LİTRE BENZİN ÜZERİNDEKİ VERGİ VERGİNİN SATIŞ FİYATINA ORANI

]Türkiye                    1.96   1.29     %65--------------3.86 tl

Holland                     1.55   0.96   %61-------------3.05 tl

Norveç                   1.52    0.88      %57---------------2.99 tl

Yunanistan               1.50    0.97      %64-----------2.95 tl

Danimarka                1.44    0.86      %59------------2.83 tl

Fransa                     1.41    0.83       %58---------------2.77 tl

Almanya                     1.41    0.88     %62--------------2.77 tl

İtalya                       1.36    0.79      %58---------------2.67 tl

İngiltere                   1.37   0.84        %61------------2.69 tl

İspanya                1.15      0.63         %54--------------2.26 t

*Fiyatlar euro/cent

not: euro 1.97 olarak hesaplama yapılmıstır.

Almanya ve yunanıstandali vergıler de bızımkıne yakın olmasına ragmen tl cınsınden lıtrede 1 tlden daha ucuz satılıyor oralarda benzın..

Tüketici dernekleri federasyonu verileri..
http://www.tudef.org.tr/index.php?aid=78

İNTERNETHABER

Türkiye'de benzin fiyatları dünyadaki petrol fiyatlarından bağımsız artırılıyor. Dağıtıcı firmalar artık EPDK'ya da meydan okuyor... Son zam da bunun göstergesi oldu.

Mayıs ayındaki fahiş artış karşısında EPDK fiyatları "indirin" dedi, 20 gün de süre verdi. Dağıtıcı firmalar ise bu uyarıya zam yaparak karşılık verdi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya'nın verdiği bilgiler, Türk halkının nasıl sömürüldüğünü ortaya koyuyor.

Peki rakamlar ne diyor?
Benzinin gerçek fiyatı ne olmalı?

ZAMLI YENİ FİYATLAR

Ankara ve İzmir'de 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı dün yapılan son zamla 3,17 liradan 3,24 liraya, İstanbul'da ise 3,18 liradan 3,25 liraya yükseldi.

OLMASI GEREKEN RAKAM

Benzin fiyatlarının aslında bugün için olması gereken gerçek rakamı; 2.97 TL...
Oysa benzin fiyatları son zamla 3.24 TL'ye çıktı... Arada 30 kuruşluk bir haksız kazanç var.

Bizdeki dağıtıcı firmaların kar oranları Almanya gibi Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında bizdeki dağıtım firmaları yüzde 40 oranında daha fazla kar elde ediyorlar.

85 kuruş civarında pompaya geliş fiyatı var.
Buna yüzde 50 kar koyuyorlar ve 1.25 TL vergisiz satış fiyatı elde ediyorlar. Devletin aldığı vergi de litre başına 1.49 TL...
Benzin fiyatı ise şu anda 3.24 TL... Yani arada büyük bir kar var...

Dağıtıcı firmalar makul seviyedeki karla yetinmedikleri için olan vatandaşa oluyor. Kar marjı en yüksek sektör olan petrolde dağıtıcı firmaların kar terörü yaşanıyor.

DEVLETİN ALDIĞI VERGİ

Acı bir gerçek de bu... Dünyadaki en pahalı benzini tüketmemizde devletin aldığı akıl almaz vergiler de etkili oluyor. Dünyanın hiç bir ülkesinde bu kadar yüksek vergi alınmıyor. Devlet litre başına 1.49 kuruş vergi alıyor...

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya bu duruma isyan ediyor ve "1 lira satış fiyatı olacak oradan yüzde 200 vergi alacaksınız. Bu nerede görülmüş" diyor...

Devletin vatandaş üzerinden elde ettiği bu vergi öylesine yüksek ki 2008 yılında 57 milyar sadece petrolden vergi toplandı. Bu devletin topladığı gelirlerin üçte birine denk geliyor.

Kaynak : http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=195427#ixzz1XOiuw7Xw

Facebook da asagıdakı gurubu buldum ama en son mayıs ayında ıletı yazılmıs.Bır gurup kurmayı dusunuyorum bılgınıze.
facebook gurup: http://www.facebook.com/pages/D%C3%BCnyan%C4%B1n-En-Pahal%C4%B1-Benzini-Benim-Arac%C4%B1mda/125123850884384?sk=wall
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2011, 00:27:28 Gönderen: ege001 »

Ynt: Benzin fiyatları!
« Yanıtla #1 : 06 Eylül 2011, 18:53:46 »
ben sana söyleyeyim yakında tüpü de aynı yaparlar  ;D  kış gelince doğalgaza zam yapılıyor yaz gelince indirim, gerekli olan birçok şeyi dünyanın en pahalı fiyatları ile satın alan millet hiçbirşeye itiraz etmiyor benzine hiç etmez bence
Ölüm gaz pedalına basan ayakta, hayat direksiyonu tutan kollardadır. Bunun eğlencesi ise ölümüne basıp hayata tutunmaktır...

« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2011, 09:36:56 »
Halk yani biz koyun olmus güdülüyoruz...baska bisey degil haram olsun

« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2011, 20:58:26 »
koyunlukla bı alakası yok %50nin üzerinde oyu alıyor tepki verecek adam var mı ki hani  :)

« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2011, 22:20:55 »
benim fikrim birşeylere tepki verebilmek için örgütlenmek gerekir, örgütlenmek için para, eğitim, saygı duyulan kişilik, tarafsızlık  ve tecrübe gerekir, sizce Türkiye gibi ülkelerde bunlara sahip olan bir kişi böyle işlere kalkışırmı, bence hayır. Ayrıca amblem renkleride kesinlikle sarı kırmızı veya mavi beyaz olmamalı  :)   
Ölüm gaz pedalına basan ayakta, hayat direksiyonu tutan kollardadır. Bunun eğlencesi ise ölümüne basıp hayata tutunmaktır...

« Yanıtla #5 : 07 Eylül 2011, 22:21:40 »
benzin fiaytları az bile. bir bayram tatili oldu herkes yollara döküldü , bizim burası küçük ilçe, apaçiler yollara düştü, her köşe başında bir şahin, doğan.  tepki koyacaksan araba kullanmayacaksın, kimse sürmesin bakalım ne olacak fiyatlar
Araba binmek içindir..

« Yanıtla #6 : 07 Eylül 2011, 22:29:03 »
tamam hadi tepki verelim  ::)  bir ay boyunca vwtr üyesi hiç kimse arabasını kullanmasın  :saygılar 

« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2011, 02:06:00 »
ben varım.
+ aracların arkasına bır yazı asalım.

mesela bunun gibi.hatta bunlardan bırkac tane bastırıp saga sola dagıtalım herkes yapıstırsın arabasına.
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2011, 02:10:33 Gönderen: ege001 »

« Yanıtla #8 : 08 Eylül 2011, 09:50:42 »
Geçende benzine zam yaptıklarında 4lüleri yakıp söndürüyorlardı, eylem bunun neresinde..ben basbakan olsam oohh benim halkıma bak hem benzine sikayet ediyor hemde 44lüleri yakıp söndürüyor ne kadar zengin vatandasım var yüklenin bunlara derim olur biter ki öyle de demistir...

Amerika da tavuga yapılan zamda insanlar bir ayaklanıp birgün tavuk almamıslar, ardından mecbur düsecek...biz azıcık ayaklansak bırakın devleti benzinciler kendisi düsecek...böyle salak bi yönetim görmedim...devletin amacı halkını fakirlestirmek, ama bizim halk birtürlü fakirlesmiyor fakirlesmediği içinde habire halka yükleniyorlar...Allah büyük

« Yanıtla #9 : 08 Eylül 2011, 19:00:11 »
Kıvanç arkadaşım ben buna katılmıyorum Türkiye de her şey ters işler biz bir iki gün benzin almayalım yemin ediyorum benzine yeniden zam yaparlar geçen zamanda devlet otomobillerde biraz geçici indirim yaptı istediğim hiçbir arabayı bulamadım adamlar satışları kesti.

« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2011, 19:01:49 »
sticker ları beğendim bulursam alacağım, hatta umarım çok küçük değillerdir  :)

« Yanıtla #11 : 08 Eylül 2011, 19:24:19 »
google a yaz cıkıyor.ıstedıgın ebatta yazıcıdan cıkartıp yapıstırabılırsın arabana.bantla falan...

« Yanıtla #12 : 08 Eylül 2011, 19:36:10 »

Ben ve mah. Ark. Tepkimizi bu sekilde veriyoruz.

« Yanıtla #13 : 08 Eylül 2011, 20:31:55 »

süper olmuş :) reklamcıdan siz mi çıkarttınız yoksa piyasada satılıyor mu   :D