Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Araç boş viteste mi viteste mi az yakar? (Video)  (Okunma sayısı 22422 defa)

Çevrimdışı MasterWK

• İnş Müh.
Polocu kardeşlerim özellikle yol bilgisayarı olanlar, doğru mudur bu videodaki olay?

http://www.youtube.com/watch?v=WjkG2pkDJP8&list=UUhaYXoABMq2_BC1OxQ7ywVQ&index=72&feature=plcp
« Son Düzenleme: 03 Mart 2012, 22:06:36 Gönderen: MasterWK »
Otomobil özgürlüktür...

Ynt: Araç boş viteste mi viteste mi az yakar? (Video)
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2012, 22:09:02 »
görsel olarak doğru anlık 0,0 gösteriyor ama bana inandırıcı gelmiyor çünkü viteste yokuş inerken motor yine çalışıyor ne yani o zaman yakıt gitmiyor mu ? bence en güzeli atarım boşa ince ince akar giderim :D

Ynt: Araç boş viteste az yakar mı? (Video)
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2012, 22:11:09 »
leon aracmız vardı onda cok denedim bunu evet videodaki gibi viteste yakıt tuketimi 0 gösteriyor bazen boşta giderken hattta onda 0.9 veya 1 litre gösteriyodu  ve 100 km deki tüketimde düşüyo bu tarz kullanımda

Çevrimdışı TwinCept

• ibrahim
« Yanıtla #3 : 03 Mart 2012, 22:17:45 »
Bayır aşağı inerken boşa atmayın motor kompresör yapıp daha çok yakar arkadaşlar vitesle inerseniz daha az yakar..

« Yanıtla #4 : 03 Mart 2012, 22:24:31 »
bilemedim şimdi

Çevrimdışı MasterWK

• İnş Müh.
« Yanıtla #5 : 03 Mart 2012, 22:25:46 »
Bayır aşağı inerken boşa atmayın motor kompresör yapıp daha çok yakar arkadaşlar vitesle inerseniz daha az yakar..

çaktım köfteyi, sağol :D motorun görevini potansiyel enerji karşılamış oluyor. teker motoru döndürüyor ve bütün sistemler çalışmaya devam ediyor ayakta gaz pedalından olmadığından yakıtı kesiyor :D :D :D
« Son Düzenleme: 03 Mart 2012, 22:26:49 Gönderen: MasterWK »
Otomobil özgürlüktür...

Çevrimdışı ihsanks

• Hepimiz poloyuz hepimiz volkswagen'iz
« Yanıtla #6 : 03 Mart 2012, 22:45:41 »
aga hitler vw'i kurduralı 79sene olmuş 79senedir motor üretiyor biz hala boşta mı fazla yakar yoksa viteste mi çözemedik :D Şaka bir yana yokuş aşşa boş yolda bence boşa atmak,trafik olan yolda da viteste gitmek mantıklı ki balatalarımızı koruyalım ve motor frenine ihtiyacımız her an olabilir.Hiç unutmam bigün inat ettim tüyapta saldım arabayı büyükçekmeceye doğru taaaa mimarsinan girişine kadar ki bu bahsettiğim yer 6-7km boşta gittim buyur... :tamamdir

« Yanıtla #7 : 03 Mart 2012, 22:47:08 »
enjeksiyonlu araçlarda viteste giderseniz gaza basmadığınız sürece benzin yakmazsınız yani video doğrudur. eski tip karbüratörlü araçlarda kompresyondan dolayı benzin yakar o yüzden boşta giderseniz daha az yani rölantiye yetecek kadar yakar.

Çevrimdışı TwinCept

• ibrahim
« Yanıtla #8 : 03 Mart 2012, 22:51:59 »
Arkadaşlar konu ile ilgili ayrıntılımı ayrıntılı bigiyi yarın vericem uykum geldi :D İnanmıyorsanız yol pc olan bi araçta anlık yakıt tüketimini açın ara vitesteyken birde boştayken deneyin hangi durumda yakıor bakın  :tamamdir

Çevrimdışı o.bilge

• Bir Alex değil.
« Yanıtla #9 : 03 Mart 2012, 22:59:03 »
viteste giderken 0,0 l/100km beyler. boştayken 0,7 0,8 falan

« Yanıtla #10 : 03 Mart 2012, 23:04:18 »
isterseniz depodaki benzini bitirin rampa aşağı giderken kontağı çevirip aracı vitese takın bakın çalışıyormu çalışmıyormu :)

Çevrimdışı o.bilge

• Bir Alex değil.
« Yanıtla #11 : 03 Mart 2012, 23:18:36 »
isterseniz depodaki benzini bitirin rampa aşağı giderken kontağı çevirip aracı vitese takın bakın çalışıyormu çalışmıyormu :)
benim arabada deneyelim benim depo hep boş ;D

he bu arada arabadaki benzinin çeyrek depodan az benzin olması araca zarar verir diye duydum. doğru mudur

Çevrimdışı ihsanks

• Hepimiz poloyuz hepimiz volkswagen'iz
« Yanıtla #12 : 03 Mart 2012, 23:21:43 »
benim arabada deneyelim benim depo hep boş ;D

he bu arada arabadaki benzinin çeyrek depodan az benzin olması araca zarar verir diye duydum. doğru mudur
Külliyen yalan.Sadece ışık yandığında tez zamandan almak lazım ki pislikler iyice çöküp yakıt hortumları filtreler enjektörler v.s bilumum yerleri tıkamasın diye

Çevrimdışı MasterWK

• İnş Müh.
« Yanıtla #13 : 03 Mart 2012, 23:24:05 »
Külliyen yalan.Sadece ışık yandığında tez zamandan almak lazım ki pislikler iyice çöküp yakıt hortumları filtreler enjektörler v.s bilumum yerleri tıkamasın diye

Birde fazladan bilgi, dizeller yakıt bitip motor susunca benzinlinin aksine usta çağırmadan çalıştırılamıyormuş
Otomobil özgürlüktür...