Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Soğuk Havalara Dikkat  (Okunma sayısı 10604 defa)

Soğuk Havalara Dikkat
« : 27 Ocak 2012, 12:19:50 »
Merhaba arkadaşlar,

Siteye yeni üye oldum sırf sizi bilgilendirmek için. Geçtiğimiz gün başıma geleni kısaca anlatayım.

Ankara'nın soğuk bir sabahında aracımı çalıştırdım, çalıştırdıktan sonra Yağ Lambası yandı (kırmızı olarak) ve gögüsten uyarı sesi geldi, aracı stop ettim yağına baktım yağında bi sorun yoktu tekrar çalıştırdım 100 metre kadar gittim ve araba stop etti. Kasko ile çekici çağırdım doğuşa çektirdim, aracın karteri söktüler ve motor yatak sarmış dediler. Tabi oranın fiyat tarifesini bilen biri olarak aracı oradan aldırdım güvendiğim bir ustaya verdim. Aracın yağ filtresinde su birikmiş bu su donmuş ve motora yağ verememiş sonuç olarak eksantrik sarmış.

Aracın motorunu indirdi Eksantrik sarmış dedi, motorun bir çok parçası değiştirildi ve bana maaliyeti 3000 Tl oldu. Şimdi buraya kadar her şey tesadüf olabilir ama ustaya gittiğimde benim aracın aynısından 4 tane daha vardı inanamadım...

Aracım 2001 Polo Trendline....

Bu aracı olanlara önerim....

1- Yağ değişimlerini zamanında yapın, kötü yağ kullanmayın.
2- Yağ değişiminde yağı kesinlikle üstten aldırmayın.
3- Soğuk havalarda motor ısınmadan zorlamayın.
4- Kış bakımını mutlaka ama mutlaka yaptırın...

Çevrimdışı ozk.26

• VW Poloooo :)
Ynt: Soğuk Havalara Dikkat
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2012, 13:07:20 »
geçmiş olsun kardeşşş

« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2012, 13:19:39 »
geçmiş olsun kardeşşş

Teşekürler Kardeş, aracımı dün aldım sağolsun usta trigere kadar herşeyi değiştirmiş, kelebek boğazı ayar flan derken arabaya şimdi biniyorum çekişi olsun, motor sesi olsun çok değişmiş güzel olmuş...

Çevrimdışı ozk.26

• VW Poloooo :)
« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2012, 13:26:41 »
:) 3000 bin iyi para be ya bırakta gidişi değişsin:)

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2012, 23:16:05 »
Geçmiş olsun.

« Yanıtla #5 : 28 Ocak 2012, 03:35:01 »
geçmiş olsun, bilgilendirme içinde teşekkürler.
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

Çevrimdışı speedystop

Otomobil
    Polo 6N Sportline
  • 6N Uzmanı
« Yanıtla #6 : 28 Ocak 2012, 09:43:59 »
Yağ filtresini en son ne zaman değiştirmiştiniz hocam  ???
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

« Yanıtla #7 : 29 Ocak 2012, 18:35:24 »
Yağ filtresini en son ne zaman değiştirmiştiniz hocam  ???

11.000 önce aldığım arkadaş değiştirmişti. Ama kesin değişti biliyorum.

Çevrimdışı KAAN60

• Otomobil
    2000 polo 1.6 a.c
« Yanıtla #8 : 30 Ocak 2012, 15:31:11 »
arkadaşlar özellikle bu soğuk havalada dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var. geçen hafta başıma geldi aktarmak istedim;
aracın yağını değiştireli 200 km oldu, tokatta geçen haftalarada çok soğuk geçti aracı yine böyle soğuk bir akşam evin önüne park ettim. ve 5 gün çalıştırmadım. 6. gün çalıştırdım işimi hallettim 2 gün daha çalıştırmadım hafta sonu pazar günü her pazar yaptığım gibi kabutu açtım sağına soluna bakıyorum temizliyorum yağına baktım ne göreyim çizgi en altta! kartere doğru bir baktım alttaraf yağ olmuş. yarım litre castrol yağım artmıştı onu ekledim ustamı aradım aracı götürdüm life kaldırdılar karterden değil ön keçeden olabilir ama yapması hayret verici dedi ustam geç saat olduğu için p.tesi sabahtan bakacağını söyledi araç orda kaldı ertsi gün bakıldı ben işten direk aracı almaya gittim ustam gülerek anlatmaya başladı;

karterde sorun yok , ön keçede soru yok üstte yok altta yok araç mükemmel :) ee sorun ne ? 1,5 liter yağ nerede? şimdi!!
aracı ilk soğuk akşamda çalıştırdığım zaman motor bloğundan hava filtresine giden boz kelebeğini yağlı tutan yağ buharını veren küçük hortum (zamanla özelliğini yitirmiş ee 12. senesi :) )bükülme yapmış yağ buharı gidemeyince kaymaklnma denen olay gerçekleşmiş hortumun içine dolmuş stop ettiğimde hortumda bu kaymaklaşma donmuş 6, gün çalıştırdığım zaman yağ buharı basınç yapıp yağ çubuğundan dışarı yağ kaçırmaya başlamış ve 1.5 litre yağ yağ çubuğundan aka aka bitmiş. aklınızda olsun hortumu çıkartıp arada kontro edin eskiyse değiştirin. hortum değişti yağ tamamlandı alt taraf temizlendi tıkır tıkır sorunsuz bilginiz olsun. iyi sürüşler
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2012, 15:33:22 Gönderen: KAAN60 »
_-OĞLUM ve POLOM-_

« Yanıtla #9 : 01 Şubat 2012, 13:03:06 »
arkadaşlar özellikle bu soğuk havalada dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var. geçen hafta başıma geldi aktarmak istedim;
aracın yağını değiştireli 200 km oldu, tokatta geçen haftalarada çok soğuk geçti aracı yine böyle soğuk bir akşam evin önüne park ettim. ve 5 gün çalıştırmadım. 6. gün çalıştırdım işimi hallettim 2 gün daha çalıştırmadım hafta sonu pazar günü her pazar yaptığım gibi kabutu açtım sağına soluna bakıyorum temizliyorum yağına baktım ne göreyim çizgi en altta! kartere doğru bir baktım alttaraf yağ olmuş. yarım litre castrol yağım artmıştı onu ekledim ustamı aradım aracı götürdüm life kaldırdılar karterden değil ön keçeden olabilir ama yapması hayret verici dedi ustam geç saat olduğu için p.tesi sabahtan bakacağını söyledi araç orda kaldı ertsi gün bakıldı ben işten direk aracı almaya gittim ustam gülerek anlatmaya başladı;

karterde sorun yok , ön keçede soru yok üstte yok altta yok araç mükemmel :) ee sorun ne ? 1,5 liter yağ nerede? şimdi!!
aracı ilk soğuk akşamda çalıştırdığım zaman motor bloğundan hava filtresine giden boz kelebeğini yağlı tutan yağ buharını veren küçük hortum (zamanla özelliğini yitirmiş ee 12. senesi :) )bükülme yapmış yağ buharı gidemeyince kaymaklnma denen olay gerçekleşmiş hortumun içine dolmuş stop ettiğimde hortumda bu kaymaklaşma donmuş 6, gün çalıştırdığım zaman yağ buharı basınç yapıp yağ çubuğundan dışarı yağ kaçırmaya başlamış ve 1.5 litre yağ yağ çubuğundan aka aka bitmiş. aklınızda olsun hortumu çıkartıp arada kontro edin eskiyse değiştirin. hortum değişti yağ tamamlandı alt taraf temizlendi tıkır tıkır sorunsuz bilginiz olsun. iyi sürüşler

İnsanın başına her şey gelebiliyor, her şeye tek tek kontrol edemiyoruz en iyi yapacağımız şey bakabildiğimiz, yağ çubuğu ve ikaz lambaları bunlarda bi sorun varsa mutlaka aracı çalıştırmadan ustaya götürmemiz de fayda var..

« Yanıtla #10 : 01 Şubat 2012, 19:42:34 »

protagonist; on celıkle gecmıs olsun uzuldum :(

senin dedğin boruyu ben kutusuyla degıstırdım ı8yıkıde degıstırmısım altından yag akıtıyodu:) suanda tertemız aracımaza bakmak cok guzel :)

« Yanıtla #11 : 04 Şubat 2012, 21:47:02 »

slm arkadaşım aynı olay geçtiğimiz hafta benimde başıma geldi baya yağ atmıştı ama benim buhar hortumu yarılmıştı ordan bıramış yağı...
....SÖYLESEM TESİRİ YOK SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL....

« Yanıtla #12 : 05 Şubat 2012, 11:32:25 »
Aynı sorun bende de oldu 1 lt ye yakın yağ bırakmıştı ustam hiç birşeyin olmadığını hortumun donup çözüldüğünü birşey olmadığı söyledi..   

Bu arada benim arabanın şu son 2-3 günde soğuklarda vitesi donuyor. Sabah 7-8 dk motoru ısıtıp anca öyle çözülüyor donu sizce neden kaynaklanıyor olabilir?

« Yanıtla #13 : 05 Şubat 2012, 13:33:26 »
Aynı sorun bende de oldu 1 lt ye yakın yağ bırakmıştı ustam hiç birşeyin olmadığını hortumun donup çözüldüğünü birşey olmadığı söyledi..   

Bu arada benim arabanın şu son 2-3 günde soğuklarda vitesi donuyor. Sabah 7-8 dk motoru ısıtıp anca öyle çözülüyor donu sizce neden kaynaklanıyor olabilir?

Soğuktan kaynaklanıyor  :D Şanzıman yağı donuyor, o yüzden.