Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Soğuğun etkileri  (Okunma sayısı 9607 defa)

Soğuğun etkileri
« : 26 Ocak 2010, 00:13:20 »
Son 2-3 gündür dondurucu soğuklar etkisini gösteriyor ve araçlar da bu durumdan etkileniyor haliyle arkadaşlar. Bu sabah arabamın üstündeki karları temizlemek ve çalıtırıp ısıtmak için indiğimde arabanın vitesinin donduğunu ve el freninde 2-3 cm.lik bir boşluk oluştuğunu farkettim.(Gece el frenini çekili unutmuşum maalesef, şimdi yukarı doğru çekerken 2-3 cm. boşluktan sonra tutmaya başlıyor.)

Sorularım;

1. Vitesin donması normal mi? Birkaç dakika ileri-geri alıştıra alıştıra eski haline döndü gerçi ama bana enteresan geldi donması, sizin araçlarda da oldu mu böyle bir şey?
2. El frenindeki 2-3 cm.lik boşluğun sebebi nedir, nasıl hallederiz?

Ynt: Soğuğun etkileri
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2010, 00:20:59 »
En kısa zamanda bir kutu WD-40 edinmenizi ve donabilitesi olan yerlere sıkmanızı tavsiye ederim.

1. Normaldir.Vites körüğünü kaldırıp biraz wd-40 sıkın oralara arada; donmayacaktır.
2. El freni teli de soğuktan etkilenmiştir.Yeniden bi ayar yapılması lazım.El freni kolunun bulunduğu kısımdan yapılıyor ayarı.
Das auto.

« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2010, 02:13:23 »
WD 40 vardı zaten, yarın sabah uygulayayım hemen, teşekkürler.

El freni ayarını kendim yapabilir miyim peki?

« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2010, 08:17:59 »
Bir yere yaptırın çok para almazlar kendiniz yapamayabilirsiniz.
Das auto.

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2010, 10:26:22 »
*vites beim araçta da sertleşiyor 2ye özellikle çok zor geçiyor. 1km filan gidince düzelmeye başlıyor. Eski arabamdada ve kullandığım diğer araçlardada eğer belli bir yaşın üzerindeyse aynısı oluyordu. Şanzuman yağından kaynaklanıyor. Değiştirmek mantıklı değil orjinali 250tl filandır yan sanayisi şanzuman dağıtır.
*el frenini bekleyin sıcak zaman normale dönerse sorun yoktur. Dönmezse ayar yaptırırsınız.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

« Yanıtla #5 : 26 Ocak 2010, 11:11:43 »
vites donması bende de oluyor. körüğü kaldırıp içine wd 40 sıkmak fayda yerine zarar getirebilir mi? deneyen var mı?

bu arada benim şöför kapısı da donmaya başladı. ne dışardan açılıyor ne içerden? ne yapmak lazım ki
Araba binmek içindir..

« Yanıtla #6 : 26 Ocak 2010, 13:21:37 »
El freninde bugün de bir değişme yok maalesef, frencide ayarını yaptıracağım artık mecburen.

Soğuklar da etkisini kaybediyor bugünden sonra, vitese WD 40 uygulamayı da bir dahaki sefere bırakıyorum. Tavsiyeler için çok teşekkürler.

« Yanıtla #7 : 26 Ocak 2010, 14:26:03 »
vites donması bende de oluyor. körüğü kaldırıp içine wd 40 sıkmak fayda yerine zarar getirebilir mi? deneyen var mı?

bu arada benim şöför kapısı da donmaya başladı. ne dışardan açılıyor ne içerden? ne yapmak lazım ki
Ben denediğim için yazmıştım.Metali yağlamanın bir zararı olmaz;) kısa devre yapacak veya başka bir zarar verecek durumu yok merak etmeyin.Şoför kapısının kilit kısmıysa kilit mekanizmasına da wd-40 sıkın ama donunca değil.Açıldıktan sonra.Bu şekilde asla donmaz.Gerek gördükçe tekrarlayın.Lastikleri de donabilir yapışabilir onu da wd-40 açıyor.
Aracın donan kısımlarına asla sıcak su dökmeyin.Her neresi olursa olsun deforme olur.
Das auto.

Çevrimdışı Weekender

• 2010 Polo Car of the Year
« Yanıtla #8 : 26 Ocak 2010, 14:40:37 »
Soğuk havalarda el freni çekmemek gerekiyor malum kış mevsiminde dikkat etmek lazım.

« Yanıtla #9 : 26 Ocak 2010, 22:00:49 »
Araba bütün öğlen güneş görünce el freni de kendiliğinden düzeldi, 06onur tam isabet  :tamamdir

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #10 : 27 Ocak 2010, 00:17:17 »
HADİ GEÇMİŞ OLSUN 6N2DAŞ

« Yanıtla #11 : 27 Ocak 2010, 17:33:10 »
Ya Alakası Varmı Bilmiyorum Ama Finaller Falan Arabayla 2 Hafta İlgilenemedim.Bundan 1 2 Ay Önce Termostat la ilgili 1 Problemim Olmustu Bilenler Bilirler.Araba Servise Gitmis Sorunun Termostat oldugu Anlasılmıs(Termostat Catlamıs)Degistirilip Araba Denenip Teslim Edilmisti.Servisten Cıktıktan Sonra 4 Gun falan Kullandım Arabayı Hic Bir Sorun Yoktu.Şimdi Araba 2 Hafta Yattı Geçenlerde 1 Calıstırayım Akü Falan 1 Toplasın Dedim Termostat Kırıldıgında Hararet Fırlayınca Yanıp Sonen Hararet Isıgı Hatasını Gordum Ekranda Araba 0 Derecede Daha YEni CAlıstırıyorum Ama Termostat Isıgı Hararet Varcasına Yanıp Sonmeye Baslıyo Anlam Veremedim.Beyin Tekrar Tekrar Algılıyomu Ne Geliyo Aklınıza Ben Çözemedim de :(
Saygılar..
Almanya'ya Kısa Bir Ara.İtalya'ya Merhaba :)

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #12 : 28 Ocak 2010, 14:27:50 »
ANTİFRİZ KOYULAN TAHLİYEDE BAK ANTİFRİZİN AZALMIŞTIR

« Yanıtla #13 : 28 Ocak 2010, 14:49:10 »
Abi Antifriz Termostatla Beraber Sıkıntı Yapmasın Diye Komple Değişti.Servisten Cıkar Cıkmaz Yapsa Tamam Dicemde Kullandıktan Sonra Durdugu Yerde Niye Yapar Bu Problemi Cıkamıyorum İşin İçinden.
Almanya'ya Kısa Bir Ara.İtalya'ya Merhaba :)