Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Silkeleme  (Okunma sayısı 14096 defa)

Silkeleme
« : 04 Şubat 2008, 23:07:22 »
Arabada bir silkeleme problemidir sürüp gidiyor. En son jantları aldığım yere gittim ve adamları baya uğraştırdım, bu jantların merkezi kaçık yada jantla oturduğu yerdeki çapları ayarlayan bilezik gibi bişey var, onda problem var diye. Daha önce, lastikleri üzerinde balans yaptırırken farkına vardığımız sağ tekerde problem. Sağ tarafı krikoyla havaya kaldırıp balansı yapılmış lastiği taktık. Lastik havada dönmeye başlayınca bir silkeleme ki sormayın. Farklı jantlarda ve stepnede de denedim aynı sorun. Sebebi ne olabilir? Teşekkürler...

Çevrimdışı escocem

• street racer
Ynt: Silkeleme
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2008, 23:42:18 »
lastik bilyenden olabilir,diskinde balans bozuk olabilir,ayarı yaparken 4bijonu takmamışlarsa yada tam sıkmaışlarsa olabilir..balansın en sağlıklısı aracın üzerinde yapılanıdır zaten ;)

« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2008, 10:39:42 »
Herhangibir uğultu sesi yok, bilyeden şüphelenmiyorum ama disk balansı nasıl yapılır? teşekkürler

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2008, 11:19:57 »
eğer yavaşken sorun yok hızlanınsa sorun var ise aks kollarındada problem olabilir.yüksek hızdaki balansın bir kaç sebebi olabilir.diskte balans kaçmışsa tornada düzelir ama ben yenisini takmanı öneririm.bozulan her bilye illaki ses yapmaz iice bollasan bilye uğuldamaya başlar.bnm şanzımanımdan ses geliyordu istanbuldayken ama şanzımanda hiç bir sorun yoktu.söküp takmadık yer sesidi boluğunu kontrol etmediğim yer kalmamıştı.başladık tek tek parçaları denemeye şaka gibi oldu ama sol teker bilyesi yemeye başlamıştı oysaki hiçte ses yoktu.değiştirdik düzeldi.göbek bağlantı somununuda bi kontrol etmende fayda var.

« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2008, 14:29:31 »
Teşekkürler Cem. Söylediğin şeyleri konttrol ettiricem. Bilgi olsun diye söylüyorum, teker havada çok düşük devirlerde bile dönerken, tamircilerin atlama dediği sekmeleri yapıyo, tam turda bi noktada zıplıyo.

« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2008, 21:45:05 »
Teşekkürler Cem. Söylediğin şeyleri konttrol ettiricem. Bilgi olsun diye söylüyorum, teker havada çok düşük devirlerde bile dönerken, tamircilerin atlama dediği sekmeleri yapıyo, tam turda bi noktada zıplıyo.
bence ya lastık tel atmıştır yada balansı bozuktur :tamamdir

« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2008, 22:22:52 »
bence ya lastık tel atmıştır yada balansı bozuktur :tamamdir
Stepnede de aynı şeyi yaptı. Lastik balans makinesinde gayet normal dönüyor. Teşekkürler

Çevrimdışı ramcho®

• Mangal Sonu
« Yanıtla #7 : 05 Şubat 2008, 22:25:47 »
aks kafalarında olablir sorun..

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #8 : 05 Şubat 2008, 22:38:03 »
balans makinesinde sorunsuz dönüp arabanın üzerinde atlama ypması gibi bir konu biraz zor..aracın 4x100 sanırım?kullandığın jant 4x98 olabilirmi?eğer 98 ise oturturken karşılıklı sıkma konusunu atlamış olabilirsiniz.eğer buda değilse jant lastikte değildir sorun.atlama ya merkezden kaçık baplamadan yada lastiğin tel salmasından olur başka bir şeyden olcağını sanmıyorum :)

« Yanıtla #9 : 05 Şubat 2008, 22:42:58 »
balans makinesinde sorunsuz dönüp arabanın üzerinde atlama ypması gibi bir konu biraz zor..aracın 4x100 sanırım?kullandığın jant 4x98 olabilirmi?eğer 98 ise oturturken karşılıklı sıkma konusunu atlamış olabilirsiniz.eğer buda değilse jant lastikte değildir sorun.atlama ya merkezden kaçık baplamadan yada lastiğin tel salmasından olur başka bir şeyden olcağını sanmıyorum :)
cem arkadaşımız güzel bişey anlattı :tamamdir
o zaman  ben derimki aracın üzerinde balansı bi yapsın ustan. ondan sonra bi dene derim  :tamamdir
hemde aracın üzerindeki balans salgısınıda alır :tamamdir

« Yanıtla #10 : 06 Şubat 2008, 10:23:16 »
cem arkadaşımız güzel bişey anlattı :tamamdir
o zaman  ben derimki aracın üzerinde balansı bi yapsın ustan. ondan sonra bi dene derim  :tamamdir
hemde aracın üzerindeki balans salgısınıda alır :tamamdir
Daha önce üzerinde balans da yaptırmıştım, sonuç farklı değildi.
aks kafalarında olablir sorun..
Bu kuvvetli bi olasılık sanırım, ama henüz çok düşük hızlarda, tam dönüşlerde bi atlama yok.
Bir de rot kolundaki çok küçük bi boşluk bunu yapabilir mi?
İlginize ve yardımlarınıza teşekkürler.

« Yanıtla #11 : 13 Şubat 2008, 22:09:22 »
Arkadaşlar yine başınızı ağrıtıcam. Malum servise götürdük bazı sorunlardan kurtulduk. Jantların yerlerine tam oturmaları için de tornada bilezik yada yüzükler yaptırıp takmışlar. Ama bizim araba daha beter zıplar olmuş. Şimdi sağ aks kolu eğri olabilir, yenisi 1100 çıkması 350 ytl diyolar. Siz ne dersiniz? 60-80 gibi gaz verdiğimde zıplamaya başlıyo. Yokuş çıkarken daha fazla inişlerde az yapıyor.

« Yanıtla #12 : 17 Şubat 2008, 21:37:51 »
Arkadaşlar yine başınızı ağrıtıcam. Malum servise götürdük bazı sorunlardan kurtulduk. Jantların yerlerine tam oturmaları için de tornada bilezik yada yüzükler yaptırıp takmışlar. Ama bizim araba daha beter zıplar olmuş. Şimdi sağ aks kolu eğri olabilir, yenisi 1100 çıkması 350 ytl diyolar. Siz ne dersiniz? 60-80 gibi gaz verdiğimde zıplamaya başlıyo. Yokuş çıkarken daha fazla inişlerde az yapıyor.
sağ aks kolu diyosunda o iki taraftada ve aks lalesindende oloabilir ona az masraf olsun dersen tornada dolgu yapıyorlar bi müddet idare eder :tamamdir

« Yanıtla #13 : 18 Şubat 2008, 22:42:11 »
Daha önce de yardım istemiştim ama şimdi bazı şeyleri kontrol ettikten sonra yine yardımınıza ihtiyacım var.
Saatte 60 km ye çıktıktan sonra özellikle yokuş yukarı gaza yüklendiğimde arabada bir titreme vardı. Balans problemi gibi sağa sola değil direk yukarı aşağı. Bu gün tüm tekerler söküldü, jantlar düzeltildi balans yapıldı, akslar sökülüp kontrol edildi, farklı akslada denendi, bilyeler kontrol edildi, bozuk olan biri değişti. Bi azalma olsa da sorun hala devam ediyo.
Tornacı da ikinci el parça satan birine rastladık, akisler sağlamsa bu sorunu şanzıman içinde, difransiyel dişlilerinden (mahruti yada başka bişey) ve hatta sıklıkla yaptığını söyledi. Daha öncesinde bikaç vw ustası da aynı şeyi söylemişti.
Buna benzer bi sorun yaşayan ya da duyan var mı aramızda. Boş yere o kadar masraf etmek ve uğraşmak istemiyorum ama denemedik bişey de bırakmadık. Şimdiden teşekkürler.