Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Rölantide ve tam gazda kesiklik  (Okunma sayısı 13292 defa)

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
Rölantide ve tam gazda kesiklik
« : 28 Ekim 2014, 10:34:10 »
Herkese merhaba,

Sabah arabayı çalıştırdığım zaman rölantide sanki benzin kesik kesik geliyormuş gibi çalıştı, gaza basmadan bir süre bekledim ve bu şekilde çalışmaya devam etti, stop etmedi. Biraz gaza bastığımda sorun olmadan devir yükseldi. Yola çıkıp motor sıcaklığı 1/4'ü geçtikten sonra 3. viteste gaza sonuna kadar basarak kullandığımda yine benzin akışı yavaşlayıp artıyormuş hissi yaratacak şekilde hızlanma oldu. Gideceğim yer yakın olduğu için daha fazla deneme yapamadan arabayı park ettim. 40 dakika sonra geri dönmek için arabayı çalıştırdım bu sefer rölanti her zaman ki devrinde ve sabit bir şekilde kaldı, sorun olmadı. Ardından tekrar yol testine çıktım, 2. ve 3. viteslerde kesiciye kadar tam gaz kullandım, kesintisiz ve eskisi gibi düzgün bir şekilde hızlandı. Daha sonra yokuşta 2bin devirden itibaren tam gazda hızlanma denedim, onda da sorun olmadı.
Daha önceleri, ayda bir iki kere, motor soğukken arabayı ilk çalıştırdığımda rölanti devri düşüp, motor duracakmış gibi olur hemen kendini toplama gibi bir sorun olurdu ama son yaptığım bakımdan sonra uzun zamandır hiç olmadı.
Yaptığım son bakımda yağ ve filtreleri değiştirdim, boğaz kelebeğini detaylı şekilde temizleyip adaptasyonunu da yapmıştım(forumda konusu mevcut). Bujiler araca göre parça kodu uygun olacak şekilde yaklaşık 10bin kilometre önce değişti, double platinium özellikli olduğu için ömrü 60bin kilometre. Buji kablolarında herhangi bir sorun yok, ateşleme bonininde de sorun yok gibi. Sadece yakıt filtresini değiştirmedim, onu da 15 bin kilometre önce değiştirdiğim için sorun yaratacağını düşünmüyorum. Her bakımda enjektör temizleyici katkılardan kullanırım. Benzin pompasında sorun yok gibi. Sıcaklık sensörünü arabayı aldığımda orijinali ile değiştirmiştim.

Biraz uzun yazdım ama sorun aklıma takıldı, akşam vaktim olursa bilgisayara bağlayıp arıza koduna da bakarım. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

İyi forumlar.
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2014, 21:01:35 Gönderen: edincol »
Akıl yaşta değil baştadır.

Ynt: Rölantide ve tam gazda kesiklik
« Yanıtla #1 : 28 Ekim 2014, 12:15:50 »
hararet muşiri gibi sanki
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #2 : 28 Ekim 2014, 21:02:24 »
Görüşünüz için teşekkürler. Araçta hararet müşirinde bir sorun yok.

Çevrimdışı seckin8787

Otomobil
    Polo Classic - AKL
« Yanıtla #3 : 28 Ekim 2014, 21:32:15 »
Aracınızda antifiriz varmı ?

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #4 : 28 Ekim 2014, 21:39:33 »
Görüşünüzü paylaştığınız için teşekkür ederim. Motor soğutma sıvısında %50 saf su - %50 G13 antifriz karışımı mevcut. Antifriz olmaması bendeki gibi bir sorun mu yaratıyor ?

Çevrimdışı seckin8787

Otomobil
    Polo Classic - AKL
« Yanıtla #5 : 28 Ekim 2014, 21:46:39 »
Rica ederim.Havalar soğudu,bu geçiş dönemlerinde bu tip sorunlar daha belirgin oluyor...Kısa mesafeli kullanımlardada buna benzer sorunlar olabiliyor...Aynı sorun bendede var diyebilirim.

« Yanıtla #6 : 29 Ekim 2014, 23:27:32 »
Aynen dün sabah bende aynı sorunu yaşadım tıkanıklık var zannettim sonra gaza tekrar bastım yine tekliyor. Havaların soğumasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum..iş yerine tekleye tekleye gittim :D öğlen hiç bir sorun yoktu ..
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2014, 23:30:34 Gönderen: absinthe »

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #7 : 30 Ekim 2014, 01:38:17 »
Evet burada da hızlı bir hava değişimi oldu ve bu aralar gece gündüz arası sıcaklık farkı 10 dereceyi buluyor. Ara ara yağmur da yağdığı için aslında ilk aklıma gelen elektrik aksamda olabilecek nemlenme veya rutubet kaynaklı bir sorun olaması idi ama sigorta paneli, akü, ECU veya motor aksamında bir nemlilik göremedim.

Çevrimdışı speedystop

Otomobil
    Polo 6N Sportline
  • 6N Uzmanı
« Yanıtla #8 : 28 Kasım 2014, 18:10:25 »
Map sensörü sıkıntısına benziyor. Onun ölçü aleti ile testi var uğraşıyorum çözersem sizede söylerim. Onun haricinde araçta lpg yoksa pis benzin olma ihtimali, benzin filtresi tıkanma ihtimalide var.
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #9 : 13 Aralık 2014, 03:15:33 »
Map sensörü sıkıntısına benziyor. Onun ölçü aleti ile testi var uğraşıyorum çözersem sizede söylerim. Onun haricinde araçta lpg yoksa pis benzin olma ihtimali, benzin filtresi tıkanma ihtimalide var.

Yorum için teşekkür ederim. Değişik yerlerden benzin almama rağmen sorun arada devam ediyor, LPG yok. Arabayı çalıştırıyorum, rölantide sanki motora yakıt gitmiyor veya boğuluyor gibi olup stop ediyor. Gün içinde 2. çalıştırmamdan itibaren sorunsuz devam ediyorum. MAP sensörü testini yaparsanız onu ben de deneyeyim. Kolay gelsin.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #10 : 23 Ocak 2015, 21:11:11 »
Başka bir forumda okuduğum benzer sorunları gösteren bir araç için alçak basınç pompası benzin akış regülatörü olabileceği belirtilmiş. Benim aracımda da bu sistem bu şekilde mi araştırma yapacağım.

Çevrimdışı seckin8787

Otomobil
    Polo Classic - AKL
« Yanıtla #11 : 24 Ocak 2015, 09:42:23 »
Edincol bu sıkıntıyı özellikle ilk çalıştırmada ve soğuk havalardamı yapıyor ?

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #12 : 24 Ocak 2015, 12:12:40 »
Edincol bu sıkıntıyı özellikle ilk çalıştırmada ve soğuk havalardamı yapıyor ?

Evet daha sıcak havalarda hiç olmadı ve gün içinde ilk marşta bu sıkıntı olsa bile ondan sonra hiç olmuyor.

Çevrimdışı seckin8787

Otomobil
    Polo Classic - AKL
« Yanıtla #13 : 24 Ocak 2015, 13:26:29 »
Aynı problem bende var.PC ye bağlattım aracı 00523 hava emme sıcaklık sensörü arızası veri
yor.Boğaz kelebeği dediler bana göre alakası yok herşeye b.kelebeği diyorlar.Araştırdım benim aracımda maf sensörüyle beraber bu parça kısacası maf ı değiştirmem gerekiyor yada tesisatında problem var.