Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: rölanti düştü  (Okunma sayısı 7389 defa)

rölanti düştü
« : 03 Aralık 2011, 22:18:35 »
Merhaba Arkadaşlar,

2000 model bir Polom var. 1 hafta önce bakıma girdi.( Bujiler, filtreler, yağ, vesaire..) Bakımdan 1 gün sonra rölantisi düşmeye başladı. İbre oynamaya başladı. Başka bir ustaya gittim adaptasyon yaptı , düzeldi. Ancak dün tekrar başladı. Bu sefer ibre oynamıyor ama rölanti 400 lerde. Adaptasyon için gittiğim ustaya tekrar gittim ve bu sefer makinanın boğaz kelebeği arızası verdiğini, değişmesi gerektiğini söyledi. Bu akşam arabamı zor çalıştırdım, hareket edecekken bir kaç kez stop etti. Gaz vererek, arabanın biraz ısınmasını bekledim evime kadar gelebildim. Işıklarda falan stop edeckmiş gibi oldu ama etmedi. Sizce ne yapmalıyım. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Ynt: rölanti düştü
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2011, 00:55:00 »
Boğaz kelebeği araç çalıştığında hava girişini hafif hafif ayarlayarak motorun farklı durumlarda stop etmesini engeller. Soğukken deviri yükseltir, ısınınca düşürür, seyir halindeyken boşa atıp gazı bıraktığınızda motor stop etmesin diye hava girişini küçük ölçülerde ayarlar. Genelde arızalandığında kendi kafasına göre açılıp kapandığı için rolanti durduk yerde yükselir alçalır. Sizdeki sorun eğer boğaz kelebeği kaynaklı ise, tamamen çalışmaz hale gelmiş olmasındandır. Böyle olunca kelebek, hiç ayar yapmaz ve motorun zorla çalışacağı kadar hava alacak şekilde kapanır. Küçük bir ihtimal ama fişini bir çıkartıp kontrol edin, belki gevşemiştir. Yada elinizden geliyor ise hava filtresi kazanını söküp motor çalışırken boğaz  kelebeğini izleyin, hiç hareket ediyor mu, titriyor mu vs.

« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2011, 03:08:46 »
Hocam temizlettikten sonra da adaptasyonda hata veriyorsa maalesef ömrü dolmuş. Bizim poloların kronik sorunu bu. Ben de yaz başında değiştirdim, 450 lira  :(

« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2011, 11:24:31 »
bunun ömrü ne kadardırki acaba? benden önceki sahibi değiştirmiş ama filtre değişiminde biraz tortu toplamış olduğunu gördüm. ustaya dedim şunuda temizlesek o da devir ibresinde hiç sapma yoksa gerekmez dedi...
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2011, 11:43:27 »
Ömrü 10 yıl falan. Sizden önceki sahibi değiştirdiyse bozulmaması lazım. Usta 6n2 (2000-2002) konusunda tecrübesiz olabilir, çünkü boğaz kelebeği kirlenmeye karşı çok hassas. Temizletirken de sadece üzerinden sprey sıkarak değil değil de sökerek iyice temizletmenizi tavsiye ederim. Br de öyle deneyin. 10 yıl içinde 2 boğaz kelebeğinin bozulacağını zannetmem.

« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2011, 12:19:29 »
Ömrü 10 yıl falan. Sizden önceki sahibi değiştirdiyse bozulmaması lazım. Usta 6n2 (2000-2002) konusunda tecrübesiz olabilir, çünkü boğaz kelebeği kirlenmeye karşı çok hassas. Temizletirken de sadece üzerinden sprey sıkarak değil değil de sökerek iyice temizletmenizi tavsiye ederim. Br de öyle deneyin. 10 yıl içinde 2 boğaz kelebeğinin bozulacağını zannetmem.

teşekkür ederim  :tamamdir
Sev seni seveni hâk ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise.

Ehli irfan arasında aradım kıldım talep, Her hüner makbul imiş, İlla Edeb illa edeb

« Yanıtla #6 : 08 Aralık 2011, 23:24:29 »
Merhaba Arkadaşlar,

Dediğiniz gibi kelebek değişti, sorun bitti. Yorumlarınız için teşekkürler..450 tl + işçilik(20tl).

« Yanıtla #7 : 10 Aralık 2011, 18:25:28 »
peki ne marka taktın dostum boğaz kelebeğini

« Yanıtla #8 : 11 Aralık 2011, 10:26:48 »
Orijinali VDO (Siemens). Başka marka var mı bilmiyorum.

« Yanıtla #9 : 16 Aralık 2011, 19:05:15 »
aynı sorunları yaşıyodum boğaz kelebeği değişti  yine düzelmedi beyinde sorun var dediler :((

Çevrimdışı ozk.26

• VW Poloooo :)
« Yanıtla #10 : 11 Ocak 2012, 22:41:22 »
şu bir gerçek poloların kronik sorunu makinaya bağlandığında yüzde 80 inde kelebek adaptasyon hatası veriyor. pazar günü kapalı otopark garajında kaldım rampadan çıkamadım devir 2000  i geçmedi. kelebektendir dedim makınaya soktuk hata vermedı kelebegı değiştirdik 490 tl ye aldım gene aynı anlayamadık. usta benzin pompasından olabılır dedı söktu başka taktı gene aynı. beyinci varmış elektronik ona götürdük katalizör uyarısı vermiş dün bir baksaki katalizör dolmuş kurum bağlamış. söktü aradakı parçayı yı kesip sanırım orta susturucu filandı yenısını koydo hepsi buymus meyersem:) su an canavar gibi kükrüyor 4000-5000 devirlere çakıyor bağırtıyorum ufaklığı :) direk bir şeye odaklanmamak gerek bunu anladım . . .

« Yanıtla #11 : 23 Ocak 2012, 21:33:59 »
bunun ömrü ne kadardırki acaba? benden önceki sahibi değiştirmiş ama filtre değişiminde biraz tortu toplamış olduğunu gördüm. ustaya dedim şunuda temizlesek o da devir ibresinde hiç sapma yoksa gerekmez dedi...
ömrü yaklaşık 10 yıldır. ömür bittiyse temizletmek yararsızsdır. makineye bağlayınca boğaz kelebeği arızası çıkar. 500 tl gibi bir rakama yan sanayi alıp taktır devrin düzelsin

Çevrimdışı ozk.26

• VW Poloooo :)
« Yanıtla #12 : 25 Ocak 2012, 00:37:34 »
orijinal vdo siemens 460-500 tl arasında zaten