Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Radyator Fanım Çalışmıyor !  (Okunma sayısı 44889 defa)

Çevrimdışı serkov

• Das Auto.
Radyator Fanım Çalışmıyor !
« : 23 Aralık 2008, 20:53:30 »
Arkadaşlar... az önce başıma geldi.. evime çok yakın bir mesefa kala arabamın hararet gösterdesi kırmızı yanıp sönmeye başladı. durup baktık babamla ve arabanın radyator fanının çalışmadığını gördük. durduk yere bunun nedeni ne olabilir. başıma büyüjk dertler açar mı?

babam müşürden olduğunu iddia ediyor ama bilmiyorum.
Aus Liebe zum Automobil. Otomobil Aşkına. http://img401.imageshack.us/img401/1295/vwdasautologoqc9.jpg

Ynt: Radyator Fanım Çalışmıyor !
« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2008, 21:10:51 »
fan araç durduktan sonra veya trafikte hararet 90 ı geçmesin diye çalışır. ışığın yanıp sönmesi su eksilip hararet yapacak olmasından kaynaklanır. 2 si farklı şeyler. suyunu kontrol et... eger ısı 90 ı geçiyor ve hala fan çalışmıyorsa ozaman bir sorun vardır.

Çevrimdışı serkov

• Das Auto.
« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2008, 21:32:15 »
fan araç durduktan sonra veya trafikte hararet 90 ı geçmesin diye çalışır. ışığın yanıp sönmesi su eksilip hararet yapacak olmasından kaynaklanır. 2 si farklı şeyler. suyunu kontrol et... eger ısı 90 ı geçiyor ve hala fan çalışmıyorsa ozaman bir sorun vardır.

evet evet.. ısı 110 a geliyor ve fan çalışmıyor. 110 geçtikten sonra da zaten ışık yanıp sönmeye başlıyor :(
Aus Liebe zum Automobil. Otomobil Aşkına. http://img401.imageshack.us/img401/1295/vwdasautologoqc9.jpg

Çevrimdışı erdem2179

• Otomobil
    golf mk3 gti
  • erdem2179
« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2008, 22:32:00 »
radyatörde su yok hortum patlamış olabilir.radyatörde su kalmazsa fan çalışmaz su ilavesi yap mutlaka kaçak vardır.
Mk3 gti

Çevrimdışı PoloGTI

• Otomobil
    Vw Polo 6N2
  • Ersan
« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2008, 23:09:00 »
Termostat'tan da olabilir :tamamdir
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2008, 23:10:41 Gönderen: P0L0_GTİ »
Vw Polo 6N

« Yanıtla #5 : 23 Aralık 2008, 23:19:37 »
he ısı 90 ı geçiyor hala durdurmuyorsun hatta 110 u falan geçiyor hala yola devam...eger musirden kaynaklanmıyor yani hakkaten dereceyi dogru gosteriyorsa yakında motoru eline alırsın benden söylemesi :D

Çevrimdışı serkov

• Das Auto.
« Yanıtla #6 : 23 Aralık 2008, 23:24:05 »
he ısı 90 ı geçiyor hala durdurmuyorsun hatta 110 u falan geçiyor hala yola devam...eger musirden kaynaklanmıyor yani hakkaten dereceyi dogru gosteriyorsa yakında motoru eline alırsın benden söylemesi :D

ama zaten 110'u geçince ışık yanınca farkettim ben... 110'u görünce direkt durdum zaten...

Çevrimdışı salman

• ѕєℓмαη
« Yanıtla #7 : 24 Aralık 2008, 09:46:36 »
hararet müşüründen..
klimayı açınca fan devreye girer..
nereye dönersen dön, ..çın hep arkada kalır..

Çevrimdışı serkov

• Das Auto.
« Yanıtla #8 : 24 Aralık 2008, 16:38:46 »
hararet müşüründen..
klimayı açınca fan devreye girer..

aa arkdaşımda dün akşam öyle söylemişti... klima ile çalıştırıp gidebilirsin demişti...

Çevrimdışı salman

• ѕєℓмαη
« Yanıtla #9 : 24 Aralık 2008, 17:55:35 »
yani, en yakın tamirciye klimayı açarak gidebilirsin.. müşüründe orjinalinin fiyatı 35, yan sanayi 20 falandı sanırım.. işçilik mişçilik 50 ytl işte..
nereye dönersen dön, ..çın hep arkada kalır..

Çevrimdışı serkov

• Das Auto.
« Yanıtla #10 : 24 Aralık 2008, 18:07:05 »
yani, en yakın tamirciye klimayı açarak gidebilirsin.. müşüründe orjinalinin fiyatı 35, yan sanayi 20 falandı sanırım.. işçilik mişçilik 50 ytl işte..

çok teşekkürler salman... içimi rahatlattın....

« Yanıtla #11 : 24 Aralık 2008, 20:23:55 »
Termostat kapağı nadir rastlansa da kırılabiliyor ve termostat kapalı kalıyor. Isınan motor suyu radyatöre geçemediği için (fan müşiri sadece radyatördeki suyu kontrol ediyor) fan açmayacaktır. Bu da diğer olasılık. Eğer servise kadar yoğun trafikte gidilecekse bi usta getirip termostadı çıkartmakta fayda var. Bir de yeni termostatı (orjinal olmasına dikkat edin) taktıktan sonra, radyatör hortumunu bağlamadan önce kısa bi parça hortum takıp üfleterek test ettirin. Termostat yuvasına oturmayıp, tam kapatmazsa şu kış günü buz gibi dolaşırsınız, motor için de hiç iyi değil. Geçmiş olsun
Bu arada termostat 25 YTL, kapak 15 YTL (yanlış hatırlamıyosam)
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2008, 20:35:25 Gönderen: qb5tp »

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
« Yanıtla #12 : 25 Aralık 2008, 12:18:00 »
Çok tehlikeli durum 3-5 liralık parçalar yüzünden allah muhafaza motoru yakarsın...Öncelikle suyunu kontrol et, tam ise termostat değildir fan müşüründen yapar.. Benim araç 3 günde yaklaşık 1 lt su eksiltiyordu açtık termostat paramparça olmuştu resmen allahtan pahalı bişey değil..Geçmiş olsun
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı serkov

• Das Auto.
« Yanıtla #13 : 25 Aralık 2008, 19:06:44 »
Arkadaşlar, babam arızayı yaptırmış. sorun, termostat 90 derecede açmadığı için radyotöre dönüş olmuyormuş ve radyatördeki su gerekli ısıya ulaşamadığı için hararet müşürü devreye girmiyor buna bağlı olarak da fan motoru çalışmıyor. bunu nasıl anlamış babam.. şöyle ki: termostat çıkışındaki hortumda 90 dereceden sonra hala ısı hissedilmemesi. sebebi buymuş..
yeni termostat yerine takıldı ve tecrübe edildi 90 derecede açtı ve radyotöre sıcak su girişi başladı. bundan sonra da hararet müşürü bu sıcaklığı hissedip fan çalıştı. ısı düştüğünde devreden çıktı..

böyleymiş işte.. aynen babamın azından yazdım :) ben anlamam ama siz anlarsınız :)