Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Polo Vites Sorunu  (Okunma sayısı 77371 defa)

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
Ynt: Polo Vites Sorunu
« Yanıtla #14 : 31 Temmuz 2009, 09:44:16 »
benim vites kolunun altındaki rayda buluna plastik parçanın burçları dağılmıştı buda vitesin zor geçmesine neden oluyordu kutuyu alttan söktük doğuş otoda parçayı bulamayınca doğru tornacının yolunu tuttum teflondan burç yaptı şimdi mükemmel geçiyor ufacık boşluk bile yok isterseniz burçlara bi baktırın.

« Yanıtla #15 : 01 Ağustos 2009, 00:09:49 »
teşekkürler tavsileriniz için

« Yanıtla #16 : 18 Ağustos 2009, 14:01:25 »
Arkadaşlar viteslerin kolay geçmediğini düşünüyorsanız ilk olarak bence denemeniz gereken şanzıman yağı nın eksilip eksilmediğinin kontrolüdür.
Şanzıman yağını kontrol edip, ondan sonra bakmak lazım...

« Yanıtla #17 : 24 Ağustos 2009, 12:52:29 »
El fireni ile baskı balatanın ilgisi olduğunu sanmıyorum,el fireni çekik konumda 1. viteste stop etmeden kalkıyorsa bence bu el fireninin sorunudur baskı balatanın değil.Benimde geri vitese takarken gıcırtı yapıyor ve çok sinirim bozuluyor ;servis bana baskı balatanın kesin değişmesi gerekiyor dedi yoksa yolda bırakırmış.

arkadaslar baskı balatanın saglam oldugunu anlamak ıcın;
el frenı cekılıyken arac 1.vıteste kalkıs yapıyorsa baskı balata ısı bıtmıs eger;
stop ederse  :tamamdir problem yok.
benımde vıteslerde problem var basta gerı vıtes zorluyordu ozel servıse gıttım vıtes yayı var uzun ince bı cubuk,cubugu kaplayan plastık parca vardı yarısı kopmus o degısecek dedıler (125 ytl) sonra benım bı abim vardı vw ustası o cubugun ustune plastık parca monte ettı(2 paket sıgara :)) sımdıde 5,vıtes zorluyor + eger sehır ıcınde cok vıtes degıstırdıgım zaman bu sefer 1, vıtes zorlamaya baslıyor + gerıye takarkende acayıp sekılde gırclıyor.Akılalmaz  bı durum gıdıcem tekrar ama usengeclıkten boyle ıdare edıyorum.

« Yanıtla #18 : 07 Eylül 2009, 00:19:07 »
arkadaşlar benim arabamdada aynı sorun var sadece 1. vitese atarken bazen inat ediyor. ustama gösterdim vites levye burcundan da dedi 1 tane aldım 20 tl plastik yuvarlak üzerinde yuvaları olan bir top. ustam zamanla bu topun aşındığını söyledi bunu değiştirdikten sonra problemin kalkacağını söyledi ama ustam fırsat bulup takamadı halen takım çantasında duruyor . bana fizana bile gidebilirsin sorun teşkil etmez dedi. derim ki ustalarınıza söyleyin ustam bide vites levye burcuna bakın diye. sorun şanzıman baskı balata felan deil küçücük bir plastik top 

« Yanıtla #19 : 23 Şubat 2010, 22:46:39 »
arkadaşlar dün debriyajımı değiştirttim işinize yarayacağını düşündüğüm bilgileri aktarayım.

1- "Debriyaj pedalının sert olması"
         Sadece baskı balatadan değilmiş, ÖZELLİKLE debriyaj telinden kaynaklanıyormuş. Kurmalı değişik bir sistemi var ve içinde yay var. Sertleşmenin bir numaralı sebebi bence. Çünkü debriyajım değişti ve pedal isteğim yumuşaklığa kavuşmadı tel değişince düzeldi. Tel 70tl orjinali Fransa malı geliyor. Debriyaj seti LUK 160tl

2- "Vitese takarken garç sesi"

Öncelikli sebebi debriyaj balatasının ayırmaması. Ve benimki ne tel üzerindeki beyaz plastik sebep olmuş şu varsayım bende türedi sert debriyaj ve garç sesi direk debriyaj telinden olabilir.

Balatam değişti tel değişti "Garç" sesi türedi. 1-2saat sonra anlaşıldı ki Tel üzerindeki  yayı tutan Beyaz rekli palstik gevşetilmemiş. O kurma işlemi için gerekli imiş yay plastik ile toplanıp sıkıltan sonra tel sökülür, balata takıldıktan sonra tel tekrar takılır ve yayı tutan beyaz plastik serbest bırakılırmış.

3-"vitesler arası kemikli his ve zor geçme özellikle 1 ve geri"
Çözümü çok basit sadece el emeği aman bilmeyen ustalara gidip boştan yere vites kutusu değiştirmeyin 5-10 lira bişey

Aracın alt tarafında dişlilere hareket veren bir mekanizma var vites kutusu değil. Hemen Hemen viteslerin alt kısmına denk geliyor. Orada vidalı bir sistem var ve zamanla yeri kayıyor. Buda vitesin zor geçmesine neden oluyor. İyi bir usta "Durmuş Usta" gibi vitesi gerekli konumda tutuyor ve çırağına ovidaları gevşetip sıktırıyor o sorunda kayboluyor.

Şunu tavsiye ederim Önce "debriyaj teli " sonra "balata" değişmeli.
Ankara'da iyi usta isteyenlere Şaşmazda Endüstri meslek lisesinin arkasından sağa girince soldan ikinci sokağın sonuna doğru klas oto Durmuş Usta

Debriyaj değiştirme için ustaya  ne kadar verdiniz?

« Yanıtla #20 : 24 Şubat 2010, 00:32:11 »
benim vites kolunun altındaki rayda buluna plastik parçanın burçları dağılmıştı buda vitesin zor geçmesine neden oluyordu kutuyu alttan söktük doğuş otoda parçayı bulamayınca doğru tornacının yolunu tuttum teflondan burç yaptı şimdi mükemmel geçiyor ufacık boşluk bile yok isterseniz burçlara bi baktırın.

vitesteyken vites kolunun boşluğunu almak için o burç mu değişmeli?hiç boşluk kalmıyor mu? çok az bile olsa? şanzumanın inmesi gerekiyor mu?
SÜRAT FELAKETTİR

HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #21 : 24 Şubat 2010, 21:56:06 »
vitesteyken vites kolunun boşluğunu almak için o burç mu değişmeli?hiç boşluk kalmıyor mu? çok az bile olsa? şanzumanın inmesi gerekiyor mu?
şanzımanın inmesine gerek yok boşluk kalmıyor vites kolu rayında ilerlediğinden daha rahat geçiş sağlıyor.

« Yanıtla #22 : 24 Şubat 2010, 22:08:29 »
şanzımanın inmesine gerek yok boşluk kalmıyor vites kolu rayında ilerlediğinden daha rahat geçiş sağlıyor.

saolasın teşekkür edrim
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2010, 22:35:40 Gönderen: maverick »
SÜRAT FELAKETTİR

HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM

« Yanıtla #23 : 24 Şubat 2010, 22:26:36 »
biri debriyaj teli diyor, biri şanzuman yağı diyor biri top diyor. kafayı bozacağım  ;D şimdi ustaya gidip desem ki , usta bunun altında bir top varmış onu değiştir desem, adam bilmiyorsa kurcalayacak, yok şanzuman indi diyecek para isteyecek , yapamaycak elinde kalacak vs.vs. zamanında şaşmazda bir ustaya sormuştum dedi ki bu vites kolunun altında onu ayarı var oradan yaparım demişti. yani herkes farklı birşey diyor.  bu işi hakikaten bilen bir usta lazım bize.

biri gelse dese ki, bana 250 tl ver, ama viteslerini  şıkır şıkır yapacağım , 3-4 sene de garanti sana dese, nerdeyse tamam diyecek duruma geldik. bu vites illet vallahi

1-2-3-4 eyvallah bir şekilde geçiyor. 5 vites ölüm sanki. taaa en dipte en sağda bi yerde, yanında biri oturursa töbe geçiremezsin, ya rica etceksin bacağını kendine çekecek ya da 4 de bağırta bağırta gideceksin. eğer kaynanan oturursa yanında 2 seçenek mecbur oluyor.

geri vites daha da beter. taktım zannedersin, artık nereye girdiyse meret cırrr cırrr öter ama gitmez araba. soğuk havada geriyle arabayı hareket ettiremezsin . önce 1 e tak 10 cm öne git. sonra geriye tak.

eğer bu vites illetini düzgün bir şekilde çözen varsa ustasını da buraya yazsın. biz de gidelim. ardahanda olsa bile gideceğim artık.

Araba binmek içindir..

« Yanıtla #24 : 24 Şubat 2010, 22:27:38 »
yukarda durmuş usta diye bir isim gördüm. mutlaka yanına gideceğim
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #25 : 24 Şubat 2010, 23:26:20 »
seninki %90 burçlardan ayrıca vitesin şanzımana giren koldan ayarı yapıldığı gibi vites gergi telide mevcut oda şanzımana bağlı kopma yada gevşeme gibi bir durum varsa ondanda yapabilir benim tel kopmuştu yenisi 110 TL cik bende türk işi çözüm buldum fıstık gibi oldu.

« Yanıtla #26 : 25 Şubat 2010, 08:57:35 »
o çözümü bize de yazsan da biz de denesek  :D
Araba binmek içindir..

« Yanıtla #27 : 25 Şubat 2010, 19:32:19 »
antalya da  iyi bir şanzımancı bilen var mı bende bütün bu sorunlar var.vites kutusu da ötüyor. kutu değiştircem de son bi  ustaya götüreyim belki bir yolu vardır?