Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Polo Vites Sorunu  (Okunma sayısı 77355 defa)

Polo Vites Sorunu
« : 24 Ekim 2007, 22:50:46 »
Merhabalar;
2001 Polo aracım var. Benim araba da şöyle bir sorun var 1 aydır. Araç ilk çalıştığında hiç bir sorun yok. Hatta motor ısınana kadar sanırım bir 5-6 km bir sorun olmuyor viteste. FAkat bunda sonravites değiştirmek tam bir işkence haline geliyor. Vites çok zor geçiyor.Her vites için geçerli bu. 1 vitese çok zor geçiyor. Diğer viteslere geçerkende tabii yolda oldugumdan zorluyorum tak tuk sesler geliyor. Arabayı  ustaya götürdüm . Baskı balata değişecek dedi. Baskı balata da sorun olunca bu tip sorunlar mı olur.Kavrama noktasında bir sorun yok. Tabii vitese sokabilirsem
:)
Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı r76

Ynt: Polo Vites Sorunu
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2007, 22:53:52 »
vallahi benimde viteslerim zor geciyor şuanda bir ara vites kutusu değişti sanırım sonra yumasmıstı biraz ama sımdı gene aynı, aracı kullanan başka arkadaslarımda bunu söylüyor ama ben sürerken pek bişey anlamıyorum
bu arada sizin viteslere zor geciyor anlayısınızla benimki arasında fark olabılır ::)

« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2007, 20:28:17 »
arkadaslar baskı balatanın saglam oldugunu anlamak ıcın;
el frenı cekılıyken arac 1.vıteste kalkıs yapıyorsa baskı balata ısı bıtmıs eger;
stop ederse  :tamamdir problem yok.
benımde vıteslerde problem var basta gerı vıtes zorluyordu ozel servıse gıttım vıtes yayı var uzun ince bı cubuk,cubugu kaplayan plastık parca vardı yarısı kopmus o degısecek dedıler (125 ytl) sonra benım bı abim vardı vw ustası o cubugun ustune plastık parca monte ettı(2 paket sıgara :)) sımdıde 5,vıtes zorluyor + eger sehır ıcınde cok vıtes degıstırdıgım zaman bu sefer 1, vıtes zorlamaya baslıyor + gerıye takarkende acayıp sekılde gırclıyor.Akılalmaz  bı durum gıdıcem tekrar ama usengeclıkten boyle ıdare edıyorum.

« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2007, 00:01:12 »
ilave olarak debriyaj balataları bittiğinde pedal sertleşir.ilk olarak geri vites geçişlerinde sorun yaşanır.

Çevrimdışı 34Sportline

• LESS IS MORE
« Yanıtla #4 : 14 Kasım 2007, 16:47:24 »
Arkadaşlar, vitese zor geçmenin olası bir nedeni de şanzımanın yağ kaçırması sanırım. Aracın alt kısmında, vitesin altına denk gelen yerde "keçe" denen bir parça var. Buranın ıslak (yağlı) olup olmadığının kontrol edilmesi iyi olacaktır. Eğer bu parça ıslaksa kaçak var demektir. Parça değişerek sorunun devam edip etmediği 500-1000 kilometre aralıkla takip edilmelidir...
Lütfen saygıyı elden bırakmayalım ve Türkçe'ye özen göstermeye çalışalım.

« Yanıtla #5 : 01 Temmuz 2009, 19:20:26 »
geri vites sorunu bendede vardı çok felaket gıcırdama yapıyordu debriyaja ayağım ağrıyana kadar bassamda gıcırdıyodu sonra bir gün sanayide bir usta havadan sudan konuşurken konuyu buraya getirdi ve geri vitesinde gıcırdama oluyormu dedi evet dedim o da bana altın şifreyi verdi geri vitese geçmeden  1. vitese tak ondan sonra geriye tak gıcırdasında göreyim dedi  :D aracım bu arada 6n2 polo bu sorun boğaz kelebeği gibi kronik bir sorundur şimdi hiç bir gıcırdama olmuyor ama bazen unutuyorum seri kullanımlarda arada bir geri vitesn o sinir bozucu sesini duyuyorum

« Yanıtla #6 : 01 Temmuz 2009, 20:25:59 »
1. vites sorunu bendede var....hatta bazen trafik ışıklarında arabayı vitese geçiremeyip trafiği aksattığımda oluyor, bu tür durumda 2. vitesle kalkmak alternatif  ;)
2006 VW ABT Polo 1.4 Trendline ABS Polo 9n3 ABT Tuning ve Cruise Control

« Yanıtla #7 : 22 Temmuz 2009, 13:39:49 »
merhaba  size sorum şu.97 model 1.4 polo sportline 100BG HB aracımda geri vitese benden başkası rahatça geçiremiyor hatta bazen hiç geçiremiyorlar.bu normal mi?yani 1. 2. vitese geçtiği gibi rahat geçmiyor yani geçiremiyorlar.bende ise yüzde 70 rahat geçiyor diyebilirim.neden oluyor acaba bu yani geçmeme tıkanma...resmen önüne birşey koymuşlar gibi.bende öyle durumlarda önce 1. vitese geçirin diyorum haliyle daha rahat geçiyor.1-2 arkadaşa da özelden yazdım bu durumu kusura bakmasınlar

« Yanıtla #8 : 22 Temmuz 2009, 18:43:49 »
merhaba  size sorum şu.97 model 1.4 polo sportline 100BG HB aracımda geri vitese benden başkası rahatça geçiremiyor hatta bazen hiç geçiremiyorlar.bu normal mi?yani 1. 2. vitese geçtiği gibi rahat geçmiyor yani geçiremiyorlar.bende ise yüzde 70 rahat geçiyor diyebilirim.neden oluyor acaba bu yani geçmeme tıkanma...resmen önüne birşey koymuşlar gibi.bende öyle durumlarda önce 1. vitese geçirin diyorum haliyle daha rahat geçiyor.1-2 arkadaşa da özelden yazdım bu durumu kusura bakmasınlar

99 model var bende. ben de zor geçiriyorum. önce 1 e takıyorum, sonra debriyajdan ayağımı çekip tekrar köklüyorum ve 1den geriye atıyorum. o zaman düzgün atıyor. ama trafikte aceleyle olursa falan resmen şanzumanın anası ağlıyor ,geçmiyor vites cıırrr cıırr ötüyor, sanırım dişli tam geçmeyip karşısındakine sürtüyor. herhalde o da bu gidişle 1-2 sene gider, sonra güm

senin soruna +1 ekledim kusura bakma, aklıma gelmişken yazayım dedim.
Araba binmek içindir..

« Yanıtla #9 : 26 Temmuz 2009, 14:23:33 »
şanzımandan olabilir

« Yanıtla #10 : 27 Temmuz 2009, 10:13:59 »
arkadaşlar zor geçme butun vosvoslarda var cunku vosvoslar senkromeçlidir yani giderken 1.vitese takamazsınız durup takacaksınız,ayrıca geri vitese sorunsuz takabilmek için önce 1. vites ardından geri yapmanız lazım balatada debriyajda sorun filan yok

« Yanıtla #11 : 27 Temmuz 2009, 13:16:27 »
arkadaşlar zor geçme butun vosvoslarda var cunku vosvoslar senkromeçlidir yani giderken 1.vitese takamazsınız durup takacaksınız,ayrıca geri vitese sorunsuz takabilmek için önce 1. vites ardından geri yapmanız lazım balatada debriyajda sorun filan yok

peki benim otodaki şanzumandan gelen cırrr cırr seni şansumanın ömrünü bitirir mi?
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #12 : 28 Temmuz 2009, 19:37:50 »

+1 :tamamdir. "Araç TAMAMEN durduktan sonra yavaşça geriye taktığınızda geçtiğini göreceksiniz". Tam durmadan 2001golf 2009golf 2004fabia 2008polo 2000POLO sürdüm hiçbiri geçmiyor. Hem şanzımanın elimizde kalmaması için geçmemesi iyi bir önlem.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #13 : 31 Temmuz 2009, 00:27:43 »
arkadaşlar dün debriyajımı değiştirttim işinize yarayacağını düşündüğüm bilgileri aktarayım.

1- "Debriyaj pedalının sert olması"
         Sadece baskı balatadan değilmiş, ÖZELLİKLE debriyaj telinden kaynaklanıyormuş. Kurmalı değişik bir sistemi var ve içinde yay var. Sertleşmenin bir numaralı sebebi bence. Çünkü debriyajım değişti ve pedal isteğim yumuşaklığa kavuşmadı tel değişince düzeldi. Tel 70tl orjinali Fransa malı geliyor. Debriyaj seti LUK 160tl

2- "Vitese takarken garç sesi"

Öncelikli sebebi debriyaj balatasının ayırmaması. Ve benimki ne tel üzerindeki beyaz plastik sebep olmuş şu varsayım bende türedi sert debriyaj ve garç sesi direk debriyaj telinden olabilir.

Balatam değişti tel değişti "Garç" sesi türedi. 1-2saat sonra anlaşıldı ki Tel üzerindeki  yayı tutan Beyaz rekli palstik gevşetilmemiş. O kurma işlemi için gerekli imiş yay plastik ile toplanıp sıkıltan sonra tel sökülür, balata takıldıktan sonra tel tekrar takılır ve yayı tutan beyaz plastik serbest bırakılırmış.

3-"vitesler arası kemikli his ve zor geçme özellikle 1 ve geri"
Çözümü çok basit sadece el emeği aman bilmeyen ustalara gidip boştan yere vites kutusu değiştirmeyin 5-10 lira bişey

Aracın alt tarafında dişlilere hareket veren bir mekanizma var vites kutusu değil. Hemen Hemen viteslerin alt kısmına denk geliyor. Orada vidalı bir sistem var ve zamanla yeri kayıyor. Buda vitesin zor geçmesine neden oluyor. İyi bir usta "Durmuş Usta" gibi vitesi gerekli konumda tutuyor ve çırağına ovidaları gevşetip sıktırıyor o sorunda kayboluyor.

Şunu tavsiye ederim Önce "debriyaj teli " sonra "balata" değişmeli.
Ankara'da iyi usta isteyenlere Şaşmazda Endüstri meslek lisesinin arkasından sağa girince soldan ikinci sokağın sonuna doğru klas oto Durmuş Usta
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2009, 00:30:51 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di