Gönderen Konu: Polo Vites Sorunu  (Okunma sayısı 77667 defa)

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Polo Vites Sorunu
« Yanıtla #28 : 25 Şubat 2010, 22:07:59 »
o çözümü bize de yazsan da biz de denesek  :D
yazmakla olmaz arabayı lifte kaldırdığımda çekerim resmini :)

Çevrimdışı tufancan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 06 Nisan 2010, 14:45:07 »
merhabalar birkaç gündür vites sorununu ben de yaşıyorum. aracı aldığımdan beri zaten 1. vites zor geçiyordu  son bırkan gunde 3. ve 4. viteslere atamamaya başladım. 4. ve 5. denemelerimde ancak geçiyordu. dün ustama götürdüm ve sorun olmadıgını söyledıler sadece bır yere sprey sıktılar açılır dediler. dun aksam bı ıkı defa daha takıldı ama sankı azaldı gıbı. ilginç olarak araba soğukken vites geçişlerinde sorun yok ısındıktan sonra 6-7 km gıttıkten sonra oluyor aynı problem. umarım düzelir düzelmezse sorunun ne olduğunu bulmak zor olacak sanırım

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 06 Nisan 2010, 15:19:50 »
benim vauxunda geçmiyordu vites sanzıman yagı saglamdı meger sanzuman bilyası değişecekmiş oda değişti suan tamirde sedatı arayım ben bir :D
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı tufancan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 08 Nisan 2010, 21:58:51 »
merhabalar birkaç gündür vites sorununu ben de yaşıyorum. aracı aldığımdan beri zaten 1. vites zor geçiyordu  son bırkan gunde 3. ve 4. viteslere atamamaya başladım. 4. ve 5. denemelerimde ancak geçiyordu. dün ustama götürdüm ve sorun olmadıgını söyledıler sadece bır yere sprey sıktılar açılır dediler. dun aksam bı ıkı defa daha takıldı ama sankı azaldı gıbı. ilginç olarak araba soğukken vites geçişlerinde sorun yok ısındıktan sonra 6-7 km gıttıkten sonra oluyor aynı problem. umarım düzelir düzelmezse sorunun ne olduğunu bulmak zor olacak sanırım

evet sorun devam edıyor. ilk mesajda arkadasın dedıgı gıbı baslangıcta sorun yok ara. ısındıktan sonra baslıyor. bu konuda fıkrı olan var mı???

Çevrimdışı apsimati

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 10 Haziran 2010, 18:59:34 »
aynı sıkıntı bende de var bi çözüm oldumu sizin araçta....

Çevrimdışı alpaslanxvx

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 10 Haziran 2010, 19:24:07 »
top sorunu bende de vardı , kırılmış , onu değiştirdik debriyajı değiştirirken ama boşluk geçmedi bi ara parçaya daha zarar vermişiz galiba , hala hafif boşlukla kullanıyorum ama vitese geçmeme gibi bi problem yok , onur arkadaşımız güzelce açıklamış gerçi ama , ben 16 şubatta değiştirdim ve debriyaj telini değiştirmedim , ustam debriyajımın sert olduğunu söylemişti ve çalışan organları temizledi ve güzelce yağladı , yumuşama oldu , debriyaj telini de değiştirmem gerekir miydi ??

Çevrimdışı chngr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 11 Haziran 2010, 09:10:19 »
bende de motor soğukken zor geçiyor ısınınca biraz rahatlama oluyor ama diğer marka araçlara göre sert galiba vw lerde bir vites sorunu var galiba...

Çevrimdışı nctyts

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 19 Temmuz 2010, 23:13:59 »
selamlar bende 98 polo sportline var vitesler çok zor geçiyor boşluk çok fazla ve arada bir 5. vitesten atıyor araba. bunu çözümü nedir kime götürdüysem başka bişey diyor hiç birine güvenip yaptıramıyorum bu sorunu yaşayan ve yaptıran arkadaşların görüşlerine ihtiyacım var yardım ederseniz çok sevinirim..

Çevrimdışı alper43

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 02 Ağustos 2010, 19:04:44 »
Selam arkadaşlar. Bende 99 bodel 1.6 hb polo var. Viteslerde benimde sorunlarım oluyor. Vitese atarken aralarında boşluk varmış gibi ve tak tuk ses çıkartıyor. Baskı balatalar değişti sorun çözülmedi. Her usta farklı şeyler söylüyor. Vites çanağı değişecek, vites körüğü değişecek, viteslerin çubuklarının olduğu yerde fiber varmış o aşınmış vs. Bu tarz sorun yaşayan arkadaşlar varsa yardımcı olursa sevinirim.

Çevrimdışı imparator57

• sinoplu vw 1.4 sportline
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 10 Ağustos 2010, 09:21:20 »
arkadaşlar bende 98 sportline polo var ve genelde sorunlar aynı
vites geçişlerini bende sağolsun forumdan arkadaşlar sayesinde çözdüm önce 2 ye atıyorum sonra geri sorun yok gibi..kafama takılanlar şimdide arka kapıları açtığımda iç lambalar yanmıyor orjinalde de yanmıyormubirde düşük viteste mesala 2.vites şehir içinde gezerken işte 20 km süratla araba sanki kerkiniyorara ara nedeni ne olabilir acaba rolentimi yüksek diyorum fakat devir saati 1in altında pek yüksek çalışmıyor sanki bide önden bakınca 2. buji kablom yan sanayi sanırım üstteki çıta kapanmıyor elinde tek olan varmı acaba ben sinopta olduğum için malum bulamıyorum kaputu açtığımda gözüme takılıyor birde akü üzerindeki sigorta kapağı aldığımda yoktu onuda bulamadım bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum ilginize şimdiden teşekkür ederim saygılarımla tufan uysal    SİNOP

Çevrimdışı apsimati

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 10 Ağustos 2010, 21:49:55 »

evet sorun devam edıyor. ilk mesajda arkadasın dedıgı gıbı baslangıcta sorun yok ara. ısındıktan sonra baslıyor. bu konuda fıkrı olan var mı???
arkadaşlar aynı sorun bende de vardı ...araba ısınınca vites geçişleri daha doğrusu vites kolu sıkışıyordu ... daha önce bi vw kullanmadığım için bunu kafaya çok takmıştım .... şanzımanı açtırdım ...senkromeçleri değiştim... şanzıman yağını değiştim mafsalları yağlattım .... ama  aynı ... sonradan fark ettim bu durum bu nesil vw lerde olabilen bi durum ... bi  görüş  bunun  vites mafsallarının katalizöre yakın olmasından ve zamanla ısınan katalizörün oradaki parçaları genleştirmesine bağlı olarak  aşındırmaları sonucu  ortaya çıkan bi durum olduğunu söylüyör ...bilmiyorum ne kadar doğrudur ..
birde direkt geri vitese takmaya çalışırsanız zor geçiyor ve cartlama oluyor buda aynı şekilde normal bi durummuş ...önce herhangibir vitese 1. olabilir 4. olabilir takıp ondan sonra geriye takmak gerekiyormuş buda vw şanzımanlarının karakteristiği bi durummmuş ...yanı alışmak lazım ....
ve de vites geçişlerini düşük devirlerde yapmak bu sorunları biraz azaltıyor ...1. ve geri vitese takarken arabayı tam durdurmak ve yahut ayağı frene basmakta çözüm olabilir.
arabada belirgin bi arıza meydana gelene kadar kafaya takmamak lazım.... ne bilim hiç vitese geçmez ..yürümez ... her vites geçişinde cartlama olur ...vitesten atar ..çekişi düşer gibi ...
benim bunları öğrenmem yaklaşık 1000 ytl me mal oldu aman siz bu sorunların peşine düşüp orda burda anormal paralar harcamayın gereksiz yere....
selamlar....

Çevrimdışı polo35

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 16 Aralık 2012, 18:53:49 »
benim vites kolunun altındaki rayda buluna plastik parçanın burçları dağılmıştı buda vitesin zor geçmesine neden oluyordu kutuyu alttan söktük doğuş otoda parçayı bulamayınca doğru tornacının yolunu tuttum teflondan burç yaptı şimdi mükemmel geçiyor ufacık boşluk bile yok isterseniz burçlara bi baktırın.

selam dostum. bana da dün usta özellikle geri vitesteki zor geçmenin ve özellikle vitesteki boşlukların kalkamsı için o burçtan bahsetti.50tl tornacıoya 50 de işçilik 100 e mal olur dedi.bende acil mi dedim.çünkü başka iki usta hiç bişiy beceremediler forumda da paylaştım sinir olmuştum.bu ustaya güvendim biraz.dediği makul sanırım?